Jan Handrejch / Borgis / Profimedia, zdroj

Účtenkovka sice skončila, ale server ještě rok poběží. Za milion měsíčně

Napsal/a Robert Břešťan 16. dubna 2020

AKTUALIZOVÁNO. I když státní účtenková loterie oficiálně skončila (a vyhrát v Účtenkovce ze státního milion korun nebo automobil už nebude možné), definitivní tečku za vládní akcí propagující EET udělá až březen roku 2021. Do té doby běží výpovědní lhůta a s ní i platby provozovateli ve výši zhruba milion korun měsíčně.

„Smlouva s provozovatelem účtenkové loterie, společností Diebold Nixdorf s.r.o., je uzavřena na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou jeden rok. Smlouva byla vypovězena k 31.3.2020 a bude tedy ukončena k 31.3.2021,“ potvrdil na dotaz HlídacíPes.org mluvčí ministerstva Jakub Vintrlík.

Se samotným vypovězením smlouvy podle něj „není spojena žádná finanční kompenzace či sankce“. Jak ale Vintrlík následně potvrdil, ministerstvo bude provozovateli loterie i nadále platit po následujících 12 měsíců zhruba 12 milionů korun ročně.

Firma za to bude povinna „až do úplného ukončení smlouvy zajišťovat účastníkům odpovídající servis“.

Jak spočítal web Hlídač státu, i s touto finální položkou vyjde daňové poplatníky loterie Účtenkovka za celou dobu své existence na 223 399 259,80 Kč.

Reklamace z call centra

Už když ministryně financí Alena Schillerová 15. března oznamovala, že účtenkovou loterii zruší, uvedla, že „úspora teď hned bude 65 milionů korun ročně“. To odpovídá pouze nákladům na výhry, nikoli nákladům na zajištění provozu loterie. Ty jsou ročně ve výši 12,39 milionu korun.

HlídacíPes.org se s dotazem obrátil i na provozovatele loterie, společnost Diebold Nixdorf s.r.o. „Děkujeme vám za zaslání dotazu. Vaše otázky jsme předali k zodpovězení kompetentní osobě na MF CR, která vám tyto otázky zodpoví,“ reagovala firma.

Podle ministerstva bude servis zahrnovat poskytování informací, zodpovídání dotazů nebo přijímání případných reklamací pracovníky na call centru a také „udržování databází pro připojení Ministerstva financí na statistiky účtenkové loterie a zajištění nezbytné infrastruktury v datovém centru“.

„Během výpovědní lhůty bude Ministerstvo financí dle platné smlouvy hradit provozovateli paušální měsíční platby v původní sjednané výši, které budou sloužit k pokrytí nákladů na zajištění výše uvedených služeb. V těchto paušálních platbách je zahrnuta i zpětná úhrada technických inovací realizovaných v nedávné době, které MF zpětně doplácí,“ říká mluvčí ministerstva Vintrlík.

Pokud jde o výhry z posledního slosování, ty budou na účty výherců rozesílány budou až do 10. května. Skutečnou tečku za Účtenkovkou ale udělá až poslední březen 2021 a s ním i poslední platba provozovateli již zrušené soutěže.

Účet za Účtenkovku

Vedle nákladů na výhry (zhruba 65 milionů ročně) a provoz (přes 12 milionů) byly dalšími výdajovými položkami peníze za rozesílané SMS zprávy výhercům či hráčům při změnách registrace.

Jedna SMS vyšla na 62 haléřů. Dále Ministerstvo financí evidovalo i výdaje za platby na převod peněz: 1,67 Kč za každý jeden převod. V součtu šlo ročně o 1,2 až 1,8 milionu korun. I tyto variabilní náklady nyní odpadají.

Další položkou byla propagace Účtenkovky. Na reklamu šlo v roce 2017 zhruba 5,6 milionů, v roce 2018 to bylo 1,6 milionů a v roce 2019 4,5 milionů korun.

Počet hráčů se v posledních měsících pohyboval pod hranicí 350 tisíc lidí. Nejvíce zaregistrovaných účtenek ministerstvo financí zaznamenalo v březnu 2019: přes 18 milionů.

Poté, co se objevily pochybnosti nad regulérností loterie, ministerstvo vloni rozhodlo, že jeden hráč může registrovat maximálně 500 účtenek měsíčně.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

6 komentářů

 1. Okamžitá úspora = nevyplacene výhry napsal:

  Osobně si myslím, že má tentokrát ministryně pravdu. Okamžitá úspora = nevyplacene výhry. Jiné náklady se neuspoří ani nenaběhnou další.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  1) Zajimalo by me, ktery „dobrak“ podepsal tuhle nevypoveditelnou smlouvu? Ty vyhozene penize (z vypovedni lhuty) by ten clovek mel zaplatit ze sveho. 2) Cokoliv-Nixdorf byl vzdycky „elektronicky parazit“ prisaty tam, kde tecou on-line penize. Instalace napr. u PPL, Kaufland.

  • Nechci se zastávat ... ale napsal:

   Pokud máte pronájem serveru spolu se službami tak je to vcelku složitá záležitost, a výpověď typu dnes konec opravdu není možná.

   Malinko si rozeberme jak by to mohlo být:
   1. pokud si vezmete pronájem na dlouhou dobu je to téměř vždy levnější, a nyní se bavíme o až desítkách procent.
   2. poskytovatel musí mít kapacitu k poskytování služeb, a to ať technickou, například výstavbu datacentra a nebo v podobě lidských zdrojů. Pokud tedy vypovíte smlouvu předčasně, bude následovat pokuta k pokrytí ztrát v podobě zbytečných investic a zbytečného navýšení nákladů.

   Spíše než „odstavení serveru“ bych viděl skvělou příležitost v jeho využití pro jiné účely, třeba na provoz databází spojených s COVID-19 nebo s přidruženou agendou. A taky by tam mohli zavést dohadovací místnost, chat, pro Humáčky a kluky z SS, čti suprhvezda, aby své n-emoce nemuseli ventilovat veřejně.

 3. vala napsal:

  Měli bychom se poučit na Tajvanu , tam to existuje tak , že se pravidelně losuje jedno trojčíslí a jedno čtyřčíslí a vyhrává účtenka , která má shodná poslední trojčíslí nebo čtyřčíslí , nic není třeba přihlašovat , jde se rovnou pro výhru ! Také tam neexistuje , že by někdo učtenku nechtěl ! Na trojčíslí není výhra nic moc , ale na čtyřčíslí už je to slušné !

  • petrph napsal:

   Mimochodem, přesněji řečeno, ˇučtenovku „provozovala“ společnost „Diebold Nixdorf s.r.o., kterážto ale využívala jako subdodavatele společnost Sazka. Kterážto – jak známo provozuje vlastní zavedený logisticky systém sázení až do posledních trafik v po celé republice. Ta to mohla udělat státu prakticky zadarmo – za zlomek nasmlouvané ceny (a navíc mnohem jednodušeji – třeba z hlediska ověřování identity)..

 4. Dušan napsal:

  Žádám tím voliče hnutí ANO bude líp, ať zaplatí za učtenovku dobrovolně částku 223 399 259,80 Kč do státního rozpočtu ze své peněženky. A pochopitelně i za ten zbytek navýšeného státního dluhu působením ve vládě prozíravého hnutí ANO bude líp. Protože já to odmítám platit ze svých daní.
  Když jste si hnutí Ano bude líp svobodně zvolili, tak za jejich dluhy převezměte plnou zodpovědnost. Děkuji. Jsem bohužel český daňový platce a nechci být daňový plátce předražených totálních KRAVIN.

Přidávání komentářů není povoleno