Turné Klause juniora po krajích propagují i lokální Deníky. My to neplatíme, říká Trikolóra

Napsal/a Vojtěch Berger 25. listopadu 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Do termínu řádných sněmovních voleb sice zbývají ještě bezmála dva roky, turné „Trikolóra jede“ ale už teď připomíná spíše horkou fázi předvolební kampaně. Od září, od ustavujícího sjezdu hnutí Trikolóra, jeho lídr Václav Klaus mladší stihl objet už řadu okresů. Viditelný ohlas mají jeho výjezdy hlavně v regionálních Denících z vydavatelství Vltava Labe Media. Stírá se při tom rozdíl mezi komerčními a redakčními texty.

„Trikolóra dnes jede Chomutovskem. Bohatství vzniká z práce, říká Klaus mladší,“ přečetli si 10. října v titulku čtenáři na webu Chomutovského deníku. Podobný nadpis se ve stejný den objevil i na stránkách tištěného Děčínského deníku.

Rozhovor s lídrem Trikolóry se v obou případech tvářil jako běžné interview, byť otázky na politika byly nápadně vstřícné, typu: „Mezi největší problémy kraje patří nezaměstnanost a sociální problémy. Má na ně hnutí recept?“ Nebo: „Někteří vnímají vaše hnutí jako populistické. Co na toto tvrzení říkáte?“

Teprve na konci rozhovoru byl webový text označen jako komerční sdělení, v tištěné verzi dokonce toto označení chybělo úplně, respektive bylo – pro běžného čtenáře nerozluštitelně – skryto ve zkratce „autora“ (ks) (jak oba články vypadaly z pohledu běžného čtenáře, ukazují printscreeny níže, pozn. red.).

Trikolóra: My jsme to neplatili

Ředitel redakcí Deníku Roman Gallo připouští, že v tomto případě byla porušena pravidla pro odlišení komerčních textů od redakčního obsahu.

„Je to chyba jednoho konkrétního jednotlivce v jedné ze sedmi desítek regionálních redakci. Přijali jsme okamžitá opatření, aby se podobná situace znovu neopakovala,“ ujišťuje.

PR článek – rozhovor s Klausem juniorem – tak už v Chomutovském deníku není v rubrice „zprávy“, ale „reklama“ (viz printscreen).

I když se ale jedná o komerční text na podporu lídra Trikolóry, samotné hnutí se k této inzerci překvapivě vůbec nehlásí.

„Pokud vím, tak Trikolóra dosud v tisku žádnou inzerci neobjednávala, pouze se spoléháme na to, co média zveřejní v rámci našich tiskových zpráv,“ tvrdí mluvčí hnutí Ivana Kerlesová.

Že by za PR rozhovor s Klausem mladším v regionálních novinách platila krajská pobočka Trikolóry, odmítá koordinátor hnutí na Ústecku Jiří Suremka. „V Deníku jsme platili za inzerci o plánu cest po kraji. Za toto ne,“ říká.

Pozvánka na setkání s oběma poslanci Trikolóry vyšla v Ústeckém deníku 9. října na titulní straně, v rubrice Tip Deníku (viz printscreen). Text lákal na to, že „Ústečané mají jedinečnou možnost hovořit s politiky“ a obsahoval i čas a místo debaty s Klausem mladším a jeho stranickou dvojkou Zuzanou Majerovou Zahradníkovou v jedné z ústeckých restaurací.

Deník: Není to „žhavá“ kampaň

Deníky vydavatelství Vltava Labe Media jsou vzhledem k desítkám lokálních mutací pro turné Klause mladšího a jeho týmu ideální mediální platformou. A pro regionální noviny je zase návštěva politika zajímavým tématem. Turné „Trikolóra jede“ se tak objevilo v redakčních článcích Deníku i v dalších krajích.

Reportáž o návštěvě poslanců Klause juniora a Majerové Zahradníkové v kraji vyšla i v Kolínském deníku v jeho webové verzi.

„Václav Klaus mladší oblečený v zářivé zimní bundě, za kterou se záhy omluvil, si s každým na náměstí podal ruku a poté nastínil tři pilíře svého hnutí nazvané Braňme normální svět, Bohatství vzniká z práce a Žijeme v České republice, povětšinou názory s nimiž všichni přítomní asi neměli problém souhlasit,“ shrnul atmosféru v Kolíně redaktor.

Na webu Deníku se objevily i fotogalerie z návštěvy Klausova týmu v Karlovarském kraji či na Mostecku a Lounsku.

Ředitel redakcí Deníků Roman Gallo v tom nevidí problém. Podoba lokálního zpravodajství je podle něj zcela na regionálních redakcích.

„Informování ale musí splňovat Etický kodex VLM a také Vydavatelskou doktrínu, která upravuje naše hodnoty a způsoby jejich naplňování. Detailní pravidla pro pokrývání předvolebních akcí uplatňujeme na období „žhavé“ volební kampaně,“ vysvětluje Gallo.

Klaus mladší na konci listopadu vyhlásil v rámci turné zimní přestávku, k cestám po regionech se chce vrátit na jaře. Prvním ostrým testem Trikolóry mají být opakované komunální volby ve Strakonicích v polovině prosince, kde hnutí postavilo svou kandidátku.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)