Biliony jüanů pro PPF a Home Credit. Jak Češi půjčují Číňanům na iPhony
Zpravodajská agentura Reuters shrnula minulý týden příběh raketového úspěchu české společnosti Home Credit v Čínské lidové republice. Ukazuje, kdo a jak moc vydělal na obratu v české zahraniční politice směrem k Číně.
Soukromá firma Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera se potichu stala jedním z největších nebankovních poskytovatelů spotřebitelských půjček v Číně.
Letos za první pololetí poskytla půjčky ve výši 6,4 miliardy eur – to je zhruba dvakrát více než před rokem. Velká část jejích operací se soustředí na financování nákupu chytrých telefonů.
Související články
Česko-slovensko-čínská komora: spolek, kterému otevírá dveře jméno Františka Čuby i kontakty PPF
Babiš se pustil do „pandí diplomacie“. Může to pomoct, připouští ředitel ZOO
Financuje přes desetinu nákupů iPhonů na čínském trhu. Ten je pro amerického technologického giganta Apple druhým největším trhem na světě.
Česká společnost má 225 tisíc prodejních míst po celé Číně a odhaduje, že by jejich počet mohl v příštích letech stoupnout na 500 tisíc.
Firmy v rolích diplomatů
Reuters také popisuje, co Home Credit udělal pro svůj úspěch v Číně doma v České republice: „Toto úsilí doprovázely lobbistické snahy Home Creditu a investiční skupiny PPF doma ve vlasti, prosazující těsnější vztahy mezi Prahou a Pekingem – z čehož potom podle analytiků těžil Home Credit v Číně.“
V projevu na obchodním fóru v Praze v roce 2016 za přítomnosti českého a čínského prezidenta ředitel skupiny Home Credit Jiří Šmejc naznačil, že právě Home Credit a PPF skutečně napomohly novému sbližování Pekingu s Prahou.
„PPF a Home Credit, a my jsme na to pyšní, stály u zrodu té iniciativy, která, myslím si, vedla k obrodě česko-čínských vztahů,“ sdělil Šmejc na setkání.
Odměna za dobré služby
V roce 2014 letěl český prezident Miloš Zeman – spolu s předními představiteli byznysu včetně většinového majitele skupiny PPF Petra Kellnera a šéfa skupiny Home Credit Šmejce – do Číny podepsat společnou deklaraci o přátelství.
Zeman byl také jediným západním politickým lídrem, který se zúčastnil vojenské přehlídky v Pekingu v roce 2015 u příležitosti výročí konce 2. světové války.
Související články
Kam vede obrat k těsnějším vztahům s Čínou. Banánová diplomacie doma i v zámoří
Česko se raduje z miliardových čínských investic, pro Čínu jsou to drobné
Odměna za tohle angažmá je pro PPF a Home Credit závratně vysoká. Obě společnosti patří k hlavním vítězům česko-čínského sbližování.
Celkový objem aktivních spotřebitelských půjček v Číně dosáhl v roce 2016 sumy 26,76 bilionů jüanů (4 biliony dolarů), což je 282,5 procent úrovně z roku 2011.
Podle odhadů firmy Euromonitor International by navíc do roku 2021 objem půjček mohl dosáhnout 35 trilionů jüanů.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Když uvádíte celkový objem v trilionech, máte na mysli opravdu 1 s 18 nulami? Nebo jste to převzali a jde ve skutečnosti o biliony (1 s 12 nulami)? Přijde mi to jako příliš vysoké číslo a to i na Čínu.
Hloupá chyba v překladu, děkujeme za upozornění, omlouváme se, opravili jsme.
Že ti Číňani dopouští, aby peníze z velké Číny tekly do malého Česka? Nebo Home Credit platí daně v Číně? A co na to Babiš?
pokud se nemýlím, tak holding PPF sídlí v Nizozemsku, takže platí daně tam. By mě zajímalo, co z česko – čínského přátelství mají v reálu obyvatelé ČR. Podle mě takřka nic.
A co takhle pracovat a nečekat, až Vám něco z úspěchu druhých spadne do klína? Co to je za názor – „Co z toho budou mít Češi = já?“ ? Že se někomu jinému daří…