
To je otec toho popraveného… Historici sestavili databázi obětí nacistické justice
Začít nadávat vojákovi německého Wehrmachtu a pak se prát s dvěma příslušníky SS nebyl v době protektorátu zrovna dobrý nápad. Padesátiletý Rudolf Petlan si však toho listopadového dne roku 1942 v pražském hostinci U sv. Havla nedokázal pomoct. V červnu mu totiž nacisté popravili syna – za nedovolené držení zbraní a distribuci letáků. Na popravišti pak 22. listopadu, jen devět dní po potyčce, skončil i sám Rudolf Petlan.
Veterán z první světové války tehdy dostal ve zrychleném řízení německého Zvláštního soudu (Sondergericht) v Praze trest smrti za „sabotáž soužití mezi Němci a Čechy“.
Fakt, že v pozadí incidentu stála osobní tragédie, mu soud jen přičetl k tíži. Petlan byl popraven, podobně jako stovky dalších Čechoslováků, v německých Drážďanech.
Jeho příběh je jedním z více než tří set, které jsou nově veřejně dostupné na www.popravenizavalky.cz v rámci projektu Ústavu pro studium totalitních režimů.
Řekni, kde ty hroby jsou
Do databáze jsou zahrnuti lidé popraveni na základě rozhodnutí německých nacistických soudů, kteří měli před 30. zářím 1938 československé státní občanství. „Je to bez rozdílu národnosti i pozdější státní příslušnosti. Zahrnuje tedy Čechy i Němce, Slováky i Maďary,“ podotýká jedna z autorek projektu, Pavla Plachá, vedoucí Oddělení výzkumu let 1938–1945 ÚSTR.
Nacistických popravišť byly za války desítky, celkové odhady československých obětí se za roky 1939–1945 stále jen odhadují „na nižší tisíce“.
Většina z popravených byla odsouzena za odboj a odpor proti okupantům. „Čímž mimochodem přispíváme fakty a daty do stále se vracející diskuse, zda byli Češi kolaboranty s nacistickým režimem, nebo proti němu bojovali a aktivně vystupovali. Vracíme jim tváře a identitu,“ upozorňuje náměstek ředitele ÚSTR Kamil Nedvědický.
Nad dalšími popravenými byl vynesen nejvyšší trest kvůli porušení nařízení zavedených v Říši a v protektorátu v roce 1939, například za nedovolené držení zbraní, ale také za hospodářské delikty.
Mezi popravenými figurují i pachatelé násilných trestných činů nebo dezertéři z německé armády.
Rozsudky odrážejí perspektivu nacistické justice, která – jak zdůrazňují autorky projektu – měla tendenci některé ve skutečnosti politicky motivované činy kriminalizovat, a naopak kriminální případy politizovat.
Nacistických popravišť byly za války desítky, celkové odhady československých obětí se za roky 1939–1945 stále jen odhadují „na nižší tisíce“.
Pilotní část projektu je ale spojena primárně s popravištěm v Drážďanech, kde za dobu nacistické okupace zemřelo nejvíce někdejších občanů Československa – kolem devíti set.
Aktuálně je v databázi zveřejněno přes tři sta případů – popsané jsou přes příběhy popravených, s fotografiemi a detaily z jejich života, dopisy na rozloučenou či místy jejich posledního spočinutí.
„Zrovna informace, kde jsou konkrétní lidé pohřbeni, je stále citlivá záležitost. V Drážďanech jsou k tomu ale podrobné informace a jsou to silné momenty, když rodinám tuhle informaci předáváme,“ říká druhá z hlavních autorek projektu, historička ÚSTR Magda Veselská.
Snahou projektu je i rodiny popravených přizvat ke spolupráci. „Aby s námi vstoupily v kontakt a sdílely s námi například dokumenty po svých předcích a příbuzných,“ vyzývá Pavla Plachá.
Za věrné služby režimu
Od řady rodin takto ÚSTR již získal jedny z nejcennějších materiálů – dopisy na rozloučenou. „Ti lidé je psali obvykle pár hodin před smrtí, kdy už věděli, že za nedlouho půjdou na popravu. Jsou unikátním zdrojem zejména proto, že konkrétní lidé zde mluví sami za sebe, nikoli ze složek nacistických soudů,“ vyzdvihuje Veselská.
„I dnes se justice v jistých zemích tváří normální a nezávislá a ve skutečnosti jen slouží represivnímu režimu.“
Příkladem kontrastu mezi zdůvodněním soudů a realitou je podle ní třeba případ Stanislava Langra. Toho nacistická justice označila za komunistického funkcionáře, on sám v posledním dopise píše, že komunistou nikdy nebyl a nikdy se jím necítil. „To jen potvrzuje, jak rozsudky přinášely vždy jen interpretaci nacistů,“ říká Veselská.
Projekt nijak nezahrnuje lidi, kteří byli zavražděni v koncentračních táborech, jako například zatčení v souvislosti s likvidací říšského protektora Reinharda Heydricha, jejichž život často skončil na popravišti v Mauthausenu.
Pavla Plachá vysvětluje, proč v této databázi nejsou a nebudou: „V těchto případech nešlo o oběti nacistické justice, tedy oběti německých soudů, ale o oběti policejního aparátu, což je jiný příběh.“
Součástí příběhu jsou ale soudci, kteří věrně sloužili nacistickému režimu, v německé justici mnohdy zůstali i po válce a dál tak budovali svou kariéru. „I když se primárně soustřeďujeme na oběti, snažili jsme se vždy identifikovat právě i předsedy senátů, byť je často obtížné je dohledat,“ komentuje to Pavla Plachá.
Podle náměstka ředitele ÚSTR Kamila Nedvědického je téma nacistické justice v jistém smyslu aktuální i nyní: „Na první pohled se totiž tvářila tak, že rozhoduje podle práva a že soudci jsou nezávislí, ve skutečnosti byl ale pramenem nacistické justice Adolf Hitler. I dnes se justice v jistých zemích tváří normální a nezávislá a ve skutečnosti jen slouží represivnímu režimu.“

České průšvihy 1945–1948
Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.
Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též

Petr Pithart: Benešova smlouva s národem aneb Česká záliba v mučednictví

Američané se k nám chovali slušně. Pak přišli Češi a začalo být zle…
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Neužíval bych slovo poprava! To byl jejich pokroucený a zvůlí dosazený právní systém. Ne náš! Byly to vraždy, nic jiného.
Státní prezident Hácha požádal Říši o ochranu a tím vzniknul Protektorát,který jako státní útvar uznaly některé jiné státy , také SSSR.Tím pádem kroky justice byly legální do doby,kdy vítězné mocnosti tuto legalitu shledaly nulitní od počátku .A jelikož zákon nemá zpětnou platnost,měly by být rozsudky v té době de iure platné.
Německý právní system do stanného práva mimochodem byl v otázce zbraní neuvěřitelně tolerantní. Po atentátu už ne.
Takže do atentátu platilo : Besitz der Waffen ist allgemein frei.Nicméně na pistoli P08 v počtu více než 5 kusů už musel být Waffenschein.
Německá trestní procedura se ale lišila od té dnešní- nebyl obhájce,tuto funkci plnili dozorci,kteří byli ve styku se soudcem .Soudci pak byli letory zlovolné ,zlomyslné,mnohem horší než dozorci.Zvůle soudců ,Willkür, se v německé justici uchovala dodnes.Dnes je spor primárně vyřešen bez obhájce i bez přítomnosti obžalovaného,který se může odvolat a pak spustí zlovolnou drahou mašinerii,která ho (účty za zatčení,opotřebení pout a roztřepení pendreku jakož i za čas žalobce ) navždy poučí ne o nacistech,ale o Němcích a Německu.
Háchův akt byl nulitní, president takovou pravomoc prostě neměl. Hácha to věděl, a argumentoval s tím. Faktem je, že pokud by se podařilo v parlamentu Druhé republiky spytlíkovat nějakou podobnou žádost, byl by to opravdový průšvih, protože parlament takovou pravomoc měl.
Jinak je jasné, že všechny německé „rozsudky smrti“ a „popravy“ nebyly nic jiného než vraždy, a tudíž s Němci mělo být po válce zacházeno daleko drsněji než se zacházelo. V podstatě všichni příslušníci německé policie, justice i armády, kteří působili na našem území měli být po válce popraveni.
Možná by stálo za to sestavit i seznamy „lidových soudců“ a prokurátorů, kteří tyhle lidi soudili, vč. jejich dosud žijících příbuzných, pokud nějací jsou.
inu příbuzný pachatele nemusí být spoluvinníkem jeho činů,ale bývá to zpravidla osoba obmyšlená,tedy taková,která má z jeho (trestné)činnosti prospěch.Soudci ,policajti,dozorci,ti všichni mají rodiny a pokud se činy na odsouzených stanou nějakým převratem činy na nevinně odsouzených,pak musí přijít trest a nelze připustit aby z trestného činu měl někdo prospěch,tedy ani jejich příbuzní.Proskripce rodinných příslušníků pachatelů je tudíž legitimní.
Nějaké to „i když nám unikneš na onen svět, pomstíme se na tvých příbuzných“ funguje od pradávna, od dob před počátkem psané historie.
A trest má mít i preventivní aspekt, tedy demotivovat ty, kteří by chtěli zločince napodobit.
„Modernější“ zdůvodnění může být postaveno na tom, že eliminujeme zločinecké geny pachatele. MMCH, feministická a progresivistická aktivistka, píšící pod pseudonymem Robert J. Sawyer, popisuje jako ideální společnost, v níž byli všichni pokrevní příbuzní pachatele (rodiče, sourozenci, potomci) vykastrováni. Takto si lidé, kteří se snaží udávat tón progresivnímu vývoji společnosti, představují ideál.