Tituly od Dunaje. Slovenské školy jako slabé místo v životopisech českých politiků
Ministryně spravedlnosti Taťána Malá, která možná opsala část své diplomové práce na bratislavské Panevropské vysoké škole, není zdaleka první veřejně známou osobností z Česka, která si pro diplom „došla“ na Slovensko. Kvůli horší průměrné úrovni tamních vysokých škol to přitom bývá v drtivé většině naopak – studenti ze Slovenska míří do Česka.
Obrovský nepoměr je vidět na první pohled. Zatímco na univerzitách v Česku studovalo ve školním roce 2017/2018 něco přes 22 tisíc slovenských studentů, na univerzitách na Slovensku bylo ve stejnou dobu zapsaných jen 308 Čechů.
Tohle „hlasování nohama“ o tom, kde jsou školy kvalitnější, ale nevadí českým politikům či dalším veřejně známým osobnostem z Česka, které si na Slovensku pořídily diplom.
Taťána Malá se svým titulem z Panevropské vysoké školy není zdaleka první. U prominentních českých zájemců je přitom jasně vidět jeden preferovaný studijní obor – právo.
Bratislava blíž než Praha
Malá svou problematickou práci s prvky možného plagiátorství obhajovala v roce 2011, kdy v Bratislavě na Univerzitě Komenského studovala i bývalá Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. Do doktorandského studia se tam přihlásila ještě v době, kdy byla ve funkci.
Na otázku „proč Slovensko?“ tehdy odpovídala, že z Brna to měla do Bratislavy blíž než jinam a že v Brně doktorát dělat nemohla, protože ji tamní Masarykova univerzita jmenovala do vědecké rady,
Bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek i další někdejší politici a členové jihomoravské ČSSD zase své právnické vzdělání získali na Vysoké škole Danubius v malém městečku Sládkovičovo v Trnavském kraji.
Kromě pochybností o kvalitě tamní výuky vzbudil v těchto případech pozornost i fakt, že děkanem právnické fakulty ve Sládkovičovu byl tehdy Mojmír Mamojka, poslanec nejsilnější slovenské strany SMER, partnerské partaje českých sociálních demokratů.
V roce 2015 škola přišla o právo udělovat doktorské tituly Ph.D. Zmiňovaný exhejtman Hašek tam během svého studia získal malý doktorát a titul JUDr.
Nežádoucí pobočky
Škola ve slovenském Sládkovičovu měla i svou českou „pobočku“, Joštovu akademii v Brně. Právě z ní se často rekrutovali studenti slovenské školy z řad sociálních demokratů.
Joštova akademie nikdy nezískala v Česku akreditaci, a proto fungovala na principu „konzultačního střediska“. Studenti tam v Brně mohli docházet, ale zkoušky pak skládali na Slovensku.
Není bez zajímavosti, že Joštova akademie zanikla prakticky ve stejnou dobu, kdy právnická fakulta její mateřské školy ve Sládkovičovu přišla o právo udělovat doktorské tituly.
Právě kvůli výuce práva systémem „konzultačních středisek“ v Praze, Brně a Ostravě měla v minulosti v Česku problémy i zmiňovaná Panevropská vysoká škola v Bratislavě. Ta začala v ČR nabízet právní studium ještě pod svým původním názvem Bratislavská vysoká škola práva.
Česká advokátní komora sice jejím absolventům uznává ukončené právní vzdělání, nechce je ale zapisovat do seznamu advokátních koncipientů, dokud si (například formou mimořádného studia na Právnické fakultě Univerzity Karlovy) nedoplní také základy českého práva na české škole.
Neznamená to ale automaticky zpochybňování úrovně výuky na Panevropské vysoké škole, říká mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.
„Konkrétně u Panevropské (VŠ) nám vadily její zde provozované pobočky, které zde podle našeho názoru nelegálně vyučovaly české právo. Toto nám osvědčily v minulosti i soudy,“ odpověděla Chaloupková na dotaz HlídacíPes.org.
Premiérka mezi profesory
Panevropskou vysokou školu spoluzakládal v roce 2004 Ján Čarnogurský, bývalý slovenský premiér a křesťansko-demokratický politik.
Čarnogurský je známý svou náklonností k Rusku a dnes je i předsedou Slovensko-ruské společnosti, která podle svého webu „hledá spojení vymožeností evropské integrace s tradičním slovenským rusofilstvím“.
Podnikatelé ruského původu poskytli na rozjezd školy kapitál a zasedali i ve vedení vysoké školy. V roce 2014 ale prodali školu českému finančníkovi Miroslavu Kurkovi a škola se stala součástí jeho holdingu Prosperita.
Pod ním fungující Akademická aliance se prezentuje jako „největší vzdělávací skupina v Česko-slovensku“ a patří do ní také například Vysoká škola podnikání a práva nebo Vysoká škola obchodní v Praze.
Panevropská vysoká škola v roce 2015 kvůli existenci zahraničních poboček v Česku také dočasně přišla o akreditaci v oboru právo. V následujícím roce ale akreditace pro všechny své studijní programy obhájila.
Mezi vyučující na škole patří i slovenská expremiérka Iveta Radičová nebo exministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská.
Škola má kromě fakulty práva i fakultu psychologie, fakultu ekonomie a podnikání, fakultu masmédií a fakultu informatiky.
O škole se v Česku psalo i poté, co na ní získal docenturu Petr Žantovský, mediální analytik blízký české dezinformační scéně a od letoška i člen rady ČTK.
Oponenturu Žantovského habilitační práci napsal exprezident Václav Klaus a podle internetového deníku Referendum proběhla habilitace nezvykle rychle. Žantovský jakoukoli kritiku okolností získání docentury odmítl.
Titul Ph.D. získal Žantovský v roce 2009 na jiné slovenské vysoké škole, Katolické univerzitě v Ružomberku.
Podpořte nezávislou žurnalistiku.
Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní stostránkovou publikaci „Babiš. Vůdce pro 21. století“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Upachtěná česká politika. Volných hlasů znechucených je pořád dost
Nový zákon o podpoře bydlení. Spíš než naděje je to jen iluze řešení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
13 komentářů
1) To je fakt srandovni – tradicni slovenske rusofilstvi. To se muze v hlave vylihnout jen pobloudilci. Nebo nasledovniku Stura a Kollara. Docela to pripomina – tradicni lazenske oplatky. 2) Ta obliba v titulech bude asi nejaka obdoba narcismu. 3) Soukrome vysoke skoly dokazou pravdepodobne (za primerene penize) nabidnout individualni studijni plan. Takze lze studium klidne skloubit s karierou vrcholneho politika nebo urednika.
ad.1) zapomněl jste na následníky starých slovenských fašistů (Čarnogurského otec), kteří adorovali jakoukoli diktaturu, hlavně čistokrevně slovenskou
Taky jsem absolvoval slovenskou vysokou školu, ale už ani omylem nehrozí, že bych byl politik …. a navíc VŠD Žilina vždycky měla a dosud má „dobrý zvuk“…. Hezký den!
Mám hned 3 kolegyně,které absolvovaly na Slovensku s titulem Mgr.fyzioterapeut a vůbec bych nesnižovala úroveň školy a jejich znalostí a dovedností.Spíš naopak.
Dobrý den, naprosto s vámi souhlasím. Přesně proto je titulek článku právě takový, jaký je
Takto to dopadá, když cílem je „papír“ a nikoliv znalosti . A navíc, když je to zadarmo ….
Proboha zaveďte už někdo to školné, vždyť to není normální, aby si lidi dělali ten“papír“ jen tak z plezíru a více než 50% pak dělala něco jiného než vystudovala anebo v jiné zemi. Když to nic nestojí … A pak že ve školství nejsou peníze a tady je lopatou hážeme z okna.
Pokud člověk bude platit školné, jako investici do sebe, pak si sakra rozmyslí co a kam půjde studovat.
I když na druhou stranu uznávám, že pokud je v naší společnosti cílem ten papír, tak si to zaplatí tam, kde jej to bude stát nejméně úsilí …
No jo, vivat ČR !
Pro mne je podivné, že někdo očekává, že podřízení šéfa, který je potvrzený komunistický práskač (agent), trestně stíhaný podvodník, bývalý komunista, který takticky zahodil rudou knížku až po sametové revoluci, bezkrupulózní podnikatel, budou slušní lidé! Ti, co mu jsou ochotni sloužit mají pochopitelně také nějaký škraloup a kačení žaludek a ta blonďatá obdivovatelka šéfa to jen dokazuje. Podvodníků je určitě dostatek, ale málokdo je tak pitomý, aby se naivně cpal do politiky. Možná, že někomu vrtá hlavou, proč velký šéf vybírá do „služby“ tolik žen, je to prosté, ženy jsou lépe ovladatelné, poslušné a jsou schopny obdivu i ke zločincům. Vyjímkou je snad jen K. Šlechtová, ta měla raději svého psíka, než šéfa a důsledky víme.
Tahle prospěchářská hloupá holčina bude rána z milosti pro už ted krajně nedůvěryhodnou českou justici.Ale to je zřejmě cílem estébka.po roce jí vymění a začne budovat Svou novou justici.A tak zas budeme všichni jezdit na chaty a chalupy a o veřejné věci se nebudeme zajímat.Normalizace,Normalizace,Normalizace..také vám to slovo zní tak nějak současně?
A musí to tak být? Když to chápete vy a já, opravdu je tak zle a je tak málo lidí, chápajících co se zrovna odehrává. Opravdu se promlčíme, do stavu kdy komunistický estébák, zničí justici a spravedlnostíi se vysměje.
?. Jo, jo. Normalizace a s ní její věrné služky Demagogie a Lhostejnost
Paní Malá je trapné individuum, které svědčí o Burešově neschopnosti obsadit vládní posty kvalitními lidmi. Baba je trapná svými výroky a ještě podváděla při výzkumu králíků. Ono těch lidi, co opisovali jsou tisíce, ale u ministra se to podle mě nehodí. Svědčí to o snížené inteligenci ?
hlavně zdraví!!!
Jasně. Nevadí, že ministryní SPRAVEDLNOSTI se stala nanynka, která není ani schopná bez podvádění napsat diplomku. Hlavně, že nám chutná a nemáme rýmu. Ach jo.