Ilustrační foto: Profimedia

Tesla, Tik-Tok a Amazon, ale i případy z Česka. Velký bratr rozdá své anticeny

Napsal/a Iuridicum Remedium 19. března 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Vedle TikToku, Tesly či Amazonu je v letošním seznamu nominací na případy útoků na lidské soukromí i česká mateřská školka, která rodičům umožňuje sledovat dění ve třídě skrze on-line kamerový přenos či ministerstvo vnitra za volně dostupný registr majitelů datových schránek.

Vlastní soukromí je luxus, kterého je třeba si vážit. Letošních 42 nominací na tradiční anticeny Velký bratr ale dokazuje, že případů, kdy lidé přinejmenším o část soukromí přicházejí, je víc než dost.

Již zítra, ve středu 20. března, budou v Praze vyhlášeny výsledky už 19. ročníku anticen, které na problémy spojené s ochranou soukromí tradičně upozorňují.

Návrhy sbírá naše organizace po celý rok, veřejnost své tipy mohla přinášet prostřednictvím webového formuláře. Sešel se mix technologických gigantů, kteří se v nominacích ocitají pravidelně i velmi konkrétních a k soukromí ne příliš přívětivých případů z Česka.


Článek vychází v rámci mediální spolupráce HlídacíPes.org s organizací IuRe, která pořádá Ceny Velkého bratra.


Silné zastoupení ministerstev

Některou z cen za rok 2023 může obdržet i jedna z mnoha nominovaných českých institucí: ministerstvo vnitra za volně dostupný registr majitelů datových schránek, ministerstvo práce a sociálních věcí za zavedení povinnosti bank sdělovat informace o účtech žadatelů o dávky v hmotné nouzi a jejich rodinných příslušníků či ministerstvo pro místní rozvoj za chystaný centrální registr ubytovaných.

Ve výčtu nechybí ani ministerstvo zdravotnictví, které nedávno představilo záměr sledovat zdravotní stav pacientů aplikacemi a dle výsledků je odměňovat. Již tradičním nominantem je Policie České republiky, tentokrát za využívání nástrojů na rozpoznávání tváří.

V některých případech jde už o schválenou legislativu nebo používané nástroje. Jindy jsou problematické nápady teprve ve fázi návrhu či záměru. Jako třeba u legislativního návrhu registru ubytovaných či u představeného záměru sledovat životosprávu pacientů a nastavovat podle toho pojistné – v těchto případech ještě mají ministerstva prostor dopad do soukromí zmírnit.

Rok umělé inteligence

Řada nominací odrážela i aktuální celoevropské debaty týkající se soukromí: ty se v roce 2023 vedly zejména o umělé inteligenci, o kamerových systémech umožňujících rozpoznávání tváří či o automatizovaných nástrojích, které by plošně pročesávaly on-line komunikaci a odhalovaly například dětskou pornografii.

Nebývalé množství nominací se za loňský rok objevilo v kategorii Výrok Velkého bratra.

Hned dvakrát byl nominován europoslanec Tomáš Zdechovský, podle kterého takřka jakékoliv umožnění anonymity vede výhradně k terorismu či sexuálnímu zneužívání dětí.

Na anonymitu si postěžoval i starosta Frenštátu Jan Rejman – argumentoval jí při rušení nízkoprahového centra. Anonymita je přitom zásadním předpokladem pro fungování velké části sociálních služeb.

Nemálo nominací se ale potkalo i v kategorii Pozitivní cena. Mohou zde kupříkladu uspět politici ze Švýcarska, kteří prosadili v ústavě kantonu právo na offline.

Vyhrát by mohl také spolupředseda Strany zelených Michal Berg za kampaň proti automatům na vodu, které lze na nádraží použít jen s pomoci aplikace či evropský poslanec Patrick Breyer za vedení kampaně proti kamerám na rozpoznávání tváří.

V nominacích se objevil i pořad Českého rozhlasu Štěstí ASAP, který přsítupnou formou upozorňuje na rizika aplikací věnujících se duševnímu zdraví.

Přednáška o „smart city“

Porota, složená z právníků, novinářů a IT odborníků, již vybrala vítěze v kategoriích Dlouhodobý slídil, Firemní slídil, Úřední slídil, Výrok Velkého bratra a Pozitivní cena.

Letos poprvé bude udělena i Cena veřejnosti – o té rozhodnou lidé přítomni na vyhlašování, které začíná ve středu 20. března v 19:00 v pražské Čítárně Unijazz.

Vstup je zdarma, veřejnost se může těšit i na slova architekta Vladana Klementa, který pohovoří o soukromí a současném trendu „smart city“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)