Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Tomio Okamura zahajuje volební kampaň 2021. Foto: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia
,

Téma ukrajinské migrace ovládl na Facebooku Okamura. Konkuruje mu jen Česká televize

ANALÝZA. Souboj o pozornost, lajky a negativní emoce na českém Facebooku kvůli migraci z Ukrajiny má očekávatelného vítěze. Šéf SPD Tomio Okamura na odporu k migraci postavil celý svůj politický marketing a využívá k němu i Ukrajince prchající před válkou. Analýza stovky nejpopulárnějších „migračních“ facebookových příspěvků ale také ukazuje, kdo jako jediný dokázal Okamurovi svým dosahem na sociální síti konkurovat – veřejnoprávní Česká televize.

„Pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny je podle nás správně, ale pouze přiměřeně a na nezbytně nutnou dobu a po ukončení konfliktu na Ukrajině by se měli vrátit zpět budovat svou rodnou zemi,“ říká místopředseda SPD Radim Fiala na videu, které na svém facebookovém profilu sdílel jeho stranický šéf Tomio Okamura. 

Mezi všemi příspěvky na českém Facebooku na téma ukrajinské migrace za první měsíc válečného konfliktu získal právě tento nejvíc reakcí. Zatímco opozice nejen na sociálních sítích razila heslo „pomáhat uprchlíkům ano, ale ne na úkor ‚našich lidí‘“, zástupci vládních stran vyzývali občany hlavně k solidaritě a soucitu.

Okamura vs. Česká televize

Negativní příspěvky o migraci však získaly větší pozornost uživatelů sociální sítě než ty pozitivní. Vyplývá to z analýzy stovky nejpopulárnějších příspěvků na téma migrace na českém Facebooku provedené HlídacíPes.org.

Migrační téma na Facebooku z politiků jasně ovládl předseda SPD Tomio Okamura. Co do četnosti zmínek a dosahu mu konkurovala pouze Česká televize. Zatímco v analyzovaném datasetu stovky nejpopulárnějších příspěvků se většina stránek, ať politických či nepolitických, objevuje v maximálně třech případech, facebooková stránka Tomia Okamury je v analýze zastoupena šestnáctkrát a profily České televize dokonce jednadvacetkrát. 


Spoluautorkou textu je novinářka a studentka žurnalistiky Alžběta Mubeenová. Vychází z dat neziskové organizace MEMO93 a organizace Transitions s využitím analytického nástroje CrowdTangle.


V interakcích, tedy komentování, hodnocení a sdílení příspěvků, byl Okamura úspěšnější než ČT. Jeho profil za analyzované období a mezi vybranými příspěvky nasbíral téměř 150 tisíc interakcí, Česká televize „jen“ necelých 100 tisíc. Profily veřejnoprávní televize a stránka předsedy SPD pak celkem tvoří téměř padesát procent veškeré interakce mezi analyzovanými příspěvky. 

Pomáhejme, ale…

Mezi příspěvky České televize a Tomia Okamury je však podle očekávání výrazný rozdíl. Většina příspěvků veřejnoprávního média je zpravodajská, tedy informativní. Naopak příspěvky šéfa SPD, který se vůči migraci vymezuje dlouhodobě, jsou především názorové, ve kterých kritizuje kroky vlády v souvislosti s migrační vlnou.

Vůbec nejsdílenější Okamurův příspěvek je přepis reportáže Českého rozhlasu o uprchlících z Afriky a Blízkého východu, kteří se měli objevovat na polském hraničním přechodu nedaleko Korczowa, a údajně tak zdržovat příjem ukrajinských uprchlíků. „Pozoruhodná reportáž, stojí za poslechnutí,“ komentuje Okamura.

Ve sledovaném období jde však o ojedinělý příspěvek týkající se uprchlíků jiné než ukrajinské národnosti. Okamura, který dlouhodobě kritizuje především migraci z muslimských zemí, v případě kulturně blízkých Ukrajinců zvolil jinou strategii.

Zaznamenáváme velké množství zpráv od našich občanů, kteří mají v této souvislosti a vzhledem k velmi zadluženému státnímu rozpočtu obavy o udržitelnost našeho zdravotního systému, situaci na pracovním trhu, ve školství, bezpečnost a trápí je zdražování,“ píše Okamura v jednom z příspěvků. Jinými slovy staré známé „Ukrajincům pomáhejme, ale ne na úkor našich lidí“. Tohle heslo ostatně Okamura nepoužívá sám.

Obdobný způsob komunikace zvolil i předseda hnutí ANO Andrej Babiš či europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná. „Vláda by neměla upřednostňovat uprchlíky a Ukrajinu nad našimi občany,“ prohlásil Babiš v jednom ze svých facebookových videí. Tomu k vysokému počtu sdílení pomohl i fakt, že video do svého článku zahrnul i server iDnes (mimochodem z Babišova vydavatelství Mafra), který pak článek i s videem sdílel na svých profilech.

V jiném, tentokrát vlastním příspěvku, pro změnu nabádá k pomoci. Zdůrazňuje při tom ale, že myslet by se mělo především na „vlastní lidi“. I on přitom odkazuje na nespecifikované dopisy, které údajně dostává od občanů. 

„Chystejte peřiny“

Radikálních příspěvků, které migraci i v případě válkou zasažené Ukrajiny kompletně odmítají, bylo mezi analyzovanými příspěvky jen minimálně. Příkladem je příspěvek nedávno vzniklého politického sdružení Manifest.

„Chystejte peřiny, majetky a dcery pro ukrajinské Afričany a muslimy,“ píše hnutí na Facebooku. A přidává nepodložená tvrzení o tom, že zbraně zasílané na Ukrajinu končí podle údajných „zdrojů přímo z Kyjeva“ v rukou místní mafie a že vojenská podpora země povede jen ke zdlouhavějšímu a krvavějšímu konfliktu. 

V podobně kritickém duchu a s nepodloženými obviněními se k migraci vyjadřuje i nacionalistické hnutí Aliance národních sil. To kritizuje premiéra Petra Fialu, že údajně „souhlasil s přijímáním migrantů, kteří byli ze západních zemí vyhoštěni pro kriminální minulost“. 

„Chcete přijmout každoročně 50 tisíc migrantů, dávat jim sociální byty, živit jejich rozvětvené rodiny, nevadí vám ani jejich problematická minulost. Neberete žádné ohledy na české občany, děti, mimina, seniory,“ píše hnutí s tím, že uprchlíci údajně do Česka přinesou kriminalitu a nemoci. Opět bez důkazů.

Mezi sto nejpopulárnějších příspěvků na téma ukrajinská migrace se dostal také rozšířený hoax o tom, že si ukrajinští uprchlíci neváží jídla, které dostávají od humanitárních pracovníků, a že ho nesnězené vyhazují. Jak ukazuje analýza, paradoxně se nejvíce nešířil ve své původní podobě, ale již jako ověřená nepravda, na kterou upozornil web Manipulátoři.cz.

„Jídlo je vyhozeným jídlem ze supermarketu. Pod slibem zachování anonymity se nám podařilo zjistit, že se jedná o sklad rozvážkové služby Rohlík,“ píše web.

Právě tuto ověřenou verzi pak uživatelé Facebooku šířili nejvíce: Nenaskakujte na takové nesmysly, nesdílejte je a hlavně se nenechte odradit od pomoci našim ukrajinským přátelům,“ napsal k tomu například senátor Jiří Drahoš.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

29 komentářů

 1. vlad napsal:

  To nic není. Ukrajincům se zalíbí život v ČR a zůstanou tady, než aby jeli obnovovat zničenou zemi. Až se bude do EU a také do ČR tlačit horda hladových afričanů, to pak bude paráda. Hlavní je, že Fiala má plán, sleduje situaci a bude reagovat, až přijde čas.
  To si ho potom Okamůra namaže na chleba a přikryje ho sádlem.

  • Dan napsal:

   Doufejme, že tu zůstanou. Budou platit daně do české pokladny a pomůžou s negativní porodností. Možná mi nakonec s platbou na ty naše přemnožené důchodce někdo pomůže.

   • Jitka Bělková napsal:

    Vážený Dane, pokud budete mít štěstí, tak z Vás taky bude důchodce

   • Jaroslav Kalous napsal:

    Ani si neumíte představit jak mě mrzí, že jsem se po vážném úraze stal invalidním důchodcem, a musíte mě připlácet na důchod!
    Moc se Vám omlouvám, a nejen Vám!
    Hodně zdraví.:-))

   • andy napsal:

    Ti přemnožení důchodci, jak říkáte, pro tuto zemi udělali daleko víc práce než vy a vám podobní, tak se o naše důchodce neotírejte

    • 4confed napsal:

     Ano spousty práce, která neměla žádnou hodnotu protože jsme byli technologický skanzen.
     A sama produktivita té práce byla velice pochybná.
     Ale co že několik generací Čechů nepozná rozdíl mezi prací a chozením do práce, stejně si nárokují vysoké důchody a úctu za to že „pracovali“
     Holt připustit si že většina života bylo bezcenné zevlovani, výměnou za tichý souhlas s režimem, je na většinu lidí moc těžké břemeno.

  • martin napsal:

   a jak bys to resil?
   nepustil bys je sem a nechal je na pospas rusakum, aby je tam vsechny znasilnili??
   vcetne deti a batolat ???

  • Richard Švehla napsal:

   Souhlasím.
   My Češi jsme dostatečně pitomí, abychom:
   •si zvolili vládu komoušů a nácků (1946)
   •opakovaně volili vlastizrádce/velezrádce Miloše
   •ještě dnes podporovali Babiše.

   Tak proč bychom si – k soudruhu prezidentu Babišovi – nezvolili ještě soukmenovce Okamuru, že. Oni si oči nevyklovou, a my budeme šťastní jako před rokem 1989.

   Prostě: Kdo je mladý a nikoli zcela blbý, nechť z Česka emigruje do Evropy co nejdříve. Než námi zvolení nacibolševici zavřou hranice.
   Haj hou.

   • andy napsal:

    A nezapomeňte se k nim přidat, už jste tam měl být dávno, protože tahle republika by se bez vás a vašich hloupých názorů určitě obešla

   • A. S. Pergill napsal:

    Dost bych masovou emigraci „antibabišovců“ a „antizemanovců“ uvítal. ČR by byla po ní rozhodně lepším místem k životu. Zejména, pokud by s sebou vzali i ekology.

    • Pavel napsal:

     Helemese, lžirgil touží po ideologickém koncentráku, který by se bez lidí co pracují, což důchodcovští voliči hradního čučkaře a agenta bureše zcela jistě nejsou, velmi rychle změnil v koncentrák skutečný.

     • A. S. Pergill napsal:

      Pavle,
      obávám se, že většina voličů antizemana a antibabiše předstírá práci v nějaké „šíleně užitečné“ nevládce, nebo něčem podobném a v reálu je této společnosti užitečná jako člověku tasemnice ve střevech.

  • Jiří Choun napsal:

   No vida, další prognostický „veleduch“.

  • Manitius napsal:

   Hlavně, abyste vy nemusel za pár týdnů prchat ze svého rozbombardovaného domu do Německa nebo Francie, kde by vás povláčeli po sběrných táborech a pak poslali šupem domů, protože domácím obyvatelům ujídáte chlebíčka.

   • Drahoslav napsal:

    Toto určitě píšeš z teplicka od ruského plynu, neobolseviku. Utři si nos a běž pomáhat na Ukrajinu. Aspoň nebudeš žít zbytečný život.

 2. Anofertí zmar napsal:

  Když byla migrace kvůli konfliktu na blízkém východě a běženci byli ze Sýrie, Libanonu a Jordánu, tak se čechystánci rozčilovali, že je tu nechtějí. Tvrdili, že běženci jsou převážně jen mladí a svobodní muži v kožených bundách s iPhonama. A to byl hlavní argument proč nebrat „uprchlíky“. Pak také to, že jsou jiné víry, že tady byl-je-bude křesťanský svět. Z jejich úst, ze zdejšího čechystánu opravdu výsměch naprosto všemu a řvali to ty nejzarytější čechstánci co viděli kostel maximálně na obrázku.

  Teď je konflikt na Ukrajině. Běženci jsou převážně vdané ženy s dětmi, křesťanky, žádné muslimky. Dalo by se říci, že přesný opak všeho předchozího. ALE ARGUMENTY JSOU STEJNÉ.

  Všem těmto lidem: Je mi vás líto, ale zároveň vámi do jisté míry pohrdám. Chtěl bych poznat a pochopit okolnosti (to zcela vážně), které vás uvrhly a uvěznily na morálním a lidském dně. A tím tak přestat vámi pohrdat.

  • A. S. Pergill napsal:

   Problém vitím ve dvou věcech:
   1. Argumentace proti uprchlíkům z Ukrajiny, pokud je, tak je naprosto odlišná (jde spíš o argumentaci sociální).
   2. Nikdo uprchlíky z Ukrajiny nevnímá jako ohrožení našeho politického systému, potažmo jednotlivých lidí (třeba terorismem), na rozdíl od těch muslimů, kteří jsou takto, IMHO právem, vnímáni.

 3. Pavel napsal:

  „až se bude do ČR tlačit horda afričanů“ .. jako předpokládáš, že covidový strašpytel puťka hodlá kobercovým bombardováním krom Sýrie a Ukrajiny zdevastovat i nějakou africkou zemi.
  Co se týče okamůry, tak ten se vzhledem k jeho slisované pozici mezi puťkovýma půlkama může na ten chleba tak maximálně položit.

 4. A. S. Pergill napsal:

  Jakákoli migrace je spojena s riziky. Dokonce i vnitrostátní přesun velkého počtu osob (např. velké komplexní stavby) může vést (a v řadě případů to bylo i prokázáno) mj. k nárůstu výskytu leukémií (při míšení původně vzdálených populací lépe „fungují“ onkogenní viry).
  Přichází k nám lidé ze státu, kde se proti některým infekcím, na něž je naše populace proočkovaná, neočkuje (nebo v tom měli dlouhodobě veřejný dům). Je tudíž třeba logisticky a finančně zajistit doočkování.
  Aby bylo jasno: Když je někdo očkovaný proti záškrtu, tak by ho sice neměl dostat (protože má imunitu proti záškrtovému toxinu), ale může mít v nosohltanu původce této choroby a může ho „naprskat“ na neočkovaného, který může „naplno“ onemocnět a při nepříznivém průběhu nemoci i zemřít.
  IMHO je příležitost obnovit i u naší populace očkování proti tuberkulóze, protože to bylo nesmyslně, zčásti na nátlak různých pochybných skupin a politiků bez medicínského vzdělání, ukončeno v době, kdy incidence této infekce u nás začala růst a roste až dosud (na Ukrajině, podobně jako v jiných exsovětských státech, je výskyt tohoto onemocnění řádově vyšší než u nás).
  Problém vidím i v diktátu EU o tom, že je nutno stavět pouze „pasívní domy“, tedy předražené barabizny, které jsou z podstaty věci (je zde mj. silně omezené větrání) přímo semeništěm respirační cestou přenášených infekcí, od tuberkulózy až po covid. Budeme potřebovat rychle postavit dolní statisíce bytů, a to se s touhle legislativou rychle a v potřebné kvalitě udělat nedá.

  • Pavel napsal:

   S riziky je spojeno i tvoje vstávání s postele, lžirgile. Takže co kdybys nevstával. Leda, že by tě z postele vyhnalo rusácké kobercové bombardování, obdobně jako z domova vyhnalo miliony syrských civilistů a statisíce Ukrajinců.

  • Karel Vaněk napsal:

   Bydlel jsem v pasivním domě léta. Větrání bylo dokonalé a nikdo NIKDY netrpěl neduhy ani infekcemi které popisujete. Možná by bylo lepší prostě napsat, jsem proti výstavbě pasivnich domů, nelíbí se mi ten úsporný koncept, nemám rád EU nebo jakykoliv jiný důvod. Máte na to právo😁

   • A. S. Pergill napsal:

    Když se tam větralo, tak to nebyl pasívní dům.
    Problém těchto domů je bujení kde čeho, od bakterií přes plísně po roztoče. Pak je z toho sick building syndrome. Na šetřeních některých takových „zázraků“ jsem se podílel, proto k nim mám vyhraněné negativní stanovisko.

    Na EU v této oblasti mě vadí následující věci:
    1. Nutí nás do toho, přestože je to ekonomicky nevýhodné (úspory za topení nevrátí ve většině případů náklady na vyšší cenu výstavby)
    2. Stavět to smějí jen firmy s „atestem“, pracující s „atestovaným“ stavebním materiálem „shodou okolností“ ze starých zemí EU. Když si to postavíte svépomocí, tak vám to za „pasívní dům“ neuznají, bez ohledu na to, že to příslušné parametry spotřeby energie splňovat bude – prostě: korupce ve prospěch konkrétních firem
    3. Vnucují nám „pasivitu“ i tam, kde je to vysloveně škodlivé. Např. když „zapasivujete“ většinu domů z první republiky, tak vám časem začnou padat stropy, protože v důsledku toho uhnijí trámy (tchýně byla architektka a tchán stavební inženýr, shodli se na tom oba).
    4. Pasívní domy mají velice často, v důsledku použitých materiálů, velmi nízkou tepelnou kapacitu. V zimě je v nich zima, v létě se přehřívají. Poctivá cihlová zeď o tloušťce 40 – 50 cm daleko víc v zimě hřeje a v létě chladí.

   • Anofertí zmar napsal:

    Pan Pergil je učitel, víte? A hodně čte!

    Čili on o tom všem ví dost, má to načteno a vy zcela určitě nemluvíte pravdu. Protože on je učitel a zná tyhle věci. Víte?

    Je jedno, že v žádném takovém domě nikdy nebyl. On četl knihy a studie dokonce na internetu (ikdyž nikdy nedokáže odkázat na nic z toho co četl).

    • A. S. Pergill napsal:

     Ono stačí vést (konzultovat) diplomku, která v takových domech řešila plísně, jejich toxiny, a jimi vyvolávané alergie 🙂

    • A. S. Pergill napsal:

     „Sick building syndrome“ musím znát ze své profese.
     A u toho „pasívního domu“ jde mimo jiné o to, že se za jeho životnost nezaplatí úspory na energii. Respektive většinou ne. Takže jsme nuceni stavět cosi, co je šíleně drahé, zdravotně nám to škodí a ekonomicky se to nevyplatí. Pokud někdo má důvod si takový dům postavit, tak si ho postaví i bez befélu z Bruselu a nikdo z odpůrců těchto haluzen mu to nebude zakazovat, maximálně ho upozorní na problémy, které třeba přehlédl.
     Faktem je, že tenhle befél z Bruselu stojí za zoufalým nedostatkem bytů už před válkou v Ukrajině. Ten se nyní ještě potencuje přílivem ukrajinských rodin. Pokud nebudeme mít možnost toto vyřešit stavbou standardních domů, nastane obrovský problém.

    • A. S. Pergill napsal:

     A možná ještě něco: Celý tenhle program nucené výstavby pasívních domů je v podstatě „malá domů“ starých zemí EU (původní E12), protože stavět to mohou jen „atestované“ firmy a smí se na to použít jen „atestovaný“ materiál, „shodou okolností“ vše z těchto států. Takže pokud se na to dostanou dotace, tak ty peníze odfrčí zpět do EU i s penězmi, které jsme do toho nuceně vložili my. Přitom mnohé naše firmy i alternativní (nejen naše) materiály mají objektivně vyšší kvalitu.
     A to se, pochopitelně, týká řady podobných projektů.

 5. Martin Vaněk napsal:

  Není zastáncům těchto asociálních turistů divné, že místo aby na východ odjížděly narvané vlaky ukrajinskýma dělníkama, kterých je tu skoro 600 tisíc, cestují na opačnou stranu? Už aby je V. Putin osvobodil, a mohli se všichni vrátí tam kam patří.😆

 6. Kateřina napsal:

  Ano je to blbé, ale pořád přemýšlím proč Ukrajina by tu měla mít větší pravomoce. Co to je už duchodci co měli zadarmo tak budou muset platit, našim dětem jde mhd nahoru. Ceny nafty a v obchodech stoupají. Jdete po městě všude ukrajinské vlajky no kde to jsme. Ti lidé uprchlíci budou brát lidem práci. Fajn nemůžou za to,co vláda a to je vlastně i naopak Rusko nemůže být na MS světa v hokeji vždyť ti sportovci přeci nemůžou za to co jejich vláda. Je to nefér a já jsem český občan a chci tu být spokojena a ne že tu bude tolik nevdecnych ukrajincu. Zajímavé, že Němci je tam nemají jen my Slováci a Poláci

  • A. S. Pergill napsal:

   Jsem toho názoru, že příliv tolika pracovitých a práce schopných lidí nám může zvednout HDP a následně i pozitivně přispět k životní úrovni nás všech. Na druhé straně si ovšem nejsem jistý, zda je naše současná vláda kompetentní k tomu aby z toho neudělala pravý opak. Čili: v souvislosti s těmi Ukrajinci se neděsím jich, ale blbosti naší vlády a složek (úřadů), které jsou na ni napojeny.

Přidávání komentářů není povoleno