Superdůvěryhodná česká policie, Sputnik a StB

Policii v ČR důvěřuje rekordních 72 procent lidí (součet odpovědí „určitě ano“ 16 % a „spíše ano“ 56 %). Je to nejvíce za 22 let, v roce 1997 to bylo jen 25 procent lidí, ukázal nový průzkum agentury STEM. Loni v červnu policii věřilo 65 procent. Těžko říct, čím si policie takový nárůst vysloužila. „Ke zvýšení podílu důvěřujících došlo hlavně mezi mladými lidmi do 29 let a pak také ve věkové skupině 30 až 44 let,“ píše STEM. Faktem je, že Česko patří mezi nejbezpečnější země světa a je s ekonomickým růstem kriminalita klesá.

Je však dobré číst i jiné zprávy. Třeba tu o tom, jak šéf Národní protidrogové centrály policie Jakub Frydrych v polovině července bezelstně poskytl rozhovor o drogách dezinformačnímu serveru Sputnik, protože se tento ruský propagandistický web (před nímž varuje otevřeně i BIS) hezky zeptal.

Nebo výroky bývalého protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila (který byl s policií v pravidelném kontaktu) o tom, jak je v policii patrná nostalgii po časech StB: „Policie si najednou z ničeho nic říká o to, aby některé jednotky mohly bez soudního příkazu odposlouchávat hovory, dělat sledovačky a dělat je déle, než je možné. Kam směřujeme, byť je to neviditelné, je takový návrat k nostalgii po StB,“ popisuje Vobořil v Českém rozhlase. Podobně prý cítí, že i v politických špičkách by mnozí chtěli mít rychlou páku vedle sebe: tady mám generála policie, kterému řeknu, jak to má být, a všichni budou mlčet. Takže – méně je někdy více.

Českénoviny.cz: Policii důvěřuje 72 procent lidí v Česku, nejvíc za 22 let

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org