Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
huh
,

Štěstí na dobré sousedy? Na stavbě olympijského centra v Prostějově se podílí i firma se sídlem na patře s Faltýnkem a Oklešťkem

Způsob financování stavby kontroverzního olympijského centra zůstává neznámý. Hlavním stavitelem je firma OHL ŽS, která se v roce 2016 ocitla ve ztrátě 1,5 miliardy korun. Jedním ze subdodavatelů této firmy je společnost Kirchner z Prostějova. Její sídlo nalezneme ve stejné budově a na stejném patře jako regionální kanceláře poslanců Oklešťka a Faltýnka. Dokonce má na oknech nálepky hnutí ANO. Všechny strany však popírají, že by to mělo na získání zakázky nějaký vliv.

Stavební práce na olympijském centru v Prostějově pozvolna pokračují, ačkoliv stále není jasné, kdo nakonec dodá potřebné miliony na dostavbu nebo jaký bude systém financování centra. Dotace z ministerstva školství zastavilo policejní vyšetřování.

Redaktoři HlídacíPes.org se byli před časem na staveniště budoucího sportoviště podívat. Práce skutečně dál probíhaly, ale o žádný velký ruch nešlo. Mezi přistavenými automobily dělníků bylo možné si všimnout i modro-bílé felicie firmy Kirchner.

Miliarda a půl ve ztrátě v roce 2016

Společnost KIRCHNER s.r.o. zajišťuje podle popisu na svých webových stránkách kompletní dodávky rozvodů plynu, vody a topení od malých bytů až po velké výrobní haly. Jejich služby využila i společnost OHL ŽS na stavbě prostějovského olympijského centra. „Naše firma se podílí na pracích při výstavbě Olympijského centra Prostějov. Práce našeho oboru provádíme pro firmu OHL ŽS a.s.“ potvrdil na přímý dotaz redakce Martin Kirchner.

S řadou otázek jsme se obrátili i na společnost OHL ŽS. Mimo jiné nás zajímalo to, zda společnost není zneklidněna tím, že financování projektu vázne. Loni se totiž samotná firma ocitla miliardu a půl korun v mínusu. Zajímalo nás také, jakým způsobem se firma Kirchner dostala k práci na olympijském centru.

„Otázka zajištění financování a pokračování či nepokračování stavby není na nás, ale na straně investora. Všechny závazky ze strany investora byly dosud řádně plněny,“ uvedla za společnost OHL ŽS Jana Matulajová jako jedinou souhrnnou odpověď. Požádali jsme společnost OHL ŽS opět o další vyjádření, do uzávěrky textu jsme však žádné odpovědi neobdrželi. Stejně tak na dotazy o práci pro OHL ŽS neodpověděl ani Kirchner.

Dobří sousedé, co se neznají

Kanceláře firmy Kirchner, která pro OHL na stavbě centra pracuje lze dohledat v Prostějově na ulici Určické. Jedná se větší dům u kruhového objezdu. V přízemí sídlí firma MPL trading, která podle výpisu z katastru nemovitostí celou budovu také vlastní. O patro výš sídlí společnost Kirchner. Na stejné adrese a dokonce na stejném patře jako Kirchner mají své regionální kanceláře poslanci Jaroslav Faltýnek a Ladislav Okleštěk (oba ANO).

Zda tyto sousedské vztahy mají nějaký vliv na účast firmy Kirchner na stavbě olympijského centra však nelze říct. Zajímavostí totiž mimo blízkost kanceláří je, že na oknech a prosklených částech dveří této firmy jsou dokonce nálepky hnutí ANO. Oba politici odmítají, že by se za firmu nějak přimlouvali a Kirchner na zaslané otázky k tomuto tématu neodpověděl.

Oba poslanci si prostory pronajímají od společnosti MPL traiding, jak nám potvrdila i Eva Knajblová z oddělení mediální komunikace a marketingu Olomouckého kraje. Kolik platí za nájem však neuvedla. „Pronajímatel kanceláří je firma MPL dle pravidel Sněmovny,“ píše Knajblová v emailu. Za hejtmana Oklešťka také uvedla, že za firmu Kirchner se nijak nepřimlouval a údajně se s lidmi z Kirchneru na chodbách nepotkává.

Jaroslav Faltýnek se při osobním setkání v jeho regionální kanceláři vyjádřil podobně. „Já ho (Kirchnera – poznámka redaktora) neznám vůbec. Tyto kanceláře domlouval Laďa Okleštěk, my jsme tady vlastně společně,“ tvrdí Faltýnek.


Rozhovor s Jaroslavem Faltýnkem na téma Kirchner

  • Jedna z firem, která na stavbě centra staví, je Kirchner, váš soused na patře.

To ani nevím.

  • Chtěl jsem se zeptat, jestli jste ho třeba nedoporučil.

Ne, tak jsou to prostějovské firmy, ale já ho osobně vůbec neznám.

  • Vy se tady nepotkáváte?

Ne. Já ho neznám vůbec. Tyto kanceláře domlouval Laďa Okleštěk, my jsme tady vlastně společně.

  • Ty pronajímá ta stavební firma dole.

To nevím, já nevím, s kým je nájemní smlouva. Vidíte a Kirchnera vůbec neznám, ta firma ještě existuje?

  • Ano, existuje.

A funguje?

  • Viděli jsme jejich auto na staveništi centra.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře