Facebook Andreje Babiše,

Statistika: Byrokracie spojená s kontrolními hlášeními DPH nejvíce dopadá na živnostníky

Napsal/a -pes- 17. února 2016

Nová vládní opatření zaměřená na snahu zvýšit výběr daní dopadají nejvíce na živnostníky. Vedle elektronické evidence tržeb jsou to i kontrolní hlášení DPH. Dokazují to čerstvé statistiky.

Všem plátcům DPH vznikla od začátku letošního roku povinnost každý měsíc podávat takzvané kontrolní hlášení. Týká se necelých 471 000 firem a podnikatelů.

„Mezi 470 928 plátci DPH v České republice jsou, se 45 procenty, nejvíce zastoupeni živnostníci následováni společnostmi s ručením omezeným s necelými 40 %,“ vypočítává analytička společnosti Bisnode Petra Štěpánová.

„Stát si od institutu kontrolního hlášení slibuje pokles daňových úniků. Podnikatelé naopak tuto povinnost kritizují s tím, že jim přináší zvýšení nákladů a další, podle nich, byrokratickou povinnost. Také se objevují obavy z možného zneužití dat,“ dodává Štěpánová.

Plátci DPH podle právní formy

bisnode dpd 1

ZDROJ: Bisnode

Čtvrtina plátců DPH má registrované sídlo v Praze, následují Jihomoravský a Středočeský kraj, kde má adresu shodně 11,5 procent plátců DPH. Nejmenší podíl plátců DPH má Karlovarský kraj.

Plátci DPH podle krajů

bisnode dpd 2

ZROJ: Bisnode

Nejvíce plátců DPH v ČR podniká v oblasti zprostředkování velkoobchodu. Na celkovém počtu plátců DPH se podílí sedmi procenty, shodně se čtyřmi procenty následuje stravování, výstavba budov a silniční nákladní doprava.

Plátci DPH podle oboru činnosti

bisnode dpd 3

ZDROJ: Bisnode

Čtěte též

15 komentářů

 1. Taoiseach napsal:

  To je tedy neprůstřelná logika – 🙂

  Povinnost dopadá na všechny plátce DPH stejně, a vzhledem k tomu, že živnostníků je nejvíc, dopadá nejvíc na ně. To fakt nemá chybu – 🙂

  • Karel Novotný napsal:

   Samozřejmě. Nicméně je možný dvojí pohled:
   argument A) existuje dobrovolné plátcovství DPH, ti lidé měli výhodu odpočtů atd., tak teď holt ponesou i náklady …
   Argument B) naopak drtivá většina plátců jsou nedobrovolní plátci, DPH je daň za úspěch a přináší fixní administrativní zátěž, která logicky víc dopadne na toho, kdo je těsně nad limitem pro povinnou registraci …
   Oba pohledy jsou IMHO legitimní, každý si může vybrat ….

   • Taoiseach napsal:

    ad A) Ty (čistě administrativní) náklady bych nepovažoval za tak hrozné.

    ad B) Mluvíte o DPH obecně, nebo o kontrolním hlášení? V každém případě mají být podmínky pro všechny stejné – cokoli jiného může být jen horší.

    • Petys napsal:

     Ty administrativní náklady se jistě dají unést. Horší je ta strašlivá buzerace s tím spojená. Víte, že na jakékoliv nesrovnalost musíte reagovat do 5 dní pod automatickými! drastickými sankcemi!? Likvidačními pokud se vrchnosti zachce! A co když budete někde na dovolené? Budete na dovolené sledovat poštu a jakmile se tam něco objeví odjedete to řešit domů? Velký podnikatel na to má lidi. A co ten drobný? Má zkrachovat?
     Česko se ke svým drobným podnikatelům chová dnes asi tak jako komunisté v 1948.

     • Taoiseach napsal:

      Poněkud přeháníte.
      Každý, i drobný, podnikatel dokáže udělat bezchybné daňové přiznání. Kontrolní hlášení spočívá v podstatě v tom, že si všechny podklady připraví předem.
      O komunistech po roce 1948 máte dosti romantické představy…

  • Petys napsal:

   Něco tak elementárního asi autor považoval za zbytečné muset vysvětlovat. Elementary, dear Watson.
   Ale Babiš přece řekl jasně, drobní živnostníci nejsou důležití, velké firmy jsou důležité. No a tak Babišův pomáhá silným a šlape po slabých.

   • Taoiseach napsal:

    Souhlasím s tím, že Babišův výrok (přibližně: pomůžeme silným a oni pak potáhnou ty slabé) byl mimořádně hloupý. Nicméně nevím, jak konkrétně kontrolní hlášení „šlape po slabých“, a už vůbec nechápu, jak pomáhá silným

    • Petys napsal:

     Babiš pomáhá samozřejmě hlavně sobě. Např. postavil své Čapí hnízdo s 50 mil. dotací EU určené pro pro malé a střední firmy. To se asi netýká Babiše, že. On tedy těch 50 milionů Kč de facto ukradl těm, kterým byly určeny, tedy malým a středním firmám.
     „Všici kradnú“.
     Ale na těch slabých přece nezáleží, záleží na těch silných, ne? Tak to Babiš myslel.

     • Taoiseach napsal:

      Ještě by bylo vhodné vysvětlit, co má Čapí hnízdo společného s kontrolním hlášením, které je tématem příspěvku.

 2. Jan Bárta napsal:

  Já bych tak ironický nebyl, pane Tao. Asi se vás to přímo netýká. Tyto poslední dvě babišoviny ( a další určitě přidou) směřuje především k tomu, postupně zlikvidovat všechny, kteří stát k ničemu nepotřebují, ani jeho sociální dávky, samostatně uživí sebe, svoji rodinu a ještě pár zaměstnanců (Mládkovi příživníci). Tak dlouho budou buzerováni, až to všechno pošlou na pracák a odtamtud za píchačky. Pak teprve bude ráj na zemi, budeme patřit státu a jeho „péči“. Přidá se šmírovací iniciativa ministra Němečka, aby panstvo vědělo, jaký mame krevní tlak, socialistické panstvo to dá dohromady…. A Blesku ty ůdaje prodají jejich úředníci, žádná ochrana údajů nebude, jsme v České republice. Top opravdu všichni chcete?

  • Taoiseach napsal:

   Váš pohled je maličko paranoidní. Je pravda, že každý ministr financí chce vybrat hodně daní – a přitom si vybírá, koho nejvíc oškube. Oškube, ale nezlikviduje – protože pak už by neměl koho škubat. Každý podnikatel chce zlikvidovat konkurenci. Ale jsou snad živnostníci pro Babiše konkurencí?

   • Petys napsal:

    Drobní a střední podnikatelé a živnostníci jsou totiž příliš samostatní, uvažující, většinou racionální lidé schopní se uživit sami a nezávislí na státu. Tohle všechno vadí těm, co chtějí Velkého Bratra, co chtějí ovládat a rozhodovat za nás a o všem. Tohle vždy chtěli a chtějí dodnes všichni komunisté i oligarchové. Babiš byl nebo ještě nebo zas je obojí a navíc ještě estébák. Ti také přece chtěli vždy vše vědět a ovládat. Tenhle stát mu teď patří.

    • Taoiseach napsal:

     Velký bratr je velká paranoia. Pokud někdo zneužívá informace, pak jsou to výhradně velké soukromé firmy (pro ně ovšem živnostníci nejsou konkurencí).

     A musím připomenout: systémová korupce, vazba mezi velkými podniky a politiky, která vznikla za divoké privatizace a etablovala se za opoziční smlouvy, je pořád tady. ČEZ si pořád diktuje. Škoda transportation s nejasnou vlastnickou strukturou má pořád monopol na veřejné zakázky. Atd., atd.

     To Vám nevadí? Ale vadí Vám kontrolní hlášení, které má postihnout karuselové obchody…

     • Zdenek napsal:

      Karuselove obchody se odehravaji v radech milionu. Kontrolni hlaseni plati od 10 000. Primarni ucel kontrolniho hlaseni je jednak dalsi ztizeni zivota drobnych podnikatelu, druhak dokonaly prehled o obchodnich tajemstvich konkurence kazdy mesic rovnou babisovi do rukou. Boj proti karuselum je pouze pruhledna zasterka. Pokud byl skutecny, parametry hlaseni by byly nasteveny zcela jinak

 3. Taoiseach napsal:

  Pro Zdenka:

  Prosím o vysvětlení, co by kdo mohl mít ze „ztížení života drobných podnikatelů“ – opravdu to nechápu. Obrat je na daních, to by ještě dávalo smysl.

  Dále: tvrdit, že drobní podnikatelé jsou pro Babiše konkurencí, je nesmyslné.

  Pokud něco opravdu škodí drobným podnikatelům, jsou to různé formy podpory těch velkých (např. těžký průmysl, hlavně těžební, energetika atd., ČEZ je emblematickým příkladem). Toho se dopouštěli asi všichni ministři průmyslu a obchodu, ODS v tom vynikala. Ani to ale není primárně vedeno snahou zadusit malé. Jde „jen“ o to, že ti velcí sypou…

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies