Městečko Úštěk. Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Stát vzdává novou silnici přes pláně „Texasu“, občanský odpor slaví úspěch

Napsal/a Robert Malecký 19. května 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Lidé v nedotčené krajině kolem Úštěku, Tuhaně a v okolí Štětí si mohou opatrně oddechnout. Stát se vzdal nápadu přeložit frekventovanou silnici I. třídy z údolí Liběchovky na pláně oblasti zvané Český Texas na pomezí Litoměřicka, Mělnicka a Českolipska. Aspoň prozatím. Ředitelství silnic a dálnic potvrdilo, že v tuto chvíli plánuje pouze obchvat Liběchova a silnici I/9 ponechává ve stávající trase směrem na Dubou a Českou Lípu.

O plánu na výstavbu nové silnice, která by přivedla kamionovou dopravu do dosud nedotčené zemědělské a rekreační oblasti, informoval před dvěma lety jako první HlídacíPes.org. Mezi lidmi plán vzbudil odpor, který vedl i k založení několika občanských iniciativ.

A právě na dotazy jedné z nich, sdružené kolem facebookové skupiny Nechceme silnici I. třídy, teď Ředitelství silnic a dálnic uvedlo, že by frekventovaná silnice měla zůstat ve své původní trase.

„Na základě výsledků studie a projednání bylo rozhodnuto, že varianty přeložky silnice I/9 navržené ve vyhledávací studii PUDIS 2021 nepatří mezi sledovaná řešení a pro další přípravu je v současné době sledován pouze obchvat Liběchova vedený mezi železnicí a zámeckým parkem, dále západním obchvatem Liběchova s napojením na stávající silnici I/9 za obcí Želízy,“ píše se v odpovědi. pod níž je podepsána Petra Zajíček Choltová z právního odboru ŘSD.

Potrava pro spalovnu

O záměru vybudovat novou silnici se lidé poprvé dozvěděli v březnu roku 2021 a provázely to informační zmatky. ŘSD si u obcí vyžádalo vyjádření k tzv. vyhledávací studii, lidé v dotčených obcích se o tom ale často dozvěděli až z článku na HlídacíPes.org, informace si sdělovali mezi sebou.

Postupně vyšlo najevo, že uprostřed všech zájmů stojí mělnická elektrárna, kde by po útlumu uhlí měla vyrůst obří spalovna komunálního odpadu pro tři kraje. A právě nová silnice by měla kapacitně vyhovovat svážení komunálního odpadu i ze značné dálky. Odpovídal by tomu ovšem i provoz několika tisíc nákladních vozidel denně. Na vybudování silnice měly zájem i štětské papírny a ve hře bylo také vybudování nového mostu přes Labe právě u Horních Počapel, kde stojí areál Elektrárny Mělník.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Po odporu občanských iniciativ ŘSD částečně couvlo a nechalo si kromě tří navržených tras přeložky zpracovat ještě jednu studii, která zvážila i ponechání silnice I/9 v původní trase v údolí Liběchovky.

„Vzhledem k negativním stanoviskům dotčených obcí a odmítavým připomínkám občanů (…) připravujeme zadání technické studie, jejímž cílem bude návrh obchvatu Liběchova s napojením na stávající silnici I/9,“ uvedl v létě roku 2021 ředitel úseku výstavby Petr Kůrka. Nyní tedy vyšlo najevo, že se přidání stávající trasy do uvažovaných variant ukázalo jako nejvhodnější.

Zavrhlo tak plán, podle kterého měla nová, zhruba 30 kilometrů dlouhá přeložka výpadovky z Prahy na Českou Lípu vést krajinou polí a lesů, turistických cílů, skal, soutěsek a rekreačních chat.


Podívejte se, kudy měla vést nová silnice z Prahy do České Lípy

Zde najdete průvodní zprávu, zde potom mapovou část úseku Julčín – Rašovice a mapovou část úseku Rašovice – Kravaře.


Lidé, kteří proti výstavbě nové silnice protestovali, rozhodnutí ŘSD uvítali, jsou ale zatím ostražití.

„Že nám přes náš kraj, ves či zahradu silnice I. třídy nepovede, nám nikdo neslíbí, to je jasné. Situaci ale sledujeme a ptáme se, abychom se mohli včas bránit. Že je nás hodně, už víme. Z aktuálních zpráv od ŘSD se dnes radujeme, i když velmi opatrně,“ říká Kristýna Lánská ze Skalky u Blíževedel, iniciátorka petice proti výstavbě.

Právě oblast kolem Blíževedel a Skalky, které jsou vstupní branou do turisty vyhledávané oblasti Roverských hor, by nová silnice postihla nejhůř.

Zasáhla by ale třeba i dvě evropsky významné lokality – přírodní rezervace Na Černčí a V Kuksu nedaleko Julčína a Vědlic. Obě jsou nalezištěm mimořádného počtu druhů z celkově ohrožené čeledi vstavačovitých a jde v tomto směru o jednu z nejvýznamnějších lokalit v Čechách. V posledních desetiletích zde byl potvrzen výskyt nejméně dvanácti druhů evropských orchidejí. Nová silnice měla rezervace míjet ve vzdálenosti několika desítek metrů.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)