Stát prodá papírnu Vipap, výrobce radiátorů Korado i část hotelu Thermal

Napsal/a Robert Břešťan 6. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Hned tři firmy, či jejich části, kde akcionářská práva za stát vykonává ministerstvo financí, jsou na prodej. Ministerstvo již zahájilo přípravu prodeje slovinské papírny Vipap Videm Krško, prodat chce i výrobce radiátorů firmu Korado a také část nemovitostí patřící k známému karlovarskému hotelu Thermal.

Serveru HlídacíPes.org to potvrdil ředitel odboru Strategické společnosti a investiční pobídky Ministerstva financí Petr Blažek.

Největší papírna na Balkáně

9889936_af044c69f5_z

Slovinské papírny Vipap Videm Krško, z 96,5 % patří České republice

Slovinská papírna Vipap je největší svého druhu na Balkáně, specializuje se na výrobu novinového papíru a pro ministerstvo financí je dědictvím z České konsolidační agentury; v minulosti patřila IPB bance.

„Vypsali jsme již soutěž na ekonomického a právního poradce. Prvořadým úkolem  je připravit podmínky transakce a vytipovat okruh potenciálních zájemců. Doufáme, že se kupec najde, i když nepočítáme s tím, že bychom z tohoto prodeje inkasovali závratný výnos,“ říká Petr Blažek.

O prodejní ceně Blažek nechce hovořit, součástí prodeje musí být ale podle něj vypořádání půjček ve výši devět milionů eur, které papírně poskytli ke krátkodobé finanční stabilizaci jiné českým státem vlastněné společnosti Prisko a Imob.

„I když si uvědomujeme, že situace na trhu je špatná, nemá smysl čekat na to, že přijde v tomto oboru nějaká změna k lepšímu. Není důvod, abychom takový podnik drželi,“ říká Blažek s tím, že Vipap potřebuje vlastníka, který disponuje kapitálem, má vizi, jak firmu rozvíjet a provede masivní investice. „Česká republika ale není investor, který by měl dělat restrukturalizaci takového podniku,“ podotýká Blažek.

Národní výrobce radiátorů

Další firmou, kterou by ministerstvo financí v dohledné době rádo prodalo, je Korado, výrobce radiátorů, kde má stát podíl 34 %. I ten na ministerstvo přešel z někdejší konsolidační agentury (kam úvěry za firmou v roce 1999 převedla Česká spořitelna).

Zbylý podíl ve firmě drží vedle skupiny fyzických osob i Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Ta do firmy kapitálově vstoupila už v roce 1997 miliardovou investicí, Nyní se ministerstvo chce s EBRD dohodnout na společném postupu.

„Otázka není zda chceme prodávat, ale kdy a jak. Rádi bychom prodávali ve správný okamžik. Přistupujeme k tomu zcela pragmaticky, ale není důvod, aby stát takový podnik vlastnil,“ konstatuje Blažek.

Thermal, symbol filmového festivalu

5323609176_5ef6a9cfef_z

Bazén s termální vodou – na prodej.

I když hotel Thermal jako celek na prodej není, jeho část, již důvěrně znají například pravidelní návštěvníci karlovarského filmového festivalu se prodávat bude. Konkrétně jde o horní část hotelu Thermal zahrnující padesátimetrový termální bazén a přilehlé budovy s restaurací a barem.

„Utržené peníze použijeme na investice. Chceme využít i dotační zdroje, což znamená především peníze z evropských fondů. Chceme tu společnost nejprve dát dohromady, abychom zvýšili její hodnotu.  Až v delším časovém horizontu budeme přemýšlet o prodeji nebo o nějaké formě pronájmu,“ říká Blažek, který minulý týden Thermal navštívil spolu s ministrem financí Andrejem Babišem.

Ministerstvo financí do Thermalu vloni dosadilo nový management, který má za úkol zefektivnit hospodaření. Hotel měl za poslední čtyři roky záporné cash-flow ve výši 120 mil. Kč.

„Jsme přesvědčeni, že Thermal má vyšší ziskový potenciál. Management dostal od ministra financí jasné zadání ukázat, že státem vlastněný hotel může být stejně ziskový jako jiné konkurenční hotely soukromých majitelů,“ říká Blažek.

Ministerstvo financí podle něj také jedná s organizátory Mezinárodního filmového festivalu: „Ve spolupráci s festivalem chceme určitě pokračovat, ale vzájemné vztahy musí být víc vyvážené. Stávající podmínky bohužel z pohledu hotelu příliš výhodné nejsou.“

 


Seznam akciových společností ovládaných ČR/ Ministerstvem financí (s akciovým podílem ve výši 40 -100%) ZDE

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)