Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ivan Bartoš. Foto: Profimedia
,

Špína na Piráty a podpora pro Babiše a „vlastence“. Jak vidí svět před volbami příjemci řetězových mailů

S postupující předvolební kampaní roste na českém internetu počet manipulativních mailů a nepravdivého obsahu na adresu konkrétních politiků a stran. Nekalá kampaň probíhá i na veřejnosti skrytém kanále – v soukromých řetězových zprávách. Ty do svých e-mailových schránek dostávají tisíce Čechů, kteří si je mezi sebou dále vzájemně rozesílají a lavinovitě šíří.

Pro někoho nevyžádaná pošta, pro jiného zdroj informací, podle nichž se rozhoduje ve volbách. Iniciativa Čeští elfové, která mapuje šíření řetězových emailů, jich jen od počátku roku 2021 zachytila více než 1200 na téma „česká politika“.

Z analýzy obsahu je patrné, že opoziční koalice SPOLU a Piráti a Starostové jsou v nich démonizovány a vyobrazovány jako bezprostřední ohrožení demokracie. Nejčastějším terčem emailových dezinformátorů je pak samotná Pirátská strana. Před ní jen od začátku května podle databáze Českých elfů varuje téměř dvě stě zpráv. Jejich autoři naopak pomáhají před volbami vládnoucímu hnutí ANO a antisystémovým stranám.

Piráti „poráží“ i osvědčená témata, jako jsou uprchlíci, Evropská unie nebo USA, jak dokazuje i tento wordcloud se stavený z nejčastěji používaných pojmů v řetězových mailech:

Graf: se svolením Čeští elfové

„Zprávy jsou svou dikcí, sentimentem i úpravou přizpůsobeny tomu, aby oslovily především starší lidi, kteří email používají jako svůj hlavní komunikační nástroj v digitálním prostoru. Mají apelativní charakter a mobilizují seniory k volbám proti imaginárnímu nepříteli,“ vysvětluje mluvčí iniciativy Čeští elfové Bohumil Kartous.

Jaroslav Valůch, expert na dezinformace z organizace Transitions, dodává, že s řetězovými emaily je spjatý pocit disidentství z šíření „nepohodlné pravdy“ neoficiálními kanály a pocit úlevy ve chvíli, kdy někdo definuje nepřítele zodpovědného za příkoří dnešní doby.

„Kombinace toho všeho má silný potenciál ovlivnit samotné životní postoje a hodnoty. Politické preference se tak daleko snadněji mění,“ říká.

Zednář Bartoš a muslim ve vedení pirátů

Takto například varuje jeden z hojně sdílených emailů před šéfem Pirátů Ivanem Bartošem: „Přeposílej, jsou největší hrozbou a, bohužel, mladí je žerou. Bůh nás od nich ochraňuj! To by nesvědčilo moc dobře o inteligenci českého národa, kdyby si zvolil zrůdu do vedení státu.“

Bartoš se podle neznámého autora nesmí za žádnou cenu stát premiérem České republiky; je totiž údajně „členem mezinárodní teroristické organizace Antifa a zednář, protože pózoval v Barceloně na zednářské výstavě před zednářskými symboly. K tomu všemu je šéfem všech Pirátských stran muslim a stranu založil a finančně sponzoruje americký bankéř George Soros“.

Příklad jednoho z řetězových emailů, který označuje Ivana Bartoše za satanistu. Foto: se svolením Pirátské strany

Text kombinuje vícero protipirátských dezinformací, které se v různých podobách objevují již několik let. O tom, že jejich potenciál není zdaleka vyčerpán, svědčí, že zpráva stále patří k nejšířenějším v emailových komunikacích. Nepomáhá ani snaha strany výroky vyvracet na webových stránkách.

„Předseda Pirátů Ivan Bartoš s manželkou v Barceloně navštívil výstavu Černé světlo – La Llum Negra. Ta ukazuje historický vývoj španělské fotografie, v němž významnou roli hrálo užití symboliky, která byla v 50. letech ve Španělsku oblíbená. Muzea nejsou tajné spolky a členové tajných společností se při svých aktivitách nefotí, protože by je to prozradilo,“ píší Piráti k údajné příslušnosti svého předsedy k tajnému spolku.

Stejně tak ani finančník a častý terč konspirátorů George Soros nemá s Českou Pirátskou stranou nic společného – strana vznikla v roce 2009 z iniciativy programátora Jiřího Kadeřávka. „Navíc už od svých začátků používáme transparentní účty, které umožňují vyhledat veškeré detaily o hospodaření. A George Soros Pirátům za tuto dobu nepřispěl ani jednou,“ vyvrací strana falešné informace, včetně té, že ji na mezinárodní úrovni vede muslim – nevede.

Pošta na ruku populistům

Protipirátských dezinformací koluje v rámci řetězových mailů daleko více. Týkají se údajného zfalšování voleb ve prospěch pirátů nebo toho, že strana podporuje řízenou muslimskou migraci do Evropy. Piráti mají také chtít sebrat seniorům jejich práva a zatížit je neúměrnými daněmi či mají být podporováni skupinami, které chtějí zničit evropskou civilizaci. Kritizována je i podpora LGBTQ+ komunity.

Řetězové maily jsou spjaté s pocitem disidentství, s šířením „nepohodlné pravdy“ neoficiálními kanály a pocitem úlevy ve chvíli, kdy někdo definuje nepřítele zodpovědného za příkoří dnešní doby.

Tyto výroky jsou často doprovázeny urážkami, xenofobií a rasismem. To se týká i dalších zpráv, které kritizují také ODS, KDU-ČSL, TOP 09 nebo hnutí STAN.

Lidé se vzájemně utvrzují v tom, že Evropská komise chce údajně potrestat Andreje Babiše za to, že „odmítá plán islamizace České republiky nelegálními migranty“. Převrat řízený ze zahraničí má vést ke svržení vlády a pomoct zmíněným stranám k moci.

Na ukázku jedna ze zpráv: „Multikulturalističtí Jasánci z neobolševických stran se už nemohou dočkat, až budou dosazeni svými zahraničními soudruhy do funkcí, když už nejsou schopni se svým protinárodním a vpravdě zločinným programem vyhrát řádné volby.“

Kritika, manipulace a dezinformace obsažené v řetězových e-mailech jsou často velmi podobné výrokům zástupců vládního hnutí ANO nebo populistických projektů typu SPD či Trikolóra. Ty dezinformačních obsahů ve svém politickém boji také aktivně využívají.

„Je zde zřejmá vysoká míra symbiózy a snaha zneužívat dezinformací ve vlastní prospěch. Zajímavým případem je Andrej Babiš, jehož rétorika v poslední době přesně kopíruje dezinformační obsahy zaměřené proti Pirátské straně,“ popisuje Kartous. Podle něj premiérův marketingový tým zcela nepokrytě na dezinformace kolující i v e-mailových komunikacích ve svých projevech navazuje.

Jeho slova potvrzuje například tato tweetová reakce Andreje Babiše:

Kritika opozice, chvála Babiše

Autoři řetězových e-mailů hnutí ANO a jeho šéfa Andreje Babiše dokonce přímo podporují i ve svých zprávách. Přitakávají jeho výrokům o spiknutích ze strany opozice nebo Evropské komise. Odpouštějí mu skandály, kauzy i střet zájmů či vliv na média, jež vlastní. Jeho vládnutí v rozesílaných textech považují za dobré a ekonomicky prospěšné.

Pozitivně vnímají řetězové maily i antisystémové, protiimigrační a populistické strany a hnutí. V některých případech dokonce přímo vyzývají, že je mají volit. „Nepřekvapivě zde figurují jako ‚dobrá volba‘ také SPD, KSČM či Trikolóra. Přísaha jako co-brand vládnoucího ANO je pochopitelně taktéž popularizována,“ dodává Kartous.

Naopak podpora Pirátů nebo dalších demokratických opozičních stran se neobjevuje vůbec. Čeští elfové žádné emaily, které by obhajovaly politiku liberálně demokratické opozice, dosud nezaznamenali. Podle experta na dezinformace a fungování řetězových mailů Jaroslava Valůcha by takový obsah ani nefungoval.

„Úspěch virálního šíření emailů je docílen skrze vybuzení pocitů pohoršení, nostalgie po lepších časech, jasného pojmenování nepřítele a semknutí se k obraně svého favorita. V tomto kontextu jsou proto řetězové emaily ideální platformou spíše pro populistické politické podnikatele,“ říká s tím, že efektivita řetězových emailů stojí na tom, že jsou jistou sociální sítí pro lidi, kteří ještě neobjevili „kouzlo Facebooku“, který může být v šíření podobných obsahů ještě efektivnějším.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

59 komentářů

 1. Jindřich napsal:

  Můžete psát co chcete, ale lidi nejsou tupé stádo. Piráti jsou to nejhorší zlo, které by tuto zemi mohlo potkat. V životě nic neřídili, tak jak chtějí řídit stát. A to, že jsou naivně hloupí prokázali i tím, když se začali vyjadřovat ke zdanění nemovitostí, sdílené ekonomice, zaručenému příjmu i pro ty, kdo nikdy nepracoval. V neposlední řadě to je úplně nejhorší je to, že to jsou vítači nepřizpůsobivých migrantů. Kdo je bude volit, to je zrádce národa.

  • pamětník napsal:

   Se ziskem politických funkcí a mocí roste vrchnosti pýcha, hloupost – a hlavně strach z těch, (zde Pirátů) kteří se nebojí jít proti proudu. K volbám dnes dvojnásob platí lidové moudro: „Užíváš-li cizí hlavu, do vlastní si nas.., (ukládej fekálie) – spolu s pomluvami, či falešnými informacemi od politických soupeřů, kteří už své schopnosti při řízení státu předvedli a stále si hýčkají protagonisty bývalého zločinného režimu!“

  • Dr. B napsal:

   No vám těch řetězáků chodí asi kvanta 😉

   • pamětník napsal:

    Pletete se doktore, – patrně politickách práv! Jako synovi živnostníka z 50 let mi to lidové moudro vtloukal do hlavy vlastní bodrý děda, jihočech. A jeho platnost současný vývoj jen potvrzuje!

    • Dr. B napsal:

     Můj předchozí komentář patřil Jindřichovi. S tím co píšete vy, souhlasím v podstatě v plném znění.

  • zdenek napsal:

   A pravda už v téhle zemi je vydávaná za špínu ? To jsou mi věci .

  • Honza napsal:

   Nechci tu otravovat s takovými nepotřebnými věcmi jako je logika, ale že Piráti jsou to největší zlo ještě neznamená, že lidi nejsou tupé stádo.

   • Pavel Liška napsal:

    Ano, to že jsem paranoidní ještě neznamená že po mě nejdou….

  • Jarda napsal:

   Souhlasím. Vytesat do kamene !!!

 2. wenkovan napsal:

  Uvedu svůj komentář prohlášením „nic nového pod sluncem“ a zkusím toto dokázat historickou analogií.
  Tzv. „řetězové maily“ a „dezinformační/konspirační weby“ jsou jenom technologicky modernější obdobou šuškandy, agentury JPP (jedna paní povídala) a samizdatu. Tento způsob alternativní/paralelní komunikace je nutným a nevymýtitelným následkem očividné nedůvěryhodnosti mainstreamových medií, kterým už skoro nikdo nevěří, ani když tato náhodou vypustí nějakou pravdu.
  Stejně tak „Čeští elfové“ a ostatní potírači dezinformací a konspirací jsou obdobou domovních důvěrnic, informátorů tajné policie a různých Bretschneiderů a fízlů vůbec.
  Takže opravdu nic nového pod sluncem.
  P.S. Toto je už druhý téměř stejný článek během týdne. Snad nemáte nahnáno, vy mladí, krásní a progresivní?

 3. A. S. Pergill napsal:

  1. PirSTAN a SPOLU jsou pro mě nevolitelní pro svou účast na procpání církevních restitucí proti vůli většiny voličů. (Piráti nebyli, aby bylo jasno, ale byl STAN a vrána k vráně …)

  2. Piráty kompromitují body jejich vlastního programu; to, co slýcháme od některých jejich aktivistů; to, co prosadili nebo zkoušeli prosadit v Praze; případně co se snaží prosadit spolu se zelenými na úrovni EU. Jsem toho názoru, že v článku citované zjevně debilní materiály o satanistech apod. mohou klidně psát elfové, nebo sami piráti. Případně, že byly ty texty upraveny tak, aby nebylo poznat, že příslušné pasáže byly míněny jako parodie.

  3. Pokud se týká sdílené ekonomiky, byl jsem svědkem toho, jak se to nepodařilo zavést ani ve zdravotnictví (sdílené operační sály) a problémy byly dlouhodobě i s centrálními laboratořemi. Přitom v tomto resortu lze očekávat daleko vyšší podíl inteligentních, odpovědných a na pozitivním výsledku zainteresovaných lidí.
  Dodnes je snaha co nejvíce zdravotnických testů decentralizovat, i za cenu méně přesných výsledků. Je to přitom celosvětový trend, přičemž je na něj reagováno i např. aplikacemi do mobilu, schopnými na fotografii vyhodnotit barvu roztoku ve zkumavce (což nahradí mobilem zaslání vzorku do nějaké centrální laboratoře). Dají se o tom najít články na počítačových a mobilových webech.
  Dokážu si představit, jak by (ne)fungovalo sdílení aut apod.

  • Dr. B napsal:

   Co se týká bodů 1 a 2, je to váš názor a máte na něj svaté právo.
   Ale co se týká bodu 3, tam vám nějak nerozumím. Sdílené operační sály? To slyším poprvé, pokud se tak někde dělo, byl to jistě pokus o zefektivnění ekonomického provozu os, ale mezioborově to vskutku není možné. OS jsou dnes specializovaná pracoviště, kde je kvůli různému vybavení jednotlivých sálů v podstatě nemožné je nějak efektivně a plánovaně zaměňovat. Chtít udělat z ortopedického sálu např. neurochirurgický je nemožné kvůli naprosto rozdílnému vybavení. Jediné, co lze bez problémů zaměnit, jsou sály příbuzných oborů (chirurgie/urologie a pod.).
   Co se týká centralizovaných laboratoří, to je dnes běžný standard, který funguje naprosto dobře, v podstatě všude a je schopen uspořit nemalé provozní náklady. O snaze decentralizovat co nejvíce zdravotnických (předpokládám, že máte na mysli laboratorní) testů (čtu vyšetření), slyším dnes od vás poprvé.
   Navíc vámi popisované testování pomocí např. mobilní aplikace jsou samozřejmě pouze testy orientační a nenajdete lékaře, který by byl ochotný je považovat za validní a na jejich základě by rozhodl o adekvátní léčbě.
   Obecně nejsem velkým příznivcem centralizace všeho a za jakoukoli cenu, ale v mnohých oblastech (centrální dispečinky IZS např.) to po počátečním chaosu přineslo vážně více pozitiv, než negativ.
   Samozřejmě, že třeba nápad se sdílenými auty naráží hned na několik zásadních nedostatků. Mnoho lidí má prostě potřebu auto vlastnit, tudíž ho takovýto koncept jistě nenadchne. Na druhou stranu ve velkých městech si stále více lidí k osobní přepravě vybírá jiné způsoby, než vlastní vozidlo. Je to prostě velmi neefektivní způsob. Sdílení vozidel je sice v současné době velmi futuristický záměr, ale v blízké budoucnosti (po zavedení autonomních sdílených vozidel) jde o obdobu taxi, takže problém zde nevidím. Platit si v centru velkoměst vlastní stání pro auto a pak se vláčet hodiny v kolonách odmítá stále více obyvatel. Jen to nepůjde všude (malá města, vesnice, pracovní vozidla atd., atd.), to je jisté.
   Jinak například sdílení jízdních kol začíná být velmi oblíbeným způsobem přepravy v menších městech a přes počáteční skepsi si již mnohde našel své stálé zákazníky.

   • A. S. Pergill napsal:

    K tomu bodu 3:
    A Skutečně se zkoušely (konec 70. let) sdílené operační sály. Kam by prostě v rozvrhem daném čase nastoupil operační tým, provedl příslušné operace, pak po sobě uklidil, zhasl a odešel. Nicméně to nefungovalo, protože byly pořád problémy s tím, že někdo něco nenechal ve stavu v jakém měl, byly problémy s kompetencemi, odpovědností apod. Dneska se to řeší tak, že ty „sdílené“ sály mají svůj personál, takže spíš než sdílené auto představují jakousi obdobu taxíku. Operační sál se dá udělat i docela univerzální (viz např. polní nemocnice v armádě).

    B Laboratoře se skutečně decentralizují. Co se ještě v dobách mých studií dělalo v centrální laboratoři, dělá si dnes doktor sám papírky (základní biochemie moče, i něco z krve). A spektrum takovýchto testů neustále narůstá, narůstá i počet mašinek, které z těch papírků vytáhnou i hodnověrné číselné údaje, ne jen stupnici 0 + ++ +++.
    I např. v potravinářství je tendence mikrobiologické testy nahradit nějakými „šneltesty“, např. celkový počet kvasinek chemickou reakcí na chitin apod.

    C Pokud se týká těch mobilních aplikací – uvědomte si dvě věci:
    1. Doktor se musí spolehnout na jakousi mašinu v centrální laboratoři, která občas taky zblbne a padají z ní hausnumera. Navíc se to dnes ještě cedí přes počítačovou síť, která z toho může nadělat pěkný zmatek.
    2. Citlivost testů je až na výjimky o jeden až dva řády vyšší, než kolik potřebuje doktor pro stanovení diagnózy. Takže když vám mobilní aplikace „uřízne“ páté místo za desetinnou čárkou, v řadě případů se nic neděje, protože stejně rozhodující je první nebo druhé číslo za ní.
    A ještě bych k tomu přidal, že průměrný „chytrý“ mobil je mnohem „chytřejší“ než cca 10 – 15 let staré laboratorní mašiny, které ledaskde ještě slouží.
    Další věcí je, že ta lokální řešení jsou většinou „hackerfest“.

    Snad ještě k těm autům: Je úplně jedno, zda budete poskakovat v koloně v autě sdíleném nebo vlastním. Navíc asi nebude možné sdílet auto např. na cesty do práce.

    • Horac napsal:

     Ten argument s církevními restitucemi je fakt nesmyslný. Piráti v této věci nic „neprocpali“. Zkuste lépe pracovat s informacemi

     • A. S. Pergill napsal:

      Podílel se na tom STAN, piráti šli s nimi do holportu, proto jsou od nich neodlišitelní. A navíc, kdybyste pozorně četl, tak jsem to explicitně poznamenal.

     • Pavel napsal:

      Takže pokračujete v okrádání Československé církve husitské, pergille.

     • A. S. Pergill napsal:

      Pavle,
      ČCH toho moc neměla a lze ji sanovat z jiných zdrojů. Je jednoznačně třeba tvrdě postihnout jednoznačně zločineckou ŘKC.
      Druhou věcí je, že ten obchod s neexistujícím pánbíčkem je v podstatě podvod a jakékoli výdělky z něj by tedy měly být ve stejném režimu jako výdělky z trestné činnosti.

    • Dr. B napsal:

     Tak už vás chápu, myslel jsem, že jde (s těmi sály) o nějakou nedávnou snahu. Jen jsme se nepochopili.
     V současné době jsou sály postavené tak, jak píšete. Disponují vlastním odborným personálem (sálové sestry) a jsou schopné do jisté míry suplovat ostatní obory, ale v praxi se to příliš nedělá.
     To, že dnes mají obvoďáci mnoho možností, jak zjistit některé hodnoty okamžitě díky snadno dostupným přístrojům (sedimentace, saturace O2, crp, mnoho biochemie atd.), bych neviděl jako nějakou snahu o decentralizaci, ale spíš jako výhodnější (a především rychlejší) způsob zjištění hodnot potřebných k zahájení terapie, než transport vzorků někam do laboratoře a čekání na výsledky. Stále se však bavíme o ambulantní interně, ostatní výsledky prostě bez speciálních přístrojových vybavení získat v podmínkách obvodních lékařů nedokážete. Čímž samozřejmě netvrdím, že v budoucnosti to nebude možné u stále větší škály rozborů.
     Naopak co se týká například Covidu, centrální laboratoře prokázaly svou nezastupitelnost i ekonomickou výhodnost. To samé pak platí o hospitalizovaných pacientech.
     Mám tedy dojem, že jde spíše než o snahu decentralizovat velké laboratoře o přirozený vývoj, kdy se mnohá vyšetření díky technologiím dají dělat rychleji a s dostatečnou přesností. Jistě se shodneme, že je to tak vlastně ten nejlepší způsob vývoje laboratorních vyšetření.
     Drobná poznámka na okraj: Doktor se vždy raději zaštítí laboratorním výsledkem, když by mělo jít do tuhého. Vede ho k tomu nejen vyšší přesnost výsledku, ale i jitý alibismus (případný problém by pak šel na vrub laboratoře a nikoli jeho).
     U těch aut se zkuste podívat třeba do Německa. Sdílení vozidel tam především u mladších věkových skupin populace funguje velmi dobře. Samozřejmě ve velkých městech. V mobilní aplikaci se podíváte, kde parkuje nejbližší vozidlo (do půl kilometru se většinou nějaké nachází, často i mnohem blíže), zaplatíte ho a jedete. Dokonce pokud natankujete, společnost provozující celý systém, vám za to kromě odečtení ceny PHM ještě drobně sleví z půjčovného. Cesty do práce jsou tam pak relativně častým druhem využití těchto vozidel.
     Pokud se tento způsob rozjede ve velkém, automaticky přinese ve městech menší počet aut a tím i uleví přetíženým a ucpaným komunikacím. Při menším počtu soukromých vozidel pak budou menší zácpy a více míst na parkování. Jde samozřejmě o dlouhodobější projekt, ale v metropolích již dnes úspěšně funguje.

     • A. S. Pergill napsal:

      Sály – shoda, nicméně původní představa (kterou pamatuji) bylo opravdu klasické sdílení a neosvědčilo se to.
      Testy – papírky apod. jsou v podstatě decentralizace, a proto je to rychlejší, pružnější a v některých případech i levnější. Jistěže zůstane škála testů, které potřebují HiTech, a ta bude centralizovaná.
      I v souvislosti s tím covidem se osvědčují měřiče sycení krve kyslíkem, je to mašinka velikosti +- alkoholtesteru, do které se sevře prst a vypadne procento sycení krve. Když je 90, je čas volat rychlou, protože při 85 už nemusíte být schopen telefonovat. Já to, pochopitelně, pamatuji jako mašinu „jak kráva“, do níž se složitě odebírala krev do kapiláry, která se hned ucpávala plastelínou; kromě kyslíku to tedy dělalo ještě pH a rezervu krevních pufrů.
      Čili ten přirozený vývoj té decentralizaci do jisté míry nahrává. A, nedělejme si iluze, ty samé firmy, co včera zřizovaly centrální megalaboratoře, dnes prodávají mašinky velikosti mobilního telefonu, které ty centrální laboratoře budou postupně nahrazovat, protože kšeft je kšeft.
      U těch aut to narazí v našich podmínkách na to, že existuje dopravní špička, v níž auta prostě nebudou.
      A pokud se X lidí potřebuje mezi hodinou H1 a hodinou H2 dostat do práce, tak špička vznikne bez ohledu na sdílení aut. Pomohlo by rozvolnění začátků a konců pracovní doby, ale to zkoušeli už komunisté (chodil jsem v té době na gympl) a totálně jim to krachlo, protože nebyli s to to dotáhnout do detailů. Takže lidi např. dojeli k fabrice na 6.00 (protože jiný spoj nebyl) a museli hodinu čekat před ní, protože měla přidělený začátek práce od 7.00. A měli problém se dostat i zpět, protože příslušný spoj jim ujel.

 4. Milan napsal:

  Je nad slunce jasné, že „západní demokracie“ bude na straně Pirátů, kteří velice jasně ukazují, kam by lezli, kdyby se dostali k moci a proto je třeba je podpořit, aby se i Česká republika poslušně zařadila tam, kde ji západ chce. Potřebují rozbít blok Visegrádské čtyřky a postupně všechny tyto státy dotlačit k poslušnosti. Naštěstí si občané těchto státu dobře uvědomují, že by přišli i o zbytek své svobody a volí své politiky tak, aby k tomu nedošlo.

 5. pamětník napsal:

  Pirátům se lepších referencí než pomluv od partají orientovaných na východ ANO, KSČM, SPD nemohlo dostát! Jedovaté sliny zjevně plivou ze strachu ztráty důvěry po, zatím neúspěšném návratu k praktikám namnoze zločinných režimů. A mladým se nedivme. K volbě Pirátů /nejen mladé/ vede naděje, že po 23 letech od ostudné opoziční smlouvy dokáží ČR z hluboko vyjetých kolejí dostat. A za to úsilí si úspěch / i kdyby jen na zkoušku / zaslouží. Voliči – demokráté by jim měli dopřát možnost se politicky znemožnit.

  • A. S. Pergill napsal:

   1. Opoziční smlouva je naprosto běžný (= vyskytuje se často i ve státech E12) prostředek získání důvěry pro menšinovou vládu. A, MMCH, bylo to jediné období v naší novodobé historii, co jsme neměli jako podílníky u moci klerofašisty.

   2. Piráti jsou novodobí „Gottwaldovi kluci z Karlína“.

  • Dr. B napsal:

   Jak píšete, pokud byl tento národ ochotný „na zkoušku“ zvolit takové omyly, jako byly VV, ANO, Trikolóra (dnes například Přísaha) atp., pokud se i po takovém podvodu, jakým byla opoziční smlouva, nedostalo aktérům tohoto cirkusu odměny v podobě nulového výsledku v dalších volbách, pak jistě Piráti nemohou představovat větší zlo. Navíc pokud není člověk ortodoxním zastáncem nějaké „zavedené“ strany, pak mu v příští volbě stejně nic jiného nezbývá. Co na tom, že se z volby lepšího politického vedení státu již dávno stala volba menšího zla.
   Pokud půjdou volit mladí lidé ve větším než dosavadním počtu, mají ostatní strany po žížalkách. Pokud se na to mladí lidé opět vykašlou, budeme stále tam, kde jsme dosud.
   Nemyslím si, že by Piráti představovali diametrálně lepší volbu, než ostatní partaje, ale jejich historickou možnost politicky se znemožnit by jim neměl nikdo upírat. Myslím, že si onen úvod odpracovali mnohem víc, než kdokoli jiný na naší politické scéně.

   • A. S. Pergill napsal:

    Jenže to jejich „politické znemožnění“ by mohlo trvat déle a přinést více obětí než když se to podařilo komunistům.

    • Dr. B napsal:

     Přes mnohé výhrady k Pirátům se takového scénáře opravdu neobávám. Prostě to, že jde o levici ještě nemusí nutně znamenat, že z nich budou noví bolševici.

     • A. S. Pergill napsal:

      Obávám se, že ne noví, ale horší.

     • Pavel napsal:

      Vzhledem k tomu, že vaše dojmy se pravidelně míjejí s realitou, je toto „proroctví“ zárukou, že se tak nestane, pergille.

     • A. S. Pergill napsal:

      Pavle,
      jistěže „nelze dvakrát vstoupit do téže řeky“, nicméně záměrem pirátů je likvidace technologií, likvidace kultury a totální ožebračení obyvatelstva. Komunisté chtěli technologie naopak rozvíjet (a částečně se jim to i povedlo), z kultury likvidovali jen tu část, která byla nepřátelská jejich ideologii a měli představu ekonomického růstu, ekonomické zhroucení, které objektivně nastalo, rozhodne nebylo jejich cílem (na rozdíl od těch pirátů, kteří se s tím, alespoň na úrovni EUroparlamentu, nijak netají).

     • Pavel napsal:

      Výsledek toho komunistického chtění, pergille, byla totální devastace, a to i těch technologií. Vaše fantasmagorie, notabene na téma toho, co je čím záměrem, se pravidelně míjí s realitou a byly a jsou pro smích. Pro info, naposledy byl zde propagátorem návratu k samozásobitelným komunám, což fakticky ZNAMENÁ likvidaci kultury, technologií a totálního ožebračení všech, jistý keller, který si svým socialistickým žvaněním vydyndal profesuru. POzor teď příjde šok, není to pirát, je to ultralevý socan a v současnosti příznivě nakloněn oligarchovi burešovi.

     • A. S. Pergill napsal:

      Samozásobitelské komuny jsou programem zelených (jakýsi Patočka to propagoval už ve velmi raných devadesátkách – časopis „Poslední generace“). Keller téhle magořině vtiskl jakýsi vědecký rámec. Čímž, patrně nechtěně, ukázal, že je to nesmysl. V praxi se o to pokoušeli Mao c‘ Tung a Pol – Pot.
      Nicméně piráti v europarlamentu sedí se zelenými a pomáhají jim tyhle nesmysly prosazovat. Takže pirát, zelený, extrémistický socan – píchni jako řízni.
      A pokud se týká těch komunistů, pod jejich vedením došlo k vývoji od poválečné obnovy až po československé družice. Jistě se jim dá vytýkat mnohé, ale ne jednoznačně záměrné devastování ekonomiky, jaké zamýšlejí piráti spolu se zelenými (alespoň na úrovni EU).

     • Pavel napsal:

      A ten „program zelených“ máte odkud pergille? Prosím o odkaz na nějaký konrétní, jinak opět žvaníte z cesty. To, že současný fanoušek bureše keller o této zcestné až zločinecké ideolgii blábolil (jeho rádobyhumuroné žvanění je vše jen ne vědecké a podložené) je snadno doložitelné papírem, který nechal potisknout (např. až na dno blahobytu). Kažodpádně platí, že zelené (kteří narozdíl od bureše podporujícího kellera) nic takového v programu nemají, zelené v europarlametnu podporuje právě bureš a nikoli Piráti. Nebyli to piráti, kdo podepsal bez odporu green deal. Byl to bureš.
      Evidentně vám nic neříká pojem buržoazní pavěda, že. Díky komunistické ideologii, ztratilo Československo v oborech jako genetika a kybernetika (a mělo zde výborné vědce) šanci uspět. Ad družice – zatímco kapitalistická Evropa začala pravidelně vypouštět družice v 60. letech, upocený těžkoskoslovenský režim se k tomu zmohl až s desetiletým zpožděním jednou a pak zas až za deset let. Centrálně plánovaná a ideologicky motivovaná hrůza se jinak než jako záměrná devastace nazvat nedá.

     • A. S. Pergill napsal:

      Pavle, odkázal jsem na časopis „Poslední generace“, který zelení vydávali v 90. letech. Po knihovnách bude, na netu asi ne (nebo nelze věřit v kompletnost toho, co se tam najde). Něco bude k nalezení i v Literárních novinách z doby po jejich převzetí Patočkou a spol.

      A piráti (včetně „našich“) pro New Green Deal hlasovali v EUroparlamentu, což by i podprůměrně inteligentnímu člověku mohlo jako zdroj informace o jejich úmyslech na tomto poli stačit. To hlasování se dá najít na oficiálních stránkách EUroparlamentu, pokud nevěříte informacím od našich EUroposlanců za jiné strany.

   • pamětník napsal:

    Dobrým znamením a světélkem na konci tunelu je myslím Vaše potvrzení pracovitosti mladých Pirátů. Přistoupíte-li ještě na tézi, že mají povinnost vytvářet prostředí pro své děti, – současně osvědčíte, že my starší už jim pouze můžeme nabídnout své zkušenosti. A k polemice o Opoziční dohodě nesmiřitelných odpůrců – pánů Klause a Zemana si dovoluji doporučit náhled do dodatků tzv. Opoziční smlouvy z ledna 2000 – kde je představa o střídajících pouze 2 stranách s ved. úlohou přímo zakotvena a role komunálních samospráv řádně osekány zákony vzniklými po té slavné Oposmlouvě. Doufám, že se Pirátům podaří kvalifikovaná náprava, protože při současném vývoji se brzy dočkáme naplnění představ býv. MS Čepičky: „Národní výbory mají veškerou zákonodárnou, výkonnou i soudní moc…“ resp. předchozích ideologických rad z postu předsedy NV v Kroměříži: „Zákon poruším tolikrát, kolikrát to bude politicky potřebné…!“

  • René Svoboda napsal:

   Jmenujte jeden příklad toho, kdy a jak byla SPD orientována na východ?

   • Dr. B napsal:

    Z doby nedávné například tlak na nákup neschválené vakcíny z Ruska, protesty proti vyhoštění ruských diplomatů v souvislosti s kauzou Vrbětice, hlasitá podpora čínských „investic,“ které v podstatě nic nepřinesly, odpor proti sankcím namířeným proti východním imperiálním tendencím, podpora tahu Nočních vlků Českem a tak dále. Sypu to z rukávu, jistě by se našly mnohé další příklady.

    • A. S. Pergill napsal:

     Problém je, že na ty schválené vakcíny umírají lidé. Kauza Vrbětice – no, asi se nedožiju odtajnění archivů, ale jsem přesvědčen, že Rusové nejsou tak pitomí, aby něco podobného provedli. V rámci těch „sankcí“ místa na ruském trhu, které jsme hrdě opustili, nahradily firmy z E12 a z USA. To jsme je vytrestali, že? Noční vlci jezdí slavit vítězství nad Německem, věřím, že se to Němcům a jejich agentům nelíbí.

     • anobudelip napsal:

      Vaše argumentace je jako: „Nevěřím, že Stalin byl tak pitomý aby rozkázal zavraždit Poláky v katynských masakrech, když je lépe mohl použít jako pracovní síly v gulagu“.
      Problem totalitních států je v tom, že pokud totalitní vůdci začnou páchat pitomosti, není v totalitním státě síla, která by je mohla snadno korigovat.
      Tedy snad kromě toho jak soudruh Berija zametl se soudruhem Stalinem – šup špetku atropinu do vodočky a pak jej nechat zhebat tři dny bez lékařské pomoci jako prašivého psa – a povedlo se!

     • A. S. Pergill napsal:

      Však on taky nepovraždil všechny Poláky. jen ty, kteří mohli v těch gulazích vést rebélie 🙂 Do gulagů mu jich zůstalo dost a dost.

    • René Svoboda napsal:

     Je mi líto, ale stal jste se nejspíš obětí dezinformací. Všechno vám mohu jednoduše vyvrátit. A nevidím nic špatného na Nočních vlcích.

     • Pavel napsal:

      Takvou míru sebekritiky, bych od tebe rené nečekal.

     • Dr. B napsal:

      Zkuste mi tedy vše jednoduše vyvrátit a ne se takovým argumentem pouze obecně ohánět.
      Jinak pokud nevidíte nic špatného na paramilitantním uskupením Nočních Vlků, pak vám jistě argumenty typu jejich výcvikových táborů (např. Slovensko), zjevné provázání na ruský režim a podobně připadají nevýznamné, ne-li lživé.
      Mohu vás ubezpečit, že pokud by šlo o běžný nepolitický motorkářský klub jedoucí uctít památku obětí II WW, nic bych proti jejich výletům nenamítal. Jen teda předjet tuhle partu pitomců autem by mě jistě štvalo i tak 😉

     • anobudelip napsal:

      Snad kromě toho, že propagují rozšíření Ruské Říše na území dříve Ruskem porobených národů.

 6. Martin napsal:

  Na každém šprochu,je pravdy trochu.U Pirátů je to víc než trochu.

 7. Ondrej napsal:

  tady se nekdo hodne boji a bude to nejen Bures, ale ten predevsim. je to samozrejme velka spina, ale asi to nese sve ovoce..lide, predevsim starsi, jsou v tomto jako tupe stado coz uz se ukazalo vickrat, napr pri prezidentske volbe v r 2018, kdy byla nakydana spousta spiny v techto mailech na Jiriho DRahose a i kvuli tomu vyhral ostudny Zeman..a muze se to opakovat, desne

 8. Charlijen napsal:

  Bohužel štvavá kampaň vládnoucí ANOsekty a jejich ANOhloupounů na všechny, kdo jim nepřitakává, je dávno za nejen etickou hranou. Myslím, že mnohé štvavé, lživé a pomlouvačné hoaxové zprávy by měla šetřit policie, a to nej výrobce, ale i vědomé roznašeče. Bohužel, nejvíce se s hoaxi negativně pasují spolusenioři, kteří věří, že čím větší hovadina, tím bude pravdivější. Není totiž dne, abych nějaký nedostal a i když se jim to snažím vysvětlit, jeto marný, je to marný, je to marný.

 9. petrph napsal:

  No, když už mi HP vnucuje další dávku pochybných drbů. které nečtu ani na PL, když se tam někdo podívám (i tam se obvykle řeší daleko důležitější věci), tak se medle musím ptát, proč by jim měli podléhat akurát senioři, kteří si sami na své kůži prožili jak dvě totality s jejich propagandami, tak ale poměrně drsnou polistopadou transformaci. Nemluvě o jejich vyšší vzdělanosti, díky které vědí, že takové politické agitace a podrazy jsou i v demokracii zcela běžné (viz třeba Hašek“ Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona“..)
  Ale že ani nefunguje a nikdy nefungoval „spjatý pocit disidentství , antož na to už si tenkrát mohli lidé pustit Hlas Ameriky a Svobodnou Evropu, nebo si o potom pokecat a zanadávat mezi sebou. Disent se týkal spíše kulturních elit, a stál poněkud mimo…
  Ale že jde sakra o to, že práve senioři ty cucáky Piráty volit nebudou a nebudou, i kdyby jim řetězcové maily posílal a chválil je v nich, třeba svatý Otec František…(což btw, taky není vyloučeno)

 10. František Balco napsal:

  Víte co je zajímavé? Že během volebního období lidé nadávají na všelijaké společenské nešvary. A v době volební kampaně se pak zabývají ptákovinami, které ty nešvary vůbec neřeší. Po každé skočí politikům na vějičku.

 11. Vladimír Kamaz napsal:

  Můžete prosím někdo zveřejnit formou COPY – PASTE tělo takového „řetězového“ mailu? Jako příklad pro nás čtenáře. Pořád o tom mluvíte, ale já nikoho, kdo by měl tento problém, kromě vás novinářů vlastně neznám.

  Jako spamu může těm méně zkušeným uživatelům internetu chodit kvanta, ale „řetězové“ maily chodí asi jenom tisícům lidí kolem některých politiků nebo novinářů. Tak by mne zajímalo, v čem tkví jejich podstata a proč se jimi vůbec neustále zabýváte. Rád bych totiž pochopil, proč když vám přijde nějaký email od někoho, koho neznáte, proč ho rovnou nesmažete a máte pokoj.

 12. A. S. Pergill napsal:

  Ono bude stačit, aby nějaká dobrá duše dala do jednoho hutného textu přehled hlasování „našich“ pirátů v EUroparlamentu. Obávám se, že na piráty opravdu není nutno nic vymýšlet, stačí to, co reálně dělají, tj. pro co a proti čemu bojují, zcela oficiálně a průkazně.

  • Pavel napsal:

   To jste si je splet s agentem burešem a jeho podržtaškami. Ti si odhlasovali a podepsali green deal nikoli piráti.

   • A. S. Pergill napsal:

    New Green Deal by nám byl stejně vnucen. Babiš a jeho podržtašky pořád bojují za to, aby jádro bylo uznáno tím, čím je, tj. bezuhlíkovým zdrojem energie. A pokud tohle neprojde, je Babišovi a spol. jasné, že pokud v takovém případě zůstaneme v EU, budeme na tom hůř než krátce po komunistickém puči, kdy byl přídělový systém a elektřina se periodicky vypínala. S perspektivou, že se situace bude nadále zhoršovat, zatímco komunistům se podařilo jakési zlepšování až do cca poloviny 60. let.

    • Pavel napsal:

     Tak znova, honila snad von der Leyenová bureše kolem stolu, tak že z toho chudáček dostal infarkt? Nebo snad použila jiný obdobně tradiční nebo drastický donucovací prostředek? Pokud ne, tak bureše nikdo do ničeho nenutil a mohl odmítnout, nebo alesoň tvrdě vyjednávat jako třeba Poláci. Co udělal bureš v bruselu? Podepsal vše co se před něj položilo. Jediné co je burešovi jasné, že bez eurounijních dotací jeho impérium zkrachuje, takže jediné za co bojuje, je zachování těch dotací. Jádro má v paži a jediné čeho jsme se zatím od něj dočkali jsou jen další odklady a dašlí výmluvy.

     • A. S. Pergill napsal:

      Stačí, když má Leyenová v postlisabonské EU právo to poslat do Česka befélem.Honění kolem stolu se dělo před Lisabonem, kdy měli politici alespoň formální možnost šílenosti, diktované EU, odmítnout.

     • Pavel napsal:

      „Béfelem“ evidentně dostáváte svoje fantasmagorie k šíření. Otázka je odkud. Kdyby se bureš nepotento a nechodil po bruselu imrvére v předklonu žádný Green deal by se v ČR nekonal. Kdyby nešlo burešovi jen o jeho osobní prospěch, mohl obdobně jako poláci vyjednat podstatně vyšší příliv financí do ČR.

     • A. S. Pergill napsal:

      Pavle,
      i kdyby „Bureš“ skákal po hlavě, tak s nadřízeností bruselských befélů našim normálním (ne ústavním) zákonům nic nenadělá. To bylo promávnuto v souvislostí s Lisabonskou smlouvou, kterou donutila fašistická sběř Klause podepsat. I výhrůžkami, že bude zbaven svéprávnosti, jako dnes ti samí vyhrožují Zemanovi.
      Prostě, EU je třeba vrátit před Lisabon, a pokud to nepůjde, tak z ní buď odejít, nebo ji spolu s dalšími nespokojenými cíleně rozbít.

 13. Marek Loucký napsal:

  Všimněte si, že řetězáky a nablbé komentáře k politickým tématům často obsahují motiv „řízení“ ze zahraničí, vykonávání nějaké agendy nadiktované „venku“ (typicky Washington, nebo Brusel), často s přívlastkem „poslušné“ atd., zkrátka absolutní prazáklad všech demagogií, kterým je ohrožení zvenku. To že největší problémy si pečeme sami u nás doma, autorům i čtenářům uniká…Ten prvek vnějšího ohrožení je typický pro „ublíženecký“ ruský pohled na uspořádání světa. Také použitý slovník a dikce ukazují, že autoři řetězáků nejsou nijak lingvisticky, ani intelektuálně vybaveni…řekl bych tak na úrovni nižších ročníků středních škol, případně prvních dvou semestrů vysoké školy života.
  Má to však logické opodstatnění, autoři potřebují mluvit jazykem „svého kmene“ (primitivismy pro primitivy), což ve výsledku znamená velkou úspěšnost těchto kampaní.

 14. A. S. Pergill napsal:

  Prostě se smiřte s tím, že pro značnou část populace je EU cizí a nám nepřátelská organizace, jako druhdy třetí říše nebo SSSR.

 15. A. S. Pergill napsal:

  A opět jedna „špína a desinformace“: Piráti včera (středa 28. 7.) znemožnili rozpravu nad návrhem zákona o zvýšení podpory samoživitel/ům/kám a o zamezení zneužívání sociálních dávek.
  Prostě, na piráty není třeba nic vymýšlet, stačí sledovat to, co dělají.

Přidávání komentářů není povoleno