Tomio Okamura. Foto: Stanislav Heloňa / MAFRA / Profimedia

SPD šíří účelově sestříhané video: zpravodaj ČT v něm „potvrzuje“ oficiální verzi Kremlu

Napsal/a Vojtěch Berger 28. února 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Hnutí SPD v Libereckém kraji sdílelo na svém facebookovém profilu video České televize upravené tak, že vyvolává dojem, že zpravodaj ČT v Moskvě říká o válce na Ukrajině totéž, co oficiální ruská propaganda. „Vůbec mě nenapadlo, že je to nějak sestříhané,“ hájí se místopředseda krajské buňky Okamurovců Bronislav Kalvoda. Video prý SPD jen převzala z internetu.

„Tuto reportáž jsme ve vysílání ČT nezaznamenali. Karel Rožánek asi v ní neříká to, co není zcela v souladu s ‚jediným a správným‘ názorem prosazovaným mainstreamem. Tleskáme!“ stojí od včerejška na Facebooku SPD v Libereckém kraji.

Pod textem je zhruba dvouminutové video, kde zpravodaj České televize v Moskvě Karel Rožánek mluví o válce na Ukrajině. Vstup reportéra nepřeruší žádný dotaz moderátora a uprostřed videa je patrný jeden střih. Zpravodaj mimo jiné říká, že „v ruské státní televizi se objevují zpravodajové z Doněcké i Luhanské samozvané republiky a mluví o tom, že nikoli proruští separatisté, ale naopak Ukrajinci zahájili útočné operace“.

Foto: HlídacíPes.org

Dále se podle něj v Rusku mluví o tom, že na Ukrajině se „neútočí na města, útočí se na zásadní prvky ozbrojených sil ukrajinské armády, na letiště, že se útočí chytrými zbraněmi a že se rozhodně nejedná o válečný konflikt, ale o speciální operaci“ na „ochranu rusky mluvících a rusky se cítících občanů na Ukrajině“. Zmiňuje také argument Kremlu pro válku, že to, co se před invazí dělo na Ukrajině, byla „genocida prorusky orientovaných lidí“.

Na běžného diváka tohoto videa to tedy působí tak, že tyto informace potvrzuje přímo z terénu reportér veřejnoprávní televize. Skutečnost je ale jiná.

SPD: Našli jsme to na internetu

Ve skutečnosti Karel Rožánek v té chvíli odpovídal na dotazy moderátora, jak popisují ruský vpád na Ukrajinu právě ruská státní média a ruské instituce. To však ve verzi umístěné na Facebooku SPD vůbec nezazní.

Původní záznam rozhovoru mezi Rožánkem a moderátorem Michalem Kubalem je k vidění na webu České televize. Při srovnání obou verzí je zřejmé, že kromě vymazání moderátorských dotazů autor videa při úpravách prohodil jeho dvě části a tu pozdější dal na začátek.

SPD v Libereckém kraji si prý video stáhla z internetu: „My jsme tenhle příspěvek našli na webu konflikty.cz a odtamtud jsme si to stáhli, protože tenhle server nepovažujeme za manipulativní,“ říká pro HlídacíPes.org místopředseda krajské buňky hnutí Bronislav Kalvoda.

Web konflikty.cz je prakticky prázdný a války na Ukrajině se nijak netýká, zmíněné upravené video je však k nalezení na stránkách aktualnikonflikty.cz. Ta je v podstatě internetovým fórem, kam uživatelé vkládají své komentáře, odkazy a videa, za posledních několik dní i stovky těch týkajících se právě války na Ukrajině.

Odkaz na zmiňované video s popiskem „Zpravodaj ČT v Rusku Karel Rožánek o situaci na Ukrajině – tohle vysíláno asi nebylo…“ vede na účet na sociální síti Telegram s názvem „Info.z.netu.predat.svetu“.

„Normálně regulérní web“

„Já jsem přesvědčený, že si Vladimir Putin myslí, že si může dovolit, to, co si dovolilo NATO v roce 1999 v Jugoslávii a to, co si dovolilo NATO a jeho spojenci v roce 2003 v Iráku,“ říká ve videu reportér, když popisuje argumenty Ruska.

I v tomhle případě Rožánek vysvětloval argumentaci Kremlu, která má ospravedlnit vpád na Ukrajinu. Právě tahle věta ale zaujala SPD natolik, že se rozhodla celé video sdílet v manipulativním kontextu.

„My jsme to dali do roviny, že to, co si dovolili Rusové, si už předtím dovolili spojenci, a že to řekl redaktor ČT,“ říká místopředseda Okamurovců v Libereckém kraji Kalvoda. Informaci na videu prý dál neověřovali, protože zmíněný web, z nějž video převzali, je podle nich „normálně regulérní a nikdy nebyl považovaný za dezinformační médium“.

V pondělí po poledni měl facebookový příspěvek SPD s účelově sestříhaným videem asi 1,3 tisíce sdílení.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)