Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Karl-Ludwig Poggemann, zdroj

Šok! K Islámskému státu se připojilo neuvěřitelných 0,0008 % muslimů

Poněkud bulvární titulek jsme si dovolili použít vzhledem k okolnostem, k faktům a k tomu, jak se s nimi ve veřejné diskusi (včetně českého prezidenta) zachází. Místo emocí a dojmů níže nabízíme „tvrdá čísla“.

Bojovníci islámského státu nedávno vyhlásili celosvětový kalifát a prohlásili se za duchovní i politické vůdce všech muslimů na světě; tedy asi 1,6 miliardy lidí. A kolik zahraničních bojovníků jim zatím přišlo pomoct šířit „jediné pravé náboženství“? Asi 20 tisíc.

Před nějakou dobou jsem psal o tom, kolik je v Česku a v Evropě muslimů, kolik jich přibude v nejbližší budoucnosti a jak si většina Evropanů myslí, že muslimů v jejich zemi žije mnohem více než ve skutečnosti. Nyní se pro změnu podívejme na bojovníky Islámského státu.

Nejhorlivější? Muslimové z Irska…

Odhad počtů zahraničních bojovníků přicházejících do Iráku a Sýrie zveřejnilo nedávno International Center for the Study of Radicalization and Political Violence. Nejvíce jich zatím přišlo z Ruska, Tuniska, Maroka, Jordánska a Saudské Arábie (mezi 1 500 – 3 000 bojovníky z každé této země). Mezi evropskými státy je na špici Francie s 1 200 bojovníky.

A kde jsou muslimové v podpoře Islámského státu nejhorlivější? Porovnáme-li počet bojovníků s celkovým počtem muslimů žijících v jednotlivých zemích, ukáže se, že největší podíl muslimů přišel bojovat z Irska – asi 30 lidí z odhadového počtu 43 tisíc muslimů v zemi. To je 0,07 % všech irských muslimů. Na druhém místě je Belgie se 440 bojovníky na 638 tisíc muslimů a třetí je Norsko se 60 bojovníky na 144 tisíc muslimů.

Příchozí z tradičních „problémových“ států bychom hledali marně – třeba z Afghanistánu zatím přišlo jen 50 lidí, ze Somálska 70 a dokonce i ze sousedního Libanonu jen 900, a to to mají kousek.

Odečteme-li od celkové světové populace muslimy v Iráku a Sýrii, kde je Islámský stát „doma“ a výsledkem podělíme oněch 20 tisíc zahraničních bojovníků, zjistíme, že do boje za nový islámský kalifát se zatím vrhlo 0,0008 % všech muslimů. Jeden bojovník tedy připadá na 80 000 muslimů.

Následující obrázek nám umožňuje udělat si představu o tom, kolik to je. Obsahuje 80 000 panáčků, přičemž jeden je černý a 79 999 je oranžových. Ten jeden panáček představuje muslima bojujícího za Islámský stát a ti oranžoví jsou muslimové, co sedí doma.

islam

©©

Autor je datový analytik a politolog, působí v občanském sdružení KohoVolit.eu a na Katedře politologie Masarykovy univerzity v Brně. Pokud se vám tento článek líbí, podpořte občanské sdružení KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem: DMS ROK KOHOVOLIT (cena 30 Kč, z toho 27 Kč pro KohoVolit.eu).

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

30 komentářů

 1. TB napsal:

  Ta čísla v tom jsou divná. Ne že bych zpochybňoval údaje, ale matematické operace se nějak nepovedly. Když vezmu tedy celých těch 1,6 mld muslimů a vydělím je počtem 20000 bojovníků, vychází na 1 bojovníka 80000 muslimů. Tedy ještě mnohem víc, než je v závěru znázorněno těmi panáčky. Na procenta to nicméně není 0,0008%, nýbrž 0,00125%. Každopádně to v celém tou souhrnu je žádná celá nula nic, to je pravda.

  • Kamil Gregor napsal:

   Opraveno, děkuji.

   • Pavel napsal:

    A já se přepočtu nedočkám?

   • Matúš napsal:

    Kamil Gregor: konečně někdo, well done 😀

   • skysurf napsal:

    Nejste zdaleka jediný žurnalista nebo bloger, který, když už se odhodlá užívat relevantní fakta a statistiky, tak udělá trapnou, školáckou chybu.

    Přitom ovšem tvrdí, že s jinými fakty opravdu, ale opravdu, zacházá kvalifikovaněji než se statistickými údaji.

    Mám dojem, že tomu tak není, ikdyž je mu příjemnější si to o sobě myslel a tvrdit.

    Na obnošenou výmluvu pravdoláskařů a politicky korekních, že „každý muslim není terorista“ jsem opakovaně nabízela statistikou podpořenou úvahu, kolik „zradikalizovaných islámistů“, tedy těch, které bezpečnostní složky demokratických zemí považují za bona fide nebezpečné a potenciální pachatele (sebevražedných a jiných) teroristických útoků, tedy můžeme asi ve světě nebo v evropských zemích asi mít.

    Protože muslimské komunity nebo bezupečnostní složky západních zemí nebo naší republiky nenabízejí jakýkoliv PROCENTUÁLNÍ odhad, kolik zradikalizovaných islámistů asi mají, užívala jsem – snad ne DISKRIMINAČNĚ vysoký, xenofobní odhad jedné saetiny jednoho procenta.

    Je-li tedy muslimů na světe 1.600.000.000 pak tento, domnívám se velice nízký odhad procentuálního podílu „zradikalizovaných islámistů“ mezi nimi vede k číslu

    160.000.
    ¨
    Je-li ve Francii více než 6.000.000 muslimů a znovu, je-li jen jedna setina jediného procenta „zradikalizovaní islámisté“, tak to máme přes 600 lidí připravenmých, ochotných, stále ůépe vycvičených aby s sebou, jako „mučedníci“ na onen svět cestou teroristického útoku vzali CO NEJVÍCE nás, „neveřících“ tak, jak jim jejich duchodní slíbil odměnu, nejen tisíci dolarů svým rodinným pozůstalým, ale i 6 tucty pannen, které je tam očekávají.

    Kolik teroristických činů, kolik obětí, kolik přímých a nepřímých hospodářských a jiných škod je jen ve Francii těch 600 plus „zradikalizovaných islámistů“ schopno napáchat?

    Francouzské bezpečnostní orgány uvádějí, že sledování jednoho „zradikalizovaného islámisty“ si vyžaduje 20 pracovníků.

    Už jen to o sobě je obrovký náklad daAňových peněz a už jen v tomto islámisté ve své vyhlášené válce Západu jednoznačně vítězí (navíc tito islámisté, jsa typicky nezaměstnaní avyžadující všemožnou sociální opdporu, sami – nebo jejich rodiny – pobírají dávky země, kterou jsou připraveni „potrestat“ za domnělá zla.

    Každopádně, Gregorova k propagandě politické korektnosti rádoby sloužící statistka KULHÁ, protože za „zradikalizované islámisty“ považuje jen ty, kteří v Syrii nebo Iráku bojují na straně IS.

    Islámiosté z 11. září, útoků na metro v Londýně a v Madridu, časopis v Paříži, atd. atd. před tím pro islámsklý stát nebo al Kajdu nikde nebojovali.

    Je-li Gregorův článek a ZNEUŽITÍ statistiky standardem „nezávislé žurnalistiky ve veřejném zájmu“ tak ani náhodou.

    • Pavel Moravec napsal:

     Máte nějak podloženu onu hodnotu „setina procenta muslimů jsou zradikalizovaní vyzbrojení teroristé připravení útočit“?

     Pokud ne a číslo si cucáte z prstu, jakákoliv kalkulace a argumentace dále je postavená na vodě.

     • Tomáš Janečka napsal:

      Podle Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) je jen v Německu asi 7000 radikálů a rychle jich přibývá. A je mezi nimi menšina Turků – většinou jsou to Arabové.

  • Tomáš Janečka napsal:

   16% of French Citizens Support ISIS, Poll Finds
   http://www.newsweek.com/16-french-citizens-support-isis-poll-finds-266795

   Podle jiných zdrujů jsou ta čísla poněkud jiná a vypadají podstatně hůře

 2. Jarda napsal:

  Zluti panáčci jsou podle vás doma ale oni tam tleskají. Jestliže černí panáčci řežou hlavy zluti obětem drží nohy. Mnoho umirnenych muslimů slaví úspěchy svých radikalnich bratrů. Statistika je svině

  • Kamil Gregor napsal:

   Tak dokud budou jen slavit, tak dobrý, ne? 😀

   • skysurf napsal:

    ???

    S podobným klidem jste – dofám – nesledoval, jak Palestinci v Gaze atd. slavili teroristické ůtoky 11. září nebo útoky v londýnském a madridském metru.

    Jinak znovu, označit za potenciální pachatele islamismem motivovaných jen cizince-muslimy, kteří v Syrii nebo Iráku bojují v barvách islámského státu je nepoctivý trik.

    Je li, konzervativně nízký (?) předpoklad, že třeba ve Francii, která má více než 6.000.000 muslimů, jen jedna setina jednoho procenta „zradikalizovaní islámisté“ /tak, jak je kvalifikují bezpečnostní složky západních demokratických zemí) tak to máme přes 600 na „mučednickou“ smrt připravených, odhodlaných, stále lépe vycvičených „zraduikalizovaných islámistů“, kteří jen přemýšlejí jak s sebou na onen svět vzít co nejvíc nás, „nevěrců“ a napáchat přitom také pokud možno co největší ekonomické a jiné škody.

    To vám, jen pro Francii samotnou, připadá jako tak malé a nepodstatné nebezpečí, že netřeba obav, protopatření?

 3. Pacvel napsal:

  Hezký, moc hezký výpočet. ŠOK to opravdu je.

  Mám jen pár otázek k výzkumu, na který pro vás nebude problém odpovědět, když máte tu statistiku po ruce:

  1. Kolik muslimů o IS neví? ( na poušti, v Africe a pod. o IS nemusí vědět)
  2. Kolik se jich nemůže připojit protože to nezvládnou fyzicky? (postižený, nemocný atd…)
  3. Kolik se jich nemůže připojit protože to nezvládnou psychicky? (duševní porucha, mentálně zaostalí atd…)
  4. Kolik žen? (máte informaci, že všechny ženy smí bojovat?)
  5. Kolik díky nízkému věku? (miminka a malé děti)
  6. Kolik díky vysokému věku? (lidé ve vysokém věku)
  7. Kolik díky vzdálenosti? (to mají daleko)
  8. Kolik díky financím? (na to nemají)
  9. Kolik díky tomu že patří do jiné teroristické skupiny? (جماعة أهل السنة للدعوة والجهاد , القاعدة‎‎ , حماس )
  10. Kolik díky tomu že podporují IS materiálně, nebo finančně?

  Jistě přijdete na další otázky, na které, když zjistíme odpovědi, budou se naše (promiňte Vaše, s takhle nepřesným výpočtem nechci mít nic společného) výpočty diametrálně lišit.

  Prosím o upozornění na email. Na tyto stránky jsem se dostal omylem, po upozornění mým novým kamarádem (teď možná jíž bývalým novým) a nevěřím, že bych se sem někdy cíleně vrátil, protože výpočty, že všichni hlady umírající Somálci hlad nemají, protože jinak by si zašli do KFC mě nějak moc NEŠOKUJÍ…

  Děkuji s přáním klidného a krásného nového dne Pavel Hoch

  • Matt napsal:

   Pavle, ještě bych Vás doplnil, že se z této statistiky musí vyjmout dalších zhruba 130-190 mil. šíitských muslimů, kteří jsou pro sunnitský IS jedni z největších nepřátel a logicky je tedy podporovat nebudou.

 4. petr seberád napsal:

  Dobrý den,
  mě nezajímá kolik lidí se připojilo k islámskému státu, ale co si myslí: http://www.pewforum.org/2013/04/30/the-worlds-muslims-religion-politics-society-overview/ , jak jsou úspěšné vlády v muslimských státech, jak se tam žije, jak žijí tady a hlavně na Západě atd…. http://www.jihadwatch.org/2014/12/denmark-report-muslims-commit-disproportionate-share-of-crime

 5. Matúš napsal:

  Ad procentuální podíl muslimů:
  20 000 / 1 600 000 000 = 0,0000125

  🙂
  Jinak i kdyby to bylo 100 000 (zdroje se velmi různí), je to pořád 0,0000625 XD

  Pavel Hoch: Výpočet je o aktuálním stavu a nepřesné výpočty se Vás netýkají = Vaše hypotetizující otázky jsou irelevantní (říkají zákony matematické a debatní logiky, ne já) 🙂
  Taky jste nenapsal, co jste tím svým příspěvkem vlastně myslel XD

  • Pavel napsal:

   Matúši důležité je vědět co ty čísla mají spočítat…

   Pokud vypočítáváš náklonnost muslimů k IS, fyzickou pomoc, pomoc v boji, nebo něco jiného, tak ty čísla se samozřejmě VŽDY budou měnit. Pokud se autor snažil jen o to, aby mu vyšlo co nejmenší %, tak to pak ty data docela souhlasí. Ale z něčeho tak trapného nechci autora obviňovat. Takže stále počítám s tím, že chtěl skutečně vypočítat kolik muslimů ve světě šlo bojovat za IS, a pokud nešlo o přesný počet, ale o % účast, tak se samozřejmě pro upřesnění statistiky (protože jsou pro nás nejdůležitější co nejpřesnější čísla) musí v té statistice zohlednit všechny možné parametry a ne to vypočítávat jak ve 3. třídě ZŠ.

   Víš chlapče 1+1 můžou být dvě, ale také nemusí. Otázka je co počítáš, ale to je na dlouhý vysvětlování…

   A přiznám se, že celá ta otázka je trapně postavena, protože pro nás není důležité, že za IS šlo bojovat:

   Austria 100-150
   Belgium 440
   Denmark 100-150
   Finland 50-70
   France 1,200
   Germany 500-600
   Ireland 30
   Italy 80
   Netherlands 200-250
   Norway 60
   Spain 50-100
   Sweden 150-180
   Switzerland 40
   United Kingdom 500-600

   Problém totiž je, že se tihle kreténi vrátí do svých zemí a pak nastane peklo. Ale to ty neuznáš, ani když okolo tebe budou hořet města …

 6. Sekanina napsal:

  K tomu, aby teror vyhrál stačí, aby ta mlčící většina dál mlčela.

 7. Marek Navrátil napsal:

  A. Hitler v červenci 1921 předsedal straně, která měla odhadem 3 000 členů. Rozpoutali hrůzu (přímo i nepřímo), která v září 1945 v kolonce „mrtvých“ obsahovala cifru 62 mil (nezohledňují strany). Důsledky poválečného vývoje stály životy další miliony lidí. Nechci Vaši metodu hanět, jen si nejsem jistý, jestli je adekvátní. Umírají lidé.

 8. PR napsal:

  Utoky 11. zari na World Trade Center a jine ztropilo 0.0000011875% muslimu. Roztomilymi panacky bych mohl zaplnit deset obrazovek. Koho tim obalamutim?

  • Döw napsal:

   Útoky 11. září na World Trade Center ztropila americká administrativa jako operaci pod falešnou vlajkou, aby nic nebránilo vpádu na Blízký východ. Evidentně i v roce 2015 se najdou tací, kteří to stále nechápou.

   • Jan E Bárta napsal:

    Naprosto souhlasím a také žasnu, že se stále tolik lidí domnívá, že ta letadla 11.září řídili islamisté. Bylo to samozřejmě jinak. Přeci každý soudný člověk také ví, že na Ukajině bojují ukrajinští fašisté proti demokratům a náš Vladimír Vladimírovič posílá humanitární pomoc. My, co se vyznáme, víme, že kolem nás je jen spiknutí, Bilderberg, za všechno můžou kapitalisti (a taky židi, že ano). Ach jo, ti užiteční idioti. J.B.

 9. petrph napsal:

  Tak ona ta čísla lze interpretovat různě. Protože celkový počet bojovníků IS se odhaduje na 20 000. Čili odpověď na otázku „A kolik zahraničních bojovníků jim zatím přišlo pomoct šířit „jediné pravé náboženství z celkového počtu bojovníků IS je dosti alarmujícií-totiž skoro všichni.

 10. Buddhis napsal:

  Nelze než reagovat se slovy, že zmírnit, nebo naopak vyvolat znepokojení nad děním a veřejným míněním prostřednictvím irelevantních čísel již používal Joseph Goebbels. Pro ty co neznají nacistický propagátor. Proto pane Kamile Gregore si vaše panáčky, nebo iluzorní čísla pověste na stěnu a otevřete oči. Pře-devším Vám radím studujte historii, protože k vyvolání 1. světové války stačilo číslo 1. Pro ty inteligentnější asi nemusím vysvětlovat.

 11. wdwef napsal:

  Takže se vlastně nic neděje. Ale to přece není o Isil, to je o tom, kolik muslimů je ochotno příjmout fakt, že civilní světské evroppské právo je více než šarija. Tam ty čísla budou úplně jiná…. Taky je třeba se podívat, kolik muslimů je ochotno v Evropě žít v Šarija zonach a no go zonách. Taky je třeba se podívat na to, kolik muslimů souhlasí s tím, aby výpověď ženy u soudu měla jen poloviční hodnotu výpovědi muže. Vzhledem k tomu, že i ve studiu v přímém přenosu muslimky abbasovi přikyvovali, tak to bude velmi, velmi vysoké procento. Vy s tímto viděním světa, podle středověkého pouštního náboženského bludu souhlasíte??

 12. Radek napsal:

  Neskutečně ubohá „statistika“. Kdy už lidem dojde že problém není v lidech ale v totalitní, zpátečnické, nenávistné, teokratické ideologii. Třeba tento text někomu otevře oči.

  Autorem následujících slov je údajně Dr. Emanuel Tanay, známý a vysoce uznávaný psychiatr. Muž, jehož rodina patřila před druhou světovou válkou k německé aristokracii, vlastnil řadu průmyslových podniků a nemovitostí. Když byl tázán, kolik Němců bylo skutečnými nacisty, odpověděl způsobem, který může být určující pro náš postoj k fanatizmu:

  „Velmi málo lidí bylo skutečnými nacisty, ale mnoho dalších se radovalo z návratu německé hrdosti a další byli příliš zaneprázdněni, než aby je to zajímalo. Byl jsem jedním z těch, kdo pokládali nacisty za bandu bláznů. Takže většina se prostě stáhla a umožnila tím, aby se to vše stalo. Pak, dříve než jsme to zjistili, nás měli v hrsti, ztratili jsme kontrolu a nastal konec světa. Má rodina ztratila všechno. Já sám jsem skončil v koncentračním táboře a Spojenci rozbili mé továrny.“

  Dnes nám znovu a znovu různí experti opakují, že Islám je náboženství pokoje a že velká většina muslimů si přece přeje jedině žít v míru. I když toto laické ujišťování může být pravdivé, nemá pražádný význam. Je to bezcenné šidítko, které nám má umožnit, abychom se cítili lépe a aby se poněkud zmenšil (psychický) účinek fanatického řádění ve světě ve jménu Islámu. Je skutečností, že v současné fázi dějin vládnou Islámem fanatici. Jsou to fanatici, kdo jsou na pochodu. Jsou to fanatici, kdo vedou každou z 50 válek, které zuří ve světě. Jsou to fanatici, kdo systematicky masakrují křesťany či příslušníky domorodých kmenů v Africe a postupně utápějí kontinent v přívalu Islámu. Jsou to fanatici, kdo spouštějí exploze bomb, usekávají hlavy, vraždí nebo zabíjejí z důvodů cti. Jsou to fanatici, kdo přebírají mešitu po mešitě. Jsou to fanatici, kdo se zápalem šíří kamenování a věšení obětí znásilnění a věšení homosexuálů. Jsou to fanatici, kdo učí mladé zabíjet a stát se sebevražednými bombovými zabijáky. Obtížně měřitelnou skutečností je, že mírumilovná většina, „mlčící většina“, je vyděšena a je vyřazena.

  Komunistické Rusko sestávalo z Rusů, kteří chtěli pouze žít v míru, a přesto komunistické Rusko bylo odpovědno za vraždu asi 20 milionů lidí. Mírumilovná většina byla irelevantní (nevýznamná).
  Ohromná populace Číny byla rovněž mírumilovná, ale čínským komunistům se podařilo zabít ohromujících 70 milionů lidí. Průměrný Japonec před druhou světovou válkou rozhodně nebyl sadistickým válečným štváčem. Přesto si Japonsko vražděním a krveprolitím razilo cestu Jihovýchodní Asií v orgii zabíjení, které zahrnovalo systematické vraždy 12 milionů čínských civilistů; většinou byli zabiti šavlí, lopatou a bajonetem. Kdo by mohl zapomenout Rwandu, která se zhroutila v krvavém zabíjení. Není snad možno tvrdit, že většina Rwanďanů byli mírumilovní lidé? Poučení z historie jsou často neuvěřitelně jednoduchá a lapidární, ale přes všechny naše schopnosti logického myšlení často přehlédneme nejzákladnější a zcela nekomplikované závěry: svým mlčením se mírumilovní muslimové stali zcela irelevantními. Mírumilovní muslimové se stanou našimi nepřáteli, jestliže nepozvednou hlas, protože se – stejně jako kdysi Dr. Tanay – jednoho dne probudí a zjistí, že se dostali do područí fanatiků a že „nastal konec světa“.

  Mírumilovní Němci, Japonci, Číňané, Rusové, Rwanďané, Srbové, Afgánci, Iráčané, Palestinci, Somálci, Nigerijci, Alžířané a mnozí další zemřeli, protože mírumilovná většina nepromluvila, až pak bylo pozdě. Pro nás, kteří to vše sledujeme, aniž bychom se angažovali, platí, že musíme dávat pozor na jedinou skupinu, která se počítá: na fanatiky, kteří ohrožují náš způsob života.

  • Petr Havelka napsal:

   Pane Radku,

   máte recht. Hned po Charlie mne napadlo. Kde jsou mírumilovní muslimové v Evropě? Proč nevyjdou do ulic a dají najevo, že nesouhlasí s tím co se stalo?

 13. Io napsal:

  No, čím víc jich bude, tím líp …, nejlépe by vlády udělaly, kdyby jim koupili všem letenky a sami by je verbovaly … Pak už by tady snad byl klid …

 14. i.s. napsal:

  mno, matika hezká. nemohu si pomoci, cítím demagogii… čtenáře poprosím o prostudování studie pew research centre ke stažení zde: http://pewforum.org/files/2013/04/worlds-muslims-religion-politics-society-full-report.pdf
  celkem podrobně se zde prezentuje výzkum na téma schvalování jednotlivých částí islámu včetně těch agresivních v muslimských populacích na celém světě.
  a dále lze použít rozcestník http://www.thereligionofpeace.com/pages/opinion-polls.htm
  dejte si tu námahu.

 15. Já! napsal:

  Koukám, že pisatel bude mocný čaroděj, jelikož umí pěkně čarovat s čísly a jejich výkladem.

Přidávání komentářů není povoleno