Sociální sítě přebírají informační roli. Každý desátý člověk je má za hlavní zdroj zpráv

Napsal/a Robert Břešťan 15. července 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Pro polovinu lidí jsou sociální sítě, především Facebook, YouTube a Twitter, významným zdrojem informací, pro dvanáct procent uživatelů internetu jde dokonce o hlavní zdroj zpráv.

Plyne to z aktuální studie Reuters Institutu zaměřené na digitální zpravodajství (Reuters Institute’s Digital News Report).

Facebook, YouTube, Twitter

Facebook je jasnou jedničkou mezi sociálními sítěmi i v oblasti vyhledávání, čtení a sledování a také dalšího sdílení zpráv.

Významným prostorem pro sdílení zpráv je i You Tube. Důležitou sociální sítí pro oblast zpravodajství je též Twitter. Oblibě se těší především mezi novináři, politiky a dalšími „častými konzumenty“ zpravodajství.

Rychlý růst vykazuje Instagram a v některých zemích i aplikace WhatsApp.

Ze studie plyne i to, že sociální média jsou důležitější pro ženy (méně než muži navštěvují přímo zpravodajské internetové stránky a aplikace) a mladší lidi. Pro 28 % lidí ve věku 18 – 24 let jsou sociální média hlavním zdrojem zpráv; poprvé v historii v této kategorii odsunula z prvního místa televizi (24 %).

Ačkoli televize zůstává hlavním zdrojem zpráv pro starší lidi, celkově konzumentů televizních zpráv ubývá. Hlavním zařízením pro sledování zpravodajství se již staly mobilní telefony (53 %), počítače jsou na sestupu, obliba tabletů stagnuje.

NewsSource_Jun2016

©©

„V letošním průzkumu jsme zaznamenali nárůst zpráv distribuovaných mimo internetové stránky, vyšší důraz na mobilní přístroje a značný celosvětový rozvoj blokování internetových reklam, zejména u lidí mladších 35 let,“ komentoval průzkum Nic Newman, výzkumník Reuters Institute.

„To dohromady vytváří další silný tlak na obchodní modely jak tradičních vydavatelských domů, tak i těch, které zrodila až digitální éra, i tlak na změnu způsobů, jak zpravodajství distribuovat,“ dodal Newman.

Platit? To spíše ne

Nadále platí, že drtivá většina konzumentů zpráv na internetu není ochotna za zpravodajství platit. Podle Reuters Institutu je to patrné zejména na velmi konkurenčním trhu zpravodajství v angličtině (ochotu platit deklaruje 9 % uživatelů). Naopak v menších zemích, kde jsou „zprávy chráněny jazykovou bariérou“ je ochota platit zhrubna dvojnásobná.

I když vydavatelé stále častěji vymýšlejí nové videoformáty, podle průzkumu Reuters je k tomu většina diváků či čtenářů imunní. Tři čtvrtiny respondentů (78 %) odpověděly, že nadále spoléhají hlavně na textovou podobu zpráv.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)