Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Smlouva jako Brno II: Stejný nájem 20 let díky „Big Mac Indexu“ (a jedné fintě)

Ani o korunu nevzrostlo za 20 let nájemné v provozovně McDonald´s v centru Brna. Prostory má pronajaté od brněnského magistrátu od roku 1994. Díky speciální smlouvě upravující růst nájemného podle brněnské verze „Big Mac Indexu“, je tento růst nulový.

To, že provozovna McDonald´s platí za pronájem části domu v na rohu ulice Zámečnické a náměstí Svobody magistrátu stejnou cenu jako v 90. letech minulého století, potvrdil serveru HlídacíPes.org mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Podle skutečného Big Mac Indexu, jenž každoročně zpracovává týdeník The Economist, se přitom mezi lety 1994 a 2015 ceny „královského hamburgeru“ v České republice zvedly o 35 %.

Trik s nulovým růstem

Jak už HlídacíPes.org informoval, každoroční zvyšování nájemného měl podle smlouvy zaručit unikátní „brněnský Big Mac Index“. Konkrétně „index založený na vývoji hrubých prodejních cen následujících šesti produktů prodávaných v restauraci : Big Mac, Hamburger, Cheesburger, malé hranolky, střední Coca-Cola a káva 0“.

„Pokud meziroční změna nepřesáhne 5 % včetně, nebude se po následující rok nájemné indexem upravovat,“ stojí ve smlouvě uzavřené na dobu určitou do 15.7. 2017.

Smlouva (již v roce 1994 s tehdejším generálním ředitelem McDonald´s Thomasem Martinem Hübnerem podepsal brněnský primátor Jiří Horák) určila cenu „za obchodní a kancelářské plochy 3500,-Kč/m2/rok a za ostatní plochy 2.000,-Kč/m2/rok“. (Celá smlouva ZDE)

Každoročního nulového „růstu“ nájemného lze dosáhnout docela jednoduše. Přímo se nabízí další smluvní klauzuli, podle níž se nájemné má upravovat podle cen zmíněné šestice výrobků vždy k 30. listopadu daného roku.

Provozovně McDonald´s proto stačí v rozhodném období například vyhlásit „prodejní akci“, ceny vybraných produktů snížit a pohodlně tak zajistí to, že index určených 5 % nikdy nepřekročí. „Tak to asi také bude,“ připouští mluvčí magistrátu Žára. „Budeme se snažit tu smlouvu změnit,“ dodává.

Až do roku 2017

I na změnu či vypovězení smlouvy, se ale v textu smlouvy myslí. A opět není příliš  výhodná pro město: „Pronajímatel může tuto smlouvu vypovědět s šestiměsíční výpovědní lhůtou jen v případě vyšší moci nebo kdyby nájemce nezaplatil ani po písemném upozornění za 3 měsíce nájemné.“

Maximální suma, již platí McDonald´s za 522 metrů čtverečních pronajatých ploch tak činí „v místě neobvyklých“ 116 tisíc měsíčně. Od ceny si navíc firma odečítá investice do stavebních úprav pronajatých prostor.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. Dá se někde najít info o tom kolik dnes běžně stojí m^2 v takové lokaci?

 2. Josef napsal:

  Mě ta cena přijde docela ostrá. 116000 Kč měsíčně je dost, ne?

  • Robert Břešťan napsal:

   Odpověděl jste si sám. A to je ještě o 150 m2 menší prostor. Hlavní průšvih je ta možnost určovat si cenu sám z titulu nájemce. To je vážně unikát.

   • Kralevic napsal:

    Ale to nechápete, takovou možnost nikdo nemá. Společnost McDonalds tuhle restauraci neprovozuje, ani nemá (téměřú jakoukoliv páku na to, jak v ní určovat ceny. (může nařídit celorepublikové slevové akce, kupony atd.) Ceny si určuje franchisant, kterého zase nezajímá, kolik platí franchisor za pronájem prostoru, který mu poskytuje.

    Navíc z vašeho článku se zdá, že pokud budou nárůsty každý rok menší než 5%, tak se prostě ztratí a žádné úpravy nájemného nebudou. To ale ze smlouvy přece nevyplývá. Smlouva explicitně zdůrazňuje, že v dalším roce se ten nárůst menší než 5% (tedy nepoužitý k přepočtu nájemného) přičte k současnému nárůstu. Nikde se nic neztrácí, jen se nepřepočítává každý rok, ale až od určité hranice.

    • Robert Břešťan napsal:

     A máte ještě nějaké vysvětlení pro to, že se za celou tu dobu nezvedl nájem?

 3. Jakub napsal:

  Ve smlouve je uvedeno mesicni najemne neco pres 30 tisic.
  , jak jste tedy prisli na ten stotisicovy mesicni najem? Na druhou stranu by bylo fer napsat, ze mekac pred uzavrenim smlouvy udajne do objektu a jeho rekonstrukce investoval pres 15 mega.

  • Robert Břešťan napsal:

   Mrkněte na to ještě jednou. To „něco přes 30 tisíc“ je právě i se započtením investic – jak je zmíněno v předchozím textu. Dle platné nájemní smlouvy činí roční nájemné za užívání prostor celkem 1,395.470,- Kč, z toho za obchodní a kancelářské plochy 3500,-Kč/m2/rok a za ostatní plochy 2.000,-Kč/m2/rok. Stačí vydělit 12 a dostanete maximální měsíční nájemné (bez započtení/ odečtení investic).

Přidávání komentářů není povoleno