Slavíme. Ústecký HlídacíPes.org má prestižní Novinářskou cenu

Napsal/a -pes- 3. května 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Ústecká redakce HlídacíPes.org zvítězila v prestižní Novinářské ceně za rok 2017. V kategorii regionální žurnalistiky odborná porota ocenila sérii textů Roberta Maleckého o čistkách v muzeích a galeriích řízených Ústeckým krajem. V hlasování o Česko-slovenskou cenu veřejnosti pak skončila v rámci ČR na 3. místě Eliška Hradilková Bártová s materiály o vlastnictví strojírenské skupiny Škoda Transportation.

„Rudý sever“, též zvaný laboratoř české politiky, má tu výhodu, že kam novinář „kopne“, narazí na téma. Nadsazené heslo se redakci HlídacíPes.org mnohokrát osvědčilo v praxi. Stejné to bylo i v případě odvolání pětice ředitelů krajských muzeí a galerií, k němuž došlo loni na jaře. Důkladným zkoumáním tématu HlídacíPes.org odhalil sérii podivných kroků a souvislostí v kroku komunisty ovládaného krajského úřadu.

„Kardinál Trochta o severních Čechách říkal, že je to kamenolom Páně. My novináři používáme spíš termín laboratoř politiky. A já osobně razím takovou teorii, že kam člověk kopne, tam je téma. Stačí si ho jen hýčkat a držet ho, dokud není zcela vyčerpáno,“ říká k ocenění autor série reportáží Robert Malecký.

Tým redakce HlídacíPes.org.

Stejný postup „chyť a nepusť“ redakce použila i v případě odvolání ředitelů krajem spravovaných kulturních institucí, který loni v květnu odstartovala nenápadná tisková zpráva po jednání rady kraje. „Je to šest let, co kraj ovládají komunisté, dva roky, co jsou v koalici s SPD. Ústecká laboratoř nám ukazuje, jak by vypadala jejich vláda na centrální úrovni. Nejsou schopni se zbavit ideologických pohledů, přišly by vyhazovy z práce a podobně. Však to známe z minula,“ říká Robert Malecký.

O co v kauze šlo? Loni v květnu odvolala rada Ústeckého kraje šest ředitelů krajem řízených kulturních institucí.


Oceněné články ze série o čistkách v muzeích a galeriích
si přečtěte ve vložených odkazech.


Týkalo se to šéfů Oblastního muzea v Děčíně, Regionálního muzea v Teplicích, Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Galerie Benedikta Rejta v Lounech, Galerie výtvarného umění v Mostě a Oblastního muzea v Chomutově.

Nepohodlný ředitel musí pryč

Ředitelem poslední jmenované instituce byl Stanislav Děd. Muž, který byl dlouhodobě terčem výpadů komunistů a s nimi spřízněných extrémistických organizací, jako je Klub českého pohraničí.

„Mojí hlavní prioritou po nástupu byly česko-německé vztahy, včetně židovských, otevření muzea spolupráci s krajanskou komunitou, navázání kontaktů se sudetoněmeckou kanceláří v Praze a Sudetoněmeckým domem v Mnichově a prezentace těchto kontaktů vůči české veřejnosti,“ řekl po svém odvolání Stanislav Děd.

Jenže tyto aktivity vyvolaly setrvalý odpor chomutovských komunistů a části veřejnosti, včetně několika zcela konkrétních útoků. Klub českého pohraničí například požadoval Dědovo odvolání, čemuž kraj – tehdy pod sociálnědemokratickou správou – ještě nevyhověl. Až loni na jaře k tomu na kraji odvahu sebrali. Stanislav Děd komunisty naposledy rozzuřil, když na budovu muzea nechal loni vyvěsit tibetskou vlajku.

Celá kauza odvolaných ředitelů budila od počátku podezření, že je ve skutečnosti jen záminkou, jak se zbavit právě nepohodlného chomutovského ředitele. Kraj například nebyl schopen doložit žádné relevantní důvody, pouze mlžil.

Citujme krajskou mluvčí Lucii Dosedělovou: „Ústecký kraj se chce do budoucna v tomto segmentu kultury ubírat jiným směrem, podobně jako u dalších muzeí ve správě kraje.“ Konkrétně jakým? „Zatím to nebudeme rozvíjet.“

A názor odvolaného ředitele, který se přihlásil do nového konkursu, zvítězil v něm, a i přesto ho rada kraje odmítla na jeho původní místo jmenovat? „Komunistům znovu narostla křídla, a to je velmi nebezpečná situace,“ řekl Děd v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Prostě to sloučíme

Fér se ale nehrálo ani v Mostě.

Dlouholetý ředitel tamní respektované Galerie výtvarných umění se po odvolání do nového konkursu nepřihlásil. Na protest. Řekl, že by tím poplival svou dosavadní práci.

HlídacíPes.org pak sledoval, jak si vedení kraje vede při hledání Svobodova nástupce. Konkurs se konal v říjnu. Komise ale nedokázala najít vhodného uchazeče. Lépe řečeno radě kraje nikoho nedoporučila a sama navrhla, aby se galerie sloučila s mosteckým muzeem.

Tedy krok, který byl zcela mimo její kompetenci (měl pouze vybírat ředitele). Krok zcela nekoncepční, který vyvolal kritiku v odborných kruzích a nakonec i u koaličních partnerů komunistů z ČSSD. Na základě článků HlídacíPes.org a odborné kritiky nakonec kraj svůj plán na sloučení muzea s galerií pozastavil a nyní hledá nezávislou agenturu, která ho má znovu posoudit.

Tři roky úspěchů HlídacíPes.org

V Novinářských cenách uspěl HlídacíPes.org v minulosti už několikrát.

Za rok 2016 redakce zvítězila v kategorii Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek za sérii textů k čínské CEFC a jejímu působení v Česku a za unikátní analýzu Pavučiny byznysu Andreje Babiše získala třetí místo v Česko-slovenské ceně veřejnosti.

O rok dříve šéfredaktor Robert Břešťan získal cenu za Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek za článek pro časopis Reportér „Jestli si nás Rusko koupí“.

Soutěž Novinářská cena, která jednou ročně veřejně oceňuje kvalitní žurnalistické práce, pořádá od roku 2010 Nadace Open Society Fund Praha.

Projekt regionálních redakcí HlídacíPes.org byl spuštěn loni v červnu, fungují zatím v Ústí nad Labem a v Olomouci. Finančně ho podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)