Mongolové v Česku. Je jich tu nejvíc v Evropě a nově mají přímé lety domů
Start Airbusu A330 z pražského Letiště Václava Havla směr Ulánbátar bude ve středu 10. července historicky prvním přímým pravidelným letem mezi Českem a Mongolskem. Lety dvakrát týdně vsázejí nejen na zájem Čechů o cesty do Asie, ale i na rostoucí zájem Mongolů o práci a život v Česku. Mongolsko je také na seznamu zemí, jimž se cíleně – a ještě více než dosud – otvírá tuzemský pracovní trh.
Přímá linka z Česka do Mongolska je teprve třetí svého druhu v rámci Evropské unie. „Jsme velice rádi, že dopravce Eznis Airways spouští přímou linku z Prahy do Ulánbátaru. V Česku žije přibližně dvanáct tisíc Mongolů, což je jedna z jejich vůbec největších komunit v Evropské unii,“ říká Jiří Pos, předseda představenstva Letiště Praha.
Podle údajů ministerstva vnitra, zprávy o migraci za 1. čtvrtletí 2024, jsou Mongolové osmou největší menšinou v ČR. A dá se očekávat, že Mongolů v Česku ještě přibude.
„Spokojeni budou jistě také čeští turisté, kteří mohou vyrazit za poznáváním neprobádaného Mongolska, kam navíc aktuálně nepotřebují víza (pro krátkodobé cesty do 30 dnů, pozn. red.),“ dodává Pos s tím, že zajímavé jsou například navazující lety do Vietnamu.
Mongolsko je sice dvacetkrát větší než Česká republika, na ploše přesahující milion a půl kilometrů čtverečních žije pouze 3,27 milionu obyvatel.
Zmíněných zhruba dvanáct tisíc Mongolů žijících v Česku nemusí znít jako velké číslo, ve skutečnosti jde o pátou největší komunitu mimo domovské Mongolsko a největší diasporu v Evropě.
Desítky žádostí každý den
Podle údajů ministerstva vnitra, zprávy o migraci za 1. čtvrtletí 2024, jsou Mongolové osmou největší menšinou v ČR.
Celkem jich zde k letošnímu 31. březnu bylo 12 429, vesměs v rámci legální migrace; po Vietnamcích jsou Mongolové druhou největší asijskou menšinou u nás.
Navýšení kvót se na fungování konzulátu České republiky v Ulánbátaru již projevilo: dlouhodobě jsou nabírány desítky žádostí o zaměstnanecké karty denně.
A dá se očekávat, že Mongolů v Česku ještě přibude. Počítá s tím vládní program, který navýšil kvóty pro zahraniční zaměstnance, kteří mají pomoct tuzemskému průmyslu řešit dlouhodobý nedostatek zaměstnanců především v manuálních profesích. Vedle Ukrajinců a Filipínců to jsou právě i Mongolové.
Už před pěti lety vznikl program „Kvalifikovaný zaměstnanec“, který pro Mongolsko určil kvótu jednoho tisíce zaměstnaneckých karet ročně. Pro rok 2023 se kvóta zvedla až na 3170 „zelených karet“ za rok.
Související články
Bez migrantů by se moderní Česko neobešlo, v oboru IT jich tu pracuje nejvíce z vyspělých zemí
Když tavící kotlík nefunguje. Počínšťováním Mongolů vyrábí Peking armádu nezaměstnaných
„Navýšení kvót se na fungování konzulátu České republiky v Ulánbátaru již projevilo: dlouhodobě jsou nabírány desítky žádostí o zaměstnanecké karty denně tak, aby byla co nejdříve pokryta poptávka zaměstnavatelů a mongolští zaměstnanci mohli co nejrychleji odcestovat do Česka,“ říká za MZV Aneta Kovářová.
Svou roli hrají i vazby z doby před rokem 1989, kdy v tehdejším Československu studovalo v součtu několik desítek tisíc Mongolů. A jak dokládá tento červnový tweet českého velvyslance v Mongolsku Jana Vytopila, tradice výjezdů za studiem pokračuje – byť zdaleka ne v takovém měřítku – i v současnosti:
NEW STUDENTS ARE FLYING TO 🇲🇳✈️ 🇨🇿 CZECHIA with the scholarship of the President of Mongolia. Today they have received Czech visas 🛂. Future engineers begin their training in September with a one-year Czech language course in Prague. The next batch of students will leave soon! pic.twitter.com/DnG2mbep9p
— Jan Vytopil 🇨🇿 (@JanVytopil) June 20, 2024
Od volantů po potahy
To, že se dnes Mongolové stěhují do Česka – obvykle s celou rodinou – takřka výhradně za prací, potvrzuje zkušenost Ivo Stejskala, místostarosty města Blansko. Právě tam žila ještě zhruba před deseti lety asi největší mongolská komunita v Česku. I když lze narazit na dobové články o tom, že soužití místních lidí se stovkami Mongolů nebylo zrovna snadné, problémy podle něj nebyly.
Faktem je, že do statistik kriminality se mongolští občané zapisují jen minimálně. Kupříkladu v údajích o trestné činnosti cizinců v dostupných datech za rok 2022 Mongolové vůbec nefigurují.
„Dnes už tu v podstatě žádní Mongolové nejsou. Maximálně to jsou jednotky lidí, kteří se integrovali a jejichž děti tu začaly chodit do školy. Většina z jejich komunity v minulosti pracovala ve firmě Apos, obšívali volanty a byli velmi zruční. Když tu firma skončila, odstěhovali se někam jinam,“ říká Stejskal.
Ono „jinam“ je nyní například Česká Lípa nebo Ralsko a Stráž pod Ralskem. Zde se mongolští pracovníci uplatňují například v závodech americké společnosti Johnson Controls, kde se vyrábějí automobilové potahy.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Upachtěná česká politika. Volných hlasů znechucených je pořád dost
Nový zákon o podpoře bydlení. Spíš než naděje je to jen iluze řešení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
A to nám nestačí Ukrajinci ? Z těch přece můžou být Češi,ale u Mongolů to asi nepůjde,jsou to asiati a ne kavkazoidi (árijci) jako my nebo Ukrajinci.Asi by se přistěhovalectví Mongolů nemělo podporovat. Kazí to genofond.
Je dobře, že se spustilo přímé letecké spojení s Mongolskem, tato země je velmi zajímavá a má docela silné kulturní vazby na naši zemi ještě z dob východního bloku. Mongolové jsou navíc velmi šikovní a pracovití. Ve středověku vytvořili největší říši na světě, kde fungoval dálkový obchod, výměna myšlenek, náboženská tolerance a mnoho dalšího. Později bohužel upadlo pod nadvládu čínské císařské říše stejně jako Tibet, který byl a je duchovní autoritou pro mongolský národ. Po pádu čínského císařství se Mongolsko a Tibet osamostatnily a utvořily nezávislé státy. Samostatnost mělo ale jen Vnější Mongolsko a Vnější Tibet, takzvané vnitřní části obou zemí zůstaly pod vládou nové republikánské Číny. Obě země měly prakticky stejné středověké teokratické zřízení a bohužel obě země neměly žádnou praktickou a potřebnou podporu pro svoji nezávislost. Vnější Mongolsko se stalo předmětem intrik carského Ruska a císařského Japonska, zatímco Vnější Tibet zase intrik Britského impéria v Indii. Naštěstí i naneštěstí se na rozdíl od Tibetu v Mongolsku situace vyvíjela jinak a ruský bolševismus Mongolsko postupně ovládl a zničil starou kulturu a prováděl brutální represe, na druhou stranu zachránil zemi před novou čínskou okupací. Tibet takovou možnost neměl a postbritská Indie se na něj vykašlala. V roce 1990 bolševismus v Mongolsku končil a země se vydala cestou demokracie, v současnosti ale země čelí extrémním tlakům od obou zavilých a mocných sousedů – Ruska a Číny. Snad si Mongolsko udrží svoji křehkou nezávislost, svobodu a demokracii.
Obávám se, že pokud Rusko uspěje na Ukrajině a podrobí si ji, tak Čína nebude již váhat a připojí znovu ke svému území i dosud svobodné a nezávislé Mongolsko a nikdo ve světě nebude mít sílu a vůli této zemi pomoci tak jako v případě Tibetu. No a o Taiwanu platí to samé. V samotné ČLR je možné vidět imperiální mapy velké Číny, kde do jejího území patří i části Střední Asie, Kašmíru, dále Nepál, Sikkim a Bhútán spolu s částmi indického území a dokonce větší části ruské Sibiře (Sachalin, Vladivostok a Přímořský kraj, Burjatsko, Tuva a Altaj)
Rusácko je zkorumpovaný žebrákostán bez šance na úspěch v této válce a co se týče čínských imperiálních ambicí, tak je první na řadě.
Nechápu, proč si sem máme tahat nějaké Mongoly, ze země vzdálené mnoho tisíc kilometrů od naší a z civilizace ostře odlišné od naší.
Jsou to mnohdy lepší lidé než nějací zakomplexovaní krouholíkové a láďovladové jenž zcela zbytečně vypouštějí své plyny na této planetě