Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
František Vlček / MFDNES + LN / Profimedia,

Šéf KSČM Filip vidí v Česku fašismus. Kdysi se ale komunisté nacistů a konfidentů gestapa neštítili

Místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip je nejen komunista, ale také dlouholetý ideologický spolupracovník StB s krycím jménem Falmer. Byla to však právě komunistická StB, kdo v minulosti rekrutoval do řad svých agentů a spolupracovníků nejen mladé soudruhy a prověřené kádry, ale také konfidenty gestapa i nacistické válečné zločince.

Šéf tuzemských komunistů Vojtěch Filip se v poslední době docela odvázal. Nejprve v souvislosti s odstraněním sochy Koněva mluvil o nárůstu fašistických tendencí v Česku, o neonacistické politice, a starostovi Prahy 6 Kolářovi vyčetl neexistujícího předka – nacistu. Jsou to přitom právě komunisté, kdo mají ve vztahu k představitelům nacismu máslo na hlavě.

S ohledem na nedávné Filipovy výroky na téma fašismus a nacismus je na místě tuhle tvář komunismu opět připomenout.

Msta za domnělé hříchy

Filipa, podobě jako další straníky, v poslední době aktivizoval zejména spor kolem odstranění sochy maršála Koněva z náměstí Interbrigády na Praze 6.

Podle Filipa by měl rezignovat ministr zahraničí Tomáš Petříček, protože nese odpovědnost za „nárůst fašistických tendencí“ v České republice.

„V naší společnosti v posledních letech došlo k evidentnímu nárůstu fašistických tendencí, které v některých případech zůstávají bez trestu,“ řekl Filip pro ruský armádní časopis Krasnaja Zvezda. Někteří lidé podle něj záměrně podporují neonacismus a oslavují banderovce a vlasovce.

V přímém televizním přenosu pak také zopakoval již vyvrácené dezinformace o údajném nacistickém předkovi starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) Otto Kolarovi.

I kdyby to náhodou byla pravda, což prokazatelně není, dokonale to potvrzuje zažranost komunistického přesvědčení o dědičné vině, jejímž důsledkem byla msta na dětech za domnělé hříchy matek či otců.

Historici mimochodem naznačují, že z archivů o tomto Otto Kolarovi zmizela v dobách komunismu řada dokumentů, až to nahrává domněnce, že se stal po válce spolupracovníkem StB. Což by nebylo vůbec nic výjimečného.

Jakkoli se komunisté tradičně zaštiťují odporem k fašismu a nacismu, spolupráce i s těmi nejodpornějšími zločinci z druhé světové války se vůbec nebránili. Komunistický režim běžně do služeb StB verboval konfidenty gestapa, nacisty a válečné zločince.

A to dokonce i ty, kteří se aktivně podíleli třeba na vyvraždění Lidic, strašlivé události, jejíž připomínky komunisté vždy pojímali ve velkém jako celonárodní manifestaci odporu k fašismu.

Vrazi z Lidic ve službách StB

Spolupracovníkem StB byl Max Heinrich Rostock, důstojník Sicherheitsdienst (SD) – zpravodajské služby nacistické strany, velitel služebny SD na Kladně, kde organizoval a řídil udavačskou činnost, sám udával a osobní podíl nesl i na lidickém masakru.

„Účastnil se rabování fary a kostela, sám zbil lidického faráře Štemberka a přihlížel vraždám lidických mužů,“ popsal už dříve historik a autor studie o Maxi Rostockovi Jiří Plachý.

Rostock po válce patřil mezi padesát Československem nejhledanějších válečných zločinců. Když se jej podařilo dopadnout a v roce 1950 dopravit do Československa, dostal ve společném procesu s dalšími čtyřmi nacisty trest smrti. Politický sekretariát ÚV KSČ ale v roce 1953 rozhodl o změně trestu na doživotí, podepsán byl prezident Antonín Zápotocký.

V roce 1953 mimochodem Zápotocký udělil pouze osm milostí z trestu smrti, v polovině případů šlo o nacistické válečné zločince. V té době bylo za devět měsíců jeho vlády z politických důvodů popraveno asi padesát československých občanů.

Spolupráci se Státní bezpečností nabízel sám Rostock poprvé krátce po vynesení rozsudku smrti. Tehdy byl ještě odmítnut. V roce 1959 byl už zájem oboustranný a StB začala budoucího agenta připravovat.

Na svobodu se Max Rostock, nyní již jako agent Fritz, dostal 4. února roku 1960. Jako špion se ale neosvědčil. Vysazen byl sice v západním Německu, ale svou spolupráci s československou tajnou službou takřka ihned dekonspiroval.

Rostock zemřel v roce 1986 ve svých 84 letech ve Spolkové republice Německo. Nebyl ale zdaleka jediným nacistou ve službách komunistické Státní bezpečnosti.

Dalším byl například byl SS-oberscharführer Kurt Werner Tutter, známý svými nelidskými metodami na Slovensku i na území Moravy, kde byl spoluodpovědný za masakr v osadě Ploština na Zlínsku.

Spolupracovníkem rozvědky, 1. správy StB, byl i Ernest Hitzegrad, gruppenführer SS a velitel okupačních policejních sil na území Čech a Moravy, pravá ruka K.H. Franka, a řada dalších.

Komunismus soudruha Filipa

Do zpravodajské sítě StB byli tedy s vědomím a souhlasem nejvyššího vedení KSČ verbováni nejen čeští práskači, snadno vydíratelní někdejší konfidenti gestapa, ale i nacističtí vrazi a usvědčení váleční zločinci.

V první polovině 50. let provedla StB i operaci s krycím názvem Rekonstrukce. Cílem bylo vytipovat osoby podezřelé z válečné spolupráce s gestapem nebo zpravodajskou službou SD (Sicherheitsdienst) a ty pak vydíráním přimět ke spolupráci.

Historik Dalibor Státník už dříve popsal praktiky ve sborníku Archivu Ministerstva vnitra, v textu Agenti nacistických bezpečnostních složek Gestapa a Sicherheitsdienstu ve službách StB.

Rekonstrukci „starých sítí Gestapa a SD“ podle něj prováděla neblaze proslulá „náchodská komise“, která stála u počátků velkých stranických čistek, politických procesů s představiteli KSČ.

Na začátku padesátých let podle sovětského vzoru strana hledá v řadách vedení strany zrádce a výslechy nacistických prominentů směřovaly právě i ke kompromitaci komunistů z dob okupace.

Prostřednictvím nacistů tak komunisté likvidovali své vlastní soudruhy. I tohle je ten komunismus, po němž se Filipovi a spol tak stýská.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

14 komentářů

 1. vala napsal:

  USA se také nacistů neštítily , třeba nacista von Braun , jeho rakety V2 zabily tisíce Britů a v USA dělal šéfa raketového výzkumu , takových nacistů sloužilo USA tisíce ! Vatikán se nacistů také neštítil a organizoval jejich útěk do jižní Ameriky ! Proč nevyužít toho , kdo bude pracovat pro vás !

 2. Dvořák napsal:

  Stejně vidí fašisty i Gazdík,který prohlásil po volbě do rady ČT,že zvítězila koalice s fašisty!Měl by se zeptat na Moravě,jak to bylo za fašistů a potom by to nemohl vypustit z pusy!

 3. Josef II napsal:

  Komouši od počátku byli zrádci a jsou dodnes.Komunisté a nacisté jsou jedna parta.
  Díky Zemanovi a Babišovi místo aby byli trestně stíhání za porušování zákona nám vládnou.

 4. Šéf KSČM... napsal:

  Panebože to samé praktikovali ve velkém po druhé světové válce hodní Američané. Nechte už komunisty na pokoji, podívejte se v jakém morálním hnoji nyní žijeme!

  • Tomáš napsal:

   Ano souhlasím s vámi. Ale v tom hnoji žijeme právě díky komunistům. Pokřivené charaktery, průmyslové zemědělství jak v padesátých-šedesátých nebo osmdesátých letech, nebo nyní – Toman + Babiš a i v dalších sférách běžného života, nebo ovládání a ovlivňování lidí, názorů atd. Inklinace k východu, který nás vždy jen a pouze zradil a podrazil. Samé lži a podvody, to je komunistům vlastní. Nevím, proč vždycky zamícháte do debaty Američany, když se o nich nikdo nebavil. Žijeme v Evropě pane. A komunistů už bylo opravdu dost a bohužel stále je. Hezký den.

 5. pablo41 napsal:

  Vsadím se, že si toho všeho je velmi dobře vědom. Ale jeho příkladný komunistický charakter mu zabraňuje o tom mluvit.

 6. Josef napsal:

  Spolupracovali s fašisty? Proto bylo mnoho komunistů popraveno a spoustu jich nepřežilo v koncentračních táborech.

  • Josef II napsal:

   Než byla napadena SSSR téměř dva roky nedělali nic na pokyn Kominterny.Že se to zvrtlo byla chyba soudruha Stalina.Vysvětlete mi rozdíl mezi Henleinem a Gottwaldem,jeden jezdil do Moskvy,druhý do Berlína.Dopustili jste vládu rusů po válce až do roku1989 a toužíte po ní dodnes.

   • petrph napsal:

    Jenomže takhle černobílé to právě nebylo. I u nás existoval široký komunistický odboj, ještě před útokem na SSSR – a proti zaslané direktivě Kominterny protestovali a prakticky jí při svých akcích nebrali na vědomí.. Doporučuji si dohledat heslo „I. ilegální ústřední vedení KSČ“ a podívat se jak skončili..
    V čem byla absurdita situace na kterou narážíte,že po Mnichovu do Moskvy zamířila část naší vlády. právě že pod vedením soudruha Gottwalda. Jenomže – právě z důvodu sjednané smlouvy s Německem SSSR tuto naší komunistickou skupinu nejvyšších politiků neuznal takže tam žili až do roku 1941 prakticky v ilegalitě :)))
    Ovšem, věc druhá, a to by bylo na mnohem širší diskuzi způsob a obsah našeho odboje, hlavně v té první etapě války. Kdy se nějaké skutečně bojové činnosti odboje prakticky nekonaly.. Ten se minimalizoval hlavně na kontakty se zahraničím,.ovšem i za to se věšelo..

 7. petrph napsal:

  Ale ten rozdíl je přece někde jinde. Na tom že tajné služby pracují a vždycky pracovaly s různé závadnými a tím vydíratelnými osobami není nic bolševického, takto pracují všechny služby po celém světě.
  Na toto mají zvýšenou pravomoc i určitou úlevu od dodržování zcela formálních předpisů, pokud to je za účelem dodržování bezpečnosti státu. Za což si ale v ->demokracii<- pak musí nést (někdo) zodpovědnost, když to praskne a zmedializuje..
  Abych dal takový hezký příklad, když v roce 2011 vpadlo vojenské komando s samopaly v rukou do prostor ČT, tak už se to na "utajované skutečnosti" neukecalo.. A když o pár let později naše slavná rozvědka fízlovala manželku premiéra na základě pokynu jeho milenky, tak už se taky mediálně neukecalo. Ještě že ?? máme naše slavné soudy, které právně lidem vysvětlily, že !prý toto je v demokracii naprosto správné.:))))

 8. Názor na CCCP a USA napsal:

  V CCCP se také neštítili nacistů! Tak na př. p.Kalašnikov padělal německý Sturmgewehr a vyrobil AK-47 který dodnes zabíjí tisíce lidi i z rukou „revolučních“ dětí!!!

 9. Dušan napsal:

  Dnes Komouši dostali obrovský mediální prostor. Tak se přirozeně naparují.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost