Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Sunsetzen / foto: Taema on Foter
,

Sedm zenových příběhů mistra Blatného, na všechno ostatní je tu Savo

PSÍ UŠI. „Jsem premiér. Snažím se ochránit všechny občany této země,“ pravil předseda vlády Andrej Babiš. „Soudruh je bohatej, protože pracuje na tom, abychom se všichni měli stejně,“ říká k tomu v televizním seriálu Svět pod hlavou uklízečka soudružka Bendová. Prostě se pomalu vracíme do socialistické reality, v níž se postarají i o ty, kteří nechtějí. Do toho se nám ministr Blatný proměnil v zenového mistra, byl to plodný týden. Pojďme k detailům.

 • Covid je tady s námi právě rok, pro některé osobnosti naše veřejného a politického života doba tak akorát dlouhá, aby se stihly pomalu rozkoukat.

Zdroj: Ministryně financí na svém facebookovém profilu, 5. března

Takže dobré ráno, gratulujeme a teď si pomalu vyndáme ruku z nočníku. Pro většinu z nás to není první víkend, kdy si nemůžeme skočit, kam nám srdce poroučí, ať už je to Špilberk, Dubaj, Chorvatsko nebo obyčejný holič. Těch víkendů i pracovních dnů ve znamení uzávěry už tady za rok byla spousta a ještě bude, české děti nechodí do školy nejdéle ze všech v Evropě a tak bychom mohli pokračovat. Nejde o to, že jsou taková opatření právě teď potřeba, ale o to, že jsme je tu nemuseli dávno mít, nebýt marketingově-napitomělých rozvolnění, kterými si vláda, jíž je paní ministryně členkou, nakupovala voličskou přízeň. Jo – a ti lidé na JIPce nebo na hřbitově, ti si asi taky jen tak někam nevyrazí.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Jednoho dne ráno si zenový mistr Jan z Brna umýval misku od cereálií a viděl, jak v nemocnicích po stovkách umírají lidé. Mnich, který byl u toho, se zeptal: “Mistře, proč se takové věci dějí?“ “Pro tebe,“ odvětil mistr Jan.

Takové věci se dějí pro nás pro všechny, abychom zůstali bdělí, když vychází slunce – jak zní další z mnoha zenových poselství. Co se týče mistra Jana Blatného, ten nám v minulém týdnu vyslal hned několik signálů, že bychom měli život a smrt brát v té podobě, kterou nám nabízejí. Protože s tím stejně nemůžeme mnoho dělat.

„Kolik hlav, tolik názorů.“

„To, co je minulost, to je pryč, co je budoucnost, ještě není a to, co má smysl, je přítomný okamžik.“

„Ruská vakcína je možná dobrá, možná není.“

„Zprávy na Twitteru jsou opravdu něco, co by mohlo vyvést z míry i buddhistu.“
(z rozhovoru Jana Blatného na Aktuálně.cz, 4. března)

„Je to něco, co se nějakým způsobem děje.“
(k odvolání hlavní hygieničky, Novinky.cz, 5. března)

„Maximum předpokladů je k tomu, že se situace zlepší. V nejméně pravděpodobném případě by došlo ke zhoršení.“
(Novinky.cz, 5. března)

A pak je tu vrcholný kousek:

Zdroj: Echo24.cz, 5. března

Sedmero zenových příběhů mistra Blatného schází doplnit už jen o univerzálně platné pravidlo: Nebude-li pršet, nezmoknem.

 • Virus už bude stejně brzy poražen, aspoň tedy v Česku. Předseda vlády po homeopaticích a poradách s hvězdami nasadil zubní pastu pro koně. A chystají se i další zázračné novinky.

„Nyní v Izraeli vyvinuli lék, který se inhaluje a zabíjí ten virus. Zjistil jsem, že u nás mají odborníci podobný vynález, který funguje na zvířatech. Teď čekají na povolení SÚKL, aby se to dalo i lidem. Naši lidé bojují o život teď a my zkrátka nemůžeme čekat, až bude nějaká klinická studie za půl roku.“
(Andrej Babiš v rozhovoru pro Novinky.cz, 6. března)

Sice nevíme, o co jde, ale fungovat to musí. A na všechno ostatní je tu Savo.

 • Končíme obrázkem, tak jako obvykle. V dnešním případě dvěma, pro osvěžení paměti.

 

Zdroj: Hospodářské noviny, 3. března 2021

 

Zdroj: iDNES.cz, 19. května 2020

Tak zůstaňme bdělí, když vychází slunce. Klidnou mysl.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

22 komentářů

 1. Tomáš napsal:

  Dávám palec nahoru – tedy glosám pana Maleckého, ne jím glosovaným skutečnostem. Nad myšlenkovými pochody paní ministryně se divím, že bych se snad ani víc divit nemohl. Leda by na svém facebookovém profilu vystavila svůj další duchaplný příspěvek. To bych se pak divil ještě víc.

 2. Václav napsal:

  Nevím zdali mě to nesmažou,ale dnešní situaci má na svědomí hlavně Babiš s lidmi kterými se obklopil jejichž jedinou kvalifikací je bezmezná poslušnost a loajalita.Bohužel.

 3. petrph napsal:

  Děkuji, je to poměrně dobře popsané, pouze mám obavu, aby se necítili uraženi mistři ZEN, s tím že takové hlouposti by nikdo z nich nedokázal vyplodit ani v tranzu.
  A že to spíše upomíná na jistou komedii, ve které Luděk Sobota, mimo jiné alternuje japonského umělce, maje už v patách dvojici zřízenců psychiatrického ústavu. Jejichž přehmaty pak musí pan docent Chcholoušek opakovaně omlouvat slovy „a toto politování hodné nedopatření, ke kterému dochází maximálně xkrát za deset let!

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  „… nebýt marketingově-napitomělých rozvolnění, kterými si vláda, jíž je paní ministryně členkou, nakupovala voličskou přízeň“, takže, ty řeči předsedy ODS Petra Fialy na serveru Forum24.cz,v důsledku kterých dodnes pořádá své demonstrace Chcípl pes a další, byly jen naváděním Babiše, ke zvýšení úsilí ve volební kampani? To myslíte vážně,autore článku?
  Pro ukázku že nelžu, cituji ze svého příspěvku z 29.12.2020: ve věci protiepidemických opatření Babišovy vlády řekl Petr Fiala za opozici, a server Forum24.cz to 21.8.2020 zveřejnil:
  „Opatření jsou nesmyslná a zbytečná. Není žádný důvod pro to, aby se plošně zaváděly roušky. Toto říká řada odborníků. Čísla jsou pozitivní. Nejde o počty nakažených, ale o počet lidí, u nichž má onemocnění vážný průběh, jde o smrtnost. Všechna tato čísla jsou lepší a lepší! A vláda přichází s plošným opatřením, které všechny otravuje. Takže se ptám: Proč? Komu to slouží? A čeho tím vláda chce dosáhnout? Ochrany zdraví určitě ne.“ 9.září 2020 k tomu dodal, že : „Znovuzavedení plošných opatření je bohužel dalším fatálním selháním vlády“).
  A k tomu konci článku a obrázku z HN, dodávám jen toto: „Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel“. Přeji dobrou náladu po pokračování ve čtení, pokud jste ovšem předplatitelm.

  • A. S. Pergill napsal:

   Pan profesor je studovaný filosof a překvalifikovaný sociolog. Na jeho zdravovědných znalostech je to opravdu výrazně znát.

   • Pavel napsal:

    Zdravovědné Fialovy znalosti problém nejsou, problém je bureš, který svou manažerskou neschopnost nahrazuje populistickými výkřiky a rozhodnutími a hrabáním pod sebe.

  • petrph napsal:

   Ono jde asi o něco jiného. Koronavirus je poměrně nové ohrožení, názory odborníků se v tom liší. Takže, kdyby vláda odůvodnila svá opatření studií jiných odborníků, kteří prokázali a tvrdí, že roušky plošně chrání, tak je to v pořádku.
   Jenomže, jak i judikovaly soudy, když rozhodnutí té vlády rušily, tahle vláda svá rozhodnutí neodůvodňuje vůbec – takže ani odborná polemika s jejím rozhodnutím není možná…

 5. Jan napsal:

  Novinky.cz, 7.3.2021: Po smrti naočkované ženy zastavilo Rakousko vakcinaci jednou šarží AstraZeneky. Proto nám ty vakciny klidně přenechají. Ať žijí naši kamarádi, sousedi a příznivci z EU a blízkého okolí ! O tom napsat, to by byl článek! Je už ovšem na Novinkách.cz

  • martin napsal:

   souvislost s vakcinou zadna

  • jsa napsal:

   „Zatím není žádný důkaz, že by k tomu došlo v souvislosti s očkováním,” dodal BASG. Krevní sraženiny nejsou mezi vedlejšími účinky očkování vakcínou od AstraZeneky, preventivně však bylo zastaveno očkování touto šarží: „Jako předběžné opatření se zbylé vakcíny z této šarže nebudou dál používat při očkování.“.

   Zdroj:
   https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/po-smrti-naockovane-zeny-zastavilo-rakousko-vakcinaci-jednou-sarzi-astrazeneky-40353197

   @Jan: zbytečně používáte argumentační fauly. Příště prosím komunikujte bez podrazů.

   • A. S. Pergill napsal:

    To, že to výrobce nemá na krabičce, ještě neznamená, že to nemusí nastat. Vzponeňte jak dlouho trvalo, než se podařilo dokopat výrobce cigaret k umístení varování, že jejich výrobek může způsobit rakovinu nebo infarkt myokardu.

    • Pavel napsal:

     Ano. Taky může nastat to, že po aplikaci AstraZeneky si zlomíte nohu. Určitě by měli mít v příbalovém letáku zmíněné i riziko fraktury některé z končetin.
     Navíc se s vysokou mírou jistoty dá předpokládat, že takový Jan u šuntovní indické kopie sputniku předpokládá, že nic takového absolutně nastat nemůže.

     • A. S. Pergill napsal:

      1. Pokud vám něco aplikují do krve, pak je opravdu o hodně pravděpodobnější, že to bude mít vliv na vznik krevních sraženin než na zlomení nohy.
      2. Astra Zeneca má výrobu v Indii také. Měly k nám být dovezeny tyhle vakcíny, se ziskem „pouhých“ cca 1000 procent (měly se prodávat za +- desetinásobek ceny od výrobce), naštěstí se to včas provalilo a bylo to zaraženo.
      3. Já mám profesně velice dobré zkušenosti s v Indii vyráběnými bakteriologickými půdami a po krachu Imuny na Slovensku a Lachemy v tuzemsku jsme na tyto půdy přešli, a spíš k o něco vyšší kvalitě. Přitom tahle výroba je stejně „vyšší dívčí“ jako výroba sér a očkovacích látek. V Indii také mají docela zavedenou a kvalitní serologii, protože tam na veliko jede výroba sér proti uštknutí od různých druhů hadů, takže mají mnohaleté praktické zkušenosti (začali s tím ještě jako součást Britského impéria).

     • Pavel napsal:

      ad 1) Pokud vám něco aplikují do krve, pak je stejně pravděpodobné, že budete oslaben a dezorientován, díky čemuž si můžete zlomit nohu.
      ad 2) Astra Zeneca byla řádně otestována i ve třetí fázi, sputnik nikoliv. Když pominu obligátní dotaz odkud jste si těch „1000 %“ vycucal, tak je samozřejmě na místě uvést, že za chování překupníka výrobce zodpovědný není.
      ad 3) Tak to jistě nebudete mít problém se AstrouZenecou vyráběnou v Indii. Sám za sebe samozřejmě trvám na tom, aby indické varianty jak sputniku (a jiný než ten indický k dispozici v dostatečném množství není) tak Astry, byly před aplikací v ČR řádně otestovány a schváleny. Já totiž mám tu zkušenost, že kvalita jedné fabriky ještě neznamená kvalitu druhé fabriky, přičemž může velmi rychle zkolabovat (ta kvalita) pokud se spoléháme jen na tradici.

     • A. S. Pergill napsal:

      To Pavel:
      ad 1. Nesmysl. Záleží na tom, co se aplikuje.
      ad 2. Ten vznik krevních koagulátů se vyskytuje (naštěstí) s tak malou četností, že byla zanedbatelná pravděpodobnost jejich zjištění při testování. Je to jen ukázka toho, že ani testování není zárukou nějaké bezpečnosti. MMCH, Contergan byla taky řádně testován a patrně by prošel testy i nyní (alespoň podle názoru odborníků na testování léků).
      ad 3. Pokud se v továrně dodržují předepsané výrobní postupy, tak problémy s kvalitou jejíprodukce nejsou. Nevadilo by mi očkování indickou variantou ani Astra Zeneca, ani Sputniku.

 6. martin napsal:

  28. 1. 2020, Adam Vojtěch: „Prověřoval jsem u dodavatelů roušek, že jich bude dostatek.“
  3. 3. 2020, Adam Vojtěch: „Intenzivně řešíme roušky. Situace není lehká.“
  17. 3. 2020, Andrej Babiš: „My se omlouváme. Měli jsme slíbeno pět milionů roušek, měli jsem špatnou informaci. (…) Já nevím, kdo rozhodl, že ve Státních hmotných rezervách je jen 10 tisíc respirátorů, a ne dva miliony.“
  23. 3. 2020, Andrej Babiš: „Já jako premiér země samozřejmě osobně odpovídám za všechna krizová opatření a beru na sebe plnou politickou odpovědnost.“
  30. 4. 2020, Ladislav Dušek: „Budoucnost není v dramatických celoplošných opatřeních, ale v detailním sledování lokálního vývoje a průběhu křivky.“
  5. 6. 2020, Andrej Babiš: „Neměli bychom se strašit s druhou vlnou, jsme na ni připraveni. Vůbec nechápu, jaký plán po nás opozice chce.“
  6. 7. 2020, Andrej Babiš: „Všechna rozhodnutí dělali epidemiologové, dělali hygienici. Neudělala to vláda, vláda to schvalovala.“ Premiér přehodil zodpovědnost na odborníky.
  30. 7. 2020, Andrej Babiš: „Musím říct, že my jsme už potom v květnu a v červnu ten vir moc neřešili. “
  30. 7. 2020, Miroslav Kalousek: „Počet nakažených koronavirem roste v Česku rychleji než v okolních zemích. Premiér, který se postavil do čela supervize nad “chytrou karanténou”, by v takové situaci ze země odjíždět neměl.“ (babiš odjel na dovolenou)
  31. 7. 2020, Adam Vojtěch: „Na případnou podzimní vlnu covid-19 jsme dobře připraveni. “
  17. 8. 2020, Adam Vojtěch: „Rozhodli jsme se, že od prvního září zavádíme povinnost plošného nošení roušek ve školách, obchodech, restauracích, divadlech a ve veřejné dopravě.“
  19. 8. 2020, Andrej Babiš: „Vůbec se mi to nelíbí. Proto jsem si pozval na zítra pana ministra..“
  20. 8. 2020, Adam Vojtěch: „Vycházeli jsme z názoru epidemiologů, nyní vnímáme protinázory.“ (zrušení rouškových opatření)
  22. 8. 2020, Andrej Babiš: „Naše média (kvůli koronaviru) od rána straší a někteří lidé jsou vystrašení.“
  31. 8. 2020, Andrej Babiš: „We are best in covid.“
  9. 9. 2020, Andrej Babiš: „Já tu situaci nepovažuju za vážnou.“
  15. 9. 2020, Andrej Babiš: „Chtěl bych poprosit všechny, abychom se už konečně přestali strašit.“
  17. 9. 2020, Andrej Babiš: „Tak zkuste už tady konečně schválit ten zahrádkářský zákon a neřešte stále covid-19. “
  5. 10. 2020, Andrej Babiš: „Nejsem si vědom, že bychom dělali chyby.“
  12. 10. 2020, Andrej Babiš: „Já nevím, jaké chyby se staly, já nevím, kde je nějaký zásadní problém.“
  1. 1. 2021, Andrej Babiš: „Byli jsme před covidem, budeme i po něm.“
  4.3.2021, Andrej Babiš: „Nemám žádný plán…“

  vysledek vladnuti babise?
  k dnesku (8.3.2021) 21882 mrtvych s cinskym virem, tedy 2041 na 1 mil obyvatel. celosvetove jsou pred nami jen statecky velikosti okresniho mesta – gibraltar a san marino.
  pro srovnani – rakousko ma 8713 mrtvych s cinskym virem, tedy 964 na 1 mil obyvatel. kdyby u nas bylo tolik mrtvych na milion obyvatel jako v rakousku, s cinskym virem by u nas zemrelo 10337 lidi, tedy necela polovina soucaneho stavu, o 11545 min nez zemrelo.
  tihle zemreli jdou za vladou a za babisem

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Jako vtip vypadá zpráva, že „Na převoz do zahraničí se chystá sedm pacientů.“ Ze 7979 hospitalizovaných je to ohromujících 0,08773%. To je opravdu odlehčení pro naše zdravotnictví přímo kolosální. Novináři jásejte, že se podařilo silným tlakem přimět vládu a Babiše k tak významnému činu. Howghchkrdtn!

   • martin napsal:

    a z  tech 11545 (dnes uz 11791) mrtvych s cinskym virem u nas navic proti rakousku oskare (za vcerejsek u nas 265 mrtvejch, v rakousku 19), je 90% duchodcu a z nich necela polovina volila babise.
    tedy cca 5tis mrtvych duchodcu, co zemreli s cinskem virem, si za smrt muzou tim, ze to ve volbach hodili babisoj.
    jejich volba je ale i pricinou umrti tech dalsich skoro 7tis lidi, kteri zemreli „navic“ proti rakousku…
    + jejich volba je pricinou ekonomicke devastace zeme vladou ANO+CSSD+KSC

   • petrph napsal:

    Mimochodem, co byl údaj z minulé středy, tak těch „připravených“ (po zdravotní stránce) pro které už bylo dohodnuté místo v nemocnicích v zahraničí, bylo asi 400. V pátek bylo zveřejněno, že se u jednoho „slovy jednoho“ z nich zahajuje ta úřední část“, která tuším skončila v pondělí či v úterý, a teprve pak bylo možné toho „jednoho“ odvézt.. To je skutečně úctihodný „výkon“, který se ale více urychlit nedá, díky naprosto šílené a primitivní byrokracii. A taky to na těch úřednících z MZ nemůžete chtít. I když jestli mluvil Blatný pravdu , tak to dělají přesně dle pokynů z Brusele…

 7. lwo napsal:

  Máloblatný, Blatný je jen Mluvící hlava pro Babiše. Žádná vlastní myšlenka, jen papouškuje „šéfa“… 🙁

  • Zuzana napsal:

   To bych právě řekla, že ne. To by totiž říkal samé nesmysly. Myslím, že Blatný naopak mluví poměrně dobře na to, že není politik od fochu, ale lékař. Horší už je to s uváfěním opatření do praxe a dodržování zavedených postupů i v krizi (viz ivermektin). Není mu rozhodně co závidět.

   • petrph napsal:

    Což je ale bohužel to špatné. Jako lékař by si zodpovídal jen za svou práci – co on konkrétně udělá s/pro pacienta.
    Zatímco jako ministr je skutečně jeho práce naprosto jiná, zodpovídá za práci celého rezortu, dle nařízených krizových opatření vlády. Jistě že ani není jeho práce, aby všechno a všechny kontroloval osobně , ale kontrolních orgánů!, jakož i informací odjinud o špatné situaci (a neplnění těch pokynů) má spousty a ani pak to nedokáže řešit..

Přidávání komentářů není povoleno