Heinrich XIII. Reuss před soudem. Foto: Profimedia

Samozvaný německý král byl zatčen. Úřady vyšetřují, zda měl vazby na AfD

Napsal/a Lucie Sýkorová 16. května 2025
FacebookXPocketE-mail

Německé ministerstvo vnitra zakázalo tento týden samozvané „Německé království“ a jeho lídři byli zatčeni. Uskupení, jehož stoupence úřady řadí mezi tzv. Říšské občany, kteří neuznávají současný německý stát, vzniklo v roce 2012 v Sasku-Anhaltsku. Úřady se nyní zabývají mimo jiné tím, zda měla skupina bližší vazby na stranu AfD. Vyšetřování převzalo údajně kvůli zvláštní důležitosti případu Nejvyšší státní zastupitelství v Německu.

Městečko Lutherstadt Wittenberg v německém Sasku-Anhaltsku zná česká veřejnost v posledních letech především jako místo, kde bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš vydělával – a v posledních letech naopak spíše prodělává – miliony eur. Sídlí zde totiž Agrofert DE a jeho podniky, chemička SKW Piesteritz a velkopekárna toustů Lieken.

Před 12 lety zde ale také založil své „Německé království“ jistý Peter Fitzek. Vyučený kuchař, kterému letos bude 60 let, dokázal za 13 let získat pro svou ideologii kolem šesti tisíc lidí. Podle německých úřadů je tak „Německé království“ v současné době dokonce největším uskupením na poli tzv. Říšských občanů. Těch má být v Německu kolem 25 tisíc.

Hnutí tzv. Říšských občanů se skládá z jednotlivců a malých skupin, kteří odmítají legitimitu moderního německého státu a trvají na tom, že Německá říše nadále existuje. Mnozí věří, že Německo je nadále pod spojeneckou okupací.

Konkrétně Peter Fitzek například zastává názor, že německý stát má nárok na hranice z roku 1937 – tedy přes Odru a Nisu do Východního Pruska. Jeho světonázor se vyznačuje blízkostí k pravicovému extremismu, konspiračním teoriím a esoterice.

Z kuchaře králem

Peter Fitzek je vyučený kuchař, dříve působil i jako učitel karate. V roce 2000 otevřel knihkupectví esoterické literatury ve městě Wittenberg a založil zde také „Světelné centrum Wittenberg“.

Nabízel zde esoterické semináře, ale již tehdy i školení „Jak vytvořit nový stát?“ či „Jak se stát novým německým státním úředníkem a mezinárodním úředníkem“. Součástí centra bylo i malé nakladatelství, které vydávalo mimo jiné Fitzkovy vlastní publikace, a obchod, který prodával esoterické produkty.

Fitzek se později pokoušel uspět i v politice. V roce 2008 kandidoval na starostu Wittenbergu a o rok později jako přímý kandidát do Bundestagu ve volebním obvodu Dessau-Wittenberg. V obou volbách získal 0,7 procenta hlasů. Ve stejném roce už zároveň založil spolek „Nové Německo“, který se později stal „Německým královstvím“.

V roce 2012 si pronajal areál bývalé nemocnice na okraji Wittenbergu, kde se nechal svými stoupenci korunovat na „krále Petera I.“. Svým stoupencům slíbil, že je osvobodí od německého daňového a odvodového systému.

Jeho „Německé království“ následně vydalo své vlastní občanské průkazy a řidičské průkazy a vytvořilo vlastní měnu „E-Mark“ (Engelsmark, Andělská marka). Fitzek dále založil vlastní pojišťovnu, „Deutsche Heilfürsorge“, což měla být obdoba zdravotní pojišťovny, a také „Královskou říšskou banku“, která měla dokonce vlastní kamennou pobočku v centru města Wittenberg.

V roce 2023 úřad finančního dohledu Bafin uzavřel pobočku Fitzekova „Gemeinwohlkasse“ (Fond sociální péče) v bývalé pekárně v Drážďanech. Při prohlídkách několika nemovitostí našli vyšetřovatelé hotovost a zlaté slitky v hodnotě přes 360 tisíc eur.

„Německé království“ vykazovalo řadu znaků sekty. Lidé prodávali své domy, stěhovali se do sídel „království“, vkládali své peníze do Fitzekovy banky, účastnili se seminářů o „vystoupení ze systému“, které stály i tisíce eur. Platilo se také za „občanství“.

Extremisticku organizací již od roku 2022

Peter Fitzek se během uplynulého desetiletí dostával do křížku se zákonem pravidelně. Soudně stíhán byl za neoprávněné bankovní operace, porušení zákona o dozoru nad pojišťovnictvím či řízení bez řidičského oprávnění.

Řidičský průkaz mu byl oficiálně odebrán v roce 2015; sám Fitzek ho odevzdal již v roce 2012  na okresní úřad, nicméně řídit nepřestal. V listopadu 2018 byl zatčen v restauraci poté, co dobrovolně nenastoupil k výkonu trestu. Po třech a půl měsících byl tehdy propuštěn.

V září 2024 byl odsouzen na osm měsíců za to, že urazil dva vojáky Bundeswehru a přitlačil ochranku ke zdi okresního úřadu ve Wittenbergu. Fitzek se tehdy odvolal, ale vyšší krajský soud v Naumburku jeho odvolání letos v březnu zamítl. Zatykač byl tedy vykonán 13. května, kdy byl Fitzek zatčen při domovních prohlídkách.

Zároveň čelí obvinění z „neoprávněných vkladů a pojistných transakcí“, stejně jako jeho tři spolupracovníci z vedení „Německého království“, kteří byli rovněž tento týden zatčeni.

Fitzekovo „království“ bylo již v roce 2022 označeno Spolkovým úřadem na ochranu ústavy (BfV), německou domácí zpravodajskou službou, za extremistickou organizaci. Jeho zákaz připravilo spolkové ministerstvo vnitra již za bývalé ministryně vnitra Nancy Faeserové (SPD). Proces trval delší dobu, protože do něj bylo zapojeno několik spolkových zemí a úřadů.

Nový spolkový ministr vnitra Alexander Dobrindt (CSU) nyní mluví o „významné ráně takzvaným říšským občanům a samosprávám“, jejichž účel a činnost jsou v rozporu s trestním právem a směřovaly proti ústavnímu pořádku.

Členové „Německého království“ podle něj vytvořili „kontrastát“, vybudovali „ekonomické zločinecké struktury“ a podkopali „monopol Spolkové republiky na násilí“.

Úřady spolkové země Sasko-Anhaltsko chtějí zároveň prozkoumat, zda existují nějaké vazby mezi „Německým královstvím“ a AfD. Jak vysvětlila ministryně vnitra Tamara Zieschangová (CDU), budou vyhodnoceny důkazy, jako jsou paměťová média a dokumenty nalezené při razii ve Wittenbergu.

Peter Fitzek se již dříve v médiích na adresu AfD vyjadřoval pochvalně.

Němečtí politici v současnosti diskutují, zda se pokusit o zákaz krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD), která je nyní největší opoziční stranou v parlamentu.

Právní laťka pro zákaz politické strany však zůstává vysoko a mnozí se obávají, že pokus o zákaz AfD by ji jen politicky posílil. Právě v Sasku-Anhaltsku byla AfD klasifikována Spolkovým úřadem pro ochranu ústavy jako „pravicově extremistická“ již v listopadu 2023. Celoněmecky pak letos na začátku května, následně ale úřad definitivní označení pozastavil, dokud nebude vydáno rozhodnutí soudu ve zrychleném řízení. To může trvat i měsíce.

Padly první tresty

Zákaz skupiny kolem Petera Fitzeka není zdaleka prvním ani největším svého druhu. Již dva a půl roku probíhá vyšetřování spolku „Říšských občanů“ kolem knížete Heinricha XIII. Reusse, která údajně plánovala násilné svržení spolkové vlády a počítala přitom i s tím, že při převratu dojde k úmrtí osob.

V tomto případu je v současné době obviněných 26 osob, 22 z nich bylo zatčeno při největší policejní razii v novodobé historii Německa v prosinci 2022 a od té doby jsou ve vyšetřovací vazbě.

Obvinění jsou rozděleni do tří skupin a vyslýcháni u Vrchního zemského soudu ve Frankfurtu, v Mnichově a Stuttgartu. Soudní proces u všech tří soudů začal zhruba před rokem a termíny jsou aktuálně vypsané do roku 2026, bude ale zřejmě trvat mnohem déle. Advokát Heinricha XIII. Reusse řekl v březnu webu Südkurier, že proces může probíhat být ještě další dva roky.

Jen ve Frankfurtu, kde je souzeno devět z 26 obviněných, je v plánu předvolání 260 svědků, z nichž pouze 13 bylo dosud vyslechnuto, a spisy k případu zaplňují již nyní 100 krabic na stěhování. Obhájci obviněných kritizují především způsob předávání informací mezi jednotlivými větvemi případu.

V „procesu Reuss“ jsou mezi obviněnými dva bývalí elitní vojáci Bundeswehru, bývalá soudkyně a poslankyně spolkového sněmu za AfD, spoluzakladatelka regionálního sdružení strany AfD v hessenském Heppenheimu či členka strany Basis.

Vyšetřování již ukázalo, že skupina měla vazby na Rusko, očekávala pomoc Kremlu při státním převratu v Německu a snažila se navázat kontakt s ruským prezidentem Putinem. Minimálně jedna konspirační schůzka proběhla i na Slovensku.

V dalším procesu ze scény Říšských občanů, tzv. skupiny Sjednocených patriotů, ve kterém byl plánován rovněž státní převrat a únos bývalého ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha, uložil již vrchní zemský soud v Koblenzu čtyři tresty odnětí svobody v rozmezí pět let a devět měsíců až osm let.

Tento proces trval necelé dva roky a bylo v něm obviněno pět osob. Postupně jsou zatýkáni další, kteří měli skupině napomáhat a účastnit se plánů na převrat. Naposledy byli za začátku dubna zatčeni tři muži v Bavorsku a Rakousku.

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)