Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Rychlé šípy, zdroj

Rychlé šípy nezmizely, jen svět vidíme deformovaný k hororu. Média krmí náš instinkt

Snaha o prodejnost médií, a bulváru zvlášť, je obrovská, i takový Shakespeare ale nechával občas téct krev, aby přitáhl zájem publika, komentuje aktuální stav české společnosti známý psychiatr Radkin Honzák v knize rozhovorů Všichni žijem v blázinci, jejíž úryvky HlídacíPes.org zveřejňuje. V této ukázce mluví například o tom, jak vybudit svá skrytá „já“, nebo proč byl Otec vlasti pěkný hejsek.

Vezmeme to od Churchilla, napsal jste mi. To mě zarazilo, jeho slavné „krev, pot a slzy“ mi k tomuto tématu moc neladí. Tak proč právě od něj? 

Když vypukla bitva o Anglii, Winston Churchill jako tehdejší britský premiér oznámil, že pro vítězství země jsou některé osoby nepostradatelné, prioritní, jak tehdy doslova řekl, „very important persons“. A hned je taky vyjmenoval, samí lidé s přirozenou autoritou, a že prý musí kromě přísné ochrany požívat i dalších, vpravdě královských privilegií. Tento status se samozřejmě zalíbil kdekomu, a tak se po válce chtěli do tohoto ranku povýšit i mnozí nezáslužní.


Knihu Všichni žijem v blázinci vydalo nakladatelství Vyšehrad. HlídacíPes.org ukázky zveřejňuje s jeho svolením


Jaká je zásluha ženské, která si vezme chlapa, co se stane prezidentem? Akorát snad že měla správný čuch. Ale proč hned první dáma, proboha?! Po boku nového slovenského prezidenta Andreje Kisky stála po celou volební noc třiadvacetiletá dcera z prvního manželství Natália, a hned se o ní začalo mluvit jako o „první slečně“. Směšné. Dvojnásobně v postmoderní éře, kdy hodnoty upadají a devalvují stejně jako tituly a každý majitel kolotoče je generálním ředitelem, každý ouřada managerem a prodavačky asistentkami prodeje.

Není ale divu, výsluní se přece vyplácí. 

To je pravda, většinou člověku přináší výhody alfa samce, který první žere, první si vybírá partnerky, první je na řadě i v lecčems jiném. Však taky leckoho z vyvolených potrefí VIP syndrom, což je terminus technicus pro situaci, kdy se snaží přimět okolí, aby pro jeho prospěch udělalo i to, co není obvyklé nebo dokonce správné. Často se to však nakonec obrátí proti dotyčnému. Nejčastěji poté, co vtrhne se svou suitou do zdravotnického zařízení – nebo ještě výstižněji, když ho napadne.

Vyvolá v něm totiž rozruch a zmatek, ba i strach. A tak se mu personál, který kvůli němu přijme mimořádná opatření, ač z hlediska biomedicínského na jeho organismu nic mimořádného není, snaží vyhovět, a vyhnout se tak jeho nelibosti někdy i za cenu postupů non lege artis. Pak mluvíme o pacientském VIP syndromu.

Ať se ti nerozpadne ta vánočka…

Jednu z prvních studií na toto téma, pokud vím, udělal přesně před padesáti lety americký psychiatr Walter Weintraub, primář lůžkového psychiatrického oddělení v malé nemocnici. Kromě zmatku si všiml i toho, že málokterý VIP se úspěšně vyléčí. Z dat dvanácti takových pacientů zjistil, že deset představovalo totální léčebný průšvih, přičemž všichni opustili nemocnici předčasně, navzdory doporučení lékařů, dva spáchali sebevraždu a jen dva absolvovali léčbu s dobrým výsledkem, ovšem až poté, co ztratili status VIP. Neuvěřitelné.

Na tenhle status doplatil i sám Churchill, kterému lékař zatajil, že prodělal lehký infarkt, aby neohrozil jeho jednání s USA. Ale jinak to oni dělají, že z nemocnic odcházejí.

Jako že na kurýrování nemají čas? 

Kdepak, spíš z untrholtu. Mají kolem sebe svou camarillu a všichni jim do toho mluví. Představte si, že vás přijmou do Střešovic, jak se u nás sluší a patří, a já, váš poradce, vás začnu přesvědčovat: „Nelež tady, prosím tě, tady umřel před pár týdny Novák, já to zařídím na Vinohradech…“ V oslnění mocí bývají mocní nesoudní, a tak kývnou – a šup, za pár hodin už dělají poprask jinde. A jaký!

Zejména za státním VIPem se táhne dlouhý ocas, od agentů přes poradce, manželky, milenky až k vizážistům a vlastním psům, včetně autora budoucího bestselleru o tom, kterak se VIP ocitl na pokraji smrti. To teprve koukáte, kdo všechno se na něj snaží nalepit. Nějaký čas po smrti Kennedyho se objevily odborné práce dokládající, že prezidentovo ošetření po atentátu patří k organizačně nejzbabranějším, které medicína kdy zdokumentovala. Řada chyb přitom pramenila právě ze zmatku, který ve špitále zavládl.

Když v roce 1981 ve Washingtonu postřelil nějaký pistolník Reagana, vtrhli na operační sál čtyři neumytí, nepřezutí, špinaví chlapi od FBI, aby na zákrok dozírali. Vlastně FBI tehdy ovládla celý špitál. Jiný extrém: poté, co zkolaboval jeden americký senátor, svolali mocní ve snaze zajistit mu nejlepší péči koncilium šedesátky specialistů, kteří se ale spolu dohadovali o tom, co s pacientem podniknout, tak vehementně a dlouho, až jim ten chlap mezitím málem umřel.

Pohromu pak násobí novináři, hlavně ti bulvární. Vzpomeňte si, jak se z nemocnice, kde ležel izraelský premiér Sharon, šířily v jeden den naprosto protichůdně zprávy, to podle toho, koho chytli a kdo co utrousil.

Proč chodit tak daleko, stačí vybavit si dění kolem plicní opera­ce prezidenta Václava Havla. Zajímavé, my nepomazaní a neza­svěcení vidíme jen to, že pomazaní netráví hodiny v čekárnách, dostávají nejlepší léky, ba i lékaře… 

To ano, jenže výsledkem může být suboptimální péče horší než u bezdomovce, navíc dotyčný může být opakovanými odběry na alibistická vyšetření téměř odkrven. Mimochodem, víte, že Hitlerův osobní lékař léčil střevní potíže Vůdce čistidlem na flinty?

Malér zkrátka je, že v případě VIP se péče často věnuje symbolu, ne člověku. A jakmile se z medicíny ztratí člověk, je to vždycky v pytli.

Vy jste to taky zažil? 

Ano, jen málo klinických doktorů to nikdy nepotrefí. Na mě jeden VIP zkoušel pouštět hrůzu slovy „ani Klaus mě nenechal takhle dlouho čekat!“ Spousta z nás to však zažije v opačném gardu na vlastní kůži, protože doktor je svým způsobem pro zdravotnické zařízení taky VIP, a navíc do toho kolegům kecá. Slavný je příběh ředitelky jedné velkolepé švýcarské kliniky, kolem níž, když to s ní seklo, všichni kmitali, a ona řvala: „Já nechci experty, já chci doktora!“

Lékařské tajemství, obava z nepříjemností – dva důvody, proč o tomto problému vy, lékaři, nahlas nemluvíte. Chápu. Zato jeden z případů druhého nejčastějšího typu VIP syndromu, pasažérského, se vydatně rozmazával po celém světě. V roce 2010 zahynul polský prezident Kaczynski i s celou posádkou a státní delegací na nejvyšší úrovni při havárii u Smolenska. Dodnes se soudí, že na vině byl nátlak na pilota, aby přistál navzdory mlze, jinak by polská reprezentace asi zmeškala vzpomínkovou slavnost na ma sakr v Katyni. Tento názor podpořilo svědectví, že dva roky předtím prezident křičel na pilota, který z bezpečnostních důvodů odmítl přistát v Tbilisi během konfliktu Gruzie a Ruska. To je učebnicový VIP syndrom, ne? 

Samozřejmě. Mám pro tyhle příležitosti ve skladišti své paměti trefný komentář Werichovy babičky, která prý nabádala svou dceru: „Nedělej ty vánočky tak kolosální, aby se ti nerozpadly vlastní mocností.“ A potom také to, co říkával Jaroslav Skála v KLUSu (KLubu Usilujících o Střízlivost) pacientům, kteří se tam doléčovali: „Buďte rádi, že jste závislí jen na alkoholu. To se dá překonat. Jsou mnohem horší a nebezpečnější závislosti, třeba závislost na moci.“

Média jen krmí náš instinkt

V posledních letech úspěšně konkuruje termínu VIP výraz celebrita. Bohužel ještě víc než celebrit máme v této malé zemi „celebrit“. Vzpomněla jsem si na ně onehdy v Národním divadle na Cyranovi: „… být velký v malých lidí kruhu…“ Jak byste oba typy charakterizoval? 

Celebrovat znamená oslavovat, co ale oslavovat? Skutečné hodnoty, nebo bubliny? Kdo přináší do pokladnice skutečných hodnot něco cenného, ať celebritou je. Teď má třeba výročí Bohumil Hrabal. Jako osobnost byl asi nesmírně zajímavý, i když doma bych ho mít nechtěl, co do přínosu pro kulturu je to eso. A pak je někdo, kdo sežere čtyřicet knedlíků za hodinu. Vyvolá chvilkový zájem, jenže bublina se rychle rozplyne, i když třeba jako vítěz soutěže v počtu snědených hamburgerů prohlásí, že to udělal na počest výročí Dne americké nezávislosti, jak jsem to zažil v Santa Monice. To je pak klasická „celebrita“. Stejná jako Iveta Bartošová, která do pokladničky hodnot sice ničím necinkla, zato plnila kasu majitelů bulvárních médií, protože je řadu let krmila tím, jestli zrovna pije nebo ne, jestli chodí s tímhle nebo s oním, bude zpívat, nebude, je oteklá, není oteklá.

Vůbec nechápu, co na tom publikum baví tak dlouho. Je za tím to, že jejich životy jsou ve srovnání s Ivetčiným zoufale nevzrušivé? 

Kdepak, Ivetka jim byla hrozně blízká. Oni totiž taky mají průšvihy, byť většinou jen v malém, a tak jsou rádi, že někdo známý je na tom hůř. „Pani, podivejte, vona má stejný starosti jako já, von se s ní taky rozvedl…“ To, co lidi odjakživa přitahuje, je reflexe vlastního života. Proto jsou tak úspěšné soap opery o tisíci dílech. Nekonečný příběh. Jako život sám.

Všechny hříchy světa se teď ovšem svádějí na média. Oponuji tím, že kdyby bulvár nikdo nekupoval, zahynul by na úbytě. Není to tedy spíš výpověď o nás? 

Média pouze krmí instinkt. Máme se momentálně jak pánbu ve Frankreichu, ale pudově musíme být neustále ve střehu, k budování i obraně vlasti vždy připraveni. Nikdo z nás nemá základní emoční naladění neutrální. Nemáme tedy tendenci zaujmout střed emočního pole, na jehož jedné straně je útlum až deprese a na druhé nadráždění až mánie. Nejbezpečněji se cítíme, jsme-li trochu vychýleni směrem k nabuzení.

Nejsme sice dravci, ale občas přece jen potřebujeme vzrušení z lovu. Žít v naprosté pohodě, vyhlásíme za chvíli deprivační stav bez impulzů, který je, bez nadsázky, na umření. Proto si tu a tam potřebujeme zajít do bijáku na horor nebo si přečíst o krvavém mordu, tedy pocítit napětí a strach alespoň zprostředkovaně. Koneckonců, když ještě svobodný tisk představovalo Rudé právo a Lidová demokracie, to první, co lidi nalistovali, byla Černá kronika.

Proto taky může existovat oxymóron „negativní celebrita“, kam patří vrahouni, lupiči, silniční piráti a podvodníci většího kalibru, o jejichž činech čteme tak rádi, až při tom někdy úplně zapomeneme na to, že to nejsou žádní hrdinové hodní obdivu, ale prachobyčejní gauneři.

Viz Jiří Kájínek, nejznámější český vězeň. 

Ano. Na obhajobu těchto padouchů bych však chtěl podotknout, že na rozdíl od „celebrit“ není jejich primárním cílem proslavit se. Navíc se občas ukáže, že není velký rozdíl mezi jejich osobností a osobnostmi „těch nahoře“. Těch skutečných VIP.

Teď hrdě vytáhnu své historicko-psychopatologické trumfy. Vezměme třeba poslední Přemyslovce. Přemysl Otakar I. byl jako politik ztělesněním úsloví, kam vítr, tam plášť. Nakonec pod nejapnou záminkou vypudil po dvaceti letech manželku a věnoval přízeň mladému křoupátku.

Jeho syn Václav I. by si zasloužil léčení. Lovil tak vehementně, až si v lesích vypíchl oko. Nesnášel zvuk zvonů, protože mu způsoboval buď záchvaty migrény, nebo epilepsie a měl unikátní fóbii – nikde jinde jsem ji nenašel: v místnosti, v níž spal, nesmělo být zlato.

 

 

Přemysl Otakar II. byl pruďas a vyhlášený surovec, Václav II., jeho syn, zřejmě k rodovým vlastnostem utrpěl ještě kruté dětství, takže v dospělosti byl těžce poznamenán, trpěl obsesemi, fóbiemi, bál se koček, bouřky, trnul, že ho někdo otráví. Po zvlášť velkých hostinách se nechal věšet hlavou dolů a šimrat v krku, aby tak vyzvrátil možný jed. Při tom všem byl, jak píše Havlíček v jiné souvislosti, „in puncto sexti štvanec“, měl deset dětí s první ženou Jitkou, jedno s Eliškou Rejčkou a několik levobočků.

K vraždě Václava III. mělo dobrý důvod hodně lidí: jako spojenec byl naprosto nespolehlivý a věrolomný, v opilosti rozdával statky, které, když vystřízlivěl, žádal nazpět a pokud mu je nechtěli vrátit, stavěl na stůl hliněné hrnečky a rozbíjel je s komentářem, že to jsou hlavy jeho nepřátel.

Eliška Přemyslovna byla pletichářka, osobně sice neúspěšná, ovšem zatopila mnoha lidem a její manžel – to by měli lékaři panovníků vědět – dal svého prvního doktora utopit, takže ten druhý, než se k němu dostavil, si to pojistil několika panovnickými zárukami.

Otec vlasti byl udatný bojovník, to ano, ale také pěkný hejsek: i papež ho napomínal, aby ho umravnil. S Buškem nejednu číši vypili a, jak vypráví pověst, na Karlštejně ho pak strašil rarášek, takže lze spekulovat, že toho nevypil zrovna málo. Do věku, kdy už ostatní seděli doma na zadku, jezdil po turnajích, takže v důsledku zranění zcela ochrnul. Měl ale ohromné štěstí na lékaře, kteří ho zachránili na svou dobu neuvěřitelnými ortopedickými postupy. A to byla, prosím, doba největšího rozkvětu českého státu!

Kam se poděly Rychlé šípy

Skoro se vás teď bojím zeptat, zda se vyloženě patologické osob­nosti mohou mezi VIP a celebrity dostat i dnes. 

To se ví, že mohou. Vždyť kolik panovníků mělo přídomek „šílený“! Zatímco tehdy to patřilo k folklóru, teď už můžeme některé patologické změny prokázat.

Vezměte si například Charlese Whitmana, vzorného studenta techniky a bývalého mariňáka, který v srpnu 1966 doma, v texaském Austinu, nejdřív zamordoval manželku a matku a pak s kvérem odkráčel do univerzitního kampusu, kde postřílel šestnáct lidí a dalších dvaatřicet zranil. V té době neslýchaný masakr. V jeho deníku našli vyšetřovatelé pár měsíců starý záznam, kde zmiňuje, že to už není on. Při pitvě pak patologové odhalili u amygdaly, mozkového centra emocí, nádorek o velikosti nikláku, který má, jak jsem si našel, průměr 21 mm. I takhle malý glioblastom může člověka zcela změnit.

Známý je i případ spořádaného čtyřicátníka, který zničehonic začal mít interes o dětskou pornografii, což manželku udivilo natolik, že ho zavedla k psychiatrovi, od něj se dostal k neurologovi a ten u něj objevil nádor v čelním mozkovém laloku. Odoperovali ho tedy, on se zcela znormalizoval, ale asi za dva roky se jeho zájem o porno vrátil. Další nádor, další zákrok, a zase bylo všechno v pořádku. Naše já, naši osobnost, tedy může negativně ovlivnit patologický proces utiskující mozek.

Pokud si šňupnete kokainu, vybudíte všechna svá skrytá „já“, jimž jedna škola říká trefně podosobnosti. Navrch můžete být racionální vědkyně, a kdesi uvnitř Rusalka, služtička, markýz de Sade… Někdy stačí k proměně málo, a je malér. Například předepíšete pacientovi s Parkinsonem lék proti třesu, který v mozku nabuzuje dopamin, a během tří měsíců je z něj gambler, jak se stalo u jednoho nejmenovaného léku. Otázka tedy zní, jak moc se dá integrovaná osobnost narušit. A to nemluvím o stále řešené, ale nedořešitelné otázce, co udělá s dítětem Matka příroda a co výchova. Epigenetické vlivy, tedy vlivy předchozích generací, jsou ale evidentní.

Epigenetické?! 

V dlouholeté hádce o to, co má větší vliv na kvalitu osobnosti, zda genetická výbava, nebo výchovné vlivy, kterou bychom mohli nazvat nature versus nurture, se objevila takto pojmenovaná skutečnost. Zkušenost předchozích generací může působit na charakter a chování jedince tak výrazně, že se prosadí víc než genotyp. Dobře je to vidět na generaci holocaustu, jejíž tragická zkušenost ovlivňuje potomky už ve třech generacích. Svoji roli sehrají také prodělané stresující události.

Tohle všechno se ve vás promíchá a předem určí, jestli budete Rychlý šíp, nebo Kočičí pracka.

A propos Rychlé šípy… Kam se poděly? 

Však oni někde jsou. To jen svět, který nám je teď předkládán, je deformován směrem k hororovému. Pamatuji se, jak někdy začátkem devadesátých let vysílalo rádio každý týden Stříbrnou mozaiku, hodinový pořad o dobrých skutcích. Později skončil, protože lepší než dobré zprávy jsou vraždy. Snaha o prodejnost médií, a bulváru zvlášť, je obrovská. I takový Shakespeare ale nechával občas téct krev, aby přitáhl zájem publika. Nic nového pod sluncem.

Ano, laskavé příběhy nejsou bohužel momentálně v kurzu. Může to nějaká situace změnit? 

Napadá mě jediné: musí se vynořit nezpochybnitelná celebrita a upozornit na skutečnou hodnotu. Jako když se Svěrák ujal Paraplete.

Jinými slovy, i dobrý příběh potřebuje reklamu, respektive „pí ár“? 

I dobrý příběh musíte umět prodat.

Ovlivňuje nepoměr hodnotných a brakových příběhů náš každodenní život? A vidíte nějaký rozdíl oproti minulosti, pane doktore?

Myslím, že to bylo odjakživa stejné, jinak by Karel Havlíček nenapsal, že svět je pořád stejný, nikdo ho nezmění, plivni si stokrát do moře, ono se nezpění. Vždycky tu byli lidé příkladní a lidé, kteří přitahovali tím, že méně či více porušovali pravidla. I hřích tu je odjakživa – jen lidé dřív snad lépe věděli, co to hřích je.

Rozdíl bych viděl v tom, že pravidla bývala jasnější: tohle se dělá a tohle ne. Jistěže byla dvojí morálka, ale co oficiálně platilo, bylo také vyžadováno a navenek s jistým skřípěním zubů dodržováno, počínaje určitou stabilitou rodiny a konče požadavky na společenské chování. Nyní, v atmosféře hédonismu, nejsou vyžadovány společenské normy, viz běžné oslovování „vole“, které uniklo z diskuse v parlamentu, zato máme několik set tisíc vyhlášek, v nichž už se nikdo nevyzná.

A pokud se VIP oslovují vole, ohlašují národu, že „je to v prdeli“ a zákonům se vysmívají, domnívá se ta méně nadaná část populace, že to je společenský kodex, jakýsi postmoderní Guth-Jarkovský. Ono to nejspíš vyzní snobsky, ale postrádám to, čemu se dřív říkalo noblesa. To, co vidíme třeba u anglické královny, a rozhodně nevidíme u představitelů našeho státu. A k tomu – v pseudodemokratické atmosféře – přestalo platit „quod licet Jovi, non licet bovi“. Dnes si každý vůl myslí, že je Diem.

Tak mě napadá, kdo je vlastně ve vašich očích Rychlý šíp, celebrita bez „jako“? 

Pro mě byl autorita Václav Havel. Letci z RAF, Jiří Stránský. Myslím, že i Karel Schwarzenberg je osobnost koherentní a konsistentní, neokecává sám sebe, ale je sebou, aniž s ním pokaždé musím souhlasit. Fascinují mě ti, kteří jdou zachraňovat dědictví předků a investují do něčeho, co jim nepřináší jiný zisk než to, že konzervují hodnoty minulosti. Zamlouvá se mi ovšem i Suchý, mám rád Menzela, Formana, Ivana Vyskočila. Od chvíle, co jsem na ně natrefil, totiž zůstali sví. Vážím si drobných podnikatelů, kteří v tomto prostředí, které není přeplněné ctnostmi a jistotami, nesou kůži na trh. Obdivuji také všechny, kteří se rozhodnou věnovat ledvinu k transplantaci. Nejít o mou ženu či děti, zatraceně bych to vážil. Oni jsou ale schopni jít o krok dál. Takoví by měli být celebrováni, a nejsou.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

 1. Jan Bárta napsal:

  Pro mne je opravdovou celebritou také pan dr. Honzák, jen to zamlčel. Díky za Vaše postřehy a jejich vtipné formulace, pane doktore. Jen se obávám, že ti, kdo by Vás měli číst a poznat se a zamyslet, to nedělají. Myslím, že Jan Werich řekl, že boj s blbostí se nedá vyhrát, ale nesmí přestat. Je to jako s dějepisem – kdo doslovně věří Jiráskovi, se už nedokáže podívat na českou historii ze všech stran, vždy jen z té jedné malé české domů. přeji Vám dobré zdraví a nám hodně Vašich dalších vtipných ponaučení !

 2. Michal Soukup napsal:

  A stejně jsme ty přemyslovce nejen přežili, ale prosperovali jsme.

  Neníé důležité zda je panovník normální, ale zda dbá o říši.

 3. petrph napsal:

  Jsou to samozřejmě zajímavé myšlenky pana doktora Honzáka. Jenže, to že si vedoucí činitelé snaží uzurpovat více benefitů pro sebe, vyplývá přímo z teorie sociálních tříd. A jestli tomu lze bránit, záleží na tom, jaké formální i neformální pravidla má ta společnost nastavena, včetně toho jak se dodržují a zejména jak se vymahá jejich dodržování a trestá jejich porušování . Takový klasický případ popsaný už panem Haškem, kdy si důstojník pošle vojáka na stráži pro cigarety 🙂

  No a problém v současné demo-demokracii je v tom, že ta pravidla jsou realně vymahána a dodržována špatně, prakticky vůbec. Protože zvolení politici (vlády, ale i krajů, měst, obcí, osazení do různých dozorčích rad, apod..) mají v tomto zákonem a ústavou danoum maximální pravomoc. Tudíž, ani ti zmínění doktoři, vedení nemocnic, se nemohou jejich i nelegitimním požadavkům bránit, nebo oponovat, protože ti politici nad nimi mají moc. Mohou (obvykle) u veřejných nemocnic, odvolat vedení té nemocnice, a tím i dosáhnout odvolaní na nižších stupních (primářů, a pod.), rozhodují o finanční podpoře těch nemocnic. Nakonec, kdyby byl opravdu „naštvaní“, mohou dát tu nemocnici třeba zavřít, prodat do privátu, sloučit, omezit,..No a kromě toho mohou na tu nemocnici poslat povícero kontrol, aby na ní zaklekly…Toto všechno mohou, a ta nemocnice má opravdu malou moc se tomu bránit.

  A ani nemůže čekat že by dostala nějakou masovou podporu . Kavárníci skrze média možná dokážou vyvolat veřejné pozdvižení protože „prezident řekl „pi**“. nebo kvůli hádání se o jednoho ministra (kdo si na něj za rok vzpomene), ale jestli někde vyhodí kvalitního primáře,ředitele nemocnici, nebo jí i zavřou, to už je pod jejich úroveň.. Možná se sejde menší demonstrace (pár stovek místních občanů), ovšem tomu budou média věnovat jen pár vteřinový šot, a tlak žádný.. A až příjdou volby, je samozřejmě věcí placené propagandy v médiích, aby se občané rozhodovali podle něčeho úplně ale úplně jiného..

Přidávání komentářů není povoleno