Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Ruští vojáci ožívají na fotografiích. Neznámé snímky z konce druhé světové války v Praze

I po více než sedmi desítkách let od konce druhé světové války se objevují dosud neznámé dokumenty a fotografie z května 1945. Patří k nim snímky ruských vojáků, které tehdy portrétoval Antonín Hanousek. Jeho potomci fotky našli v pozůstalosti teprve v posledních letech a HlídacíPes.org je loni vůbec poprvé publikoval.

Vojáky před svým domem na Praze 6 v Dělostřelecké ulici číslo 40 fotografoval Antonín Hanousek (ročník 1907).

Autor fotografií Antonín Hanousek. Pravděpododobně jde o autoportrét.

Byl tehdy zaměstnancem Pražské městské pojišťovny a fotografování bylo jedním z jeho velkých koníčků. Dosáhl v něm i profesionální úrovně, jeho snímky vycházely v časopisech, například v časopise Pestrý týden měl i titulní fotku na obálce.

„V pozůstalosti jsme našli kupříkladu i děkovný dopis pátera Opaska z Břevnovského kláštera za fotodokumentaci čehosi. Totéž víme od výtvarníka Vojtěcha Kubašty. Ten byl nadšen jeho snímky svých výpravných kulis pro jedno loutkové představení,“ říká jeho vnuk Vít Hanousek.

Fotografie sovětských vojáků vznikaly před rodinným domem Hanousků na pražské Ořechovce.

V téže ulici o blok níže jsou stará vojenská kasárna. Syn Ivan Hanousek byl sice na konci války tříletý, ale vybavuje si, že se ruští vojáci často stavovali u nich na verandě a nechávali se portrétovat.

„Fotky jsem objevil minulé léto. Vojáci byli jen na negativech, žádné zvětšeniny. Předpokládám, že se v kasárnách rozkřiklo, že děda fotí, a tak tam začali chodit a nechávali si dělat fotky na památku,“ řekl loni HlídacíPes.org Vít Hanousek.

O dalším osudu vojáků na fotografiích rodina již nic neví, neznámá jsou i jejich jména. Nešlo však o takzvané vlasovce, ale o vojáky Rudé armády.

Negativů z konce války je v rodinném archivu rodiny Hanouskových mnohem více, zde nabízíme malou ukázku:


OBCHODNÍCI SE STRACHEM

Nová publikace HlídacíPes.org mapující český i evropský POPULISMUS.

Více informací ZDE.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

10 komentářů

 1. Oskar (hanák z hané) napsal:

  Dík za odvahu, zmínit se a doložit, že ČSR osvobodili Sověti a ne jen USA.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Ale no tak. Vždyť to nikdo nepopírá, ba ani nezatajuje. To je jen taková řečnická figura přátel starých (sovětských) pořádků…

   • Jan František napsal:

    S tím by se dalo hodně polemizovat. Ostatně zavádějící je to Ruští vojáci . Jsou to vojáci Sovětští. V Rudé Armádě byly desítky národností. Také nechápu tu zmínku o tom, že nešlo o Vlasovce.

   • Oskar (hanák z hané) napsal:

    Ale popírá, na příklad před láty paní učitelka základní školy z Veverské Bitýšky jménem Štěpánová v pořadu Michaely Jílkové na ČT. Ta učila děti na nižším stupni ZŠ, že ČSR osvobodila jen US Army a potrvrdila to i ve zmíněném pořadu. Snad je to k dohledání v archivu ČT. Jsem na to citlivý, protože jsem 8.5.1945 přišel málem o život (bylo mně 12 let) když mě chtěl zastřelit německý voják kvůli trikoloře v klopě a jen to že jsem znal dokonale německy a že on potřeboval prchnout na západ tak naléhavě, že odřízl postroj tažného koně od vozu,aby na němodjel co nejrychleji. Neurážejte mne označením přítel starých pořádků, naši rodinu komunisté okradli o milionové majetky a já celý život nesl stigma a problémy spojené s kapitalistickým původem.

  • anobudelíp napsal:

   Píšete jako ruský trol. Roli Rudé Armády nikdo nepopírá. Na ČT2 běžel asi destkrát za sebou nový ruský TV dokument VELIKAJA OTĚČETSVENAJA VOJNA. Ten je plný ruských šovinistických lží – bez jakéhokoliv komentáře.
   Například:
   –Zimní válka „vypukla eskalací pohraničních incidentů“ Ve skutečnosti „vypukla“ poté, co se Finové stáhli 30-40 km od hranic aby nemohli být obviněni z incidentů. Pohraniční incident ve vesnici Mainila byl útokem jednotek NKVD na sovětské pohraničníky.
   –Stalin za katastrofální porážky v roce 1941 nemohl – Stalin byl mudrý, ze všechno mohli „generálové ze Stavky (hlavního stanu).
   –Rudá Armáda na území Německa, Polska a Jugoslávie nerabovala a neznásilnovala – „šlo o ojedinělé inciídenty“.
   –Kavkazský front byl „z více než poloviny zásobován ze SSSR“ – ve skutečnoisti byl ztásobován Brity a Američany z Iránu.
   Atd atd.
   V Brně je na centrálním hřbitově památník na RA – s tankem T34. Je to lež – ve skutečnosti druhý ukrajinský front dobyl Brno převážně s tanky Sherman.
   Atd atd.
   O druhé svěětové válce by se skutečně mělo hovořit více – A SE VŠEMI DETAILY.

 2. Jan František napsal:

  Dnes v ČT ani zmínka o osvobození . Ve zprávách reportáž o akci k vylodění v Normandii večer přenos z divadla Járy Cimrmana (Nevím, jestli je to k smíchu, nebo k pláči). Jsem z Ostravy. Jen při Ostravsko Opavské operaci padlo 14000 sovětských vojáků. Při osvobozování Československa jich padlo min. 127000. Američanů 150 (většinou z důvodu, že se špatně domluvili se vzdávajícími se Němci). Jednání mainstreamových novinářů nejen z ČT je ostudné. Zde také spíše dehonestování , nebo nic.

  • ČERT napsal:

   Na druhou stranu se občas připomene, kolik našich lidí také už ke sklonku druhé světové války zabili Američané zbytečně při náletech. Ale tak, že se Němci ani ke sklonku druhé světové války vždycky ani s Američany „nemazlili“, o tom svědčí případ ze zámku Konopiště u Benešova (on ten zámek je hlavně známý tím, že historicky ještě ne tak dlouho před tím, před první světovou válkou, býval rezidencí arcivévody Franze Ferdinanda d´Este), kde za druhé světové války sídlilo velitelství blízkého cvičiště Waffen SS. Také už někdy v dubnu 1945 tam Němci vyslýchali skupinku sestřelených (katapultovaných) a zajatých amerických pilotů, pak je prostě postříleli a potupně zahrabali do hnojiště…
   Ale to je jen taková poznámka na okraj po přečtení Vašeho komentáře, aniž bych Vám něco vyvracel…

   • anobudelíp napsal:

    Ano – všechny ztráty civilů jsou tragické – ještě více než ztráty vojáků. Chcete snad říct, že na východní frontě ku ztrátám na civilech nedocházelo?
    Sověti:
    a) neměli tak silné bombardovací letectvo – ani jej nebudovali – nacisté byli vždy „na dostřel katuší a děl“.
    b) Sověti při dobývání měst před útokem pěchoty a tanků VŽDY dobývané město rozbombardovali katušemi a dělostřelectvem. Například před útopkem na berlín byla spuštěna palba ze dvaceti tisíců děl a devíti tisíc katuší trvající přes dvě hodiny – již při něm bylo zničeno přes deset procent bytových domů v Berlíně. Za dvě hodiny bylo vystříleno více munice než u Verdunu.
    Dtto dělostřelecké útoky na Konigsberk (totálně zničen dělsotřelbou), Breslau, Posen, Budapešt atd atd.

    • ČERT napsal:

     Tak tady jsem reagoval na ta čísla a tu jistou výtku předřečníka, tak jsem si prostě vzpomněl, že občas člověk může slyšet takovou poznámku, že si ty americké nálety u nás vyžádaly více obětí než kolik tady, na našem území, potom padlo amerických vojáků… Jinak jsem samozřejmě, prosím Vás, vůbec, ale vůbec nechtěl říct, že na východní frontě nedocházelo ke ztrátám na civilech… Nakonec je známo, že nejen Američané, ale i Rusové (Sověti) i čistě při leteckých náletech těch našich lidí zabili taky dost… Jenže jak píšete, oni neměli tak rozvinuté to bombardovací letectvo a tuhle taktiku používali, vlastně stejně jako v případě toho dělostřelectva a kaťuší, většinou až při podpoře operací pozemních sil.
     Ještě bych ale dodal, a tady už víceméně stranou od nejpůvodnější otázky, že je snad tedy všeobecně známo, jakou taktiku rozvinuli právě Američané a Britové… Německo ještě pevně drželo Francii a vůbec západní Evropu, a americké a britské letectvo už „gumovalo“ německá města hluboko v týlu – aniž bych popíral, že to taky výrazně mohlo přispět k německé porážce… Jistě, s touhle tehdy novou taktikou „kobercových náletů“ přišli sami Němci, ale Američané a Britové je v tom překonali. A v Asii to stejné přece Američané aplikovali proti Japonsku a pak i v těch konfliktech v době studené války (Korea, Vietnam)… „Vybombardujeme je do doby kamenné“, zní známý výrok jednoho amerického generála z doby vietnamské války. Ale tohle všechno jsou známé věci, které sami američtí nebo britští historici a publicisté netají….
     Ale že už nad tím takhle přemýšlím, tak jsem si ještě tedy na něco vzpomněl, už úplně mimo původní téma… Před lety nějaké židovské organizace vyčítaly západním Spojencům, že nebombardovali Osvětim, i když vzali těmihle útoky nějaké továrny nepříliš daleko odtud… Jenom tohle, bez nějakého dalšího vysvětlení… Ale tak když nad tím člověk přemýšlí, tak logiku to samozřejmě má. Smrt při bombových útocích nemusela být zdaleka tak jistá jako smrt v plynových komorách, vězni by dostali příležitost se rozprchnout, třeba by pak ještě mohli zahájit ilegální odboj v týlu… Tak vidíte, co by za to možná židovští vězni v Osvětimi i dali, kdyby je třeba Američané taky bombardovali…(???)

  • 0pelm napsal:

   Máte pravdu. Stydím se za náš národ, národ překrucovačů dějin.

Přidávání komentářů není povoleno