Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevský na návštěvě na Pražském hradě. FOTO: Tomáš Krist / MFDNES + LN / Profimedia
,

Ruská ambasáda v Praze zůstává personálně nejsilnější, oproti USA má dvojnásobek lidí – celkem 138

Personální přebujelost ruského diplomatického zastoupení v Česku se řeší opakovaně. Nyní opět i v souvislosti se spory kolem sochy maršála Koněva, pojmenování náměstí před ambasádou po zavražděném opozičním politikovi Borisi Němcovovi i vzniku památníku vlasovcům v pražských Řeporyjích a s tím, že trojice českých komunálních politiků má kvůli výhrůžkám spojeným s Ruskem policejní ochranu.

Spolu s lidmi na generálních konzulátech v Brně a v Karlových Varech má ruský stát v České republice aktuálně celkem 138 lidí.

Podle údajů českého ministerstva zahraničí, které si vyžádal HlídacíPes.org, je přesný stav ke konci dubna 2020 následující:

 • Velvyslanectví Ruské federace v Praze: 43 diplomatů (včetně velvyslance) a 77 členů personálu.
 • Generální konzulát v Karlových Varech: čtyři diplomaté a šest členů personálu.
 • Generální konzulát v Brně: čtyři diplomaté a čtyři členové personálu.

Mínus tři po Skripalovi

Ve srovnání s údaji k červnu 2017 se počet mírně snížil jen na ambasádě v Praze. Před dvěma lety zde bylo 48 členů diplomatického personálu a 81 administrativně-technického. Dalších 11 lidí pracovalo na konzulátech v Brně a Karlových Varech. Těch je ale nyní o sedm více.

V posledních pěti letech se počet lidí na ruské ambasádě výrazně nezměnil a pohybuje se trvale kolem 140 lidí. Pro srovnání: USA mají v Česku přibližně sedm desítek lidí, Čína asi třicet.

Mírné snížení ruského diplomatického stavu v Praze odpovídá třem „solidárně vyhoštěným“ diplomatům z března 2018.

Tehdy Velká Británie obvinila Moskvu z pokusu o vraždu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery a použití nervového plynu novičok a vyhostila 23 ruských diplomatů, jež označila za zpravodajské důstojníky.

Díky tomu také vyšlo najevo, že v Británii, zemi s 65 miliony obyvatel a větším geopolitickým významem, než má Česko, bylo na ruském velvyslanectví akreditováno 58 diplomatů.

Evropské země poté též vyhostily několik ruských diplomatů, Česká republika zmíněné tři.

České ministerstvo zahraničí také na doporučení BIS od té doby několikrát neudělilo konkrétním ruským diplomatům souhlas s pobytem a víza. „Díky tomu se počet lidí na ambasádě v Praze nezvyšuje, spíše stagnuje,“ řekl pro HlídacíPes.org už dříve zdroj z českých tajných služeb.

Bezpečnostní experti obecně odhadují, že na ruských ambasádách na Západě nejméně třetinu personálu tvoří příslušníci zpravodajských složek.

Na stále vysoký počet lidí pracujících na ruské ambasádě upozorňuje ve svých výročních zprávách pravidelně i česká Bezpečnostní informační služba.

Nasedněte do diplomatického vozu

Pravděpodobnost, že by česká strana podnikla aktivní kroky proti Rusku a vybrané pracovníky ambasády vyhostila, není velká.

„Vyhoštění diplomatů je skutečně ten poslední krok ve chvíli, kdy jsou důkazy o hrozbě pro bezpečnost našeho státu. My jsme k tomuto kroku v minulosti přistoupili, ale skutečně se jedná o velmi, velmi výjimečný krok v diplomatických vztazích mezi dvěma státy,“ řekl počátkem května ve vysílání Českého rozhlasu Plus ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Podle něj je fakt, že je ruská ambasáda v Praze takto početná, „pozůstatkem devadesátých let“. „Snažíme se ty věci narovnat tak, aby odpovídaly naší velikosti, ale také podobě našich vzájemných vztahů,“ dodal Petříček.

Nejde jen o lidi, ale i o diplomatický vozový park. Už od roku 2015 se česká strana s Ruskem snaží vyjednat omezení počtu vozů s diplomatickou značkou, leč neúspěšně.

„Co se týká počtu služebních vozidel, aktuálně jich je sedm desítek. Otázku snižování jejich počtu nadále s ruskou stranou řešíme,“ říká mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.

Podle loňských údajů bylo diplomatických aut při ruské ambasádě přesně 73. Dalších více než třicet aut s označením CD pak mají ruští diplomaté pro soukromé účely.

Auta s diplomatickou značkou požívají veškerou mezinárodní diplomatickou ochranu podle takzvané Vídeňské úmluvy. Nesmí být zastavována ani kontrolována nejen uvnitř státu, ale ani při přejezdu státní hranice.

Auty se speciálním označením CD (z francouzského corps diplomatique) se mohou – za běžných okolností – v rámci schengenského prostoru prakticky zcela nerušeně a bez rizika byť namátkové kontroly převážet osoby i libovolné zboží.

„Diplomatická auta jsou něco jako diplomatická pošta. Jsou v podstatě nedotknutelná. Dá se v nich převážet či pašovat v podstatě cokoli. Rusové v tom byli přeborníci a skutečně bych se divil, kdyby od svých zvyků upustili,” komentoval to vloni pro HlídacíPes.org bývalý ředitel české rozvědky Karel Randák.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

24 komentářů

 1. Nekorektní počítání diplomatů? napsal:

  Plakat nad rozdílným počtem diplomatů USA a Ruska v Česku je nekorektní, pokud se neuvede počet v Česku pobývajících Američanů a Rusů, počet turistů z USA a Ruska a další podstatná fakta.

 2. vala napsal:

  Už se to tu jednou psalo , že třeba USA tu má ještě jiné instituce než jen ambasádu a další organizace pro ně pracují ! Třeba právě HP , kdy jste napsali o Rusku něco pozitivního ? Co vám na té ruské ambasádě pořád vadí , pokud tu Rusové něco chtěli , tak si to už dávno koupili , to je kapitalizmus !

  • pablo41 napsal:

   Valo, prosím Vás , napište místo redakce něco pozitivního o Rusku. Děkuji.

   • Marek Servus napsal:

    Pozitivní by bylo, kdyby se vši Rusáci vrátili zpět domů, do Asie, do Ruska, do pr…e, to by bylo veselo. Poté by mohla o Rusku napasána i pozitivní zpráva.

  • Josef II napsal:

   Pane Valo,žil jsem v USA i v Rusku.Teď pozitiva o Rusku,lidé jsou poměrně přátelští.Negativní-šlendriánství kde se podíváš,alkoholismus i v práci .V USA jsou lidé vychování aby byli přátelští,nevím na kolik to hráli.V práci je pořádek,absolutní zákaz pití.Viděl jsem,jak šéf vyhodil poláka za třetinkové pivo.Na naše poměry velké pracovní tempo.

 3. Tom Klíčník napsal:

  Od devadesátých let se snaží narovnat stav, který Rusku vyhovuje a nemá nejmenší důvod to řešit. Sním o okamžiku, kdy budeme natolik stateční, že vyhostíme všechny ruské diplomaty a personál, i když nás to bude recipročně stát to samé v Rusku. Jakmile se takhle pěkně vypárujeme, můžeme – až se uklidní hladina – začít znovu a lépe. Jenže má to háček – chybí nám odvaha.
  Mimochodem, mám pocit, že Rusové daleko víc chtějí a potřebují být u nás, než je tomu naopak. Už s ohledem na zástupy Rusů, kteří u nás pracují a studují.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   „… Rusové daleko víc chtějí a potřebují být u nás, než je tomu naopak.“ A to je ten důvod, proč Rusové mají v ČR větší počet lidí na velvyslanectví, než my na českém velvyslanectví v Rusku. Takže nejde o odvahu, ale o potřebu.
   Chcete snad zákaz pro vstup a pobyt Rusů v Česku a to tak, že pěkně po demokraticku a v zájmu „pěkného vypárování“?

  • josef napsal:

   Tento stav vznikl jako status quo už za Václava Havla – tedy s jeho souhlasem. Čili jedná se teď – cca po více jak 25 let – o „možné“ pochybení jeho a všech jeho tehdejších „slavných“ rádců…. Jde tedy také o to, jestli si to oni (ještě žijící) přiznají a budou se za to kát…

   • Tondach napsal:

    Jasně….! Může za to Havel! A co Kalousek?

    • josef napsal:

     Kalousek v té době se „zabydloval po svém“ za KDU-ČSL na Ministerstvu národní obrany ČR jako náměstek Antonína Baudyše a začal pozvolna přerůstat samotného ministra až do pozdějších výšin a dnešních nížin… A pro Václava Havla to byl úkol až jako tisícípětisetpadesátý pátý…, který už ale nepřekonal…

     • Tondach napsal:

      Blahoslavení chudí duchem ….. někteří jste naprosto neschopní chápat ironii!

     • josef napsal:

      Pro Tondach z 28.5.-6,11 :
      Celé mé dva příspěvky byly ironické a obecně někdy také ironií „prokládám“ i jiné komentáře…

  • vala napsal:

   RF je kapitalistická země , světová jaderná velmoc , má na svém obrovském území všechny suroviny , co proti ní máte ? Vám nějak ublížila ?

 4. Marek Loucký napsal:

  Uvedená čísla jsou včetně zaměstnanců prezidentské kanceláře?

  • Maruna napsal:

   A kde jsou ještě žijící STB a zbytek soudruhů,ty k nim také patří…

 5. Franta napsal:

  kdyby nebyli češi připosránkové tak vyženou všechny rusáky a bylo by po problemu,
  rusáky nikdo k ničemu nepotřebuje – jejich užitek je nulový , snad jen ty tanky umi udelat ale s nima se človek nenaji a pole neobdela….

  • vala napsal:

   Plyn a ropu nepotřebueme ?

   • Tondach napsal:

    Rusové jsou jediní prodejci plynu a ropy?

    • vala napsal:

     Proč to tedy od Rusů kupujeme ? Proč to od nich kupují Němci ?

     • skeptik napsal:

      Neboť se Rusové snaží prodávat ropu za nižší ceny než Arabové. Rusové velmi dobře vědí, že kdyby prodávali ropu dráže než Arabové, koupíme si ropu od Arabů. Na to jste nepřišel sám, že se tak hloupě ptáte?

     • Tondach napsal:

      Protože to je blízko!

 6. Dušan napsal:

  Rusům se Česko vždy líbilo.

 7. Josef II napsal:

  Rusové by zrušili počty svých velvyslanců,nebýt našich bolševických zrádců.Tito soudruzi je o všem informují a na zpracování informací je třeba tolik úředníků.Docházejí na velvyslanectvía jsou na to hrdí.(u Jílkové) S takovými je třeba udělat pořádek.

 8. Tondach napsal:

  I tady je vidět, kolik je u nás kremelských vlastenců! Je to smutné čtení!

Přidávání komentářů není povoleno