Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevský na návštěvě na Pražském hradě. FOTO: Tomáš Krist / MFDNES + LN / Profimedia

Ruská ambasáda v Praze zůstává personálně nejsilnější, oproti USA má dvojnásobek lidí – celkem 138

Napsal/a Robert Břešťan 23. května 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Personální přebujelost ruského diplomatického zastoupení v Česku se řeší opakovaně. Nyní opět i v souvislosti se spory kolem sochy maršála Koněva, pojmenování náměstí před ambasádou po zavražděném opozičním politikovi Borisi Němcovovi i vzniku památníku vlasovcům v pražských Řeporyjích a s tím, že trojice českých komunálních politiků má kvůli výhrůžkám spojeným s Ruskem policejní ochranu.

Spolu s lidmi na generálních konzulátech v Brně a v Karlových Varech má ruský stát v České republice aktuálně celkem 138 lidí.

Podle údajů českého ministerstva zahraničí, které si vyžádal HlídacíPes.org, je přesný stav ke konci dubna 2020 následující:

  • Velvyslanectví Ruské federace v Praze: 43 diplomatů (včetně velvyslance) a 77 členů personálu.
  • Generální konzulát v Karlových Varech: čtyři diplomaté a šest členů personálu.
  • Generální konzulát v Brně: čtyři diplomaté a čtyři členové personálu.

Mínus tři po Skripalovi

Ve srovnání s údaji k červnu 2017 se počet mírně snížil jen na ambasádě v Praze. Před dvěma lety zde bylo 48 členů diplomatického personálu a 81 administrativně-technického. Dalších 11 lidí pracovalo na konzulátech v Brně a Karlových Varech. Těch je ale nyní o sedm více.

V posledních pěti letech se počet lidí na ruské ambasádě výrazně nezměnil a pohybuje se trvale kolem 140 lidí. Pro srovnání: USA mají v Česku přibližně sedm desítek lidí, Čína asi třicet.

Mírné snížení ruského diplomatického stavu v Praze odpovídá třem „solidárně vyhoštěným“ diplomatům z března 2018.

Tehdy Velká Británie obvinila Moskvu z pokusu o vraždu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery a použití nervového plynu novičok a vyhostila 23 ruských diplomatů, jež označila za zpravodajské důstojníky.

Díky tomu také vyšlo najevo, že v Británii, zemi s 65 miliony obyvatel a větším geopolitickým významem, než má Česko, bylo na ruském velvyslanectví akreditováno 58 diplomatů.

Evropské země poté též vyhostily několik ruských diplomatů, Česká republika zmíněné tři.

České ministerstvo zahraničí také na doporučení BIS od té doby několikrát neudělilo konkrétním ruským diplomatům souhlas s pobytem a víza. „Díky tomu se počet lidí na ambasádě v Praze nezvyšuje, spíše stagnuje,“ řekl pro HlídacíPes.org už dříve zdroj z českých tajných služeb.

Bezpečnostní experti obecně odhadují, že na ruských ambasádách na Západě nejméně třetinu personálu tvoří příslušníci zpravodajských složek.

Na stále vysoký počet lidí pracujících na ruské ambasádě upozorňuje ve svých výročních zprávách pravidelně i česká Bezpečnostní informační služba.

Nasedněte do diplomatického vozu

Pravděpodobnost, že by česká strana podnikla aktivní kroky proti Rusku a vybrané pracovníky ambasády vyhostila, není velká.

„Vyhoštění diplomatů je skutečně ten poslední krok ve chvíli, kdy jsou důkazy o hrozbě pro bezpečnost našeho státu. My jsme k tomuto kroku v minulosti přistoupili, ale skutečně se jedná o velmi, velmi výjimečný krok v diplomatických vztazích mezi dvěma státy,“ řekl počátkem května ve vysílání Českého rozhlasu Plus ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Podle něj je fakt, že je ruská ambasáda v Praze takto početná, „pozůstatkem devadesátých let“. „Snažíme se ty věci narovnat tak, aby odpovídaly naší velikosti, ale také podobě našich vzájemných vztahů,“ dodal Petříček.

Nejde jen o lidi, ale i o diplomatický vozový park. Už od roku 2015 se česká strana s Ruskem snaží vyjednat omezení počtu vozů s diplomatickou značkou, leč neúspěšně.

„Co se týká počtu služebních vozidel, aktuálně jich je sedm desítek. Otázku snižování jejich počtu nadále s ruskou stranou řešíme,“ říká mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.

Podle loňských údajů bylo diplomatických aut při ruské ambasádě přesně 73. Dalších více než třicet aut s označením CD pak mají ruští diplomaté pro soukromé účely.

Auta s diplomatickou značkou požívají veškerou mezinárodní diplomatickou ochranu podle takzvané Vídeňské úmluvy. Nesmí být zastavována ani kontrolována nejen uvnitř státu, ale ani při přejezdu státní hranice.

Auty se speciálním označením CD (z francouzského corps diplomatique) se mohou – za běžných okolností – v rámci schengenského prostoru prakticky zcela nerušeně a bez rizika byť namátkové kontroly převážet osoby i libovolné zboží.

„Diplomatická auta jsou něco jako diplomatická pošta. Jsou v podstatě nedotknutelná. Dá se v nich převážet či pašovat v podstatě cokoli. Rusové v tom byli přeborníci a skutečně bych se divil, kdyby od svých zvyků upustili,” komentoval to vloni pro HlídacíPes.org bývalý ředitel české rozvědky Karel Randák.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)