Petr Knap. Foto: se souhlasem Petra Knapa

Rozhovor investora Brůny: Budou Češi jezdit na baterky? Rozhodne přístup firem

Napsal/a Vladimír Brůna 1. února 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

ROZHOVOR. Budou i Češi za pár let jezdit více „na baterky“? Zatím to tak úplně nevypadá. Hodně otázek se ještě musí vyřešit. Třeba v Evropě zbývá postavit na pět desítek nových továren na baterie. Elektromobily se v nejbližší době prosadí hlavně ve firmách, říká v rozhovoru investora Vladimíra Brůny vedoucí partner pro automobilový průmysl ve společnosti EY Petr Knap.

Prosadí se podle vás ve větší míře v Česku osobní elektromobily a v jakém časovém horizontu? Poradenská společnost KPMG v jedné z analýz odhadla, že elektromobilů bude nakonec zhruba jen čtvrtina.

Naše analýzy ukazují, že za současného regulatorního tlaku se v EU prodá elektromobilů více než aut se spalovacím motorem někdy v letech 2027-29. Jsem přesvědčen, že do budoucna určitě uvidíme pestrý mix pohonů. Také bych ještě neodepisoval syntetická paliva, která se mohou prosadit. A možná budou nezbytná pro provozování starších vozů se spalovacím motorem.

Loni v meziročním srovnání klesl počet nově registrovaných aut na baterie v ČR o devatenáct procent. Není to tím, že jsou spíše exotika pro bohatší motoristy?

Statistiky pro 2021 jsou zkreslené bezprecedentní krizovou situací a nedostatkem vozů. Zpomalila se obnova vozových parků ve firmách, které budou primárně poptávat nové „vozy do zásuvky“. V ČR se v případě nových vozů prodává 75-80 % do firem, v případě elektromobilů je to procento ještě vyšší. Absence pobídek pak také znamenala zpomalení pořizování nových vozů „do zásuvky“. Ale letos budeme svědky více příkladů jako je Komerční banka, která v závěru loňského roku vysoutěžila 130 elektrovozů do své flotily a letos je začne využívat.

Připravují se sice dotace na pořízení vozu, ale co to je 200 tisíc korun, když levnější elektroauta stojí od půl milionu výš a nejprodávanější Tesla od 1,2 milionu?

Připravovaný dotační program bude zaměřený na firmy, což je správně. Ty budou rozhodující pro nákupy nových elektromobilů. Program je nastaven tak, aby nabízel pro velkou část trhu pobídku v řádu 100-150 tisíc korun. Dotace pokryje zhruba polovinu rozdílu ceny vůči srovnatelnému vozu se spalovacím motorem. To je nastaveno rozumně. Pro rozvoj elektromobility pro domácnosti bude pak zásadní hlavně rozvoj trhu s ojetými elektromobily a důvěra v dostatečnou dobu životnosti baterie, celkové náklady na provoz a udržení zůstatkové hodnoty v době překotného technologického vývoje.

Vidíme tu a tam dobíjející stanice u obchodů. Ale stanou se dobíječky standardem u nových rodinných nebo bytových domů?

Z pohledu hustoty dobíjecích stanic jsme na tom v ČR relativně dobře, na průměru EU. Tedy měřeno počtem registrovaných elektromobilů na jeden dobíjecí bod. Tam pomáhá, že máme velmi malý podíl elektromobilů. Dobíjecí stanice se budou pomalu rozšiřovat, prioritou bude vznik dobíjecích hubů pro obsluhu rychlého dobíjení na dálkových trasách. Pro nové stavby se do vyhlášky už také dostal požadavek na dobíječku a přípravu pro dobíjecí stanici pro minimálně každé páté parkovací stání.

Strategicky je samozřejmě důležitá otázka, jak rychle dokážou státy přidat zdroje elektřiny. Jedinou možností je inteligentně řídit průběh dobíjení a využít pro nabíjení elektromobilů časy mimo výrazné zatížení přenosové sítě. Další klíčovou otázkou je, jak se bude vyvíjet cena vozů, jejich distribuce a financování, aby stále byly dostupně alespoň části domácností a nezůstaly úplně závislé z pohledu nových vozů na služebních flotilách.

Spousta řidičů parkuje svá auta venku. Dovedete si představit, že velké panelákové sídliště bude plné elektromobilů?

Neredukujme problematiku domácího dobíjení na natažené prodlužovačky z oken na Jižním městě. V ČR žije v panelových domech 25-30 % obyvatel, z nich pak alespoň část bude mít možnost dobíjet v práci. A samozřejmě já ani nečekám, že všichni budou jezdit v elektromobilech. Mimochodem, vzhledem k rostoucí ceně mobility a nákladům na parkování očekávám, že řada lidí ve městech postupně nebude auto vlastnit, ale pronajímat si ho v případě potřeby.

Jsou elektromobily bezpečné? Požáry baterií příliš důvěry nebudí.

Zdá se, že v tom hraje roli přísnější mediální metr na elektromobily. Je pravda, že s elektromobily se po haváriích zachází 24-48 hodin preventivně opatrněji, aby bylo jisté, že baterie je stále stabilní. Ukazuje se ale, že bezpečnost je na vysoké úrovni. Mediální pozornost dostávají ovšem nekvalitní či poškozené baterie, které se velmi výjimečně vznítí při vysokonapěťovém rychlodobíjení. Nejnovější statistika z USA ukazuje, že elektromobily hoří zhruba šedesátkrát méně často než auta se spalovacími motory.

Nenarazí výroba elektromobilů na nedostatek surovin pro baterie?

Pokud bude pokračovat rychlý nárůst objemu výroby elektromobilů, a tedy významně naroste poptávka po bateriích, dojde k velkému tlaku na celý dodavatelský řetězec jak z pohledu surovin, tak zpracovatelských kapacit. Jen v Evropě se plánuje postavit v této dekádě až 50 továren na baterie. Hlavní vstupní suroviny pro nejbližší roky zůstanou lithium, kobalt a nikl a pro všechny tyto kovy poroste globálně poptávka. Stranou zřejmě nezůstane měď, která tvoří důležitý vstup také v kabelážích.

Kolik vybere Česká republika do státního rozpočtu na spotřební dani a DPH z pohonných hmot a jak nahradit výpadek v případě rozšíření elektromobilů?

Spotřební daně z pohonných hmot přinášejí v Česku do rozpočtu 90 miliard korun ročně. Hlavní položkou je výběr z nafty, která je využívána v kamionech a u nich zčásti v tranzitní dopravě. Při nahrazování části vozového parku lehkých užitkových vozidel pak bude pokles výběru spotřební daně v nejbližších letech malý. Nicméně při masivnějším přechodu na alternativní pohony bude stát muset uvažovat o tom, jak jinak zdanit mobilitu. Třeba podle ujetých kilometrů.


Autor rozhovoru je český investor.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)