Rozhlasové odbory do stávkové pohotovosti nepůjdou, ČT podporují

Napsal/a Vojtěch Berger 23. června 2022

Odboráři v Českém rozhlase neplánují vyhlášení stávkové pohotovosti, jakou dnes oznámili v reakci na ohlášené rozpočtové škrty a propouštění odbory v České televizi. „My už máme úspornou vlnu za sebou, takže by to teď asi nemělo logiku. V první polovině roku takové návrhy byly, ale nakonec jsme k tomuto kroku nepřistoupili,“ řekl HlídacíPes.org šéf rozhlasových odborů Radko Kubičko. Stávkovou pohotovost v ČT však plně podporují, napsali dnes rozhlasoví odboráři ve společném stanovisku s Odborovým svazem Media:

Ohlášená úsporná opatření mohou podle našeho názoru ohrozit fungování média veřejné služby. Mnohokrát jsme již upozorňovali, že veřejnoprávní média jsou na hranici udržitelného financování a že jejich příjmy, navzdory enormnímu růstu nákladů, zůstávají stejné už sedmnáct let. Za této situace není možné nic jiného než připravit se na razantní akce, které na tento stav upozorní,“ stojí v prohlášení.

Vedení ČT i ČRo vysvětlují úspory a snižování počtu pracovních míst poklesem reálné hodnoty koncesionářských poplatků, které se řadu let nezvyšovaly. Dlouhodobě udržitelné financování veřejnoprávních médií chtěla vyřešit vláda Petra Fialy, první navržená novela mediálních zákonů s tím však zatím nepočítá.

300znaku.czVše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org