Michal Koudelka, ředitel BIS. Foto: Dan Materna / MAFRA/ Profimedia

Robert Břešťan: Zemanův plán na konec šéfa BIS Koudelky „přirozenou cestou“

Napsal/a Robert Břešťan 1. prosince 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Kdyby to nebylo tak vážné, jeden by řekl, že boj prezidenta Zemana s tajnou službou vlastního státu a s jejím ředitelem nabývá komických rozměrů. Dobrá, spíše tragikomických. U dostavby Dukovan Zeman za Rusy otevřeně kope, teď k tomu přidal i nepokryté hájení zájmů ruských tajných služeb; i když ona se vlastně obě témata dost protínají.

Nevraživost Miloše Zemana směrem k BIS, konkrétně pak k řediteli Koudelkovi, je nefalšovaná. Nenechme se ale mýlit tím, že prezident se nezmůže na víc než na infantilní výroky o „čučkařích“ či podobně umanuté pětileté odmítání povýšení ředitele BIS do generálské hodnosti. Zmůže. A ukáže se to nejpozději zjara příštího roku.

Nebuďte slušnej, dodejte jména

Michal Koudelka má v BIS za léta služby málem svoje inventární číslo, deset let vedl oddělení kontrašpionáže, a v srpnu 2016 nakonec povýšil až na ředitele. Prostá matematika nám tedy říká, že v létě příštího roku mu končí první funkční období. Jasno o tom, zda Koudelka bude pokračovat, nebo ne, by tedy mělo být – a nejspíš také bude – řekněme nejpozději na jaře.

Zeman, jeho okolí a možná i nějací ti řídící důstojníci v Moskvě, vidí Koudelkovu budoucnost jednoznačně: měl by být odvolán, ale není už kam spěchat, protože jak řekl Zeman letos v říjnu: „Jeho funkční období vyprší ani ne za rok, tak už to pokládám za trochu bezpředmětné“.

 

 

Aby nezůstalo jen u přání, Hrad svou pozici vyztužuje. Jak známo, do svých služeb letos najal zhrzeného exšéfa analytiky BIS Jiřího Roma, který na Zemanovu zakázku – jak pan prezident bezelstně vytroubil do světa – zpracoval materiál (říkejme mu třeba rovnou hanopis), který má být soupisem Koudelkových hříchů. Složku už dostal i hlavní adresát – Andrej Babiš. Tedy ten, kdo bude mít hlavní slovo v tom, zda Koudelka bude mít vůbec šanci na druhou pětiletku.

Nyní – jak vyšlo najevo díky Radiožurnálu – Zeman zadal BIS pozoruhodný úkol: dodat jména ruských špionů v Česku a doložit, jaké operace ruské zpravodajské služby v Česku podnikají nebo jací Češi s nimi spolupracují. Interpretovat se to dá jako pokus prezidenta rozkrýt tuzemskou zpravodajskou obranu vůči Rusku.

Hrad zadání nepopřel, omezil se jen na konstatování, že úkoly prezidenta pro BIS jsou v mezích zákona. Až ho tedy BIS taktéž v mezích zákona vykáže do patřičných mezí (do živých kauz tajných služeb nikdy kontrolní ani výkonné orgány nevstupovaly), bude to pravděpodobně vítězoslavně prezentovat jako důkaz, že tu žádní ruští špióni nejsou.

Ostatně podle Zemana by se „pan Koudelka měl místo fiktivního honění ruských a čínských špionů zaměřit na ekonomickou kriminalitu v České republice“. Kriminální případy sice BIS nemá ze zákona v popisu práce, ale nač si nechat závěr dlouhé politické kariéry kazit fakty.

Je ale vlastně docela jedno, k jakým závěrům dojde ve čtvrtek stálá poslanecká Komise pro kontrolu činnosti BIS (jak oznámil předseda komise Pavel Bělobrádek, poslanci projednají „úkoly zadané Bezpečnostní informační službě prezidentem republiky, kterou nám podle zákona BIS postoupila“). Tahle hra je jen součástí plánu na konec Koudelky „přirozenou cestou“.

Kdo je Jasoň a kdo Drsoň

Můžeme se rozčilovat nad tím, že Zemanovi hlavní našeptávači Mynář s Nejedlým nemají ani jeden bezpečnostní prověrku (protože by ji dostali možná leda tak v Kremlu), a přesto lze s vysokou mírou pravděpodobnosti předpokládat, že je Zeman nechá „nakouknout přes rameno“.

Prezident je zkrátka ze zákona adresát zpráv BIS, jen se při psaní paragrafů nějak nepočítalo s tím, že by právě prezident a jeho nejbližší spolupracovníci byli zároveň i subjekty, jimiž se kontrarozvědka z podstaty své činnosti zabývá.

Můžeme mít sice jasno v tom, kdo je v téhle hře princ Jasoň, a kdo princ Drsoň, ale stejně nakonec skončíme u reálné politiky. Ředitel BIS je odpovědný vládě České republiky a je jí jmenován i odvoláván (po projednání v příslušném výboru Poslanecké sněmovny), o to větší se z této pozice stává politikum, když je možné tento post politicky zobchodovat a má na tom osobní zájem prezident.

Premiér Babiš zatím vždy Koudelku držel. Oceňuje jeho výsledky (Koudelka například v říjnu 2019 na bezpečnostní konferenci v Poslanecké sněmovně oznámil, že služba ve spolupráci s Národní centrálou proti organizovanému zločinu v roce 2018 odhalila a rozbila síť, kterou v Česku vytvářela ruská zpravodajská služba FSB) a svezl se s ním i do centrály CIA, kde hlava české kontrarozvědky v březnu 2019 přebrala Tenetovu cenu za zahraniční spolupráci.

I letos v říjnu při dalším „nepovýšení“ Babiš na adresu Koudelky řekl, že je s jeho prací a s činností BIS dlouhodobě spokojen. Podobně se vyjádřili i poslanci ze Stálé komise pro kontrolu činnosti BIS.

Pro Babiše jsou ale dobré vztahy s prezidentem s ohledem na podzimní volby 2021 klíčové a v tomto smyslu je pro něj Koudelka figurou, kterou může obětovat.

Zatímco v roce 2016 byla tehdejší Sobotkova vláda pro Koudelku jednomyslně, o pět let později se na tom může kabinet takříkajíc štípnout. Pro ČSSD může být snaha odstavit šéfa „bisky“ třeba i vítanou záminkou pro taktický odchod z vlády půl roku před volbami…

Když Koudelka před necelými pěti lety představoval poslancům ve sněmovním výboru své priority, mluvil i o tom, že chce, aby BIS byla pod jeho vedením apolitická. Máloco a málokdo bude ale v roce 2021 tak velké politikum jako právě kontrarozvědka a její šéf.

Pokud bychom si nyní měli vsadit na to, že v srpnu 2021 se ředitel BIS bude i nadále jmenovat Michal Koudelka, o dost méně výhodný kurz by byl na to, že ne.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)