Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Michal Koudelka, ředitel BIS. Foto: Dan Materna / MAFRA/ Profimedia
,

Robert Břešťan: Zemanův plán na konec šéfa BIS Koudelky „přirozenou cestou“

KOMENTÁŘ. Kdyby to nebylo tak vážné, jeden by řekl, že boj prezidenta Zemana s tajnou službou vlastního státu a s jejím ředitelem nabývá komických rozměrů. Dobrá, spíše tragikomických. U dostavby Dukovan Zeman za Rusy otevřeně kope, teď k tomu přidal i nepokryté hájení zájmů ruských tajných služeb; i když ona se vlastně obě témata dost protínají.

Nevraživost Miloše Zemana směrem k BIS, konkrétně pak k řediteli Koudelkovi, je nefalšovaná. Nenechme se ale mýlit tím, že prezident se nezmůže na víc než na infantilní výroky o „čučkařích“ či podobně umanuté pětileté odmítání povýšení ředitele BIS do generálské hodnosti. Zmůže. A ukáže se to nejpozději zjara příštího roku.

Nebuďte slušnej, dodejte jména

Michal Koudelka má v BIS za léta služby málem svoje inventární číslo, deset let vedl oddělení kontrašpionáže, a v srpnu 2016 nakonec povýšil až na ředitele. Prostá matematika nám tedy říká, že v létě příštího roku mu končí první funkční období. Jasno o tom, zda Koudelka bude pokračovat, nebo ne, by tedy mělo být – a nejspíš také bude – řekněme nejpozději na jaře.

Zeman, jeho okolí a možná i nějací ti řídící důstojníci v Moskvě, vidí Koudelkovu budoucnost jednoznačně: měl by být odvolán, ale není už kam spěchat, protože jak řekl Zeman letos v říjnu: „Jeho funkční období vyprší ani ne za rok, tak už to pokládám za trochu bezpředmětné“.

 

 

Aby nezůstalo jen u přání, Hrad svou pozici vyztužuje. Jak známo, do svých služeb letos najal zhrzeného exšéfa analytiky BIS Jiřího Roma, který na Zemanovu zakázku – jak pan prezident bezelstně vytroubil do světa – zpracoval materiál (říkejme mu třeba rovnou hanopis), který má být soupisem Koudelkových hříchů. Složku už dostal i hlavní adresát – Andrej Babiš. Tedy ten, kdo bude mít hlavní slovo v tom, zda Koudelka bude mít vůbec šanci na druhou pětiletku.

Nyní – jak vyšlo najevo díky Radiožurnálu – Zeman zadal BIS pozoruhodný úkol: dodat jména ruských špionů v Česku a doložit, jaké operace ruské zpravodajské služby v Česku podnikají nebo jací Češi s nimi spolupracují. Interpretovat se to dá jako pokus prezidenta rozkrýt tuzemskou zpravodajskou obranu vůči Rusku.

Hrad zadání nepopřel, omezil se jen na konstatování, že úkoly prezidenta pro BIS jsou v mezích zákona. Až ho tedy BIS taktéž v mezích zákona vykáže do patřičných mezí (do živých kauz tajných služeb nikdy kontrolní ani výkonné orgány nevstupovaly), bude to pravděpodobně vítězoslavně prezentovat jako důkaz, že tu žádní ruští špióni nejsou.

Ostatně podle Zemana by se „pan Koudelka měl místo fiktivního honění ruských a čínských špionů zaměřit na ekonomickou kriminalitu v České republice“. Kriminální případy sice BIS nemá ze zákona v popisu práce, ale nač si nechat závěr dlouhé politické kariéry kazit fakty.

Je ale vlastně docela jedno, k jakým závěrům dojde ve čtvrtek stálá poslanecká Komise pro kontrolu činnosti BIS (jak oznámil předseda komise Pavel Bělobrádek, poslanci projednají „úkoly zadané Bezpečnostní informační službě prezidentem republiky, kterou nám podle zákona BIS postoupila“). Tahle hra je jen součástí plánu na konec Koudelky „přirozenou cestou“.

Kdo je Jasoň a kdo Drsoň

Můžeme se rozčilovat nad tím, že Zemanovi hlavní našeptávači Mynář s Nejedlým nemají ani jeden bezpečnostní prověrku (protože by ji dostali možná leda tak v Kremlu), a přesto lze s vysokou mírou pravděpodobnosti předpokládat, že je Zeman nechá „nakouknout přes rameno“.

Prezident je zkrátka ze zákona adresát zpráv BIS, jen se při psaní paragrafů nějak nepočítalo s tím, že by právě prezident a jeho nejbližší spolupracovníci byli zároveň i subjekty, jimiž se kontrarozvědka z podstaty své činnosti zabývá.

Můžeme mít sice jasno v tom, kdo je v téhle hře princ Jasoň, a kdo princ Drsoň, ale stejně nakonec skončíme u reálné politiky. Ředitel BIS je odpovědný vládě České republiky a je jí jmenován i odvoláván (po projednání v příslušném výboru Poslanecké sněmovny), o to větší se z této pozice stává politikum, když je možné tento post politicky zobchodovat a má na tom osobní zájem prezident.

Premiér Babiš zatím vždy Koudelku držel. Oceňuje jeho výsledky (Koudelka například v říjnu 2019 na bezpečnostní konferenci v Poslanecké sněmovně oznámil, že služba ve spolupráci s Národní centrálou proti organizovanému zločinu v roce 2018 odhalila a rozbila síť, kterou v Česku vytvářela ruská zpravodajská služba FSB) a svezl se s ním i do centrály CIA, kde hlava české kontrarozvědky v březnu 2019 přebrala Tenetovu cenu za zahraniční spolupráci.

I letos v říjnu při dalším „nepovýšení“ Babiš na adresu Koudelky řekl, že je s jeho prací a s činností BIS dlouhodobě spokojen. Podobně se vyjádřili i poslanci ze Stálé komise pro kontrolu činnosti BIS.

Pro Babiše jsou ale dobré vztahy s prezidentem s ohledem na podzimní volby 2021 klíčové a v tomto smyslu je pro něj Koudelka figurou, kterou může obětovat.

Zatímco v roce 2016 byla tehdejší Sobotkova vláda pro Koudelku jednomyslně, o pět let později se na tom může kabinet takříkajíc štípnout. Pro ČSSD může být snaha odstavit šéfa „bisky“ třeba i vítanou záminkou pro taktický odchod z vlády půl roku před volbami…

Když Koudelka před necelými pěti lety představoval poslancům ve sněmovním výboru své priority, mluvil i o tom, že chce, aby BIS byla pod jeho vedením apolitická. Máloco a málokdo bude ale v roce 2021 tak velké politikum jako právě kontrarozvědka a její šéf.

Pokud bychom si nyní měli vsadit na to, že v srpnu 2021 se ředitel BIS bude i nadále jmenovat Michal Koudelka, o dost méně výhodný kurz by byl na to, že ne.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

28 komentářů

 1. Karel Novotný napsal:

  Souhlasím s komentářem. Jen technickou poznámku: BIS má v popisu práce i tu ekonomiku, o které mluví Zeman, konkrétně „ochranu významných ekonomických zájmů státu“. Ve veřejných výročních zprávách si lze dočíst, že se zabývá např. klientismem ve státních firmách (dávno upozorňuje např. na tunelování přes IT zakázky, ještě než to bylo více řešené téma), v minulosti se dokonce zmiňovaly (nebo šly dovodit) i konkrétní společnosti typu ČKA nebo ČEB. Ono to koncekonců souvisí i s bezpečností: pokud si někdo dokáže odklonit ze státní firmy peníze, zjevně v této firmě nejsou dobré kontrolní mechanismy a není imunní i vůči bezpečnostním rizikům. Ale primární je pro BIS kontrašpionáž a je nehorázné, že to Zeman shazuje!

  • Robert Břešťan napsal:

   Děkuji za poznámku, upřesnil jsem. Jde o to, že BUS nemá v popisu práce kriminální případy (tedy ani ekonomickou kriminalitu).

  • Odpověďˇ. napsal:

   Vaše konstatování jest zcela jednoznačné!!!!!

  • petrph napsal:

   Jenomže, ono by stálo za diskuzi, co to znamená, že má to, či ono BIS v popisu práce. Jistě že se může stát, že během své práce /sledování, či co) narazí na nelegální činnost i politiků, vysokých úředníků (korupce, aj.) a mohla? by jí monitorovat a získat o ní důkazy..
   Jenomže, vyšetřovat jí v rámci trestního řízení nemůže, musela by ten případ předat policii (i s důkazy a jmény). A nebo tedy průchozí varianta, že by (pouze) informovala o těchto faktech vládu, a ta sama konala, nebo nekonala (na svou politickou zodpovědnost)- sama by pak měla dotyčńého odvolat z funkce a navrhnout další kroky.. Ale pokud mne paměť neklame, ani o takovém případě se v souvislosti BIS nikdy nepsalo…Což je divné.. A to co zcela obecně píše v její veřejné výroční zprávě, se mohl dočíst člověk už během roku v médiích, ba dokonce i obvykle nejdřív v těch bulvárních, co prý píšou samé lži::))

   • Tondach napsal:

    Vy chcete diskutovat o TAJNÝCH službách? To jste jako prezident, ten o nich dokonce blábolí veřejně v televizi!

 2. Petr Kaminsky napsal:

  1) No, asi se neni cemu divit, ze Eman na BIS porad plive. V kazdorocnich neverejnych zpravach si pravdepodobne cte o sobe a svem okoli. Bylo by srandovni, kdyby BIS v ramci vyzadaneho seznamu zahrnula jeho, Mynare a Nejedleho. 2) Co asi v Moskve vyjednal Nejedly? Privezl instrukce, novicok nebo Sputnik V?

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Přivezl novičok. Pro Vás „Petr Kaminsky“, prý hrozně nesnášíte tchyni a když použijete novičok, tak BIS i CIA a MI5 to hodí na Rusy.

 3. petrph napsal:

  Taková hrůza, že by prezident republiky neměl ani právo (ani nemyslím pravomoc), požádat nějakou státní instituci o podání nějakých informací či vysvětlení? Tohle právo má snad každý novinář, ba dokonce každý občan.:
  Jenže, ta instituce mu obvykle sdělí, že to je tajné (a v řadě případů může mít i pravdu) , a tím to skončí, pokud se s ní nechce soudit. Tečka. Což je tedy právě to co musí udělat Koudelka, sdělit Zemanovi že mu tyhle podrobné informace zkrátka nepředá., protože tajné. A tím to hasne.
  Když to srovnáme s přístup kontrášů v případě paní Nagyové za vlády ODS , kdy jí to privátní fízlování manželky premiéra promptně zařídili, tak to ještě není tak špatné..:))

 4. Admirál napsal:

  Kontrarozvědka je servisní organizace zákonem vyjmenovaných ústavních činitelů. Nemá co prohlašovat, rozhodovat, co se z jejich poznatků uvaří je na vyjmenovaných ústavních činitelích.
  Prezident je přímo volený ústavní činitel, který má vysokou legitimitu danou volbami. Když s vědomím vlády (a to tak je) zavelí „informace sem“, tak musí sklapnout patky a dodat.

  V normálním státě o kontrarozvědce nikdo neví. Chodit žalovat novinářům či poslancům je projevem naprosté neprofesionality pana Koudelky a už samo o sobě by mělo vést k jeho odvolání. Tím vstupuje do politiky. To je na odvolání i v banánové republice.
  V normálních státech, pokud se ředitel tajné služby dopustí politického výroku, tak odstoupí nebo je odvolán. To byl i případ šéfa německé civilní kontrarozvědky Hanse-Georga Maassena, který po výrocích, které byly proti výrokům pana Koudelky neprosto nevinné, byl odvolán.
  Chceme. aby jakákoli tajná služba suplovala volené orgány a činitele a tím nahrazovala demokratické postupy?
  Tam, kde si na demokracii nehrají (Sev. Korea) je to jedno. My si na demošku hrajeme, tudíž bychom se toho měli vyvarovat.

  Pokud Zeman Koudelku šťárá, dobře dělá.

 5. Jiří Borovička napsal:

  BIS ať dodá Zemanovi prázdný list papíru jen s označením „PŘÍSNĚ TAJNÉ“! A uvidíme, zda jej Zeman uveřejní, nebo z něho „bude citovat“, čímž by se dopustil vyzrazení utajovaných informací, ohrožení bezpečnosti státu a tudíž prokazatelné velezrady.

 6. Pavel napsal:

  Splnit tento úkol hradního čučkaře by neměl být problém. Vždyť první tři jména na seznamu ruských agentů jsou zcela evidentní: Zeman, Nejedlý, Mynář.

 7. "Nebuďte slušnej a dodejte jména, " a dopadnete jako Slánský napsal:

  Je zřejmé, že napětí mezi prezidentem ČR a Bezpečnostní informační službou, bude gradovat a není vyloučeno, že právě vládnoucí garnitura opráší a rozšíří staré praktiky a rady R. Slánského (před jeho oceněním na oprátce). Cituji: „Administrativně zatím zakročujeme proti těm, kteří štvou nejvýraznějším způsobem – překračují naše zákony. Ty zavíráme. Bylo by dobré, kdybyste měli připraveny takové černé listiny těch největších štváčů v krajích a okresech. Pamatujte na to, – když ne dnes, tedy zítra to budeme potřebovat!“ (Archiv ÚV KSČ fond 18, Rudolf Slánský na poradě tajemníků KSČ 15/9 1949)
  Stanaři a Piráti do zbraně!

  • Admirál napsal:

   To jako myslíte, že by demokratická opozice s Koudelkou v čele přvzala moc ve státě a pak ukázal, co umí?

 8. jos napsal:

  Je opravdu krásné, že pan Koudelka obddržel ocenění od CIA. Ovšem okamžitě člověka napadá otázka, jestli ještě řídí českou tajnou službu, nebo byl oceněn vedoucí zahraniční pobočky americké tajné služby.
  Ve skutečnosti ovšem teď nejvíce ze všeho jde o kšeft – dostavbu Dukovan. A tak se provozuje studenoválečnická kampaň.
  Píšete pane Břešťane, že BIS nemá v popisu práce kriminální delikty. No to je pěkné, ale jak si mohla vůbec dovolit, předepisovat co a jakým způsobem by se mělo vyučovat ve školách. To máme žít ve státě, který řídí tajná služba? Za to měl letět ze svého místa okamžitě! Pro zachování bezpečnosti občanů.

  • josef napsal:

   To jistý Koudelka (František) z STS Chvojkovice-Brod byl jiný kádr než tento Michal Koudelka. Františku Koudelkovi by dozajista neunikla výroba zdravotnického materiálu vč.léků od nás do Číny – tedy do té země, kvůli níž právě Michal Koudelka se snaží přesvědčit občanstvo (tedy některé), že i východ slunce z té strany je velice nebezpečný…

  • Pravda napsal:

   Přesně tak, Koudelka měl mít za tuto snahu letecký den dávno.

 9. Admirál napsal:

  Prezident postupoval přesně v mezích zákona, žádné ustanovení neporušil. Koudelka byl povinen odpovědět a on zase podle zákona bez jmen z živých kauz. Kompetentní ředitel BIS by to udělal a nešel by se ptát parlamentního výboru. Ostatně Zeman to udělal zase zemanovsky. Zprávy BISu nejsou kvalitní. Jednak vágní u ruského či čínského „řádění“ špionů, jednak se ve zprávách plete do politiky stran vyučování na školách, jednak naletěla stran „srandy“ z ruského velvyslanectví o příjezdu agenta majícího vraždit Koláře a spol. Zkrátka Zeman chtěl vypáčit konkrétní příklady kauz beze jmen. Oprávněně. Jen tak se dá v exekutivě něco dělat stran toho, před čím mají zprávy tajných služeb varovat na základě validních informací. Zeman vyhrál hned v prvním kole. Jeho „zaúkolování“ v režimu tajné musel vynést někdo z BIS, Koudelka tam má zjevně bordel. Ostatně ono je půvabné, co se děje ve veřejném prostoru. Kompetentní (poslanci, senátoři) se nejen nezajímají, kdo z utajovaný režim převedl do veřejného, oni se na tom přímo podílejí – politikaří i s tou žalobou pro velezradu. Transparentně sed ukazuje, kdo je kompetentní politik a kdo ne. O tom, co má probíhat v utajovaném režimu hovoří zákon. Je zajímavé, že toho zákona se drží jen prezidentská kancelář a premiér. Ostatní celému světu ukazují bordel v ČR a svou vlastní kompetentnost.

  • Koudelka napsal:

   Pan prezident využil svého práva a to, že toho někdo využívá k politikaření je průšvih!Takže jak se to mohli dozvědět novináři?Prostě to někdo vynesl a to není poprvé! Podobné akci Ricin ,kde s ozval jako první Kundra,který má své informátory ,kde ? Takže celá BIS je nedůvěroryhodná,Koudelka to nezvládá a měl by skončit a to nejsem ani trochu fanda prezidenta!!!Toto vynesení na veřejnost je prostě trestni řin a někdo by měl konat !

  • Pravda napsal:

   Příběh o tom jak se čučkař chytil na lep.

 10. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Rozvědka, jejíž členové všechno vykecají novinářům a jejíž ředitel si chodí veřejně stěžovat do sněmovny na prezidenta země, že po něm che informace, by neobstál v žádné neozaostalejší zemi a byl by okamžitě vládou odvolán. Nikoliv ovšem v Česku.Na kolikáte místě ve světě v žebříčku zaostalosti Česko je? Na posledním, nebo přeposledním?
  To si skutečně ten ředitel BIS Koudelka neuvědomuje, že vlastně vyzradil něco, co je minimálně utajované,ne-li tajné? To je na odvolání, když už přežil na zákrok USA, tu ostudu s ruským agentem s ricinem pro zacvraždění zcela bezvýznamného starosty jedné z 22 městských částí (když pominu těch 35 přidružených obcí) Prahy, zejména, když uvážíme, že takovou evidentní lež, by nesbaštil ani žák od druhé třídy základní školy výše.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Oprava: …chce …, místo … che …

 11. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Opravený text: Rozvědka, jejíž členové všechno vykecají novinářům a jejíž ředitel si chodí veřejně stěžovat do sněmovny na prezidenta země, že po něm che informace, by neobstál v žádné nejzaostalejší zemi a byl by okamžitě vládou odvolán. Nikoliv ovšem v Česku. Na kolikátém místě ve světě v žebříčku zaostalosti Česko je? Na posledním, nebo předposledním?
  To si skutečně ten ředitel BIS Koudelka neuvědomuje, že vlastně vyzradil něco, co je minimálně utajované, ne-li tajné? To je na odvolání, když už přežil na zákrok USA, tu ostudu s ruským agentem s ricinem pro zavraždění zcela bezvýznamného starosty jedné z 22 městských částí (když pominu těch 35 přidružených obcí) Prahy, zejména, když uvážíme, že takovou evidentní lež, by nezbaštil ani žák od druhé třídy základní školy výše.

 12. Divous napsal:

  Nevím proč tu ta proruská smečka tolik štěká, že prezident postupoval podle zákona. Tak si nejdříve ty zákony přečtou pánové. Ať nejste pro smích. Kontrolní orgány BIS jsou vláda a kontrolní výbor sněmovny. Nikoliv prezident, takže není důvod, aby BIS úkoloval takto nesmyslným způsobem, jelikož jiný důvod nežli kontrola činnosti (ve skutečnosti ovšem útok na Koudelku) toto zadání nemá. Navíc ze zákona BIS nesmí ani kontrolním orgánům prozrazovat informace, které by vedli k dekonspiraci. Což je přesně tento případ a to opakuji, prezident žádný kontrolní orgán není. Až tu budete psát nějaké domněnky, nejprve si přečtěte zákon o BIS a zákon o zpravodajských službách.

 13. Předčasné ukončení prezidentského mandátu napsal:

  Realisticky racionálně posouzeno – Miloš Zeman mediálními i skrytými intrikami proti BIS cíleně škodí vlastnímu státu. Situace nazrála na aplikaci ústavní možnosti předčasného ukončení jeho prezidentského mandátu.

 14. A. S. Pergill napsal:

  Ještě je nutno dodat, že v řadě kauz BIS trapně selhala. Namátkou alespoň Kuřimská kauza, kterou BIS měla začít prověřovat minimálně od momentu, kdy se začala v ní zapletená Šabatová cpát do politiky. Protože pokud je zapletená s nějakými sektáři nebo výrobci extrémního dětského porna (případně v nějaké neprůhledné akci cizích tajných služeb nebo něčem ještě jiném, ale závažném), tak nemá v politice co dělat. A právě BIS jí měla vystavit stopku.

 15. Tondach napsal:

  Kdo z vás, kteří tady hystericky spíláte Koudelkovi a BIS a hájíte další Zemanovu lumpárnu, ty zprávy BIS četl? Nikdo! Tak o tom nemelte!

 16. Kerim napsal:

  ….to by byl průser pro sametovou demokracii, kdyby se zjistilo, že seznam špionů Ruska v ČR by byl prázdný, že tu žádný není a že BIS kecá a jednán se o účelové a poplašné zprávy !!!
  a nebo naopak, že všichni diplomati z Ruska pobývající v ČR jsou diplomatičtí špioni a dovážejí do ČR jedovatý RICIN a chtějí politiky otrávit !!!
  …..tak si vyberte české ovečky, co tím chtěl Zeman docílit, aby BIS uvedli jména Ruských špionů a popřípadě se o tom dozvěděl český národ….ale nedocílil toho a stejně tak i vy, občané ČR se dozvíte kulový smradlyvý a tak na Zemana plivejte při každé příležitosti, je to váš prezident, který chtěl vědět kolik tu řádí Ruských špiclů !!!!
  NEDOZVĚDĚL SE a tak špioni mohou nadále do ČR diplomaticky dovážet Riciny a páchat v utajení na území ČR špionážní činnost a vrchní velitel ozbrojených sil ČR nemůže proti špionům zakročit a nebo nedovážejí špioni Riciny do ČR a BIS si diplomaty s Ricinem vymýšlí a dělá, že vlastenecky pracuje a odhaluje špiony s Ricinem a tím potěmkinovsky dokazují, že nejsou čučkaři jak tvrdí Zemen
  ….a tak je to správné, tak to má být a tak se mi to líbí a já těm špionům Rusům fandím, aby na žádném seznamu v ČR jejich jména nefigurovali, ať mají na svoje špionážní rejdy v ČR klid a BIS ať Zemanovi z vysoka NAKAŠLE …a žádný seznam se vrchnímu veliteli ozbrojených sil a prezidentovi předkládat nebude !!!!

Přidávání komentářů není povoleno