Miloš Zeman provalil muže na černou práci. Nové „Olovo“ se lije na šéfa BIS Koudelku
KOMENTÁŘ. Jméno Jiří Rom bylo ještě před pár dny známé jen pár fajnšmekrům a expertům ze zpravodajské komunity. Teď je z bývalého náměstka ředitele BIS a dlouholetého šéfa analytiky tajné služby veřejně známá osoba – Romovu identitu i práci na kompromateriálu na ředitele BIS Michala Koudelku osobně provalil prezident Miloš Zeman.
Ne, že by se nevědělo, že Jiří Rom letos po čtvrt století opustil tajnou službu a nastoupil na Pražský hrad. Sám ze zveřejnění téhle informace neměl radost. Jeho snaze zůstat mužem v pozadí, i integritě bývalého zpravodajského důstojníka, u nějž se očekává i po odchodu ze služby loajalita, dal však nyní definitivní polibek smrti prezident Zeman.
Ten v rozhovoru pro MF Dnes otevřeně řekl, že premiéru Babišovi „předá materiál, který se týká pana Koudelky“ s důležitým podotekem, že „v Kanceláři prezidenta republiky začal pracovat bývalý šéf analytiky BIS Jiří Rom“. Přičemž jedno podmiňuje druhé: Rom byl najat na to, aby něco dodal na Koudelku.
Podřízeným Honzy Nováka
Zeman svým výrokem Roma zdiskreditoval a podle dostupných informací zevnitř BIS i vystavil opovržení ve zpravodajské komunitě. Prezident zjevně ztrácí kontrolu nad sebou samým a tím, co vypouští z úst. Je ovšem i adresátem tajných zpráv BIS a zároveň jsou jeho nejbližšími spolupracovníky lidé, kteří by se k deskám s nápisem tajné (natož přísně tajné) neměli ani přiblížit – kancléř bez prověrky Vratislav Mynář a poradce bez poradenské smlouvy Martin Nejedlý. Zeman je tedy i bezpečnostním rizikem. Ze zákona je adresátem zpravodajských informací, jež se přitom velmi pravděpodobně týkají i lidí z jeho bezprostředního okolí.
A do toho teď v Kanceláři Pražského hradu v podřízeném postavení přistane člověk, který měl dlouhé roky přístup k těm nejtajnějším a nejcitlivějším zpravodajským informacím: u centrální analytiky BIS se scházejí k vyhodnocení veškeré poznatky, které služba nasbírá. Takové informace by si měl Rom pochopitelně nechat pro sebe i po skončení služebního poměru. Budeme věřit, že povinnou mlčenlivost skutečně zachovává – třeba i v neformálních debatách s pány Mynářem a Nejedlým.
Ti naopak o podobný druh informací mají značný zájem. Také se lecčemu přiučili od bývalé Zemanovy šedé eminence Miroslava Šloufa, který je k Zemanovi vytáhl. Současná příprava kompromitujícího materiálu na Koudelku asi nikoli náhodou připomíná kauzu Olovo, plán Zemanových poradců, jak zdiskreditovat Zemanovu stranickou oponentku a kritičku Petru Buzkovou. S tím rozdílem, že nyní Zeman svůj úmysl vytroubil do světa předem, zatímco u Olova se ještě snažil tvářit, že s ním nemá nic společného.
Pro Jiřího Roma, člověka, který vystoupal v hierarchii BIS opravdu vysoko, asi není snadné skousnout jednak to, jakým způsobem jej teď prezident práskl veřejnosti, podobně jako fakt, že v hradní pavučině vazeb je jen podřízeným šéfa bezpečnosti, celkem nenápadného úředníka Jana Nováka. Odhodlání „najít něco na Koudelku“ musí být tedy pro Jiřího Roma samo o sobě silným motivujícím prvkem.
Rom se přitom prý ještě v řadách BIS netajil nelibostí k současné politické reprezentaci včetně hlavy státu, sympatizoval s hnutím Milion chvilek. A v podstatě obratem začal pracovat v zájmu Miloše Zemana a jeho suity.
Z BIS někdejší šéfanalytik rozhodně neodcházel v dobrém. Měl své ambice, coby náměstek dlouholetého šéfa BIS Jiřího Langa (ten byl v čele BIS dlouhých 13 let) věřil, že korunním princem, který službu po něm převezme, bude on. Jenže vláda Bohuslava Sobotky v srpnu 2016 jmenovala Michala Koudelku. Informace zevnitř tajné služby popisují to, jak byl Jiří Rom zhrzený a že navzdory tomu, že je schopný odborník, začal svůj tým svými negativní postoji k vedení rozkládat zevnitř. Poslední kapkou bylo, když Koudelka vloni rozhodl, že šéfa analytiky nově přeřadí pod svého prvního náměstka. Tím jej odřízl od nejvyššího vedení BIS. Rom dal „do roka a do dne“ výpověď a dříve asi nezamýšlená cesta na Hrad se mu otevřela.
Koudelkova politická cena
Můžeme se samozřejmě nad prezidentem a jeho praktikami pohoršovat, reálná politika je ale věc druhá. Bez ohledu na to, jak to nyní s přislíbeným hanopisem dopadne, Zeman je ten, kdo ve věci ředitele BIS tahá za poměrně dlouhý konec. Ačkoli ředitele BIS sice odvolává a jmenuje výhradně vláda (po projednání ve sněmovním Výboru pro bezpečnost), je to pozice, na níž má Zeman zájem a je tedy předmětem obchodu. Koudelka, po jehož hlavě Zeman už dlouho pase, má tedy velkou politickou cenu.
Řediteli BIS jeho první pětileté funkční období končí příští rok v srpnu. O tom, zda ve funkci zůstane, nebo se bude muset balit, by ale mělo být jasno mnohem dříve, řekněme v květnu, v červnu příštího roku. „Domnívám se, že pan Koudelka by měl být odvolán, ale vzhledem k tomu, že jeho funkční období vyprší ani ne za rok, tak už to pokládám za trochu bezpředmětné,“ řekl Zeman a jasně tím vzkázal, že počítá s tím, že žádné prodloužení mandátu šéfa „bisky“ nebude.
Andrej Babiš zatím za Koudelkou stojí. Prezident má ale co nabídnout – příslib, že Babiše podrží po příštích parlamentních volbách a jmenuje jej premiérem i s jeho očekávaným bídným koaličním potenciálem.
Ještě zbývá dodat, čím že to Koudelka Zemanovi tak leží v žaludku. Dnešní ředitel kontrarozvědky vedl deset let kontrašpionáž, která se zaměřovala na Rusko a Čínu. O aktivitách těchto dvou mocností (jež jsou srdci českého prezidenta a peněženkám pánů Mynáře a Nejedlého tak blízké) v Česku ví tedy svoje a otevřeně o tom mluví – o dezinformační válce, přebujelé ruské ambasádě, špionáži, vlivových operacích, užitečných idiotech mezi českými veřejnými osobami…
Poslední kapka byla asi kauza novičok, kdy Zeman k radosti ruské propagandistické mašinérie „potvrdil“, že se tato chemická látka vyráběla a testovala v Česku. Koudelka naopak veřejně řekl, že „novičok byla brutální ruská kampaň proti Česku“; práce BIS pak hrála roli i při následném vyhoštění tří zaměstnanců ruské ambasády.
A mimochodem: neveřejná výroční zpráva BIS za rok 2019 je už napsaná a dávno odevzdaná zákonným adresátům, četli ji tedy už i na Pražském hradě. Dá se celkem dobře odhadnout, že ve vztahu k zájmům a aktivitám Ruska a Číny je popis situace stejně jednoznačný jako v letech předchozích. S tím rozdílem, že jak Rusko, tak Čína mají enormní zájem o nastartovaný tendr na dostavbu Dukovan a každá podobná negativní reklama je pro ně špatně. Ví to i Zeman a spol, i když zprávy BIS běžně označuje za „plácání“ a jejich autory za „čučkaře“.
Doposud svou zášť Zeman projevoval jen pětinásobným trapným odmítáním povýšení Koudelky do generálského stavu. Teď vytahuje těžký kalibr. A je mu jedno, že tím jen podtrhuje úpadek svůj, úpadek celého prezidentského úřadu a připomíná, že ke špinavým metodám neměl ve své kariéře nikdy moc daleko.
Tento redakční text serveru HlídacíPes.org vychází v rámci spolupráce i na webu ekonomického týdeníku Hrot.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Donald Trump jako prorok změny. K horšímu
Orbán odměňuje své věrné v Česku. Maďarské vyznamenání má i novinář Léko
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
18 komentářů
Ten kdo si přečte knihu od bývalého příslušníka BIS V. Hučína — Není to o mně ale o nás — tak ho nepřekvapí jednání prezidenta Zemana. Navíc se dozví jakého prezidenta jsme si zvolili. Hučín se zná jistě i s Romem. Volby sice skončily ale zůstala reálná špinavá politika.
Také bych rád vznesl dotaz, proč dostává nesvéprávný, build a houseač přímo volený úředník tajné zprávy?
Vím, nikdo mi na to neodpoví, ale za úvahu jistě dotaz stojí.
Bohužel, opět se musíme vrátit k pointě onoho hanbatého vtipu, „Na tom jsme se přece dohodli předem“. Že takto tajné státní služby fungují, a jsou schopny, ze svých dlouho střádaných zásob informací doslova „na každého něco najít“. Samozřejmě, jiný level namísto „najít“, vytvořit (tedy něco úplně smyšleného), plus další level je účelově podat trestní oznámení, které policie musí vyšetřovat – a ona nevina se bohužel prokazuje těžko.. Ale v tom by snad právě novináři měli lidem udělat – ale objektivně jasno, tedy až to Zeman zveřejní-
V tom je ta vysoká politika tvrdá, a pokušení využít státem placené špiony velké. Nejen tedy u Zemana a Babiše. Výhodou těch dvou je v tom, že už nemají co příliš ztratit. Zeman už příště kandidovat nebude, a Babiš už je se svým Agrofertem (a kontakty) za vodou, i bez politiky.
Zřejmě se – s covidem19 příblížil čas, kdy bude muset hlava všehomíra se svým ministrantem po vzoru prezidenta Husáka zaujmout frontální obranu svého “ přímého“ mandátu slovy: „Nejsem ho.no u cesty, do kterého si může každý kopnout…!“ – a možná i připomenout jak spolu s úhlavním nepřítelem dokázal vyvést národ z politické krize uzavřením tzv. Opoziční smlouvy ???
Všude je něco,ale v tak malé zemi jako je naše se pořád hledá špína na kde koho pak to má u nás k něčemu vypadat.Jestliže president nemá duvěru v tajné služby oč se chce opírat očínské tajné nebo ruské ,po jeho odchodu tady bude rozvráceno uplně všechno národ ekonomika ,morálka a to díky choutkám někoho zničit,nepovýšit,chovat se jak mocipán-no na to presidenta tohoto ražení nepotřebujem.
Nikde na světě není taková „hlava státu“, která veřejně konstatuje, že si najala
někoho na shromáždění kompromitačního materiálu proti šéfovi vlastní rozvědky.
Je to naprosto neuvěřitelný skandál a páni poslanci i senátoři by už s tím měli
konečně něco dělat.
Nikde na světě nejsou takoví voliči, aby si takovou hlavu státu nainstalovali dokonce podruhé….
Jak je možné, že kolaborantský politik může zastávat funkci prezidenta? Je třeba ho znovu prověřit, protože způsob jak se projevuje a lidé, kteří ho v nejbližším okolí manipulují, ho už dávno zdiskreditovali. Myslím, že soud za vlastizradu by byl důstojným ukončením jeho politické kariéry.
to, co predvadi Zeman alias Mlha je tezko uveritelne. a bezpecne se jedna o velezradne jednani – kompromitovat vlastni tajnou sluzbu, abych dosahl nejakych pochybnych cilu pro sve „kamarady“ nehlede na velke bezpecnostni riziko, to uz nic jineho byt nemuze. bohuzel je asi neodvolatelny, tak musime verit, ze mu tahle silena prasarna nevyjde..on uz totiz nema vubec zadne zabrany
Nejhorší agenti BIS jsou ti co něco vytvoří a prodají novinářům a ti pak zajistí odsouzení i neviných.
1) Ten Jiri Rom mi pripada jako Robert Slachta – ctizadostivy nymand, ktery udela cokoliv, aby byl videt. Nevim, jestli je dobry pristup spolehat na jeho mlcenlivost. 2) Na prikladu GIBS a Murina se da ukazat, ze k odchodu lze jakehokoliv reditele donutit i bez slozky/hanopisu. Mozna brzy vyjde nejaky clanek v Babiso-novinach. Unik z Romovy zpravy. 3) Celkem by me zajimalo, jestli v tech utajovanych zpravach BIS jsou jmena konkretnich lidi. Jake to asi je, kdyz si tam Eman cte o sobe a cele te hradni svoloci?
Nejsem znalec veřejné scény, ani činnosti zpravodajských služeb. Celý pracovní život jsem se živil (a bavil, protože ta prácemě bavila) jako chemik a z toho 13 let jako chemik analytik (tedy ten, kdo analyzy sloučenin provádí) i na vojně jsem byl u chemického vojska a proto vím, že máme-li vypracovat metodu detekce a případného zneškodnění, té či oné sloučeniny, BCHL (bojové chemické látky) nevyjímaje, musím tu sloučeninu mít k dispozici. Pokud není dostupná v obchodě s chemikáliemi, tak si ji musím vyrobit (říká se mezi chemiky „připravit“) v potřebném, většinou v množství ne úplně menším než malém, tedy dostatečném. To je postup běžný i v případě BCHL, proto je-li AČR schopna „novičok“ detekovat a zneškodňovat, což bylo potvrzeno veřejně z mnoha stran, mimo jiné paní Danou Drábovou, předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. v ČT24. Je tedy jisté, že „novičok“ byl i na území ČR vyroben, či, jak říkáme my chemici připraven a to v množství potřebném pro vývoj metody detekce a postupu zneškodnění případné kontaminace v terénu. Nemůže tedy jít, z principu věci. o nějakou ruskou propagandu, ale o prokázaný fakt. Jestli to nějaká tajná služba ví nebo „jí o tom není nic známo“, na té skutečnosti nic nemění.
Minimálně od dob slavného dvojitého svinstva uspořádaného v roce 2010 plk. Kubicem, což byl bezprecedentní útok na demokratický průběh voleb, který mu bohužel bez problémů prošel, považuje sebe dbalý občan všechny ty naše bezpečnostní struktury za naprosto nedůvěryhodné. A každoroční studenoválečnické slohové cvičení na tom nic nezmění.
Ještě to dezinformační tedy hlídací pes nečetl, ale už asi ví co tam je, a pokud neví, tak zase ví, že je to lež.
Orwell byl se svou tvorbou slabý čaj proti elfům a jiným strážcům jediných správných názorů.
Pane Dubný, čtěte ještě jednou.. Autoři článku ani jednou nezmínili, že by něco věděli, ale na základě dostupných faktů uvažují a odhadují.. To je zásadní rozdíl mezi jejich pojetím sdělování informací a naprosto skandálním, osobně zaměřeným a státu škodlivým výrokům zcela nemorálního člověka, který je již druhé období, žel, prezidentem naší republiky.. Už v r.’90 bylo a stále je naprosto očividné, čeho všeho je schopen a ochoten v zájmu svém nebo v zájmu jeho oblíbenců.. Je bez debaty osobou, která náš stát zrazuje a bojím se domyslet, co páchá ve chvílích, jež zůstávají utajeny.. Pokud příští parlamentní volby nakonec povedou k výměně vlády, senátní žaloba z roku 2019 na Ing.Miloše Zemana musí být jednou z prvních věcí k projednání.. Každý den jeho úřadu hrozí nenapravitelnými škodami.. Děsí mě pozice rukojmí Ruska či Číny (hospodářství i politika) při svěření dostavby jaderné elektrárny, bez nadsázky na 80 – 100 let, stejně, jako to provedl Orban v Maďarsku.. Ze srdce děkuji všem novinářům a publicistům, kteří se nenechali uplatit a zastrašit usvědčenými zločinci, jako je Zeman a Babiš.. Great Job..
Když byl ředitelem BIS Jiří Lang, (předchůdce plk. Koudelky) tak v podstatě o něm nikdo neslyšel… Když se pak stal ředitelem BIS Michal Koudelka tak najednou se BIS vyjadřuje i k výuce ve školách. A výrok Miloše Zemana k novičoku nezněl, že tento novičok („použitý ke Skripalovi“) se vyrobil u nás, on řekl, že ho umíme vyrobit a v laboratorním množství byl u nás vyroben – to koneckonců potvrdil i tehdejší ředitel vojenského chemického ústavu (a pak byl odejit dobrovolně-nedobrovolně).
Na ředitele zpravodajské služby, kterého vyznamená zahraniční rozvědka nejvyšším vyznamenáním, které může svému zaměstnanci udělit, zdůrazňuji svému zaměstnanci, netřeba lít „Olovo“, ani nové.
A tzv.HlídacíPes hlídá vlastně co ? Některé publikace vypadají nedůvěřivě a neuvěřitelně.