Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Miloš Zeman a jeho kancléř Vratislav Mynář. Foto: DAN MATERNA / MAFRA / Profimedia
,

Robert Břešťan: Vláda by měla z rozpočtu Hradu škrtnout „Balákových“ 200 milionů

KOMENTÁŘ. Když už tedy hradní partička roztočila kola černé ekonomiky a mafiánských praktik tak, že prezident bezostyšně omilostní odsouzeného člena klanu, mělo by to mít své důsledky. Když ne jiné, tak ekonomické.

Když Miloši Zemanovi nevadí, že se mu doslova za humny kradlo, respektive manipulovalo s veřejnou zakázkou za 200 milionů korun, jak pravomocně rozhodl soud, pravděpodobně mu na těch penězích až tak nesejde.

Vláda s jeho prezidentskou milostí nemůže dělat nic, mohla by ale Hradu sáhnout na rozpočet. Jistě – rozpočet je zákon a nedávno byl řádně schválen, ale známe to – kde je vůle, je i cesta. Hodí se přeci každý milion, ne?

Na Hradě se mlaská

Je to naopak Pražský hrad, kdo se v posledních letech doslova rozežral. A to v situaci, kdy churavý prezident prakticky nikam nejezdí, nikoho ze zahraničí nepřijímá (ani nezajímá), nereprezentuje. Jen čerpá. On i jeho okolí. Pro letošek už Hrad rovnou oznámil, že Zeman do zahraničí cestovat nebude. V Lánech je mu dobře.

Rozpočet Kanceláře prezidenta republiky, která zajišťuje prezidentovi servis – včetně nadstandardní a zdravotními pojišťovnami nehrazené péče – v posledních letech značně nabobtnal. Vloni dosáhl téměř 546 milionů. O rok dříve to bylo dokonce 654,4 milionu korun. V roce 2013, kdy Zeman v prezidentské funkci začínal, byl rozpočet Hradu necelých 341 milionů.

Už před jmenováním vlády Petra Fialy se spekulovalo o tom, že by si koalice mohla jmenování všech svých kandidátů (v době, kdy Zeman otevřeně avizoval, že nehodlá akceptovat Jana Lipavského na post ministra zahraničí) vymoct hrozbou výrazného seškrtání hradního rozpočtu. Už tehdy to ale nynější vládní politici neoznačovali za dobrý nápad.

Jenže tohle sklánění se před Zemanem má svoje důsledky. Teď je dobrá příležitost rozpočet Hradu ještě přehodnotit a prostě poslat méně. Třeba o těch Balákových 200 milionů.

Když počátkem března Poslanecká sněmovna schvalovala upravený rozpočet s deficitem 280 miliard, nechala Hradu původně navržených 420 milionů, navzdory snahám některých poslanců aspoň o výchovné snížení o pár milionů. Nestalo se.

Rok jen s půlkou rozpočtu

Těch 420 milionů sice nijak nevybočuje z výše původně schválených rozpočtů za poslední roky, jenže v uplynulých pěti letech Pražský hrad vždy svůj rozpočet výrazně překročil. Navzdory tomu, že se Zeman tak rád prezentuje jako příznivec odpovědného a vyrovnaného hospodaření a část svého platu dokonce kdysi dedikoval na snižování státního dluhu.

V loňském roce Hrad svůj limit přešvihl o 123 milionů, o rok dříve Babišova vláda „dosypala“ dokonce 215 milionů korun – prý kvůli „propadu příjmů z turismu, pronájmu a nižšího zájmu o konání společenských akcí“. V součtu za celou pětiletku si Hrad původně přidělený rozpočet navýšil o 411 milionů korun. To je v podstatě jeden rok z eráru navíc.

Jinými slovy – Hrad už dostal dost. A skrze peníze, kterým pánové na Hradě tak dobře rozumějí, by bylo na místě ukázat nesouhlas s jejich činy. Ten rok do příchodu nového prezidenta (či prezidentky) by to s polovičním rozpočtem už nějak překlepali.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

19 komentářů

 1. Jiřina napsal:

  Lid zvolil prezidenta,lid odvolá prezidenta.Stačí podpisové akce a petice.Tak do toho.Padne Mynář a „ovečka“.Vždyť to je panoptikum.

  • toky napsal:

   Lid si zvolil zločince a politici dělají vše pro to aby ho nemuseli vyrazit. Kde není odvaha, není vůle.

 2. Karel Mareš napsal:

  Tak to je dobrý článek když jim vezmete těch dveste milionů tak Správa Pražského hradu nebude moci dokončit opravy které má bohužel zosfazovane na několik let dříve žili s turismu ale když přišel covid tak turisté už nebyly a všechny ty rekonstrukce které byly už rozjeté tak se museli z něčeho zaplatit takže je zaplatili z fondů a když fondy vyschly a žijí pouze z rozpočtu tak se všechno co je nasmlouvané nestihne opravit a budou za to velké pokuty takže tady si myslím že cesta nevede.

  • petrph napsal:

   Copak nějací turisti, ale co kdyby na Hrad přijela nějaká zahraniční delegace, třeba z Brusele. Ti by se pak divili co je to u nás za bordel, kdyby se tam měli brodit bahnem a vevnitř nedostali ani minerálku :))))

  • Václav napsal:

   Pane Mareši,hrad ze svého opravy neplatí.

  • Tony napsal:

   Ne 200, ale 200 + uroky + DPH

 3. Miloslav Pokorný napsal:

  A že nikomu nevadily amestie od Václava Havla, že? A že jich bylo a nejen ekonomické, ale pouštěl i nejtěžší zločince a vrahy.

  • Manitius napsal:

   Hlavně ty doživotně odsouzené, že pane?

  • Renata Křížová napsal:

   M.Pokorný, znamená to tedy vaší optikou, že se v podstatě nicmoc neděje ??

  • Rosomak obecny napsal:

   Pane Pokorny sundejte tu komunistickou vlajku a chovejte se demokraticky..to co Havel udelal byl svobodny stat to co dela ,,flaska,, je rozkradani statu a za nitky taha kancler. Kdepak je Nejedly ten se radeji zdekoval. Proberte se

 4. toky napsal:

  Hradní mafie zachraňuje svého člena, mohl by taky začít zpívat.

 5. Tonda napsal:

  Nepodsouvejte jesnodussim jedincum (nebo vy si to snad myslite), ze nekdo ukradl 200 mega? Radeji si dejte tu praci a vysvetlete o co v te kauze slo a o kolik kdo tedy prisel. Takhle je to, ale Jednodussi.

 6. Tomash Astacus napsal:

  Je komentováno, kolik dosud stála zdravotnická péče MZ, ale kolik stála zdravotní péče VH, zejména jeho operace se již nehovoří, obdivuhodné, to již současná respektive její příznivci vládnoucí třídy jaksi zapomínají, a to zejména poslanci a senátoři „modrého ptáka“ nehovoří a proč, nehodí se jim to do krámu. Tomash

 7. petrph napsal:

  Že bych se prosím zeptal, jak se to prosím správně a právně dělá, že vláda může už z  parlamentem schváleného rozpočtu odebrat nezávislé státní instituci (Hrad prosím nepatří pod žádného ministra), půlku jejího rozpočtu??
  Taková konfiskace (nic jiného to není), by třeba mohla zajímat i Ústavní soud.
  No jo, kde je vůle, je i cesta,.. tak to si říkal Babiš, když žádal dotaci pro Čapí hnízdi, a to měl lepší právníky než pětikolka…

  • Pavel napsal:

   Víš, že státní rozpočet je zákon, petříku? A že každý zákon se dá novelizovat? Vypadá to, že ne. I když ze skušenosti, se svým guru burešem bys pro něj tuhle zcela běžnou praxi neustále novelizovat rozpočet, mohl znát. Každopádně platí, že zbraně za dvě stě milionů by v ukrajinských ruskou byly nekonečně prospěšnější než dvě stě milionů rozkradených čučkařovýma podržtaškama.

 8. Toky napsal:

  Kdyby existovala spravedlnost, naházeli by je do Vltavy.

  • Laura napsal:

   Kdyby existovala spravedlnost, tak ten nechutný ožrala už na Hradě dávno není. Mynář a spol. by ho mohli navštěvovat v lepším případě na LDN.

  • Pavel napsal:

   Chcete aby se na Vltavě opakovala Bečva? K likvidaci nebezpečného biologického materiálu je třeba přistupovat s největší opatrností.

 9. Dušan napsal:

  Zeman spol. s r.o. se řídí heslem; Kdo neokrádá stát, tak okrádá vlastní rodinu. Stát jsme my občané, daňoví poplatníci a to znamená, že nás systematicky po celou dobu okrádá a přitom lže jak tiskne. A někteří mu ještě za to tleskají ve stoje. Zeman spol. s r.o. to má za pár, ale hrozí, že za něho přijde náhrada daleko většího kalibru Babiš Holding a to teprve bude vítr. Pokud se občané do té doby nevzpamatují?

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost