Miloš Zeman a jeho kancléř Vratislav Mynář. Foto: DAN MATERNA / MAFRA / Profimedia

Robert Břešťan: Vláda by měla z rozpočtu Hradu škrtnout „Balákových“ 200 milionů

Napsal/a Robert Břešťan 30. března 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Když už tedy hradní partička roztočila kola černé ekonomiky a mafiánských praktik tak, že prezident bezostyšně omilostní odsouzeného člena klanu, mělo by to mít své důsledky. Když ne jiné, tak ekonomické.

Když Miloši Zemanovi nevadí, že se mu doslova za humny kradlo, respektive manipulovalo s veřejnou zakázkou za 200 milionů korun, jak pravomocně rozhodl soud, pravděpodobně mu na těch penězích až tak nesejde.

Vláda s jeho prezidentskou milostí nemůže dělat nic, mohla by ale Hradu sáhnout na rozpočet. Jistě – rozpočet je zákon a nedávno byl řádně schválen, ale známe to – kde je vůle, je i cesta. Hodí se přeci každý milion, ne?

Na Hradě se mlaská

Je to naopak Pražský hrad, kdo se v posledních letech doslova rozežral. A to v situaci, kdy churavý prezident prakticky nikam nejezdí, nikoho ze zahraničí nepřijímá (ani nezajímá), nereprezentuje. Jen čerpá. On i jeho okolí. Pro letošek už Hrad rovnou oznámil, že Zeman do zahraničí cestovat nebude. V Lánech je mu dobře.

Rozpočet Kanceláře prezidenta republiky, která zajišťuje prezidentovi servis – včetně nadstandardní a zdravotními pojišťovnami nehrazené péče – v posledních letech značně nabobtnal. Vloni dosáhl téměř 546 milionů. O rok dříve to bylo dokonce 654,4 milionu korun. V roce 2013, kdy Zeman v prezidentské funkci začínal, byl rozpočet Hradu necelých 341 milionů.

Už před jmenováním vlády Petra Fialy se spekulovalo o tom, že by si koalice mohla jmenování všech svých kandidátů (v době, kdy Zeman otevřeně avizoval, že nehodlá akceptovat Jana Lipavského na post ministra zahraničí) vymoct hrozbou výrazného seškrtání hradního rozpočtu. Už tehdy to ale nynější vládní politici neoznačovali za dobrý nápad.

Jenže tohle sklánění se před Zemanem má svoje důsledky. Teď je dobrá příležitost rozpočet Hradu ještě přehodnotit a prostě poslat méně. Třeba o těch Balákových 200 milionů.

Když počátkem března Poslanecká sněmovna schvalovala upravený rozpočet s deficitem 280 miliard, nechala Hradu původně navržených 420 milionů, navzdory snahám některých poslanců aspoň o výchovné snížení o pár milionů. Nestalo se.

Rok jen s půlkou rozpočtu

Těch 420 milionů sice nijak nevybočuje z výše původně schválených rozpočtů za poslední roky, jenže v uplynulých pěti letech Pražský hrad vždy svůj rozpočet výrazně překročil. Navzdory tomu, že se Zeman tak rád prezentuje jako příznivec odpovědného a vyrovnaného hospodaření a část svého platu dokonce kdysi dedikoval na snižování státního dluhu.

V loňském roce Hrad svůj limit přešvihl o 123 milionů, o rok dříve Babišova vláda „dosypala“ dokonce 215 milionů korun – prý kvůli „propadu příjmů z turismu, pronájmu a nižšího zájmu o konání společenských akcí“. V součtu za celou pětiletku si Hrad původně přidělený rozpočet navýšil o 411 milionů korun. To je v podstatě jeden rok z eráru navíc.

Jinými slovy – Hrad už dostal dost. A skrze peníze, kterým pánové na Hradě tak dobře rozumějí, by bylo na místě ukázat nesouhlas s jejich činy. Ten rok do příchodu nového prezidenta (či prezidentky) by to s polovičním rozpočtem už nějak překlepali.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)