Foto: Radek Vebr/ MAFRA/ Profimedia

Robert Břešťan: Tohle není nová totalita. Tohle je totální Babiš

Napsal/a Robert Břešťan 7. září 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Bez výkřiků o tom, že „tohle je nová totalita“, se neobejde v poslední době snad žádné veřejné vystoupení Andreje Babiše. I když jde o naučené marketingové heslo, dokládá to vedle jeho bezbřehého populismu i jeho pokřivené povědomí o tom, co to totalita je a byla.

Co také chtít od muže, který s vážnou tváří prohlašuje, že do komunistické strany vstoupil proto, že si to přála maminka a že on spolupracoval s „tou hodnou StB“, jak bezelstně pravil dva roky před svým vstupem do politiky.

Povědomí o tom, co to skutečně totalita byla a je, má Babiš zjevně pokřivené. Těžko se tomu divit, když v mládí na rozdíl od drtivé většiny tehdejších obyvatel komunistického Československa mohl díky panu otci jezdit na Západ a studovat na lyceu ve Švýcarsku (jehož tamní spolužáci podle legendy, již šíří sám Babiš, po desítkách let pomohli zafinancovat a nastartovat jeho byznys s Agrofertem).

Králíci v klobouku totality

Pravdu má Babiš alespoň v tom, jak pravil v castrovsko-jakešovském projevu v Poslanecké sněmovně, že „za totality nebyly Kauflandy“.

Sám si ovšem široké nabídky západních produktů užil vrchovatě. Později mohl jako prověřený soudruh a spolupracovník StB pracovat v podniku zahraničního obchodu, cestovat a být v Maroku za místní honoraci.

Typické je i to, že si v marockém závětří počkal, jak to s tou revolucí doma dopadne a až pak se vrátil, aby využil všechny možnosti, jež skýtal začínající kapitalismus.

Jestli něco skutečně zavání novou totalitou, je to sílící trend otevřeného komerčního fašismu, jaký provozuje Viktor Orbán a Robert Fico, s nimiž se Babiš nikoli náhodou bratříčkuje.

Pokud má nyní Babiš pocit, že žije v „nové totalitě“, má se v ní náramně dobře. Má poslaneckou imunitu, naprostou svobodu slova, volný přístup do médií (přičemž řadě z nich se on sám důsledně vyhýbá), mnohamiliardový majetek, s nímž může svobodně nakládat v Česku i v zahraničí, či stranu a straníky, kteří ho až na drobné výjimky (rychle zapuzené) poslouchají na slovo.

Pojem „nová totalita“ si ovšem Babiš mumlá asi už i ze spaní a tvrdí, že „oni“, ti druzí, mají všechno. Do klobouku „nové totality“ pak strká králíky, co zrovna běží kolem: vládu, prezidenta, Ústavní soud, policii, média, Evropskou unii…

Ublíženě se může cítit teď, když byl dotlačený k prodeji Mafry, která mu v posledních deseti letech dobře posloužila. Nad tím, jak mu média ustavičně škodí, přitom Babiš štká po celou svou vlastnickou dekádu.

Podobně jako jeden z největších příjemců evropských dotací pomlouvá Brusel a jako majitel potravinářských a zemědělských firem, které si nejvíce navýšily marže, kritizuje vysokou inflaci.

O ovládnutí systému hovoří muž, který vždy těžil z osobních vazeb a ze své moci, který šel do politiky jen proto, aby si ochránil svůj byznys, jemuž kryli záda členové jeho strany a který plánuje de facto likvidaci veřejnoprávní televize a rozhlasu, jak je známe, tím, že až bude ve vládě, škrtne prý koncesionářské poplatky…

Pravdu má Babiš alespoň v tom, jak pravil v castrovsko-jakešovském projevu v Poslanecké sněmovně, že „za totality nebyly Kauflandy“.

Lovy v kalných vodách

Jestli něco skutečně zavání novou totalitou, je to sílící trend otevřeného komerčního fašismu, jaký provozuje Viktor Orbán a Robert Fico, s nimiž se Babiš nikoli náhodou bratříčkuje.

Všichni tito mužové vzývají charakteristické rysy uzavřené, totalitní, společnosti: hledání vnějšího nepřítele, snahu o soběstačnost, kontrolu médií, uzavřenost hranic i uzavřenost mentální, nacionalismus, vymezování se proti elitám, uplácení mas, sociální inženýrství, budování pocitu, že stát je tu jen od toho, aby rozděloval peníze (nám, ne „těm druhým“), i obdiv k vládě pevné ruky.

Řeči o tom, že v dnešním Česku žijeme novou totalitu, znějí sice jako zjevný blábol, ale je to marketingově promyšlený slogan a dav, jemuž jsou tahle slova určena, na něj slyší. Nemáme tu žádnou novou totalitu, máme tu totálního Babiše – na lovu voličských hlasů v čím dál kalnějších vodách.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)