Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Andrej Babiš vs. StB. Billboard před nákupním střediskem Kotva v Ostravě (2021) Foto: ADOLF HORSINKA / MAFRA / Profimedia
,

Babišova cesta k Agrofertu přes švýcarské spolužáky. Školní archiv s jejich jmény je nepřístupný

Archivy různých institucí už o minulosti Andreje Babiše prozradily leccos. Od jeho spolupráce s StB – kterou sám Babiš popírá a o kterou se soudí – až po detaily Babišova působení v Maroku v 80. letech či pobytu Babišovy rodiny ve Švýcarsku o dvacet let dřív. Právě ve Švýcarsku také možná leží odpověď na otázku, kdo přesně dnešnímu šéfovi hnutí ANO pomohl k ovládnutí holdingu Agrofert. Dokumenty, které by to mohly ozřejmit, ale nebudou kvůli rekonstrukci švýcarského archivu nejméně tři roky přístupné.

Jde o seznam spolužáků z ženevské školy Collège Rousseau, kteří Andreji Babišovi – podle jeho vlastního tvrzení – v začátcích podnikání finančně pomohli, ale jejichž totožnost nikdy nezveřejnil. Identita jeho někdejších spolužáků by byla důležitou novinkou. Jenže dostat se ke jménům nejde. Škola totiž prochází rozsáhlou rekonstrukcí a jak se po svých dotazech dozvěděl HlídacíPes.org, příslušné dokumenty nebudou minimálně do podzimu roku 2024 vůbec přístupné.

Zkuste maturanty…

„Práce mají bohužel velmi silný dopad na Collège Rousseau. Museli jsme všechny naše archivy přemístit a jsou uskladněné na několika různých místech mimo budovu,“ napsala škola v odpovědi na žádost o informaci podle informačního zákona, kterou HlídacíPes.org podal přes švýcarského prostředníka.

Ředitelka školy Nathalie Leutwylerová dodala, že „neví, jakou formu budou seznamy žáků z let 1969-1970 vůbec mít“. Právě na přelomu 60. a 70. let Andrej Babiš školu po dobu jednoho ročníku navštěvoval.

Babišův otec tehdy ve Švýcarsku působil jako obchodní přidělenec ve stálé misi Československa u OSN. Zbytek studia však už mladý Babiš kvůli zdravotním problémům absolvoval na gymnáziu v Bratislavě, kde také maturoval.

Zřejmě jediným konkrétním jménem, které Andrej Babiš v minulosti veřejně uváděl jako svou známost ze švýcarské školy, byl Roland Schaer, někdejší ředitel švýcarské společnosti Ost Finanz und Investment (O. F. I.).

Právě tato firma, podle Babiše založená jeho dávnými ženevskými spolužáky, mu v roce 1995 pomohla odpoutat nově vzniklou akciovou společnost Agrofert od slovenského Petrimexu, a to skrze navýšení kapitálu za ne zcela transparentních okolností. Dodnes není jasné, kdo za O.F.I stál. Babiš oficiálně svůj Agrofert převzal až v novém tisíciletí.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Právě proto by seznam Babišových spolužáků ze Ženevy mohl být zajímavým zdrojem informací. Přístup k dokumentům však nekomplikují jen stavební práce, ale i dlouhé lhůty švýcarských institucí.

Než vůbec škola odpověděla na žádost podle infozákona, uběhlo několik měsíců. Redakce proto školu mezitím oslovila i běžným novinářským dotazem, zda by nebylo možné seznamy studentů kromě uzavřeného školního archivu získat jinou cestou:

„Obávám se, že vám tento druh informace nemůžeme poskytnout. Můžete ale zkusit noviny, například Tribune de Genève publikuje seznamy tříd maturantů,“ napsala s odkazem na archivní vydání ženevského deníku Sofia Pedrosa z Collège Rousseau.

Spolužáci k nezaplacení

I když některé švýcarské noviny skutečně dodnes zveřejňují seznamy maturantů, to samo o sobě při pátrání po Babišových spolužácích příliš nepomůže. Jak jsme totiž zmínili, většinu středoškolského studia, včetně maturity, už Babiš absolvoval na Slovensku. Maturoval v červnu 1974 (kromě slovenštiny také z ruštiny, francouzštiny a matematiky); jeho maturitní vysvědčení včetně fotek Babišovy třídy loni zveřejnily Seznam Zprávy.

Podobnou třídní fotku či minimálně seznam žáků z Babišovy někdejší třídy, kde sám strávil jediný rok, by mohly ukrývat i archivy školy Collège Rousseau. „Dokumenty se vrátí na podzim 2024, uskladníme je v nových prostorách. Bohužel, do té doby nejsem schopná je najít,“ napsala ředitelka Collège Rousseau.

Odpověď na otázku, které spolužáky mohl mladý Andrej Babiš během tak krátké doby společného studia zaujmout natolik, že mu o víc než dvacet let později pomohli rozjet jeho miliardový byznys v Agrofertu, tak stále chybí.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

63 komentářů

 1. Milan napsal:

  No ty kráso,tak takovýhle mazec s hledáním co udělal a s kým chodil do školy Babiš před 30 a více lety tak to je fakt už na palici,nehledě na to kolik many many to musí ty POŽADATELE stát .!!Jak tak sleduji tu denní mediální masáž kolem něj,tak to musí být děsná PRÁCE,ještě že ten Babiš je,protože kdyby nebyl tak se média nebudou mít čím živit,protože prošetřovat STAN a Fialu s jejich SPOLU kolegy co oni dělali před cca 30 lety to by asi NOVINÁŘI nedostali za tu práci ani korunku HAHAHAHAHA !

  • Lenka napsal:

   Vše se dá najít na internetu, včetně té Karty STB. Jinak jeho postupné budování Agrofertu stačilo sledovat jeho nákupy ZZN ve velké privatizaci, zprávy o ovládnutí ze zákulisí např. Agrobanky ( zkrachovala)s, vzpomenout na zprávy o jeho konání, které bylo v několika reportážích – zaseté pole postříkané Rundapem na příkaz Faltýnka – aby nájemce pole pustil a získal je agrobaron, nebo téměř likvidace Kosteleckých uzenin prostřednictvím známosti v bance a pak jejich nucené převzetí , atd. atd.

  • hanina napsal:

   Souhlasím s vámi, kam až se dá zajít, jen aby něco našli nebo alespoň naznačili. Ještě jsem nečetlo o tom, s kým chodil do školky, případně jeslí!!!!

  • Milda napsal:

   No ty kráso jak se můžeš jmenovat Milan. Taková potupa takovému jménu. Bureš je symbol zla a spoluviníkem devastace demokratické kultury každý kdo mu podkuřuje.

  • Trixl napsal:

   Píšete hlouposti. Investigativní novináři prošetřují líp než Šlachta a ani Babiš nemá jak je umlčet. Vám ovšem šmejd v čele státu či dokonce na prezidentském postu evidentně nevadí. Ani si neuvědomujete, že jeho nenechavé ruce léta hrabaly a hrabou i ve vašich kapsách.

   • Aja napsal:

    Uz jen zbyva mu to prokazat.

   • Baranova napsal:

    Ale nebyl za těch 30 let sám a jediny tak ho nechte na pokoji jako ostatní zlodeje v ekonomice i politice

  • pablo41 napsal:

   To už by ani justici ani novinářům nezbyl část na STOKU. No, vám Milanům by to ale nevadilo.

  • ivan napsal:

   Vážený pane- ono je to důležité z jednoho krásného, ale pro vás nepochopitelného důvodu: Babiš senior, otec obou synů byl agnetem StB a významný člen KSĆ, matka také sloužila StB a KSČ, bratr je k nalezení v seznamu StB také, o Andym víme, že byl agentem StB. Prostě Babišovci jsou prominentní StBácká rodina a jak známo, sloužila komunistickému režimu věrně až do posledních chvil! Nyní se pod pláštíkem demokracie tento agent hlásí na Hrad, což už nestačí jeden proruský agent Zeman v současnosti? Navíc- StB a KGB byla propojená, copak není nepravděpodobné, že A.Babiš má svou složku s  komprem i v Moskvě? Je to spíše reálné!

  • Tondach napsal:

   Kdyby Babiš furt do všeho nestrkal rypák, nikdo by si ho nevšímal …. to vám, jeho natvrdlým voličům, nedochází?
   Špidla, Paroubek, Topolánek, Nečas i Sobotka více méně mlčí, jen Babiš pořád vřeští ty svoje nesmysly, který mu tak žerete!!

  • jirka napsal:

   hlavně že Vy vytváříte v prácí hodnoty a misto toho máte čas na psaní komentářů, ja mam alespoň dovolenou, a mimochodem Vy chcete za prezidenta slováka s nevyřešenou minulostií? Proč nekandiduje na Slovensku, myslím že máme dost kvalitnich čechů na tuto pozici.

  • Chmeldis napsal:

   Chtějí vědět, kdo mu pomohl ukrást Agrofert.

  • Pavel Srbek napsal:

   Vy se snažíte namočit do něčeho Fialu a SPOLU a nic co by zavánělo nějakým problémem nemáte, pouze tady žvaníte a nevíte nic. Ale na Babiše je toho tolik a dokonce soudem prokázáného a toho obhajujete. Začněte používat mozek a možná se vám dostane rozhřešení.

   • Aja napsal:

    Pokud je to u soudu prokazane, tak snad by mel byt odsouzen?

  • Fénix napsal:

   Víte, pane Milane, to máte tak. Vždy platilo, že nadělat se a vydělat si, umí každý blbec. A že poctivou prací se dá zbohatnout jen v určitých případech. Musí tam být vždy velká shoda okolností, myšleno od osobních schopností, momentální situace na trhu, v bankovnictví, navíc v osobní situaci a podobně. Ale když jsou někde „velké“ možnosti, tak je třeba těm okolnostem „trochu pomoci“. To tak bylo, je a bude. A bohužel jediná efektivní cesta, aby se z toho nestala smrtící rakovina je, aby do toho neustále někdo šťoural. Aby takoví neměli ten zvaný, který znám z komunismu, „klid na práci“. Nakonec i z tohoto důvodu, osobně jsem Babiše slyšel, jak říkal, že noviny koupil, aby ho nepomlouvali. Prostě potřebuje se soustředit na své zájmy a ne odpovídat na dotěrné otázky. Ale plně s vámi souhlasím, že novináři už dávno nedělají novinařinu, ale politicko-aktivistickou činnost. Takže skutečně jejich texty rozhodně vyvážené nejsou. Vzpomínám si, jak se jim to vymstilo, když byla, myslím ta první, volba prezidenta. Moře lidí bylo z té masáže tak otráveno, že to hodili Zemanovi. A protože to už od počátku bylo zhruba tak půl na půl, tak si myslím, že to rozhodlo. Pamatuji si velmi dobře, jak ten výsledek nemohli dlouho rozdýchat a nevěděli, co k tomu napsat. To bylo z těch jejich článků cítit (to jsme tehdy ještě noviny kupovali). Podobně to bylo při volbě v USA. Nyní už o panu Bidenovi raději ani nepíší, když to není bezpodmínečně nutné. A pak se diví, je jim náklady a tím i tržby neustále klesají.

  • skeptik napsal:

   Tak já se vůbec nedivím zájmu našich novinářů o Andreje Babiše, kterého jeho řídící důstojník StB Július Šuman v Babišově svazku popisuje jako vzorného komunistu a tajného „práskače“. Viz Tomáš Lemešami Z Bureše Babišem. Takovýmto „životopisem“ se nemůže pochlubit ani Petr Fiala, ani Vít Rakušan. Minulostí zmíněných osobností se Babišovi novináři zabývali, jenže nic takového nenašli, a tak je o panu Fialovi a panu Rakušanovi v tomto ohledu ticho po pěšině. To vám pane Milane jak je vidět vadí. Tomáš Lemešami se ve své knize také zmiňuje, že některé Babišovy bývalé spolužáky naši novináři přece jen našli a ptali se jich na údajnou půjčku peněz na nákup Agrofertu. Nikdo z těchto nalezených spolužáků o žádné půjčce nic nevěděl, ani o žádné půjčce nikdy nic neslyšel. Tito spolužáci neměli důvod nějakou půjčku tajit, naopak by potvrdili tvrzení Andreje Babiše, čímž by Andreji Babišovi pomohli. A tak je nadále zahaleno tajemstvím, odkud tyto peníze přišly. Z Ruska? Nedivil bych se. Pan Babiš musí mít s Rusy opravdu dobré vztahy, jestliže panu Babišovi umožnili ukrýt Babišova syna na okupovaný Krym, aby nemohl svědčit na policii ohledně kauzy Čapí hnízdo.

   • Tomis napsal:

    Dobrý den. Pokud je známo tak zatím nebyl předložen vázací akt s jeho podpisem. Navíc podotýkám, že před každou služební cestou byl rozhovor a po vrácení se ze služ. cesty podle vyhl. 100 musela být zpracována zpráva a zejména s kým jse setkal a jednal a znovu pohovor na StB, neboli plnění povinnosti ze zákona a nebyla zveřejněna žádná zpráva z jeho služebních cest. Navíc podotýkám, že pohovory byly ve dvou rovinách, a to ještě na PZO

    • skeptik napsal:

     Ten vázací akt byl buďto skartován, nebo se nachází v Rusku, kam byla obrovská část svazků podle svědectví Františka Stárka, bývalého disidenta, který byl 25. listopadu 1989 na základě milosti prezidenta Husáka propuštěn z vězení, zakládal novou tajnou službu a vyslýchal estébáky, odvezena ze sovětské vojenské posádky v Mimoni do Ruska. O tom, že Andrej Babiš vázací akt podepsal, se zmiňují estébáci v dokumentech, které se zachovaly. Viz Tomáš Lemešami Z Bureše Babišem.

  • Larry napsal:

   Trapneee👎👎👎👎👎👎👎👎👎😢😢😢😢😢

  • Joe napsal:

   Jenže ono to je stále aktuální, i po 30-ti letech.. navíc, trestně stíhaný člověk byl předseda vlády a teď usiluje o křeslo presidenta. To je jako v pořádku ???

  • Vladimir28 napsal:

   Svůj k svému. Tady je jakákoliv argumentace ztrátou času a energie.

  • Baranova napsal:

   A zjistit 20 let starý tunel v CR je holý nesmysl a 40 let starý seznam spolužáků z 1 ročníku osvětlí a vysvětlí vše ať žije Kocourkov

  • Dana napsal:

   Víte kolik známých lidí bylo členy STB? Před volbami mají politické strany nahnáno, aby hnutí ANO nevyhrálo volby. Bojí se ODS a jejich přidružené polit. strany, aby neztratily svoji vydobytou přesilu ve Sněmovně se 108 poslanci a vládu, která jim spadla do klína. Oni nevyhrály volby regulérně, použily hanebné intriky, stmelení 5. polit. stran, aby získaly nepřemožitelnost a porazily Babiše! Mně je jedno, kdo byl členem STB v době, kdy vládl jiný polit. režim. Jsou snad od r. 1990 vítězné politické strany serióznější, nedopustily se zločinů, rozkrádání státních financí, nezneužili svých kompetencí, skutečně vládly pro blaho občanů? Zamysleme se, každý může na kohokoliv vytáhnout hnůj špíny! Je současná vláda tou, která pracuje pro občany, nerozkrádá finance, nezneužívá státní finance patřící českým občanům, myslí na důchodce, celoživotně pracující, kteří přinášeli České republice ekonomické zisky a hodnotné výrobky? Hon na čarodějnice je zákeřnost a zbabělost útočníka, který chce zakrýt svoje nečestné politické špíny a točí se jako korouhvička, tak jak právě vítr fouká!

 2. Petr Janda napsal:

  Snad archiv ve Švycarsku nevyhoří! !

  • Fanda Nikl napsal:

   Miškin a Čepiga už budou bohužel zřejmě na cestě.

   • skeptik napsal:

    S čím tam ale jedou? Obávám se, že novičok nehoří. Budou jim muset stačit sirky.

  • Čočkin napsal:

   :))) já si spíš myslím že tu rekonstrukci financuje Bureš a v plánu je na hodně a hodně dlouho

  • ANN napsal:

   Jako u nás v r. 1989 ?

  • petrph napsal:

   Prokristapána neblbněte, tohle je archiv ve škole. Opravdu věříte v takovou konspiraci, že kvůliva tomu že je tam v nějaký 50 et starý ročence uvedenej seznam lidí co s Babišem chodili do školy, tam tu školu teď pojede někdo podpálit? 🙂 To je snad horší konspirace než ilumináti :)))))

 3. JoKr napsal:

  Stále není jasné, jakým zázrakem Babiš odkoupil od Spolany – GŘ Jaroslav Štrop – STB souputník – vulgo Jarda – Jarda – podíl za symbolickou – směšnou cenu cenu

  • Joe napsal:

   Je to jasné… Viz hledání novináře Kmenty. Babiš si vzal úvěr cca 2 mld ale rušil falešnými kamenama. Pravda je, že úvěr splatil. Ale nebýt bižuterie, nikdy by Agrofert nenastartoval

 4. jirka napsal:

  Samozřejmě, že ve Švýcarsku se nic nenajde. Jde jen o další z řady Babišových zastíracích výmyslů

  • Aja napsal:

   A co by se tam take melo najit, novinari tam mohou najit tak max. seznam spoluzaku.

 5. hruban.milan napsal:

  Asi novináři moc nevědí o tom, jak se podle národních standardů archivují a jak dlouho určité spisy a po jaké době se skartují. Snad nežijí v iluzi, že se dokumenety v sedmdesátých a na začátku osmdesátých let už digitalizovaly? Nehovoře o přístupových oprávněních k archivním dokumentům osobního charakteru. Jako konspirativní konstrukce je to ve vztahu k jakékoliv osobě ve spojení s tím, kdo kdy a s kým byl ve třídě před x- lety, více než úsměvné.

  • Honza napsal:

   Konstrukci přinesl Babiš, nikoliv novináři. Ani druh vazby není konspirativní, ale jasný – půjčka peněz. Už tomu chybí jen ti dobročinci. Viditelně se jim nelíbí, že o nich Babiš mluví (možná mu půjčili nezdaněné peníze, nebo chtěli utajit před berňákem úroky z půčky, evt. se báli vyhlášené švýcarské závisti). Nebo že by opravdu neexistovali? Prostě se ta storka Andrejovi moc nepovedla.

   • petrph napsal:

    No a o to prece jde ne? Jak spravne pisete, konstrukci prinesl Babis a jak na konci, treba asi neni pravdiva.
    Jenomze to budou (presneji uz jsou?) cesti novinary z HP, kteri se ten budou hrabat VE FRANCII v osobnich pomerech stovek lidi, a zjistovat zda ve sve cinnosti ,pred 40 lety,jak pisete neutajovali penize bernaku, nebo neco horsiho? Bez jakychkoliv dukazu, pouze s tim komprem ze 20 let predtim studovali ve skole s nejakym Babisem? Tak to je asi ve Francij radi mit nebudou..

    • Honza napsal:

     Tak ještě jednou. Storku vytáhl Babiš, nikoliv novináři. Hněv dotyčných (potenciálně zkoumaných) by se tedy měl obrátit proti Babišovi, nikoliv proti novinářům.
     Myslím, že novináři jsou zvyklí na to, že je málokdo má rád.

 6. Filip napsal:

  Ti naši naivní novináři , žádní spolužáci nebyly. Byly jen peníze z úplatků z PZO , uložené u banky Vontobel v Lichenštejnsku.

 7. josef napsal:

  tipiše demokratiše Česká masmédia a velí tomu člověk,který by mohl mít trochu ruzumu,nemá,protože hňupoviny,oblbování národa zlodějskými demokraty stále letí.mohly by tyto zaujatá zaprodaná masmédia psát,jak píší v právním státě?

  • skeptik napsal:

   Jak je vidět, tak by mohly takto psát, jestliže v nich vyšel i váš příspěvek.

  • skeptik napsal:

   Především se josefe naučte pořádně psát vy.

 8. Milan napsal:

  To je slepá cesta. Jeho otec vytuneloval tajnej fond stb u švýcarskejch bank, kam ukládal prachy z kšeftů v severní africe. Zažalujte Babiše ve Švajcu za neoprávněnou manipulaci s černejma penězma a pak se možná dopátráte jak se přesouvali peníze až za platbu za Agrofert. To je cesta jak to babišovi zkonfiskovat a vrátit státu.

 9. pablo41 napsal:

  .,už jsem zadal.

 10. Petr napsal:

  Na to se nehodí vůbec reagovat. Jak a za co a kým může být tento člověk placen, že ho zajímá život pana Babiše za dob studia a čmuchá v jeho soukromí a minulosti. Kdo mu dal k tomu právo. To nedělali ani komunisti ani fašisti, aby se někomu rýpali v dětství. Kam jsme to dopracovali, že toto třeba zatím není i trestný čin. Máme snad nějaký zákon na ochranu osobnosti, nebo už neplatí? Chtěl bych znát reakci jeho nadřízených. Je to smutné, co si dnes může někdo dovolit vůči druhému, ať se jedná o kohokoliv. Je to ubohé, že naše spravedlivá vláda toto umožní dělat zvláště v této těžké době, kdy lidé prožívají různé obavy a strach. Na jejich obranu si myslím, že o podobných praktikách jednotlivců ani neví. Dříve přísně utajované rodné číslo je dnes výsměch tomu, co je umožněno páchat na spoluobčanech.

  • Pavel napsal:

   Tak proč reaguješ, když tě nezajímá jak začínala mafiánská kariéra agenta bureše.

  • Joe napsal:

   Ty jsi toho fašismu a komunismu asi moc nezažil co ??? Mimochodem, agent Bureš alias Babiš je veřejná osoba, a Mavis trestně stíhaný člověk který byl předseda vlády a usiluje o křeslo presidenta. Je v našem zájmu vědět, co za sviní to je…

  • petrph napsal:

   Že bych to doplnil, ono to „..že je zajímá život pana Babiše a čmuchá v jeho soukromí a minulosti. „, to se dá ještě legitimně uznat, antož jest veřejný činitel, jak i judikují i naše slavné soudy.
   Ale to je právě ta hranice, že už to svoje šmírování nemůžou libovolně rozšiřovat na lidi, kteří se kdy i s panem politikem – a to dávno před jeho politickou kariérou kdy v životě setkali.
   Na to už právo nemaj, a pokud to dělaj, tak si taky za to nesou i zodpovědnost.

   Že bych si třeba i vzpomněl, že to některejch z mejch spolužáků (z několika škol co jsem študoval) dotáhl i vysoko, ale aby mne osobně kvůli tomu bezdůvodně šmírovali novináři jestli jsem mu v devadesátkách nepůjčil desítky miliard, tak to bych je musel osobně vykopat ze dveří, stejně jako to dělám s podobně obtěžujícíma provizákama

  • Leo1453 napsal:

   Pozor, Péťovi někdo sáhnul na „pana Babiše“! Se to neboj napsat ne? Na stbáckého práskače z rodiny komoušů a stbáků, který podvodem na valné hromadě získal tehdejší Petrimex. Babiš má těch průserů tolik, že za pozornost investigativních novinářů prostě stojí a neudělá s tím nic ani IQ tykve, jako jsi ty, pro kterého je to „Pan Babiš!“

   • petrph napsal:

    Asi jste spatne pochopil o kom jsem psal, nikoliv o Babisovi, ale o lidech kteri se s nim chodili pred pul stoletim do skoly. Pokud sdilite nazor, ze i tyhle lidi je potreba po pul stoleti smirovat a fizlovat, tak az budou komunisti obnovovat STB, urcite se prihlaste, budou z Vas mit radost

    • Pavel napsal:

     Na fízlování je odborník agent bureš, petříku. Tvrdit, že dotaz na jeho „spolužáky“ jako zdroj jeho hypotetický financí je šmírování, je podržtaškovství až na půdu.

     • petrph napsal:

      Ale samozřejmě že to tak je. Nebo se snad naivně domníváte že u těch jmen v seznamu bude tužko připsáno „tito lidé půjčíli o 20 let později, velké peníze svému spolužáku Babišovi“? ANO/NE..

      To nad nečekáte. Takže tu další špinavou šmírovací práci až jim všem budou hrabat v životě a v dokladech 30 let zpátky, si teď střihnou novináři HP. A nedejbože aby někomu snad chybělo pár tisíc v daních.. To se prostě do médií napráskat musí..

     • Ivo napsal:

      To ti spolužáci tedy mají obrovskou smůlu že je Bureš do těch svých šméček namočil.Ten půlrok,/tak dlouho Bureš tu školu navštěvoval/ jim teď přijde pěkně draho.Ale mohou si u něj stěžovat,však adresu znají.

 11. Petr napsal:

  Kdo schvaluje svobodné názory občanů, kteří mají vlastní pravdivé životní zkušenosti a nejsou doposud poplatní žádnému stranickému diktátu. Nebo letos existuje už nějaká cenzúra, že se třeba schvalují jenom některé příspěvky, které souzní s tendenční situací bez ohledu na pravdu? Doufám že ne.

 12. petrph napsal:

  Tedy a že jsem se napřed doslova chytil za hlavu, že asi páni novináři nikdy neslyšeli o ochraně osobních údajů, .Jenomže, pak mi došla ta doslova dosti primitivní novinářské zkratka, se kterou i HP rád pracuje.
  Ono se totiž na na začátku píše
  „spolužáci… kteří Andreji Babišovi – PODLE JEHO VLASTNÍHO TVRZENÍ “
  – , až ke konci kde se píše
  o VÍCE NEŽ DVACET LET POZDĚJI pomohli rozjet jeho miliardový byznys v Agrofertu,

  Jinak řečeno – a že se právě tady o Babišovi stále píše jako o soudy uznaném podvodníkovi a lháři. Tak on si ty peníze mohl „SEHNAT “ kdekoliv,. dokonce třeba i v Moskvě, nebo u francouzské mafie.
  No, ale protože to pan Babiš TVRDÍ, tak se HP vrhne na lidi kteří byli před PÚL STOLETÍM nešťastnou náhodu studovali na stejné škole jako pan Babiš, a tyto lidi teď bude zpětně a KÁDROVAT a FíZLOVAT, co dělali desítky let potom.
  Ještě jednou, ti lidé se přece s Babišem potom (tedy 20 let potom) nemuseli kontaktovat vůbec, a nepůjčit mu ani frank. Takže skutečně není důvod, aby vůči nim naše „nezávislé médium“ používalo praktiky STB a vynucovalo si na škole informace o nich, jak samo přiznává „jménem zákona“…Nebo snad ano?

  • Ivo napsal:

   Ale to je přece naprosto správné že od těchto spolužáků tyto informace budou požadovány.A pokud to tvrzení o jejich půjčce panu Babišovi byla jeho konstrukce ,tak si u něj můžou stěžovat.S tím rizikem přece Babiš do této akce šel.

 13. A. S. Pergill napsal:

  Spolužáky, až od základní školy, běžně u sledovaných osob vytěžuje Interpol. A asi se to vyplatí. Takže to není jen nějaký kapric novinářů.
  Nicméně jsem toho názoru, že jejich vytěžování Babiše a spol. je ekvivalentní hledání chlupu na dlani.

  • petrph napsal:

   Kdyz ono je to prece obracene. Interpol je policie, a policie pochopitelne legitimne muze vytezovat libovolne zdroje, ovsem a pouze pokud to souvisi s pripadem ktery oficialne vysetruje. A navic, i ten zdoj mu ty informace muze odmitnout sdelit – a pak si na to musi policie ziskat soudni povoleni. Takove opravneni novinari nemaj.
   No a pak je ten druhy rozdil, policie podrobnosti z vysetrovaneho pripadu verejnosti nezverejnuji.
   Zatimco novinarum jde prave o to.. Tedy znovu a jak uvedeno, tady nejde o sprozteho pozezreleho, ale o lidi co s nim kdysi chodili do skoly

 14. tak to chodí oddnepaměti napsal:

  za mne osobně,švycarská stopa je jen vybajněná fikce,protože Bureš za mne osobně ani německy neumí,jedně rukama nohami a to ještě hodně špatně….

  • skeptik napsal:

   Švýcarská stopa nejspíš skutečně vybájněnou fikcí bude, já bych za těmi penězi viděl spíše stopu ruskou. Ale v Ženevě, kde měl Babiš údajně do té školy chodit, se hovoří francouzsky, ne německy.

 15. jaroš napsal:

  Mě by zajímalo, koho Babiš vlastně práskl. Evidováno bylo dost lidí a nic z nich neměli. V jeho funkci bylo povinností StB s takovými komunikovat. Ostatně, když jel někdo na západ nebyl na Pasech a vízech instruován a pak vytěžován (PaV součástí Stb)? Pod hledáčkem byli funkcionáři a vybraní pracovníci. Co na to tehdejší předpisy, směrnice, instrukce? Dnes si příslušné služby lidí nevšímají, co by ohrožovalo stát, že?

 16. jan Lutic napsal:

  Pokud je známo tak zatím nebyl předložen vázací akt s jeho podpisem.
  Také není znám nikdo,komu prý ublížil. Já se jména donašečů dozvěděl.
  Babiš je schopný a pracovitý.
  Dnes to může zajímat jen neschopný Slepenec !

Přidávání komentářů není povoleno