Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Martin Stolař / MAFRA / Profimedia
,

Robert Břešťan: Sebezapřený kuřák Zeman. Přineste mu popelníček

POZNÁMKA. Za poslední covidový rok se centrem prezidentské existence stal zámek Lány. Miloš Zeman tam byl kompletně přesunut, i když Pražský hrad zůstává pro veřejnost pro jistotu stále zamčený a strážený samopalníky. Aby na „prezidenta dolních deseti milionů“ lid nezapomněl, čas od času vystřelí do prostoru nějaký ten otrávený šíp.

Víme, že obvykle není radno naskakovat na Zemanovskou kouřovou clonu zakrývající podstatnější dění spojené třeba s podkuřováním ruským a čínským zájmům (dostavba Dukovan, ruské či čínské vakcíny a byznys s tím spojený), ale v tomto případě uděláme výjimku. Ostatně jde o kouř samotný.

Snobská sebranka z podhradí

Haló kolem „snobské sebranky“, jak Zeman na základě fotografie pokuřujících herců tituloval účastníky předávání filmových cen Český lev, sice už utichlo, za lehké ohlédnutí ale ještě stojí.

Zatímco Zemanův přítel a vzor, čínský prezident Si Ťin-pching, už před pěti lety típl svou poslední cigaretu, a ruský prezident Vladimir Putin dokonce Zemanovi řekl, že by měl s kouřením přestat, prezident se závislosti oddává dál (i když předloni ohlásil rozhodnutí „razantně, asi o 50 procent“ své kouření omezit).

Jak ale připomněla Zemanovými výroky dotčená herečka Eliška Balzerová, Zeman kouří, kde se dá, „i na místech zcela nevhodných“: „Dával jste si přinášet „popelníček“, kdykoli a kdekoli se Vám zlíbilo, i k nelibosti ostatních,“ připomněla mu herečka.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Popelník nechybí na fotografiích na stole Zemanovy hradní pracovny (byť se tam poslední dobou moc neúřaduje). Svou nálož kouře tak schytává kromě personálu i restaurovaný nábytek od architekta Jože Plečnika z hradních sbírek, na zdi visící portrét T. G. Masaryka či obraz mistra Jana Husa na koncilu kostnickém.

Jak vědí nejen restaurátoři, cigaretový dým obsahuje látky škodlivé nejen lidskému zdraví, ale vážně poškozuje i historické obrazy. Zabrat dostává i historická výzdoba zámku v Lánech.

Zda se Zemanova kuřácká vášeň odráží i na výdajích spojených s restaurováním, odhadnout nedokážeme. Tyto náklady v rozpočtu Hradu pochopitelně figurují dlouhodobě bez ohledu na to, zda je prezident kuřák (Havel, Zeman) či nekuřák (Klaus). Třeba v roce 2019 to bylo 9,3 milionu Kč na ošetření a údržbu sedmi obrazů, 24 obrazových rámů a dvanácti koberců, které slouží k výzdobě interiérů Pražského hradu a zámku v Lánech. V roce 2018 to bylo 7,3 milionu, o rok dříve 13,2 milionu.

To, že kouření na nepatřičných místech má své náklady – hrazené daňovými poplatníky, víme i díky dřívějším Zemanovým extempore. Když si prezident v roce 2015 zapálil v nekuřáckém pokoji hotelu Radisson Blu, kde byl ubytován během svého pobytu na summitu NATO v Británii, faktura za vyčištění pokoje vyšla na 1600 liber, tehdy asi 60 tisíc korun. Uhrazeno z eráru.

Sebezapření není pro každého

Snobské, či spíše sobecké, kuřácké způsoby předvedl Zeman opakovaně. Legendární je jeho vyslání generálního ředitele České televize Petra Dvořáka (toho, jehož chce z křesla dlouhodobě odstřelit) pro popelníček po první prezidentské volbě. V televizi Nova, kde se účastnil prezidentských duelů, kouřil, kde si zamanul, a správce budovy musel dokonce odpojit protipožární čidla, aby Zeman nespustil alarm.

Prezident kouřil podle svědectví i za letu ve vládním speciálu. Ještě jako premiér se chlubil tím, že si zapálil v nekuřáckém Bílém domě, buranské zvyky si uchoval a nechal se vyfotit se zapálenou cigaretou v ruce třeba při předloňském oficiálním jednání s rakouským prezidentem Alexanderem Van der Bellenem

V roce 2017 si dle potřeby zapaloval i při tehdejší návštěvě Číny. A to přesto, že tam od ledna toho roku (právě z vůle bývalého kuřáka Si Ťin-pchinga) začal platit zákaz kouření ve veřejných vnitřních prostorách i dalších místech. Zeman si ovšem svou cigaretku dopřál i na slavnostní večeři pořádané čínským prezidentem; za přítomnosti desítky dalších hlav států.

 

 

V roce 2014 se Zeman nechal vyfotit ve vlaku plném lidí opět se zapálenou cigaretou v ruce v běžném osobním vagonu plném lidí. V listopadu 2015 si Zeman zapálil ve vyhlášené (pochopitelně nekuřácké) restauraci v Brně. Výjimka stála 15 tisíc korun.

A proč ten kuřácký výčet? Mimo jiné kvůli blábolivému způsobu, jakým na výše zmíněný dopis herečky Balzerové zareagoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Odepsal (byť nebyl adresátem), že časy nejsou jednoduché a že všichni zažíváme zkoušku „která si žádá mnohá sebezapření“. Jenže jak vidno, sebezapření není pro každého. Zeman dostane svůj popelníček, kamkoli si poručí. Kdyby zůstalo jen u těch cigaret, bylo by to ještě dobré.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

20 komentářů

 1. Martin Mejstřík napsal:

  Pěkný článek. Nemá smysl Zemana a jeho buranství komentovat. Jen věcně – visí- li na Hradě nějaký obraz s Husem, nebude to Hus v Basileji, ale v Kostnici. Basilejský koncil se sešel až 16 let po jeho smrti. 😉

  • Manitius napsal:

   Spíš bych řekl, že kouř ze Zemanových cigaret oblažuje obrazy Kamila Lhotáka, které nechal nakoupit a jehož balonky a autíčka se mu líbí. To ovšem nic nemění na faktu, že Zeman je nejodpudivější figura moderních českých dějin, která, bohužel, stále fascinuje a hypnotizuje podstatnou většinu populace. Jeho činy by se měly neustále připomínat, abychom tuhle historii už nemuseli znovu opakovat.

   • A. S. Pergill napsal:

    Obávám se, že i kdybyste vzal pouze dosud žijící politiky, tak v nich najdete týpky mnohonásobně Zemana co do odpudivosti převyšující.

 2. František Balco napsal:

  No kdysi jsem někam napsal: Nechcete-li neustále poučovat politiky jací by měli být, volte ty občany kteří již takoví jsou. Ale asi je to pitomost…

 3. Petr napsal:

  Třeba by se mu hodil ten popelníček Havlův 😀 😀

  • Pavel napsal:

   Do letadla Havel popelník nepropašoval.

   • A. S. Pergill napsal:

    Za jeho časů ovšem nebyl zákaz kouření v letadlech tak striktní. Já letěl v roce 1990 British Airways a měli tam ještě kuřácké oddělení.

  • Karel Novotný napsal:

   Od operace v 96, kdy mu vzali polovinu plíce, Havel nekouřil.

   • josef napsal:

    … ale poté rád dýchal cigaretový kouř (takhle to alespoň říkala Marta Kubišová).

  • Jirka napsal:

   A ještě Havlovu lavičku před dostavěný baráček!

  • Mašinka napsal:

   Do mrtvých kope jen Zeman a jeho sympatizanti.

   • Richard napsal:

    Kopat by se nemělo do nikoho. A měřit by se mělo každýmu stejným metrem.

 4. A. S. Pergill napsal:

  Faktem je, že cigareta pomáhá kuřákům (kteří už mají fyzický návyk na nikotin) vyrovnat se se stresem.

  Druhá věc je, že EU podporuje kouření a naopak zakázala bezdýmý tabák (žvýkací a šňupací), jehož rizikovost (v přepočtu na přijatý nikotin) je oproti kouření výrazně nižší (kolem 10 – 15 procent). Ona naprostá většina škodlivin spojovaných se zneužíváním tabáku vzniká až suchou destilací tabáku v doutníku / dýmce / cigaretě při jejich kouření. V cigaretách jsou navíc ještě škodlivé látky z příměsí, které mají zajistit co nejkratší dobu hoření, a tedy co nejvyšší spotřebu.

  • Manitius napsal:

   Takže byste ze zdravotních důvodů uvítal, kdyby ing. Zeman místo hulení a zasmraďování prostoru raději žvýkal a plival tabákovou močku na různá možná i nemožná místa.

   • Jan napsal:

    Ano.

   • A. S. Pergill napsal:

    Rozhodně je to méně rizikové než to hulení. Léčba nádorů a infarktů, způsobených produkty suché destilace tabáku, se platí z našich peněz. Na platy EUrokomisařů nikdo nesáhne.

   • ivan napsal:

    Určitě by to svedl. Plival by kdykoliv a kdekoliv a to pěkně po buransku. .

 5. Petr napsal:

  Nechte tu směšnou figurku být… Nadávky a emoce nepomohou…Jeho nepredelate a sobě stresem uskodite…

Přidávání komentářů není povoleno