Ministr spravedlnosti Pavel Blažek Foto:: Tomáš Blažek/ MAFRA/ Profimedia

Robert Břešťan: Pouliční boje, revoluce a apokalyptická vize ministra Blažka

Napsal/a Robert Břešťan 2. září 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek asi po večerech příliš sleduje sci-fi seriály na Netflixu, případně si před spaním pročítá postapokalyptické vize z knih Cormaca McCarthyho. Výroky o tom, jak se společenský řád v Česku může rychle rozpadnout a změnit se v revoluci, by neměly patřit do arzenálu odpovědného vládního politika. Na rozdíl od konkrétních činů směřujících k tomu, jak takovou variantu nedopustit.

Blažek v poslanecké sněmovně řekl, že situaci kolem drahých energií pokládá dokonce ještě za horší, než jak ji popisuje opozice. Společenská situace a atmosféra je podle něho nejdramatičtější od roku 1989. „Pokud se nevyřeší krize v energetice, tak je ohrožen politický systém této země. Pokud se nenajde celoevropské řešení, tak je dokonce ohrožena Evropská unie jako taková,“ řekl a varoval i před možnou revolucí.

Svou vizi pak blíže rozebral v rozhovoru pro týdeník Respekt: „Tím nejčernějším scénářem jsou samozřejmě pouliční boje, které mohou vzniknout proto, že budou tak drahé potraviny nebo budou méně dostupné v důsledku zdražování a krachu mnoha firem a výrobců. To by mohlo vést k rabování, to znamená k násilí a pak už je jen krůček ke zhroucení politického systému a volání po tom, čemu diktátoři říkají zavedení pořádku.“

Demonstrace, šibenice, revoluce

Nejde o to, že by se snad něco takového nemohlo v krajní variantě stát. Mohlo. Najde se v Česku i za hranicemi dost lidí, kteří o něčem takovém sní (případně na tom aktivně pracují) a svým názorovým odpůrcům kupříkladu píší, že „až se to otočí“, budou viset.

Jde o to, že ministr Blažek tím jen přitápí pod kotlem obav, je opozičnější než opozice, jež má strašení a kritiku v popisu práce, a přitom je sám vládní politik, ministr spravedlnosti, člověk se zodpovědností i vlivem na to, aby se něco podobného pokud možno vůbec nestalo.

Vlastní vládě tím podráží nohy, jakkoli to premiér Fiala přešel výrokem, že „Blažek jemu vlastním filozofickým způsobem hodnotí situaci a je to samozřejmě varování“.

Pokud chce snad Blažek ministerské kolegy a kolegyně probrat z letargie (a ne že by to nepotřebovali), může to dělat méně poplašně. Pokud jsou Blažkova slova projevem frustrace z toho, že jeho vlastní vláda nic nedělá, jsme na tom patrně ale ještě hůř, než jak to navenek z (ne)činnosti vlády vypadá.

Napětí ve společnosti přibývá dlouhodobě; současná energetická krize je pokračováním dekády dezinformačních operací Ruska, šíření konspiračních teorií, řetězových mailů, propagandistických pseudowebů či nástupu antiočkovacích, anticovidových hnutí, jejichž „příznivci“ se neváhali porvat s policií a na demonstrace vyráželi s maketami šibenic. Zatím.

Teď k tomu přibyla ruská agrese proti Ukrajině se všemi důsledky na ceny elektřiny a vysokou inflaci. Vnitřní vztek dostal svůj vnější odraz v podobě hmatatelně rostoucích životních nákladů a obav z budoucnosti.

Nepomáhat šířit paniku

O to více se daří a dařit bude radikalismu a populistickým politikům, kteří si na cíleném rozeštvávání společnosti a probouzení démonů stavějí svou politickou kariéru.

Předním rozeštvávačem byl mimochodem i prezident Miloš Zeman, s nímž ministr Blažek vychází nadmíru dobře a je i jakousi „spojkou na Hrad“. Zeman už ale ve funkci jen dožívá. Podle stylu čím hůř tím líp postupují nyní hlavně Tomio Okamura a Andrej Babiš. Může ale přijít i někdo nový, ještě naštvanější, ještě radikálnější, ještě nebezpečnější.

Odpovědní politici, kam jistě patří i ministr Blažek, mají ale nacházet funkční řešení, lidi uklidňovat, vysvětlovat. Ne pomáhat šířit paniku.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)