Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek Foto:: Tomáš Blažek/ MAFRA/ Profimedia
,

Robert Břešťan: Pouliční boje, revoluce a apokalyptická vize ministra Blažka

GLOSA. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek asi po večerech příliš sleduje sci-fi seriály na Netflixu, případně si před spaním pročítá postapokalyptické vize z knih Cormaca McCarthyho. Výroky o tom, jak se společenský řád v Česku může rychle rozpadnout a změnit se v revoluci, by neměly patřit do arzenálu odpovědného vládního politika. Na rozdíl od konkrétních činů směřujících k tomu, jak takovou variantu nedopustit.

Blažek v poslanecké sněmovně řekl, že situaci kolem drahých energií pokládá dokonce ještě za horší, než jak ji popisuje opozice. Společenská situace a atmosféra je podle něho nejdramatičtější od roku 1989. „Pokud se nevyřeší krize v energetice, tak je ohrožen politický systém této země. Pokud se nenajde celoevropské řešení, tak je dokonce ohrožena Evropská unie jako taková,“ řekl a varoval i před možnou revolucí.

Svou vizi pak blíže rozebral v rozhovoru pro týdeník Respekt: „Tím nejčernějším scénářem jsou samozřejmě pouliční boje, které mohou vzniknout proto, že budou tak drahé potraviny nebo budou méně dostupné v důsledku zdražování a krachu mnoha firem a výrobců. To by mohlo vést k rabování, to znamená k násilí a pak už je jen krůček ke zhroucení politického systému a volání po tom, čemu diktátoři říkají zavedení pořádku.“

Demonstrace, šibenice, revoluce

Nejde o to, že by se snad něco takového nemohlo v krajní variantě stát. Mohlo. Najde se v Česku i za hranicemi dost lidí, kteří o něčem takovém sní (případně na tom aktivně pracují) a svým názorovým odpůrcům kupříkladu píší, že „až se to otočí“, budou viset.

Jde o to, že ministr Blažek tím jen přitápí pod kotlem obav, je opozičnější než opozice, jež má strašení a kritiku v popisu práce, a přitom je sám vládní politik, ministr spravedlnosti, člověk se zodpovědností i vlivem na to, aby se něco podobného pokud možno vůbec nestalo.

Vlastní vládě tím podráží nohy, jakkoli to premiér Fiala přešel výrokem, že „Blažek jemu vlastním filozofickým způsobem hodnotí situaci a je to samozřejmě varování“.

Pokud chce snad Blažek ministerské kolegy a kolegyně probrat z letargie (a ne že by to nepotřebovali), může to dělat méně poplašně. Pokud jsou Blažkova slova projevem frustrace z toho, že jeho vlastní vláda nic nedělá, jsme na tom patrně ale ještě hůř, než jak to navenek z (ne)činnosti vlády vypadá.

Napětí ve společnosti přibývá dlouhodobě; současná energetická krize je pokračováním dekády dezinformačních operací Ruska, šíření konspiračních teorií, řetězových mailů, propagandistických pseudowebů či nástupu antiočkovacích, anticovidových hnutí, jejichž „příznivci“ se neváhali porvat s policií a na demonstrace vyráželi s maketami šibenic. Zatím.

Teď k tomu přibyla ruská agrese proti Ukrajině se všemi důsledky na ceny elektřiny a vysokou inflaci. Vnitřní vztek dostal svůj vnější odraz v podobě hmatatelně rostoucích životních nákladů a obav z budoucnosti.

Nepomáhat šířit paniku

O to více se daří a dařit bude radikalismu a populistickým politikům, kteří si na cíleném rozeštvávání společnosti a probouzení démonů stavějí svou politickou kariéru.

Předním rozeštvávačem byl mimochodem i prezident Miloš Zeman, s nímž ministr Blažek vychází nadmíru dobře a je i jakousi „spojkou na Hrad“. Zeman už ale ve funkci jen dožívá. Podle stylu čím hůř tím líp postupují nyní hlavně Tomio Okamura a Andrej Babiš. Může ale přijít i někdo nový, ještě naštvanější, ještě radikálnější, ještě nebezpečnější.

Odpovědní politici, kam jistě patří i ministr Blažek, mají ale nacházet funkční řešení, lidi uklidňovat, vysvětlovat. Ne pomáhat šířit paniku.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

28 komentářů

 1. Karel Matula napsal:

  Vláda si o pouliční boje svým jednáním vyloženě koleduje. Ministr Blažek má oprávněné obavy, tak proč ho kritizovat?

  • pamětník napsal:

   Proč kritizovat pana ministra spravedlnosti? Kupř. proto, že ve svém boji ( proti čemu nechť si čtenář doplní sám) vyvolal příměr k odhalení:
   „ Pod zástěrou svobodného smýšlení kalné vody vynesly na povrch i mnohou hlavu prázdnou. Snadno získané bohatství – přivleklo za sebou rozmařilost a otupilo mravní sílu národa. Demokracie se zvrhla v demagogii, kdy svedený lid kráčel slepě za svými vůdci, jímžto byl jen stupněm, po němž spěchali výše za svými cíly – ne vždy šlechetnými…“

   Toto zjištění není smutná bilance vývoje české veřejné správy po „Sametu,“ ale shrnuté děsivé poznání z českých voleb po přijetí tzv. Opoziční smlouvy dvou českých prezidentů – ryzích charakterů. Ve skutečnosti je to výrok vzácně objektivního Thukydida, jímž vyhodnotil konec první řecké lidovlády – před 2 500 lety…

  • Toky napsal:

   Don Pablo míří výš s Ivánka chce na vnitro.

 2. A. S. Pergill napsal:

  Ony „postapo“ a jiné příběhy, pokud jsou dobře napsané, tak představují jakousi zkumavku, do níž autor vhodil současnou společnost a pár ingrediencí (tedy faktorů, které jsou vyvolány nějakým průšvihem) a výsledek může být docela věrohodný. Takže bych tuto literaturu a její čtenáře rozhodně nepodceňoval (ve smyslu schopnosti odhadnout to, co se může semlít).
  Mimochodem, W. S. Forstchen napsaL „Vteřinu poté“ (a pokračování) jako varování bezpečnostního odborníka na danou problematiku (devastace společnosti elektromagnetickým pulsem), protože byl opakovaně oslyšen vládními kruhy, a patrně stejnou motivaci měl i román o potopení se nárazem na ledovec lodi Titán, který byl vydán několik let před potopením se Titaniku, s nímž mají v románu popisovaná loď i průběh katastrofy řadu styčných bodů.

  A na ono „nedělat paniku“ existuje krásný cítát z L. Součka „Pštros sice může strčením hlavy do písku získat dočasný pocit bezpečí, ale lev se blíží dál.“
  Byť pštros, pochopitelně, hlavu do písku nestrká, jen ji dá dolů, takže je viditelný z podstatně menší vzdálenosti, než když ji má vztyčenou.

 3. Jiří Volný napsal:

  Obavy mají reálný základ. Cena elektřiny a plynu na burzách je i více než desetinásobná oproti nedávné minulosti. Násobné zálohy na energie vyděsí i ty nejotrlejší.
  K těm virům a odporu proti očkování. Na počátku očkování proti covidu, kdy lidé stáli ve frontách a VIP osoby byly přednostně očkovány údajně nespotřebovanou vakcínou, jsem v nadsázce v diskuzi na Seznamu napsal, že by je mohli očkovat vitamínovou injekcí a výsledek by byl stejný. Dnes ochrání pátá nebo která je ta poslední dávka, podle primáře, profesora, exministra a ředitele Prymuly, pouze šest týdnů. Zdá se, že mé prohlášení známého a 66 let starého odpírače, doživotně zablokovaného amatérského komentátora a ošklivého, zlovolného dezinformátora, se stávají stoprocentní pravdou. Mimochodem, letos jsem se zlepšil ve veteránském desetiboji o 400 bodů, asi 10%, a ve Flégrovsko-Hamáčkovském mrazáku jsem evidentně neskončil.

  • A. S. Pergill napsal:

   V některých státech se už rozjíždějí obžaloby výrobců a distributorů škodlivých sraček, údajně chránících proti covidu. Ze strany jednak lidí, které ten sajrajt zmrzačil, jednak pozůstalých po těch, co ten sajrajt zabil. A už byly i vysouzeny docela zajímavé částky (deseti až statisíce dolarů). Tohle by byla jedna z možností, jak lidem, co nám to v rozporu se zákony vnucovali, zatopit i u nás.

 4. Miroslav napsal:

  Blažek je realista.

 5. petrph napsal:

  že bych tedy upozornil na ten závěr
  „..Odpovědní politici, kam jistě patří i ministr Blažek, mají ale nacházet funkční řešení, lidi uklidňovat, vysvětlovat. Ne pomáhat šířit paniku.“..
  Tedy především NIKOLIV jen NACHÁZET ŘE3ENÍ, ale už toto (nalezené?) funkční ŘEŠENÍ ZAŘIZOVAT , – a až teprve na tomto základě mohou lidi uklidňovat, vysvětlovat. Bez toho to smysl nemá. A v tomto tedy Fialová vláda neudělala skoro nic, právě že pouze diskutuje různá možná řešení, ale prakticky nezačala pracovat na žádném.´

  A jestli snad někteří mediální moderátoři tvrdí že jsou naprosto nemožné černé scenáře, tak ať se zeptají sami sebe, jestli by je ještě před třemi let napadlo, že vláda (a to velice rychle) vyhlásí výjimečný stav, zákaz vycházení, škol, služeb,…a že (a dejme tomu, protože to trvalo velmi dlouho) nebudou moct ani jít koupit svému dítěti boty na zimu??? Napadl by je takový „scenář“? Asi těžko, a stal se, a i ten se může za pár týdnů zopakovat.. Plus tedy ta energetická krize, k covidu navíc..k

 6. Horymír napsal:

  Vláda půjčila ČEZu 74 miliard,aby mohl lépe prodávat energii na burze, A to už tam má ČEZ přes 100 miliard z dřívějška. Ty peníze tam ČEZ musel deponovat,aby byly jako jistina,kdyby nasmlouvanou energii nedodal. Za 200 miliard to je už opravdu slušná porce energie. Bylo to v době,kdy byla cena cca 250 euro za MWh silové elektřiny , t.j. 6250 Kč, za 200 miliard je tedy k dodání asi 32 TWh. Tolik vyrobí,když je dobrý rok , obě jaderné elektrárny dohromady. Je to asi polovina roční spotřeby celé ČR. Normálně vyvážíme cca 12 TWh, toto je tedy 2,5 násobek.Vypadá to, že budeme vyrábět,topit a svítit jen občas, aby Němci měli náhradu za plynové elektrárny,které kvůli nedostatku ruského plynu,budou odstavené. Když bude málo svítit,nebo málo foukat,budeme po tmě! A ještě jsme na to (polo)státnímu ČEZu půjčili peníze ze státního rozpočtu.
  Jsem zvědav,pane Břešťane,jak se vám ty Vaše aktivistické články budou psát ve dvou svetrech,po tmě a vypnutém počítači.

 7. Roman napsal:

  Odpovědní politici, kam jistě patří i ministr Blažek, mají ale nacházet funkční řešení, lidi uklidňovat, vysvětlovat. Ne pomáhat šířit paniku.
  ………………………………..
  A to je celá naše vláda . Všechno sedí …. jenom to má zrcadlový efekt .

 8. gargamel napsal:

  Ministr spravedlnosti by se měl hlavně zamyslet,zda když svědci u soudu musí pod trestem vypovídat pravdu,když znalci musí dělat znalecké posudky dnes pod pohrůžkou trestního stíhání,tak pročpak soudcům při jejich bezdůvodných obratech a dokonce i podvodem a domluvených rozsudcích,nic nehrozí.A jeho výroky o snaze popřít právní stát také není to pravé.Právo je totiž jen minimum morálky a pokud s panem Fialou říkají,že právo má čekat,tak zřejmě moc morálky v sobě nemají.A takoví lidé by tady vládnout neměli.Takové výroky a chování soudců vede jen k násilí.

  • petrph napsal:

   Bohuzel, mate v tom vyctu problemu naprostou jenomze na to je ministr spa.ravedlnosti malej pan aby to opravil, Pri te pripomince kdyz to pred oar lety zkusili v Polsku tak si soudci stezovali v Bruseli a tam to polske vlade zatrhli, Je to tak?

   • Toky napsal:

    Při prvním ministrování to ohýbání bylo pro dona Pabla snadnější.

 9. Michal napsal:

  Ty brdo, pan redaktor ma asi dobrej matros.Verte tomu, ze pokud vlada bude pokracovat, jako doposud, tudiz jen zvanit a nic nedelat pro CESKE obcany, tak bohuzel k te revoluci mozna dojde.Az nebudou mit lidi penize na jidlo a nebudou si moci v zime zatopit, jelikoz vse bude extremne drahe, tak jim to uz bude jedno.Volim jsem bohuzel fialu a nyni se za to strasne stydim.Je to nejhorsi vlada vsech dob.Zajima je akorat Brusel a Ukrajina.Nic vic.

  • A. S. Pergill napsal:

   Já ho nevolil, protože jsem ho považoval za bruselského pohůnka.

  • A. S. Pergill napsal:

   Navíc je pro mě nepřijatelný na politické funkci jako křesťan, tedy přívrženec antihumánní totalitní ideologie, v některých ohledech horší než fašismus a komunismus, které z ní vycházejí (mimo jiných zdrojů).

 10. Robert Vlastimil Michael napsal:

  Pan Premier Fiala nam lze, protoze ma strach. Zde se odkazuji na sebrane spisy C.G. Junga „Osobnost a přenos“.
  Pan Profesor proste je teoretit apraxe je mu cizi.
  Hezky den
  Vlasta

 11. Jaroslav napsal:

  Pokud vládní činitel už má strach ,vyjít sám mezi lidi bez ozbrojené ochranky tak je něco hodně špatně.

 12. Ondrej napsal:

  no vida,vcera byl pry nejaky koncert na Vaclavku a bylo hezky, proto prislo dost lidi jak by asi rekl byvaly premier…vcerejsi akce organizovana tou nejvetsi kolaborantskou spinou co si lze predstavit, tedy kolaborujici s putinovym vrazdenym rezimem, aby bylo jasno,zatim nezmeni vubec nic a to je dobre, jeste aby tak. na druhou stranu je to urcite varovani,ze by taky mohlo prituhnout,pokud se uspokojive nevyresi energeticka drahota,kterou zpusobila primarne jednak inflace a ted predevsim nepritel Putin, v jehoz bytostnem zajmu je sponovat ceny plynu a elektriny co nejvyse,aby nas rozlozil a dostali s k moci prave kolaboratnske sily jemu naklonene a prestala podpora napadene Ukrajiny.maka na tom uz dlouho, ty ceny rostly uz pred valkou prave proto,ze vyhorzoval a pripravoval se na ni, grean deal na tom ma zanedbatelny podil,to je lez, odstavovani jaderek v NEmecku uz ano a je to samozrejme chyba, to je druha vec,stejne jako sucho a odstavene jaderky ve Francii,nastesti jen docasne a to, ze cena plynu je urcujicim faktorem pro cenu elektricke energie – obrovska chyba, ktera se musi co nejdriv zmenit, i proto Gazprom dodava/nedodava cca 20 procent obvykleho objemu, tak to je a kdo to nevidi, je totalne slepy a nechce to videt.
  Snad se najde uspokojive reseni na urovni EU a cca do dvou let se zbavime z velke casti zavislosti na ruSSkem plynu, coz je naprosto toxicka komodita a muze za to kremelsky zlocince, protoze to tak chce a my jsme mu v predchozich letech sedli na lep, a nejen my, samozrejme i Nemci a dalsi. Pokud to dokazeme zmenit a ustojime to, vyhrajeme, pokud ne, tak prohrajeme vsichni a vyhraje kremelsky vrah…ale vlada musi samozrejem byt akcnejsi a mnohem lepe komunikovat a v teto bezprecedentni situaci je pomoc na miste, ale takova, aby byla unosna a nezlikvidovala uz tak predluzeny statni rozpocet, coz neni jednoduche, ale resitelne urcite ano..tak snad se to povede, fandim vlade, protoze lepsi alternativa rozhodne neni, viz agent obzalovany a pak ti dalsi v rade, to je jeste horsi…

  • Jiří Choun napsal:

   Naprosto s Vámi souhlasím. Navíc na pódiu při demonstraci se objevovali téměř výhradně proruští aktivisté. Např. Ševčík, o Skálovi je snad zbytečné se vůbec zmiňovat. Volání o vystoupení z NATO a EU mluví za vše. Přesně to si Rusko přeje a za pomoci zdejší páté kolony se i snaží dosáhnout. Jsem velmi rád, že to premiér Fiala tak jasně pojmenoval. Jen doufám, že mu jeho spolustraníci, zejména Blažek a Kuba nevrazí kudlu do zad.

   • A. S. Pergill napsal:

    Pokud vím, tak o NATO se na místě samém nemluvilo, jen mají na svém webu „neutralitu“.

    • Jiří Choun napsal:

     A neutralita podle Vás znamená co? Podle mě vystoupení z NATO. Stejně tak, jako když se v srpnu 1968 po okupaci mluvilo o neutralitě (zejména skupina ostravských právníků), tak to znamenalo vystoupení z Varšavské smlouvy.
     Ostatně o vystoupení z NATO mluví „vlastenci“, z nichž někteří mluvili v sobotu na pódiu.
     Fascinuje mě, jak někteří tvrdí, že se nás válka na Ukrajině netýká a nehrozí nám žádné nebezpečí, protože jsme v NATO a pak stejní lidé říkají, že bychom měli z NATO vystoupit. Holt orwellovský doublethink…

     • A. S. Pergill napsal:

      Je otázka, zda to tak chápou i ti demonstranti. Pro mnohé bude asi neutralita odchod z EU, protože NATO je míjí.
      Válka na Ukrajině se nás zcela jistě týká. Mimo jiné proto,že pokud ji Putin vyhraje, půjde dál, a pak je mezi námi a jím jen Slovensko. A nedokážu si představit Čaputovou, jak dělá jen zlomek toho, co ukrajinský president.

     • Ondrej napsal:

      mate naprostou pravdu, tzv neutralita je presne to, co jste popsal a prokremelsti aktiviste to dobre vedi, pro nas je to jasna cesta do pekel a verim, ze v dohledne dobe k tomu nedojde, to je nastesti bez sance, jakkoli si to mohli dezolati a jejich podporovatele na VAclavaku v sobotu myslet, jsou uplne vedle.
      Valka se nas bytostne dotyka a platime nasim komfortem a inflaci, coz je prijatelna cena a je samozrejme docasna, vypada to, ze ruSSacku zacina dochazet dech a dopadaji na ne konecne sankce, ono to chtelo nejaky cas..tohle je pro Putlera dlouhodobe neudrzitelne, takze musime jen vydrzet a vse se zase v dobre obrati!

     • josef napsal:

      … no tak do NATO jsme „vstoupili“ ne výsledkem referenda, ale chtěním některých politiků typu Alexandra Vondry a kol., který několikrát řekl, že tehdy referendum by dopadlo proti vstupu tam… Čili tady se politici báli lidu… Na EU by muselo být nové referendum…

     • A. S. Pergill napsal:

      Josefe, pokud by bylo referendum o setrvání v NATO, hlasoval bych pro, přestože je možné, že se časem zdiskredituje tak moc, jako EU.
      Pokud by se hlasovalo o setrvání v  EU, hlasoval bych proti. Protože za svou existenci tato organizace neudělala nic pozitivního (neplést si s naopak vysoce pozitivním a přínosným EHS).

  • A. S. Pergill napsal:

   Problém vidím v tom, že vláda absolutně nic neudělala, jen škemrání o výjimku z embarga na ruský plyn.
   Za půl roku se toho už dalo udělat poměrně dost, od takové „prkotiny“, jako je zrušení povinného svícení aut ve dne (ušetřily by se PHM na cca 3 – 4 dny za rok), přes zvyšování těžby a spalování uhlí (jak to dělají Němci), až po urychlené legislativní řešení těžby břidličného plynu a výstavby jaderek. Klidně zrychleně, ve stavu legislativní nouze.

 13. Toky napsal:

  Don Pablo míří výš a Ivánka chce na vnitro.

Přidávání komentářů není povoleno