Nizozemský Rotterdam, jedno z mnoha míst v demokratickém světě, kde lidé demonstrovali svou podporu teroristům z hnutí Hamás. Foto: Profimedia

Robert Břešťan: Otevřené oslavy vražd a terorismu si demokracie nesmí nechat líbit

Napsal/a Robert Břešťan 10. října 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA. Všichni ti, kdo v Sydney, Washingtonu, Berlíně, Londýně a dalších městech a místech slaví „úspěchy Hamásu“, se kvalifikovali jako nekompatibilní s tím, co reprezentuje demokratická civilizace. Zákony potírající podporu terorismu snad má každá slušná země – a měla by je tedy použít.

Velký teroristický útok zažilo žel už mnoho světových metropolí. A teď si představme, jak se v Londýně na ulici veřejně oslavuje úspěšný útok na metro a autobusy ze 7. července 2005, jak se v Paříži otevřeně jásá nad masakrem v klubu Bataclan, jak bratři a sestry ve víře tančí v New Yorku po 11. září a jak v Bruselu demonstrují své nadšení ti, jež potěšil sebevražedný atentátník ve stanici metra Maalbeek.

Nepředstavitelné?

Pak si položme otázku, jak mohou demokratické země nechat beztrestně jásat příznivce Palestiny a hnutí Hamás nad jasně teroristickými akty spáchanými v Izraeli?

Přehled videí ze sociální sítě X nabízíme níže. Je to smutný pohled, přičemž výčet není zdaleka úplný.

V souvislosti s válkou Ruska proti Ukrajině české Nejvyšší státní zastupitelství informovalo, že „pokud by někdo veřejně vyjadřoval souhlas s útoky Ruské federace na Ukrajinu, akceptoval je či podporoval nebo v této souvislosti vyjadřoval podporu nebo vychvaloval čelné představitele Ruské federace, mohl by za jistých podmínek čelit odpovědnosti za trestný čin schvalování trestného činu podle § 365 trestního zákoníku, případně za trestný čin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia podle § 405 trestního zákoníku“. Za ten by v případě odsouzení hrozilo pachateli až tříleté vězení.

Dá se důvodně předpokládat, že přinejmenším evropské demokracie budou mít v trestním zákoníku podobné paragrafy jako Česko, jež lze na tyto případy použít.

Takže ti, kdo veřejně oslavují terorismus – nyní ten spáchaný hnutím Hamás proti Izraeli, by měli být postiženi; přinejmenším pokutováni, shromáždění rozehnána… Se svobodou slova a shromažďování nemá jásot nad vraždami a únosy (včetně žen a dětí) nic společného.

Pokud daní jedinci nejsou občané země, kde oslavují teroristické akty, tak – v souladu se zákony – vyhostit. A zamyslet se nad tím, kde se v migrační politice stala chyba a poučit se do budoucna.

Často se cituje výrok Václava Havla o tom, jak demokracie demokratům svazuje ruce, zatímco těm, kteří ji neberou vážně, umožňuje téměř vše. Jenže demokracie se musí umět bránit snahám o své zničení, ne jen krčit rameny a čekat, jak to dopadne. Může to totiž taky klidně – jak se ukazuje – dopadnout blbě.


Toronto

New York

Chicago a Washington 

Londýn

Madrid

uprchlický tábor v Řecku

Sydney

— Visegrád 24 (@visegrad24) October 7, 2023

Duisburg, Německo

Helsinky

Stockholm

Vídeň

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)