Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
snamess / Foter / CC BY-NC,

Rizika i pro Česko: Ukrajinská krize, Rusko a zpomalený růst Číny

Mezi výrazná rizika, která se negativně projeví jak v globální, tak v české ekonomice, „patří zejména geopolitická krize na Ukrajině a na Blízkém východě.“

V souhrnném materiálu o výsledcích české ekonomické diplomacie to konstatuje ministerstvo zahraničí.

„Ukrajina byla pro české firmy dlouho nadějnou zemí. Aktuální bezpečnostní situace, hospodářské problémy a nízká kvalita institucí země možnost obchodování značně ztěžují,“ konstatuje ministerstvo.

Největší meziroční pokles zaznamenal český vývoz v roce 2014 právě ve vztahu k Ukrajině – snížil se o 36,5 %.

Ve vztahu k Rusku se vloni snížil jen o 2,5 %, výrazný propad však přišel v prvním čtvrtletí letošního roku.

Podle statistik ministerstva zahraničí v prvních čtyřech měsících letošního roku meziročně klesl vývoz do Ruska o 32 %.

„Ale vzhledem k okolnostem bych řekl, že pokles vývozu do Ruska vlastně až tak dramatický není,“ poznamenal na setkání s novináři ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Největší propad ve vývozu do Ruska, o 52,5 %, zaznamenal automobilový průmysl.

„V ekonomické oblasti utrpěly vzájemné vztahy především propadem ruské ekonomiky, poklesem cen ropy, finanční nestabilitou způsobenou prudkým pádem ruského rublu a sankčním režimem. Zvyšující se nedůvera zahraničních investorů a odliv kapitálu z Ruska způsobuje zhoršující se platební neschopnost ruských partnerů,“ vypočítává zpráva ministerstva zahraničí.

Ta také upozorňuje na zpomalující ekonomický růst Číny zhruba na 6,7 % v následujících letech: „Během loňského roku zpomalil růst na pětileté minimum a v roce 2015 poroste čínská ekonomika mnohem pomaleji než doposud.“

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

1 komentář

  1. Maximus napsal:

    Celá politika vůči Rusku je od „Západu“, což jsou především USA (EU je jen poskok), brutální chybou. Sankce Rusko dotlačí k větší a větší hospodářské spolupráci především s Čínou a asijskými zeměmi a bude na tom tratit předevší → EU! Ano, Evropa nemá mimo know-how moc surovin, energií aj. zdrojů, konče prostorem a velkým pespektivním trhem. No a považte, Rusko o rozloze 17 mil.km2 toto vše má. A kam si myslíte, že své ohromné zdroje přesměruje?
    Platí, totiž jedna stará poučka, když si myslím, že jsem na vyšším kulturním a společenském levelu než ten druhý, tak je přece třeba, když chci toho druhého „zkultivovat“, tak se to přece nedělá blokádou a stavbou plotů a bariér, ale naopak zlepšením spolupráce a to ve všech oblastech a tím toho druhého si přizpůsobím k obrazu svému. Nakonec to i částečně probíhalo a s Rusy se už dávno nedělá byznys s ruličkami bankovek v průchodech nebo na benzínkách! Zrovna můj kámoš z tenísku s nimi dělá byznys ve strojírenství a točí s nimi miliony korun a nemůže si jich vynachválit. Platí a chovají se velmi seriózně!
    Jenže za vším je neseriózní politika am. administrativy, ale to je na mnohem větší a širší rozbor, proč se tak chovají. Ch. de Gaulle s Amíky v roce 1964 vyběhnul, jak s horkým popelem a is tím jejich spolkem NATO a to nebyl ani náhodou komunista…
    Hezký den všem.

Přidávání komentářů není povoleno