Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foter.com, zdroj

Řekni to hejtmanovi. Šéf Olomouckého kraje má nový televizní pořad – z veřejných peněz

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) má nový pořad na TV MORAVA. Vysílání je naplánované jednou týdně na celý rok dopředu. Televize oficiálně spustila formát Řekni to hejtmanovi 5. ledna 2018 a pokračuje v něm pravidelně každý pátek v bloku od 18:00.

V Olomouckém kraji se tak nyní pohybuje redaktor této regionální televize a má za úkol poskytnout občanům možnost vyjádřit své podněty a dotazy směřované k hejtmanovi. Svým konceptem nový pořad připomíná starší Oklešťkovu iniciativu Hejtuj hejtmana, kterou má v rámci zefektivnění komunikace s občany dále doplnit.

„Od nástupu na post hejtmana je pro mě velice důležitá a cenná zpětná vazba od občanů k činnosti samosprávy i úřadu od občanů kraje. Chci, aby každý, kdo má zájem mi napsat nebo sdělit své postřehy k dění v kraji, měl co nejjednodušší možnost to provést,“ vysvětlil svůj záměr hejtman Okleštěk.

 „Osobní věci“ hejtmana

V dosavadních dílech pořadu mířil na hejtmana například již tradiční dotaz týkající se Oklešťkovy kumulace funkcí (hejtman a zároveň poslanec), přání platit v městské hromadné dopravě prostřednictvím karty ISIC nebo prosba ohledně lepší přístupnosti chodníků.

Právě k výběru témat má výhrady opoziční krajský zastupitel za hnutí Starostové ProOlomoucký kraj Petr Daněk. „Některé zveřejněné otázky se netýkaly problémů kraje, ale osobních záležitostí hejtmana (problém sloučení funkcí) nebo problémů jiných subjektů, konkrétně obcí (problém s bezbariérovostí pěších tras). Podle mého názoru by měly být odvysílány jen otázky týkající se problematiky Olomouckého kraje, které může hejtman přímo ovlivnit, v opačném případě pozbývá obsah vysílání smysl ve vztahu k Olomouckému kraji,“ odpověděl na dotaz HlídacíPes.org.

Daněk dále podotýká, že celá záležitost je v kompetenci krajské rady. Ačkoliv uznává, že propagace kraje je vždy spojena s osobou hejtmana, současně upozorňuje, že v případě Ladislava Oklešťka z hnutí ANO jde o politika kandidujícího i v jiném typu voleb (parlamentních volbách), a ten se tak ocitá téměř stále v politické kampani.

„Zde může nastat oprávněná obava obyvatel, že veřejné peníze jsou formálně vynaložené na propagaci Olomouckého kraje, ale ve skutečnosti slouží především propagaci osoby hejtmana,“ uvádí.

Každý pátek, celý rok

Po otázce, kdo je tvůrcem projektu Řekni to hejtmanovi, odkázal Okleštěk přímo na televizní stanici. „Je jím TV MORAVA, s. r. o., s kterou spolupracuje Olomoucký kraj již několik volebních období, jedná se o subjekt s dlouholetou tradicí, s dobrým pokrytím území kraje a čísly sledovanosti.“

Jak je patrné ze smlouvy mezi TV MORAVA a Olomouckým krajem, počítá se s výrobou a vysíláním 52 dílů v období od ledna do prosince 2018. Podle údajů uvedených ve smlouvě cena pořadu vychází na 188 760 Kč.

HlídacíPes.org před nedávnem zjišťoval, kdo obstarává propagaci Olomouckého kraje. Podle tiskové mluvčí kraje je právě TV MORAVA jedním z médií, která tuto funkci plní.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře