Referendum o otrávených rybách v Bečvě

Kromě toho, že poslanci dnes mají na žádost vlády projednat souhlas s prodloužením nouzového stavu kvůli koronavirové krizi o měsíc (do 3. prosince), z podnětu opozičních lidovců by měli také debatovat o otrávení řeky Bečvy. Podržme se nyní uhynulých ryb. K debatě doporučujeme dnešní důkladný článek kolegů z Deníku Referendum.

Text je to obsáhlý, odpracovaný. „Abychom si to tedy shrnuli. V místech otravy existuje jeden jediný průmyslový zdroj kyanidů. Navíc zde má svou výpusť. Oficiální verze, s níž přišli ministr Richard Brabec a Česká inspekce životního prostředí, je přitom z více zde uvedených důvodů prakticky vyloučena,“ píše se v něm mimo jiné. Stále platí, že 40 dní po havárii nikdo oficiálně neví, kdo za otravu řeky může. Zato se nám v podstatě řádu hodin dostalo ujištění, že Babišova Deza to nebyla. Jak se říká: ryba smrdí od hlavy. A co teprve ten puch, když jich je 40 tun.

Deník Referendum: Otrávila Bečvu DEZA? Jiné výklady nedávají smysl. Úřady zatloukají a klamouDeza měla podle integrovaného povolení letos ke konci června definitivně spustit novou biologickou čističku odpadních vod. Nestalo se tak a teprve 20. května byl zahájen zkušební provoz, který potrvá minimálně rok a půl. Za pozornost stojí, že podle expertů na podobné provozy právě „zajíždění“ nových technologií je nejčastějším obdobím havárií; stejně tak jako se havárie nejčastěji stávají v neděli.

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org