Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Zdroj: Pedagogická fakulta UJEP, Alec Mindák (vlevo)

Rasistická minulost stála čerstvě zvoleného člena senátu UJEP místo. Po kritice odstoupil

Student Alec Mindák má na Pedagogické fakultě ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně na starosti zahraniční projekty. Stará se také o fakultní sociální sítě. Od 1. ledna 2020 ho čekal další kariérní krůček – před pár dny byl za fakultu zvolen členem akademického senátu celé univerzity. Po čtyřech dnech ale odstoupil. Veřejně se totiž začaly probírat jeho dřívější rasistické postoje.

„Po dlouhý době jsem si byl zase zastřílet přímo ve svém milovaném Aussig! Příště to zkusíme z Haldy posunout do Předlic, od spojeneckýho bombardování Ústí v roce 1945 to tam pořád ještě nikdo neopravil, dokonalý prostředí.. ultra dobové. Jen ty hordy se od rusů přesunuli k jinému etniku.“

Post, který se na facebookovém profilu Siegfried Aus Aussig objevil před rokem na konci října. Profil patří studentu Alecovi Mindákovi a redakce HlídacíPes.org ho pro autenticitu cituje i s pravopisnými chybami.

A aby bylo zcela jasno: Předlice jsou část Ústí nad Labem, tzv. vyloučená lokalita obývaná převážně romskými rodinami. Nebo chcete-li – ghetto.

Zdroj: Screenshot facebookového profilu Siegfried Aus Aussig

Není to jediný příklad, kdy se na Siegfriedově profilu objevily problematické posty. Takto před pěti lety glosoval článek z Mosteckého deníku.

Zdroj: Screenshot facebookového profilu Siegfried Aus Aussig

A v jedné z diskusí si Alec Mindák „rýpl“ i do sesterské fakulty na ústecké UJEP.

Zdroj: Screenshot facebookového profilu Siegfried Aus Aussig

„Autorství“ profilu Alec Mindák nepopírá. Hlásí se k němu a tvrdí, že patří k jeho „mladické nerozvážnosti“.

Kolegům minulost nevadila

Profil už dnes na Facebooku nenajdete. Byl přejmenován a problematické statusy promazány.

Alec Mindák totiž začal být na univerzitě i „politicky“ aktivní. V letošních prosincových volbách do Akademického senátu UJEP kandidoval za studentskou komoru své Pedagogické fakulty.

Pár dní před volbami, které se konaly 5. prosince, se Mindákovy dřívější aktivity začaly veřejně probírat. Například na profilu jednoho z univerzitních pedagogů, germanisty Jana Kvapila, který zveřejnil i screenshoty starších Mindákových příspěvků.

Student uznal, že za sebou má „ne úplně příkladnou historii a nechce již v podobných stopách pokračovat“, zároveň prý ale není ochotný nechat na sebe bezdůvodně útočit. „Pokud budete v tomto pokračovat, budu bohužel nucen vše řešit právně dle příslušných paragrafů,“ napsal Kvapilovi.

Přestože byla Mindákova minulost kolegům ze školy známá, ve volbách uspěl. Získal 44 hlasů (o jeden víc než následující kandidát) a stal se za fakultu univerzitním senátorem.

Zdroj: Protokol o výsledku volby zástupců PF do AS UJEP

Po kritice odstoupil

Dnes je všechno jinak.

Po kritice se Mindák rozhodl, že se mandátu nakonec neujme. V odpovědi na otázky HlídacíPes.org napsal, že se jeho dřívější aktivity s postem senátora neslučují.

„Důležité slovo ve Vaší otázce je ,dřívějšími‘. Skutečně, během mé mladické nerozvážnosti jsem spoustu chyb a nerozumných rozhodnutí udělal (v tomto případě nasdílel) a z dnešního pohledu rozhodně souhlasím. Lituji toho a již jsem se několikrát omluvil. Stroj času ve skříni nemám, takže co bylo již bohužel nezměním a ke svým chybám se stavím čelem, ale být v akademickém senátu znamená především měnit budoucnost celé fakulty (univerzity) k lepšímu,“ uvedl Mindák.

Postu senátora se vzdal 9. prosince, prý aby nekompromitoval fakultu. Nahradit by ho měl další v pořadí, student Denis Schmidt.

To na dotaz potvrdila i univerzitní kancléřka Jana Kasaničová. „Dle informací, které má vedení UJEP k dispozici, Alec Mindák z funkce senátora v AS UJEP odstoupil,“ napsala s tím, že důvody odstoupení považuje vedení univerzity za soukromou věc Aleca Mindáka.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

6 komentářů

 1. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Alec Mindák se postavil čelem ke své „rasistické“ minulosti, omluvil se za ni a stvrdil to činem, odstoupil. Kdyby každý, kdo by se měl za svou minulost omlouvat, takto zachoval, třeba Andrej Babiš starší, neměli bychom na příklad trestně stíhaného premiéra.

  • Frenky napsal:

   Ale nejen to. Už by nikde nefigurovali bývalí (současní) komunisté a estébáci. Takto se nám každodenně smějí do obličeje ….

  • Kokso napsal:

   Proč by měl Babiš odstupovat?
   Až se to prokáže ok. Ale teď nemá důvod.

 2. Lelek Preklep napsal:

  Prekvapuje mne, ze zdejsi investigativni zurnaliste, potazmo kdokoliv, vubec resi tuhle zalezitost. Ono snad ani nejde o tu povestnou bouri ve sklenici vody. Kluk, zrejme spise fasista nez rasista – coz by snad redakce jeste mohla odvazne napsat, v nedavne minulosti sdilel ponekud slaboduche reci a ted se mu to pravem vratilo. Hotovo.

  Lec tohle je udalost ne narodniho, ne lokalniho, ale universitniho rozsahu. Tezko si predstavit, ze to muze zajimat koholiv jineho nez cleny prislusne akademicke obce. Kde je zde prostor pro investigativni zurnalistiku?

  Rovnez mne ponekud udivuje, ze germanista Jan Kvapil cela leta archivuje prispevky ze socialnich siti, aby je pak v tu pravou chvili vytahl jako esa z rukavu. Prispevky koho dalsiho si tento zmineny germanista jeste archivuje? Jsem vazne jediny, komu takoveto porizovani „kompra“ naramne pripomina praktiky StB? Je jeho jednani vazne motivovano jen obavou o verejne blaho, demokraci a zakonnost?

 3. Hanka napsal:

  Aleca znám jak neskutečně odpovědného člověka, pracovitého a inteligentního. Škoda toho dřívějšího šlápnutí do kaluže. Jeho morální úroveň potvrzuje i nynější postoj k dřívějšímu pochybení. Kéž by i ostatním politikům na všech úrovních vadila práce s kaňkou od bláta.

 4. UJEP, tady se najdeš napsal:

  Jestli je někdo fašounem i na bakalářskym studiu a píše práci o extremismu, tak pochybuju o jeho nápravě během tak krátký doby a přijetí jiných minorit. Nechápu univerzitu, že jí to za to stojí.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko