Radost z 644 miliard může být předčasná. Co Brusel schvátí, to už nenavrátí

Napsal/a Robert Břešťan 14. června 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Premiér Bohuslav Sobotka si z Bruselu přivezl pomyslný dort v ceně 644 miliard korun „s deseti svíčkami za deset českých operačních programů“. Nové pravidlo pro čerpání peněz z EU však může Česko připravit o miliardy.

Premiér Bohuslav Sobotka s eurokomisařkou pro regionální politiku Corinou Cretsuovou slavnostně podepsal schválení deseti českých operačních programů. Na období 2014-2020 bude pro Česko pro žadatele k dispozici až 644 miliard korun.

S novým obdobám let 2014 – 2020 však souvisí významná změna. V uplynulém období 2007 – 2013 platilo, že peníze stržené Evropskou komisí za špatné použití peněz z eurofondů mohly členské státy znovu použít na jiné projekty. Nyní to už bude jinak.

Korekce za miliardy

Komisí jednou „zkorigované“ peníze se vrátí do rozpočtu EU a členské státy je už nebudou moct znovu využít na jiné projekty.

„Mohu potvrdit, že pro roku 2014 – 2020 přichází tato zásadní změna. Cílem je přimět členské státy k tomu, aby nadále zlepšovaly správu peněz a finanční kontrolu. Jde o to, aby členské státy problémy samy zjistily, označily a opravily ještě před auditem z EU. Jinak o peníze přijdou,“ říká Andreana Stankova z tiskového odboru Evropské komise v Bruselu.

Změnu přinesl článek 86 Nařízení Evropského parlamentu a Evropské rady ze 17. 12. 2013. To potvrzuje i české Ministerstvo pro místní rozvoj. Upozorňuje však, že pokud finanční opravu včas provede sám členský stát, může peníze nadále – tedy stejně jako dosud – využít na jiné projekty.

„K částečnému nebo úplnému zrušení příspěvku z fondů dochází pouze v případě, že je finanční oprava provedena Evropskou komisí. Pak členský stát prostředky ve výši finanční opravy již znovu na jiné projekty použít nemůže,“ říká ředitelka odboru komunikace MMR Veronika Vároši.

Chyby nad dvě procenta

I tak ale může jít v součtu o vysoké částky. Jednotlivá česká ministerstva – coby garanti schválených operačních programů – musela v uplynulých letech na již schválených a probíhajících projektech škrtnout z nařízení Bruselu v součtu desítky miliard korun.

Například jen problematickému Regionálnímu operačnímu programu Severozápad udělila Evropská komise korekci ve výši 2,5 miliardy korun. Podle nových pravidel by tyto peníze byly definitivně ztracené.

Kontroly nařízené Evropskou komisí, ať už namátkové či motivované tuzemskými kauzami, v minulosti ve většině kontrolovaných případů odhalily větší než maximální povolenou dvouprocentní chybovost projektů, což automaticky znamená právě vyměření korekce (jinými slovy pokuty).

Pokud si taková pochybení v novém období let 2014 – 2020 Česká republika nevyřeší včas sama, o peníze přijde. Schválený balík peněz se tak může v průběhu čerpání citelně ztenčit.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)