Rada ČRo znovu mínus jedna. Skončil Nerušil

Ani rok nevydržel v Radě Českého rozhlasu Josef Nerušil, od léta kandidát SPD ve sněmovních volbách a jednička pražské kandidátky strany Tomia Okamury. Prostřednictvím serveru Parlamentní listy zveřejnil prohlášení, že se chce věnovat výhradně předvolební kampani. Trvá ale na tom, že jeho kandidatura neporušuje žádný zákon a že v minulosti do parlamentu kandidovali i další mediální radní. „Zároveň věřím, že svým krokem napomůžu k definici úzu, podle kterého se budou v budoucnu řídit i ostatní členové mediálních rad,“ napsal Nerušil.

Ten jako člen Rady Českého rozhlasu měl skončit až v roce 2026. Během svého ani ne ročního působení v Radě opakovaně kritizoval zejména vysílání ČRo Plus za názorovou uniformitu či nedostatečné zastoupení některých politických stran, včetně SPD. Na posledním zasedání vyzval šéfredaktora ČRo Plus k odstoupení kvůli jeho komunistické minulosti. Následně z jednání odešel těsně předtím, než radní zvolili na dalších šest let generálním ředitelem rozhlasu dosavadního šéfa ČRo Reného Zavorala.

Odstoupení Nerušila tak mimo jiné znamená i to, že poslanci budou vybírat dalšího člena jedné z mediálních rad. Na obsazení už ve sněmovně čekají čtyři křesla v Radě České televize a brzy k nim přibude páté, až skončí mandát radnímu ČT Zdeňku Šarapatkovi. V Radě Českého rozhlasu se letos už jednou obsazení měnilo, kvůli ministerskému angažmá musel skončit Petr Arenberger.

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org