Křest knihy Kulišárny Josefa Dvořáka (2022). Vlevo moderátor Patrik Rozehnal, uprostřed šéf regionálních stanic Jan Menger, zcela vpravo ředitel ČRo René Zavoral. Foto: Profimedia

Rada ČRo u šéfa regionů střet zájmů nenašla. Podobné případy chce ale část radních víc hlídat

Napsal/a Vojtěch Berger 25. srpna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Rozhlasová rada nebude dál řešit možný střet zájmů šéfa regionálních stanic ČRo Jana Mengera. Poté, co na jeho nadstandardně blízké vztahy s jedním z nejobsazovanějších moderátorů regionálního vysílání vedeného právě Mengerem upozornil HlídacíPes.org, část radních věc v červnu otevřela na – místy emotivním – veřejném zasedání. Statistiky poskytnuté vedením ČRo sice naznačují, že má moderátor ve vysílání skutečně výjimečnou pozici, střet zájmů v tom však radní nevidí.

Vazby Jana Mengera k jedné z hlavních tváří regionálních stanic, které sám Menger řadu let řídí – moderátorovi Patriku Rozehnalovi – se v červnu staly tématem i pro rozhlasovou radu.

Menger s Rozehnalem dohromady vlastní některé nemovitosti včetně chalupy v Krkonoších a dlouhodobě společně působí v regionálním vysílání.

Kromě toho byl Patrik Rozehnal řadu let, až do předloňska, společníkem marketingové společnosti Limet Media, která rovněž do předloňska sídlila na adrese na pražském sídlišti – v domě, kde vlastní další byt Jan Menger.

Kdo je tu nadřízený?

Rozehnal je mnoho let jednou z hlavních tváří regionů s nadprůměrně vysokým počtem moderovaných – a tedy i honorovaných – pořadů. Je také autorem knih vydávaných vydavatelstvím Radioservis stoprocentně vlastněným Českým rozhlasem a tedy i příjemcem autorských poplatků z každého jejich prodaného výtisku.

HlídacíPes.org na příkladu jednoho z interních e-mailů popsal, že tím, kdo regionálním stanicím zadává, jaké knihy mají ve vysílání promovat a v jakém množství, je právě Menger.

Tyto tituly také regionální stanice propagují ve svém vysílání. Tytéž knihy navíc rozhlas používá například jako ceny v soutěžích, a tím dále zvyšuje počet prodaných výtisků.

Jan Menger opakovaně tvrdil, že i přes svou funkci šéfa regionů nikdy nebyl Rozehnalovým nadřízeným a jakýkoli střet zájmů od začátku odmítal. HlídacíPes.org však už dříve popsal na příkladu jednoho z interních e-mailů, že tím, kdo regionálním stanicím zadává, jaké knihy mají ve vysílání promovat a v jakém množství, je právě Menger.

Část radních na červnové schůzi požadovala od vedení rozhlasu některé statistiky, které by vnesly více světla do toho, jakou pozici moderátor s vazbami na šéfa regionů vlastně ve vysílání má.

Radní Jiří Dohnal požádal vedení o statistiku za měsíc květen, jaké pořady Patrik Rozehnal moderoval jednak na své domovské stanici Český rozhlas Region a jednak celoplošně na regionálních stanicích v rámci síťových pořadů.

Radní Marek Pokorný se přidal s žádostí o přehled toho, jakou podporu v propagaci měly jednotlivé knihy vydávané rozhlasovým vydavatelstvím Radioservis. „Bylo by fajn udělat nějaké srovnání na tituly, které se vydávají v rámci Radioservisu za půl roku, a ukázat, jakou podporu v té době měly aktuální tituly,“ řekl tehdy.

„Vysoká frekvence výskytu v éteru“

Podklady mezitím dorazily a i když naznačily výsadní pozici zmíněného moderátora, jednoznačný závěr z nich podle Pokorného vyvodit nelze:

„Vyplývá z nich, že frekvence výskytu Patrika Rozehnala v éteru je velmi vysoká, stejně jako podpora jeho dvou titulů vydaných Radioservisem v loňském roce. Neznamená to ovšem automaticky, že se jedná o střet zájmů,“ shrnuje dnes Marek Pokorný. „Pokud by se v budoucnu vyskytl zjevný a doložitelný případ střetu zájmů, ať už by se týkal kohokoli, budu jako radní první, kdo se tím bude zabývat důsledně,“ dodává.

Sám vidí spíše systémový problém v tom, že propagaci různých titulů vydávaných regionálními stanicemi a Radioservisem chybí promyšlená strategie.

Předseda Rady ČRo Ondřej Matouš považuje celou věc za uzavřenou: „Střet zájmů v této ‚kauze‘ nespatřuji a s ohledem na obsah statistik nepředpokládám, že se k tomuto bodu budeme ještě vracet.“

Regiony jako téma

Regionální vysílání jako takové však zřejmě ještě nějakou dobu z rady nezmizí.

Rada na středečním zasedání vzala na vědomí čerstvé výsledky poslechovosti, podle kterých regionální stanice dosahují aktuálně nejlepších hodnot za několik posledních let. Zároveň ale radní museli řešit obsáhlou stížnost posluchačky, podle níž vysílání krajských rozhlasových studií trpí nedostatečnou regionalitou a „unifikováním a rozmělňováním programu ztrácí smysl“.

Jak v písemné odpovědi na stížnost zmínil šéf rady Ondřej Matouš, není to zdaleka jediný posluchačský podnět na adresu rozhlasových regionů. Rada proto zadala analýzu regionálního zpravodajství vybraných stanic ČRo. Hotová má být v září a rada počítá i s její veřejnou prezentací a diskusí s posluchači.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)