Psí týden: Tajemní Číňané na Řípu, u koho se učil Usáma bin Ládin, všichni Babišovi právníci
Kdo stojí za čínskou společností, která chce do tuzemských firem napumpovat desítky miliard korun? Jak to bylo doopravdy s Čapím hnízdem? Čemu věří džihádisté? Je Západ ve válce s Islámem? Klíčové otázky končícího týdne, na které se HlídacíPes.org snažil hledat odpovědi.
- Kauza farmy Čapí hnízdo dostává nové obrysy. Ačkoliv místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že za farmou v době čerpání 50 milionové dotace z EU nestál, u strategických rozhodnutí figuroval podle zjištění HlídacíPes.org, Babišův klíčový muž – jeho dvorní právník Václav Knotek. Toto jsme na základě pátrání ve veřejně dostupných zdrojích napsali hned v pondělí. Místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO) v té době ještě držel historku, že farmu Čapí hnízdo ovládal v době čerpání dotace investor, jehož jméno však odmítal prozradit. Více v článku Pavučiny byznysu: Ani Karkulka, ani Tonda Blaník. Akcie farmy Čapí hnízdo drželi Babišovi dvorní právníci.
Andrej Babiš pod tlakem přiznal lež. Farmu Čapí hnízdo ovládal po celou dobu. Ve středu Babišovi na mimořádném jednání sněmovny po dlouhém proslovu nakonec oznámil, že dosud utajovanými držiteli akcií farmy Čapí hnízdo byli jeho dvě dospělé děti a bratr partnerky Moniky. To ovšem nic nemění na faktu, že šlo o anonymní akcie a za jejich vlastníka mohl nyní označit kohokoliv.
- Babiš však ani ve sněmovně neříkal o Čapím hnízdě celou pravdu. Právník Aleš Rozehnal v textu pro HlídacíPes.org ve čtvrtek upozornil, že i případě, že akcie držela rodina Andreje Babiše, společnost Farma Čapí hnízdo neměla na 50 milionovou eurodotaci nárok. Navíc usvědčil Babiše z dalšího účelového mlžení, tentokráte na půdě českého parlamentu…
- Paříž, teď Brusel… Jsme ve válce s islámem?
Útoky na západní civilisty, nejnověji v Bruselu. Brutální propaganda tzv. islámského státu a nakonec příliv z uprchlíků z islámských zemí: poslední době vévodí nevyhnutelný pocit, že „západní civilizace“ a „islámský svět“ jsou v konfliktu. Čím dál víc lidí na Západě i mezi muslimy si myslí, že liberální západní svět a konzervativní náboženský východ stojí v jakémsi zásadním protikladu. Odpověď na otázky Co se stalo? a Co je na tom pravdy? Analýza islamoložky Zory Hesové nabízí odpovědi na tyto a další otázky.
- Džihádisté uvěřili “mazané lži”. Radikalismus muslimů nevychází z koránu, nýbrž se opírá výhradně o hadísy, výroky přisuzované zakladateli islámu. Nejde o víc než sumu propagandy, kterou muslimští vladaři nechali vytvořit jeden a půl století po smrti proroka islámu výhradně z potřeby diktované jejich mocenskými zájmy. Sbírky hadísů odporují duchu koránu a dodnes matou hlavy muslimům. Věřící muslimové zrazují islám, pokud se následkem vlastní neznalosti nechají strhnout „mazanou lží“ hadísů. Ve svém článku zveřejněném v listu Le Monde, to dokazuje alžírský spisovatel Ali Malek.
- O válce s Islámským státem mluví čeští i světoví politici. Až donedávna bylo v mezinárodním právu nejasné, zda může i nestátní subjekt nést odpovědnost za teroristické útoky, či zda se jedná pouze o odpovědnost individuální, a to osob, které tyto útoky páchají. Jaký je současný pohled mezinárodního práva se dozvíte v článku Jak může Západ odpovědět na teror?
- Pátrali jsme po kořenech „Tvrdíkovy“ CEFC v Číně. Konečný vlastník je neznámý.
Otevřené zdroje jsou na detailní informace o vlastnické struktuře čínské společnosti CEFC poměrně skoupé. HlídacíPes.org si zadal analýzu, jež informace o CEFC a její majetkové struktuře i finanční síle zjišťovala přímo v čínských zdrojích. Narazili jsme na nesrovnalosti, některé klíčové informace se pak ukázaly jako nedohledatelné… Majetková struktura společnosti CEFC China Energy Company Limited, jež nyní aktivně působí a investuje i v České republice, vede až ke dvojici společností s ručením omezeným, jejichž většinový vlastník či vlastníci nejsou známi a z dostupných zdrojů nejdou dohledat. Odpověď nepřináší ani pátrání přímo v Číně, konkrétně v údajích z portálu kreditních informací o zahraničních firmách SkyMinder.
- Značný ohlas vzbudil článek Vítání čínského prezidenta: na billboardech je jiná verze pro Číňany, jiná pro Čechy. Na počest návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga se po Praze objevily billboardy s dvojjazyčným nápisem. Zatímco význam slov „Vítejte v České republice” je jasný, čínské znaky hned tak každý rozluštit nedokáže. A verze v čínštině říká něco trochu jiného. Respektive dosti jiného. „Stojí tam: Víta vás celá Česká republika!,“ tvrdí zkušená překladatelka z čínštiny, která si ale v této souvislosti nepřála zveřejnit své jméno. Česká verze – Vítejte v České republice – zní přeci jen poněkud méně velkolepě. Chybí v ní i vykřičník doplněný za čínské znaky.
A návštěva čínského prezidenta podruhé. Zaměstnanci Nadace Via, která podporuje rozvoj komunitního života v Česku, se rozhodli dát před návštěvou najevo svůj postoj vyvěšením tibetské vlajky ve svém sídle. Jenže narazili – Správa Pražského hradu je záhy vyzvala ke stažení zástavy. Prezidentův mluvčí přirovnal akci k “normalizační kampani.”
- Policie v Česku od roku 2012 do loňského prosince stíhala 468 firem, na 255 z nich státní zástupce podal obžalobu. Po necelých pěti letech účinnosti teď zákon o trestní odpovědnosti právnických osob čeká zásadní proměna: zatímco dosud byl výslovně vyjmenován okruh trestných činů, za které je možné firmu postavit před soud, do budoucna to bude obecně možné za cokoli; vyjmenovány budou naopak jen výjimky. Více v materiálu Revoluce ve stíhání firem.
Jsou chytrá auta hloupý nápad? Moderní automobily se čím dál tím více podobají chytrému telefonu na čtyřech kolech. I díky tomu si s jedním z nich, konkrétně Jeepem Cherokee, nedávno dvojice hackerů pohrála jak s autíčkem na dálkové ovládání. Podobných průniků do dopravních systémů a prostředků přitom bude přibývat. Ne každý bude životu nebezpečný – domácí hackerská komunita například díky nezabezpečené elektronické jízdence Českých drah jezdí vlakem zdarma – hrozbu ale jistě nelze bagatelizovat. Podrobnosti diskutovali partner ve forenzní agentuře Surveilligence Ján Lalka a bezpečnostní konzultant ve společnosti AEC Martin Klubal.
- Systém eKLEP zaznamenává všechny fáze legislativního procesu už od počátku připomínkových řízení, jeho obsah byl ale ještě před několika dny neveřejný. Nyní vláda eKlep – více než rok od slibovaného termínu – veřejnosti otevřela. Či alespoň významně pootevřela. „Nově budou veřejnosti dostupné všechny verze legislativních materiálů, a to již od chvíle, kdy jsou zaslány do připomínkového řízení, až po konečnou verzi schválenou vládou,“ říká ministr Jiří Dienstbier. O chystaném otevření systému široké veřejnosti mluvil poprvé už vloni v lednu.
- Jedna z cen české verze Big Brother Awards ponese od příštího roku jméno Edwarda Snowdena.
Pořadatelé z nevládní organizace Iuridicum Remedium se rozhodli jménem amerického whistleblowera zaštítit cenu za pozitivní čin. A přiznávají, že tento krok dlouho zvažovali – Snowden totiž rozhodně není vnímán jen pozitivně.
- Po 65 letech se do českého kalendáře vrátil komunisty v minulosti zrušený svátek – Velký pátek. I když jde o svátek především náboženský, i ten se dá přepočítat na peníze. Odhady toho, jakou finanční hodnotu má v Česku jeden pracovní den, se liší. Podle OECD „ztráta“ jednoho pracovního dne odpovídá 0,28 % HDP. To aktuálně v Česku znamená asi 13 miliard korun. Když se v českém parlamentu hlasovalo o zavedení nového svátku padala i jiná čísla.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)