Psí týden: Okamurův přešlap, válka policajtů a žena, která zachránila tisíce Čechoslováků

Napsal/a Ondřej Neumann 17. října 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Duo Ivo Ištvan a Robert Šlachta dokázalo zdánlivě nemožné – odsunout pozornost médií od migrační vlny valící se na Evropu. Jejich protikorupční úder v Olomouci již tradičně doprovází informační mlha a mnohá ale…

  • O co všechno se k původní „kauze Ivan Langer“ hraje analyzoval Robert Malecký: „Sledujeme válku policajtů, a díky nedobrovolnému angažmá bývalého ministra vnitra ji sledujeme v přímém přenosu. Nic se neděje bez důvodu, a proto se ani informace, že v aktuálním zásahu protimafiánského útvaru jde o podvody kolem solární elektrárny Ševětín, neobjevila náhodou. Byla vyvrácena. Ale dva dny kolem ní média kroužila jako supi. Ševětín, to je totiž Ivan Langer, jak nedávno napsal Respekt“. Více v článku Válka policajtů v přímém přenosu aneb co nám mělo uniknout?

 

  • Exministra vnitra Ivana Langera policie po podání vysvětlení propustila. Vyšetřování míří na vazby byznysmenů a vysokých policejních důstojníků na Olomoucku, a kromě Langera v něm figuruje jméno jeho přítele Ivana Kyselého. HlídacíPes.org přinesl přehled Langerových a Kyselého obchodních aktivit. Stopa vede až k Zemanovu kancléři Mynářovi. Podívejte se na pavouka vztahů.

 

  • A Miloš Zeman podruhé. Tentokráte v netradiční roli spojence USA. Česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi totiž diplomaticky zastupuje nejen ČR, ale i Spojené státy. Kvůli služebnímu zákonu by měla skončit. Na její setrvání v konfliktní oblasti tlačí Hrad i USA. To, že Spojené státy opakovaně projevily zájem o to, aby Eva Filip v Sýrii zůstala, potvrzuje ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček. „Ano, americká strana o to projevila zájem na několika jednáních. Je to jednoznačně i v zájmu České republiky“ napsal na dotaz HlídacíPes.org.

 

  • Tomio Okamura honí politické body na strachu Češek a Čechů z uprchlíků. Minulý týden ve Sněmovně držel plamenný projev při projednávání novely azylového zákona. Potom ale paradoxně hlasoval pro větší podporu azylantů. To samé se přihodilo i dalším poslancům, kteří proti migraci do Evropy brojí.Veřejnost se o tom dozvěděla díky skvělé datažurnalistické práci Kamila Gregora. Více ZDE.

 

  • Počet cizinců v Praze vzrostl za posledních deset let o sto procent a v polovině roku 2015 to bylo téměř 170 tisíc lidí. Pro tu část Čechů, kterou cizí prvek v české společnosti znervózňuje, to může být překvapivé zjištění… V hlavním městě žije více než třetina z celkových téměř 460 tisíc cizinců evidovaných v polovině roku 2015 v České republice. Studii a datovou analýzu zpracoval server ceskovdatech.cz, publikovali jsme ji se svolením autorů. Více v materiálu Bojíte se cizinců? Nejezděte do Prahy! Každý sedmý Pražan je cizinec.

 

  • Před sedmdesátipěti lety byli v roli uprchlíků naši předkové. A byli vděčni za každou nabídnutou pomoc.  Známá britská novinářka Clare Hollingworthová popsala svůj život v knize Frontová linie. Významnou kapitolu – záchranu lidí prchajících z Československa před Hitlerem – ale pominula. Na dosud neznámou souvislost s dějinami Československa přišel až její prasynovec, novinář Patrick Garrett. Proslulá britská válečná zpravodajka Hollingworthová po 15. březnu 1939 pomáhala lidem prchajícím přes zelenou hranici do Polska – jak československým židům, tak vojákům i dalším uprchlíkům ohroženým nástupem nacismu. Jako první o tom v Česku informoval HlídacíPes.org v článku Zachránila tisíce uprchlíků z Československa před Hitlerem. Přišlo se na to při jejích 104. narozeninách.

 

  • V září 1983 byl svět na pokraji jaderné války. Na Sovětský svaz letěly americké rakety. V Česku bude mít premiéru dokumentární rekonstrukce události ze září 1983, kdy sovětské systémy ohlásily, že USA vypálily proti SSSR své jaderné střely. Bylo 26. září 1983 a podplukovník Stanislav Petrov velel noční směně v monitorovacím středisku sovětské armády. Mohl to být večer jako každý jiný, ale nebyl. Náhle se totiž spustil alarm upozorňující na odpálení jaderné rakety z amerického pobřeží. „Viděl jsem, že byla vypálena střela mířící přímo na nás. Prožil jsem neskutečný adrenalinový šok. Nikdy na ten pocit nezapomenu,“ říká Petrov. „Představoval jsem si, jak bylo odsunuto víko raketového sila a střela byla vyslána do vesmíru. A pomyslel jsem si: za čtyřicet minut bude tady,“ vzpomíná ve filmu Muž, který zachránil svět.

 

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)