Psí týden: Když mají Rusové pravdu. Korupční kauza Babišova byznysového spojence…

Napsal/a Ondřej Neumann 28. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Největší zájem, diskuzi i emoce vyvolala analýza právníka Aleše Rozehnala týkající se sestřelení ruského bojového letounu tureckými stíhačkami. Spolupracovník redakce HlídacíPes.org neřešil, zda letoun byl či nebyl nad Tureckem. Stejně tak se nepitval v počtu odvysíláných varování předcházejících útoku. Na incident se podíval očima mezinárodního práva. To ve sporu podle Rozehnala poměrně jednoznačně stojí na straně Rusům. A tento fakt mnozí Češi odmítají akceptovat. Protože když je v nějakém sporu Rus či Rusko, automaticky nemohou mít pravdu. HlídacíPes.org se však snaží měřit všem stejně…  

 

  • To obvinění je výsledkem mnohaletého vyšetřování případu mezinárodní korupce, kauzy Yara, jež vedou norské úřady. Zásadním dílem řetězce úplatků je podle vyšetřovatelů Andreas Zivy, spolumajitel firmy Ameropa a generální ředitel holdingu, který významně pomohl k byznysovému vzestupu Andreje Babiše: Šéf firmy, jež stála u vzestupu Babišova Agrofertu, je obviněný z mezinárodní korupce. Pro českého ministra financí je tahle kauza pochopitelně velmi nepříjemná. A pochopitelně o ní jeho média nepíší. Nás zaráží trochu nepochopitelné mlčení veřejnoprávních médií od ČTK, přes Českou televizi k Českému rozhlasu. Tohle by je přeci mělo zajímat, co myslíte?

 

  • Druhý z tuzemských politických titánů – Miloš Zeman – opět neuhlídal svého kancléře. Vyvěšení rudých trenýrek nad Pražský hradem stálo místo šéfa hradního odboru bezpečnosti, velitele Hradní stráže i šéfa prezidentovy ochranky. Nájezd dvou autobusů venkovanů, kteří bez jakékoli kontroly prošli do jinak uzavřených částí Pražského hradu, je prý ale zcela v pořádku. Jak upozornil pořad Reportéři ČT (tady zaslouží Česká televize naopak pochvalu) zájezd v rámci organizované podpory pro prezidenta na Albertově 17. listopadu nechal ze „svých“ Osvětiman na východní Moravě vypravit kancléř Vratislav Mynář. Více v článku Rudé trenky na Hradě předčil nájezd venkovanů. Skončí kancléř Mynář? Ne, otevřeme Hrad

 

  • A Miloš Zeman, respektive lidé s ním spojovaní, podruhé. Šikovatel proti údajné muslimské hrozbě Martin Konvička promluvil 17. listopadu na Albertově po boku českého prezidenta. O den později byl obviněn z podněcování nenávisti vůči muslimům na Facenbooku. I blb má právo hlásat myšlenky – a jak jinak než blbé. Tak zněla odpověď advokáta Tomáše Sokola na anketní otázku redakce HlídacíPes.org, zda trestně stíhat veřejné projevy nenávisti, a pokud ano, podle jakých kritérií. Otázka padla počátkem září a týkala se například komunistické poslankyně Marty Semelové nebo antisemity Adama Bartoše. Za podněcování k nenávisti vůči muslimům byl teď obviněn šéf Bloku proti islámu Konvička. Otázka zůstala: Stíhat, nebo nestíhat za veřejné projevy nenávisti?

 

  • Uprchlíci nenesou českým politikům jen vítané téma, ale – jak vidno na případu Konvička – občas i trable s orgány činnými v trestním řízení. Zastupitel Michal Uhl uposlechl apelu prezidenta Miloše Zemana, ať si každý signatář výzvy vědců proti strachu vezme domů uprchlíka. Sociolog a zastupitel Prahy 2 za Stranu zelených Michal Uhl u sebe nechal počátkem září přespat skupinu syrských uprchlíků a rodinu z Afghánistánu. V úterý byl kvůli tomu vypovídat na policii. Případ popsala redakce HlídacíPes.org počátkem listopadu, kdy Uhl na facebooku oznámil, že mu volali z kriminálky a pozvali ho k podání vysvětlení.

 

  • V období let 2007 až 2012 bylo z operačních programů Evropské unie  pro Česko vyčleněno v přepočtu přes 750 miliard korun. Nejvyšší čásky čerpaly subjekty ve velkých městech – v případě Prahy přes 220 miliard korun, Brna 38 miliard a do Ostravy putovalo 26 miliard korun. Vyplývá to z analýzy projektu Česko v datech. Podobně pak vypadá situace i v přepočtu prostředků na jednoho obyvatele – přes 177 tisíc korun v Praze, 102 tisíc v Brně, přes 80 tisíc v Jihlavě a více než 70 tisíc korun na jednoho obyvatele v Ostravě, Ústí nad Labem a Olomouci.

 

  • Michal Šnobr v článku Průmysl versus ERÚ. Politici sklízejí, jak zaseli konstatuje, že kdo jen trochu zná profesní minulost současné šéfky Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové, nemůže být z aktuálního vývoje v tomto úřadu ani v nejmenším překvapen. Respektive nemůže být překvapen z vývoje sporu úřadu s ministerstvem průmyslu a obchodu o vypsání podpory pro obnovitelné zdroje uvedených do provozu v letech 2005 – 2012. Michal Šnobr do tuzemské i evropské energetiky vidí jako málokdo a nebere si servítky. Jeho článek psaný pro HlídacíPes.org určitě stojí za přečtení.

 

  • „Bankovní dohled jako prevence proti terorismu fungovat nemůže. Na spáchání teroristického útoku s drastickými dopady stačí nízké tisíce eur,“ upozorňuje i v souvislosti s pařížskými útoky guvernér ČNB Miroslav Singer v rozhovoru pro HlídacíPes.org. Jedna „ochutnávková“ otázka a odpověď:
    Máte dohled i nad bankovním sektorem. Nakolik se vás to týká i s odkazem na to velmi aktuální téma terorismu?
    Představa, že lze proti terorismu bránit dohledem ignoruje fakt, že terorismus potřebuje poměrně malé částky. Zatímco bránit daňovým pračkám znamená dívat se na transakce řádově za sto miliónů a více. Na terorismus vám stačí deset dvacet tisíc eur, abyste napáchal ohromné škody a to jsou částky, které není možné usledovat. Z hlediska možnosti dohledu nad transakcemi spojenými s terorismem tím signálem, který rozsvítí červenou kontrolku, být nemůžeme. U daňových úniků či praní špinavých peněz, to ano.

 

 

  • Poněkud volný výklad pravidel pro získávání spolupracujících obviněných měla zřejmě policie v případu Oleo Chemical, kvůli kterému stojí před soudem podnikatel Ivo Rittig a dalších devět lidí. Jak totiž zaznělo v soudní síni, jedné z obžalovaných nabízeli detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu za ochotu spolupracovat peníze. Nic takového zákon nepřipouští, říká advokát a prezident Unie obhájců Tomáš Sokol. Více v článku Nabízet spolupracujícím obviněným peníze? Nepřichází v úvahu, říkají na adresu policie advokáti.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)