Nejvíce peněz z evropských dotací přiteklo do velkých měst. Jen do Prahy přes 220 miliard

Napsal/a Ondřej Neumann 26. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

V období let 2007 až 2012 bylo z operačních programů Evropské unie  pro Česko vyčleněno v přepočtu přes 750 miliard korun. Nejvyšší čásky čerpaly subjekty ve velkých městech – v případě Prahy přes 220 miliard korun, Brna 38 miliard a do Ostravy putovalo 26 miliard korun. Vyplývá to z analýzy projektu Českovdatech.cz.

Podobně pak vypadá situace i v přepočtu prostředků na jednoho obyvatele – přes 177 tisíc korun v Praze, 102 tisíc v Brně, přes 80 tisíc v Jihlavě a více než 70 tisíc korun na jednoho obyvatele v Ostravě, Ústí nad Labem a Olomouci.

„Je pravdou, že velká část příjemců, ať už soukromých subjektů nebo veřejné správy, má sídlo v Praze nebo dalších velkých městech, nicméně realizace probíhala jinde. I tak je třeba se zamyslet nad tím, jak velká část finančních prostředků nakonec končí mimo místo realizace, tedy v regionu, kde firma sídlí. V případě Prahy je to tím zajímavější, že Praha patří k bohatším regionům s nižší intenzitou podpory,” upřesňuje rektor vysoké školy Unicorn College Jan Čadil.

,,Částky vycházející z dat za programové období 2007-2013 jsme regionálně rozdělili podle sídla příjemce. Data v našich výstupech odpovídají dotacím, které byly schváleny, nikoli dotacím do současnosti skutečně proplaceným,” uvádí za projekt Česko v datech Zdeněk Honek, Country Manager SAS Institute ČR.

Na roky 2007-2013 bylo pro Českou republiku ze strukturálních fondů alokováno přes 26,6 mld. Eur (cca 752,7 mld. Kč), což naši zemi shodou okolností zařadilo na první příčku v množství prostředků na jednoho obyvatele. Na další období, tedy pro roky 2014-2020, je v Evropských investičních a strukturálních fondech pro Českou republiku vyčleněno zhruba 23,8 miliard Eur.

Česko v datech - Eurodotace tabulka-1

Odkud čerpaly malé podniky, odkud giganti

Druhá část aktuální analýzy se zaměřila na soukromé podniky, a to na základě jejich velikosti. Zobrazuje, jaké částky z konkrétních operačních programů čerpají mikropodniky, malé, střední a velké podniky. U tří nejvýznamnějších programů navíc v každé kategorii uvádí i konkrétní příjemce a projekt, který ve zkoumaném období získal celkově nejvyšší částku.

U mikropodniků, malých a středních podniků se pořadí tří nejvýznamnějších OP nemění – patří mezi ně OP Podnikání a inovace, OP Životní prostředí a OP Lidské zdroje a zaměstnanost. V případě velkých podniků se mezi tři nejvýznamnější programy dostal OP Doprava, a to především díky více než sedmimiliardové investici do prodloužení linky A pražského metra.

Interaktivní mapa v jednotlivých okresech zobrazuje odděleně soukromé a veřejné subjekty podpořené z evropských fondů. Kromě celkové částky, která v programovém období dosud přitekla do daného okresu, nabízí možnost přepínání mezi jednotlivými operačními programy a umožňuje tak zobrazit, které OP se na prostředcích plynoucích do jednotlivých okresů podílí největší měrou. Mapa zároveň ukazuje informaci, jakou částku čerpají okresy v přepočtu na jednoho obyvatele.

 

 


O projektu Česko v datech

Ambicí projektu Česko v datech je vyhledávat témata, která jsou přitažlivá, zajímavá nebo důležitá pro celou společnost, ale jejichž zpracování vyžaduje pokročilé datové nástroje. Chce objevovat souvislosti, které se v datech skrývají, a potvrdit či vyvrátit tvrzení, která se v české společnosti tradují, ale bez práce s rozsáhlými daty jim chybí důkaz. Partnery projektu jsou společnosti SAS Česká republika, Deloitte, Unicorn a DataSpring, které poskytly svá řešení pro zpracování a vizualizaci dat. Spolu s nimi se na projektu podílí i agentura Dark Side.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)