Psí týden: Jak se žádá o azyl v Rusku, Šlachtova politická policie a historické bludy

Napsal/a Ondřej Neumann 21. května 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Přehled toho nejdůležitějšího, o čem psal HlídacíPes.org v končícím týdnu.

 • Útvar pro odhalování organizovaného zločinu čelí stále hlasitější kritice, že na pokyn elitních státních zástupců “leze do zelí” jiným útvarům. Především policejní inspekci a protikorupční policii. Uvnitř jeho struktury přitom neexistuje žádný odbor, který by měl případy, jako byla kauza Nagyová, operace Vidkun nebo nejnovější zatýkání protikorupčních detektivů, v popisu práce. Ředitel Robert Šlachta to obchází zakládáním ad hoc týmů, které stojí zcela mimo řádnou strukturu ÚOOZ.
  8032961697_2e5a77a3bb_c

  ©©

  Více v článku Roberta Maleckého Politická policie? Šlachtovy ad hoc týmy děsí politiky. Kompetenční spory by měl řešit vždy nejbližší společný nadřízený, říká ke sporům o kompetence ÚOOZ brněnský politolog a expert na organizovaný zločin Tomáš Šmíd. “U sporů ÚOOZ a GIBS je to premiér Sobotka. A tady bude samozřejmě potřeba manažerské a politické odvahy srovnat do latě Roberta Šlachtu,” navrhuje v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

 • Plat jako prezident republiky. Poradce pro kosmonautiku inkasoval od ministerstva dopravy 7 milionů. Eliška Hradilková Bártová zjistila, že ministerstvo dopravy již několik let uzavírá smlouvy na externí poradenství v oblasti kosmických aktivit s jediným člověkem, vědcem Ondřejem Rohlíkem. Navzdory předchozí kritice NKÚ podepsalo ministerstvo na konci loňského roku další kontrakt na vesmírné poradenství – za pět měsíců má poradce inkasovat 900 tisíc korun. Tedy téměř dvakrát více než ministr dopravy. Čtyřicetiletý softwarový inženýr Ondřej Rohlík se stal zaměstnancem ministerstva dopravy před dvěma lety. Za svoji práci pro resort dostával tehdy měsíčně plat ve výši 60 tisíc korun.
 • Adam Drda pro HlídacíPes.org napsal velmi ostrý a velmi diskutovaný text Uprchlíci, minulost, předseda Vodička a ruská cesta českého svazu bojovníků.
  734958_392138864209159_68766063_n

  ©©

  Nabízíme malou ochutnávky, celý text si přečtěte po kliknutí na odkaz. „Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslav Vodička vyvolal jisté pozdvižení a sympatickou odmítavou spontánní reakci rabína Karola Sidona, když na nedělním terezínském pietním shromáždění pronášel paušalizující xenofobní hovadiny o uprchlících. Protože pan Vodička souzní s Milošem Zemanem (podporoval ho během prezidentské volby a navzájem si udílejí medaile) a protože do ČSBS v poslední době vstoupily vedle prezidenta i některé další bizarní postavy místního veřejného života (lidickou buňku vede Jana Bobošíková, přibyl do ní Ovčáček atd.), mohl by vzniknout dojem, že svaz teprve v nových zemanovsko-babišovských poměrech infiltrovaly nacionalisticko-populistické „elementy“, zcizily jej protinacistickým odbojářům a zneužívají ho.“

 • Pokušení svést se na populistické vlně je pro některé politiky příliš silné, všímá si i právník Aleš Rozehnal. V textu pro HlídacíPes.org usvědčuje ministryni Karlu Šlechtovou ze šíření mnoha bludů – o veřejném zájmu, zákonu o vyrovnání s církvemi, o Karlu IV. či TGM. Ministryně pro místní rozvoj Šlechtová zcestnými argumenty  obhajuje svůj návrh na vyvlastnění několika nemovitostí v areálu Pražského hradu, které patří církvi. Konkrétně by se mělo jednat např. o budovu Nového probošství nebo nádvoří Jiřského kláštera…
 • Vztahy katolické církve a Hradu jsou nicméně skvělé.
  11289570_10153297780846678_6423543438595733236_o

  ©©

  A tak to má obec Osvětimany dobré nejen na Pražském hradě, ale i na Arcibiskupství pražském. Slavnostní mši přijede do východomoravského městyse, odkud pochází prezidentův kancléř Vratislav Mynář, v polovině června odsloužit kardinál Dominik Duka. “Pokud vím, tak návštěva nemá s kancléřem nic společného. Kardinál Duka byl pozván místním farářem a k pozvání se připojil také olomoucký arcibiskup Graubner,” říká mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora. Více šéfredaktor Robert Břešťan v článku Kardinál Duka jede do Mynářových Osvětiman. V den oslav 666. výročí obce odslouží slavnostní mši.

 • Firma Lukoil Aviation Czech, kterou spoluvlastní klíčový poradce prezidenta Martin Nejedlý, v pátek uhradila pokutu za nevrácení leteckého paliva do zásobníku státních rezerv. Počáteční pokuta 27,5 milionů korun se v průběhu let, kdy Lukoil odmítal částku zaplatit, vyšplhala s úroky na 32,6 milionů korun. Kde na to Nejedlého Lukoil vzal zajímalo Elišku Hradilkovou Bártovou.
 • Zásada zákonného soudce znamená, že příslušnost soudů není věcí kabinetní úvahy, ale zákonem stanovených pravidel. Je poněkud smutnou zprávou, že tento justiční princip známý několik století u nás plně platí až od 19. dubna 2016. Trefně to s odkazem na historii práva oglosoval Aleš Rozehnal v textu Nejvyšší státní žalobce Zeman je pozadu. Přesně 225 let za Velkou francouzskou revolucí.
 • Dostane Čech Petr Michalů v Rusku vytoužený azyl?, zajímal se Robert Břešťan.
  13064545_10206422054968873_450601264803067525_o

  ©©

  Český bloger, obdivovatel Vladimira Putina a současného Ruska, Petr Michalů, je toho času v Moskvě. Ruské velvyslanectví v Praze je na informace o postupu jeho žádosti o politický azyl skoupé. Ruské velvyslanectví v Praze detaily k překvapivé žádosti českého občana o udělení azylu odmítlo komentovat. Stejně tak i dotazy na to na základě čeho by azyl mohl získat a zda jeho příkladu následoval někdo další…

 • Část domácí podnikatelské obce stále prochází pubertou, část už (zaplaťpánbůh) dospěla. I to je možné brát jako příslib kvalitativního posunu od stávajícího modelu montovna, který nám v realitě globální ekonomiky zítřka prosperitu nepřinese. Na této cestě bude nicméně stále třeba překonat mnohé překážky, mezi něž patří generační výměna v řídících pozicích a hrozící nedostatek pracovní síly. Podrobnosti diskutovali partner MC TRITON Luděk Pfeifer a ředitel Citibank ČR Michal Nebeský. Nabídli jsme jejich základní teze průběžně doplňované o názory expertů.
 • 14194029504_d9720d92cc_z

  ©©

  Kdo nezná švédskou hackerku Lisbeth Salanderovou nebo latentního alkoholika – zkušeného osloského policistu Harryho Holea jako by ani nebyl… čtenář. Inspirace úspěchem severské literatury však není zdaleka jen umělecká, ale i byznysová. Severské země byly čestným hostem aktuálního ročníku Světa knihy a mohly by být inspirací pro Česko. Úspěch severské literatury poslední doby není totiž náhodný. Lze za ním vysledovat důslednou a dlouhodobou státní podporu, která však není jednosměrná.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)