Psí týden: Čínský rok Andreje Babiše, obojek Milana Chovance a boj o Český rozhlas
Napsal/a Ondřej Neumann 16. ledna 2016
Andrej Babiš má stále více politické moci i úspěchů ve svém byznysu. Podle mnohých jsou to spojené nádoby. Problémy mocného muže České republiky – zatím skryté pod povrchem mediální „pěny dní“ – však narůstají. Ministr financí a majitel Agrofertu dobře ví, že je čas vyrazit do protiútoku. Co tíží Andreje Babiše a co chystá. O tom především psal HlídacíPes.org v končícím týdnu.
- Nový rok nastane podle čínského kalendáře až 7. února. Do té doby hodlá Andrej Babiš a jeho hnutí ANO dokončit, co nestihl v roce 2015 podle západního kalendáře. V nepořádku jsou dvě záležitosti, konkrétně volební preference a schválení zákona o elektronických pokladnách EET. V roce 2015 Babišovy preference klesly u třech agentur (STEM, CVVM a TNS Aisa), u společností Factum, Median a Sanep stagnovaly. U jediné Aisy nakonec zůstal výrazný náskok před hlavním konkurentem ČSSD o deset procent, jinak nepřesáhl tři procenta. U CVVM se ANO dokonce propadlo na druhé místo. Petr Holub tvrdí, že Babiš ztrácí kvůli EET, chystá protiútok.
- Nejlepší projekt, který kdy Andrej Babiš vymyslel. Ale také projekt, který mu zadělal na značné problémy a zájem policie. Čapí hnízdo – reprezentativní farma u Olbramovic na Benešovsku, dokončená před čtyřmi lety. Otázka, která zajímá pražské kriminalisty, zní, zda by Babišovy firmy měly nárok na 50milionovou dotaci, kdyby v době jejího podání byly známy všechny okolnosti. Jinými slovy, zda nebyl spáchán dotační podvod. Jak šel čas s Čapím hnízdem přehledně v Pavučinách byznysu.
- Evropské dotace pro firmy skupiny Agrofert se dostávají v Bruselu do hledáčku úředníků Evropské komise i poslanců Evropského parlamentu. Jako velký problém se jeví především v Česku dlouho bagatelizovaný fakt, že majitel Agrofertu Andrej Babiš (či jeho lidé) vystupují v trojjediné roli – jako příjemce dotací, jako jejich administrátor a jako kontrolor. HlídacíPes.org na tento střet zájmů bez většího ohlasu veřejnoprávních i soukromých médií upozorňoval již loni v dubnu. Nově jsme „dotační Matrix“ popsali v článku Agrofert žádá, politici ANO schvalují, ministr financí kontroluje.
- Státní lesy přejí velkým firmám, nejvíc Unilesu Andreje Babiše. Kartelizace lesnictví pokračuje. Největší firma Uniles z holdingu Agrofert loni opět získala třetinový objem všech zakázek Lesů ČR a pět největších firem dohromady tři čtvrtiny. Ukazuje to konečná bilance soutěží, které proběhly v druhé polovině minulého roku. Za hlavní úkol státního podniku Lesy ČR označil ředitel Lesů ČR Daniel Szorád na středeční bilanční tiskovce přípravu soutěží, kterými by státní podnik zaplatil těžbu dřeva od roku 2017. Pokud bude postupovat stejně jako při soutěžích na léta 2015 a 2016, mohou se velké firmy opět těšit na vysoké příjmy…
- A když už jsme u Andreje Babiše, tak jedno překvapení na konec. Jeho Agrofert zaplatil na daních z příjmů víc v cizině než v Česku. Kolem výše daní, které odvede holding Agrofert druhého nejbohatšího Čecha a ministra financí Andreje Babiše, panuje zmatek. Andrej Babiš ve svých veřejných vystoupeních přitom pravidelně opakuje, že jeho firmy patří mezi největší plátce daní v České republice. Má pravdu? Na sociálních sítích aktuálně obíhá srovnání dvou tabulek: největších českých firem a jejich tržeb za rok 2014 a výše zaplacených daní za stejný rok. Agrofert figuruje za rok 2014 na třetím místě s tržbami ve výši 166,7 miliard korun. Ve vedlejší tabulce zaplacených daní už ale není. Fakta od mýtů odělil Robert Břešťan.
- Finále boje o nového šéfa rozhlasu: Zavoral, Skřivánek, nebo velké překvapení… Pokud nemají rozhlasoví radní předem rozdány „politické notičky“, měly by být projekty zbylé pětice kandidátů na generálního ředitele Českého rozhlasu – spolu s veřejným slyšením – hlavním orientačním bodem pro výběr jednoho z nejvlivnějších mužů v českém mediálním prostoru. Projekty analyzoval šéfredaktor serveru HlídacíPes.org a spolupracovník Českého rozhlasu Robert Břešťan.
- Internetová “občanka”? Jak by mohl v praxi vypadat Chovancův “obojek internetu”. Jakým směrem by se mohla ubírat “otevřená a odborná” diskuse o případné de-anonymizaci internetu, kterou požaduje ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD)? Lidé z branže upozorňují, že po technické nebo administrativní stránce by to nemuselo představovat velký problém, řadu informací už síť “sbírá” nyní v rámci tzv. data-retention. Problém je ale v samotném principu, který by Česko posunul směrem k totalitním režimům, píše Robert Malecký v materiálu, který vzbudil velký ohlas především na sociálních sítích.
- Nevládní organizace získaly v roce 2014 z veřejných rozpočtů celkem 13 miliard 562 miliónů korun. Plyne to z vládního materiálu o financování neziskových organizací ze státního rozpočtu, který kabinet projedná na svém středečním zasedání. Celkem 7,59 miliard korun nevládním organizacím rozdělila ministerstva, další miliardy pak poslaly neziskovkám kraje (1,79 miliardy), obce (3,34 mld. Kč) a státní fondy (842 miliónů Kč). Deset nejúspěšnějších žadatelů si ze státního rozpočtu rozdělilo 19 % celkového objemu peněz. Nejvíce získala Fotbalová asociace České republiky. Ta si v roce 2014 připsala státní dotace ve výši 336,6 miliónů korun, tedy 4,4 % všech udělených dotací. Na druhém místě je Česká unie sportu (nástupce ČSTV) se 155 milióny.
- Policejní exprezident, brigádní generál Martin Červíček, je od středy lídrem kandidátky ODS pro podzimní krajské volby v Královéhradeckém kraji. Bývalý vysoký polistopadový policejní důstojník Tomáš Almer upozorňuje na mantinely a rizika politického angažmá policejních špiček v tuzemské politice: Epochální výlet generála Červíčka tentokráte do tuzemské politiky.
- Podle ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka by obnovení vnitřních hranic států Schengenu nerozbilo pouze Evropskou unii, ale i NATO. V textu pro HlídacíPes.org s jeho argumentací polemizuje právník Aleš Rozehnal v článku Alarmující Zaorálkův defétismus.
- Českému byznysu se (i) v roce 2016 bude dařit. Bezbřehý optimismus, který ve snaze vynutit si skokové navýšení mezd prezentují například odbory, ale není na místě. Partnerovi v poradenské společnosti MC Triton Luďkovi Pfeiferovi to řekl předseda představenstva akciové společnosti VARI a místopředseda představenstva Asociace malých a středních podniků Jiří Bellinger. Ten v souvislosti se systémovými brzdami domácího byznysu mluvil mimo jiné o přebujelé byrokracii a nedostatku řemeslníků.
- Pokus o penzijní reformu jsme mysleli dobře, bohužel to skončilo jako vždycky, mohla by si říct ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová i další ministři Sobotkovi vlády podle známého bonmotu bývalého ruského premiéra Viktora Černomyrdina. Takové hodnocení zní ovšemještě příznivé, zásah do penzijního systému dopadl ještě hůře než obvykle. Petr Holub vládní úmysly analyzoval v článku Penzijní tažení Sobotkovy vlády. Chudí zůstaneme, jde jen o to, zda nevymřeme.
- Tendr na nové jaderné bloky nebude. O tom, za jakých okolností postaví Česká republika nové bloky jaderných elektráren, do značné míry rozhodne nový vládní výbor pro jadernou energetiku. „Bude koordinovat rozvoj jádra v Česku,“ vysvětlila náměstkyně ministra průmyslu a spoluautorka Aktualizované státní energetické koncepce Lenka Kovačovská v rozhovoru s Robertem Břešťanem. Vznik výboru je de facto prvním krokem k zahájení hledání strategického partnera pro stavbu nových bloků jaderných elektráren v ČR.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)