Psí týden: Babišovo „báckomando“, nová vila a byznys Janouškova souseda a jak české odbory brzdí růst

Napsal/a Ondřej Neumann 9. července 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

První prázdninový týden končí. Nabízíme přehled toho podstatného, s čím přišel HlídacíPes.org.

 • Z letiště na pole. Společně stáli ve vedení tehdy ztrátového ČSA, společně si rozdali mnohamilionové odměny a po odchodu ze státního podniku se také společně vrhli na nový byznys – zemědělství. Řeč je o bývalém šéfovi Letiště Praha, ČSA a Českého Aeroholdingu Miroslavu Dvořákovi a o muži, který mu sekundoval z pozice prezidenta ČSA – Philipu Moreelsovi. Oba muži se znají ještě z dob působení v ČSOB. Více o jejich novém byznysu v Pavučinách byznysu Elišky Bártové Hradilkové:

  Dvořák-final

  ©©

 

 • Celní správa přišla téměř o kompletní vedení.
  zasah_celni_spravy_cr_pri_nelegalnim_cinnosti_na_trznicei

  ©©

  V září ministr financí Andrej Babiš chystá vypsat výběrové řízení, které by současnou krizi mělo vyřešit. A zatímco situace kolem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu málem rozložila koalici, Celní správa nechává média a politiky v klidu. Přestože jde o mocný celorepublikový ozbrojený sbor s pravomocemi, které se vyrovnají těm policejním. S vlastní zásahovou jednotkou, o jaké se třeba šéfovi ÚOOZ může jen zdát, píše Robert Malecký.

 

 • Lidi nejsou, zaměstnání Ukrajinců ale brání byrokracie. Poptávka po cizincích mezi českými zaměstnavateli roste. Zájem je především o Ukrajince. Jejich „dovoz“ s požehnáním vlády se ale nedaří. Větší otevřenosti vůči pracovníkům z ciziny brání podle firem byrokracie i odbory. Představa, že kvóta 500 vzdělaných expertů z Ukrajiny český trh nasaje „jako nic“ se nenaplnila. Do vládou schváleného pilotního projektu prošlo skrze systém VisaPoint pouhých 69 uchazečů.

 

 • sheriff

  ©©

  Úplatek vzal i další šéf Nemocnice Na Homolce, tvrdí policie. Nástupce Dbalého přesto nestíhá.” Tuto informaci publikoval web Českého rozhlasu s tím, že údajný trestný čin byl promlčen. Zveřejnění podezření o korupčním jednání, které nebude možno ani vyvrátit, ani potvrdit, je mimořádně zákeřnou policejní pomstou, upozorňuje v článku Zákeřná policejní msta právník Aleš Rozehnal.

 

 • Kdo seje referendum, sklízí brexit. Červen ukázal, že leckterý Brit je na Brusel alergický ještě víc Češi. Téměř 52 % Britů si řeklo, že jim bude líp bez bruselské byrokracie i bez zbylých 27 unijních států. Na výsledek zírala s otevřenou pusou celá Evropa a dokonce i velká část samotných Britů. A jak teprve museli zírat ti občané Spojeného království, kteří druhý den zjistili, o co vlastně v té Evropské unii jde a že jaksi chybí plán B.

 

 • Ekonomika mnoha států Evropské unie se potýká s krizí. V krizi je i Evropská unie samotná, což bylo demonstrována např. nedávným britským referendem o vystoupení z Unie. Jednou z možných cest z krize je postup směrem k federativnímu uspořádání, k Spojeným státům evropským. Jaký kus cesty k federaci už Evropská unie ušla a co jí ještě chybí do Spojených států amerických? Dozvíte se v materiálu Potíže s evropskou indentitou.

 

 • Nově udělená občanství: v EU vedou Maročané a Albánci, v Česku Ukrajinci a Rusové.
  16195370169_0ab5cb9808_z

  ©©

  Země Evropské unie jsou novým občanům stále poměrně otevřené. Jen za rok 2014 (za nějž jsou dostupné kompletní údaje) získalo své nové občanství v některé z členských zemí 890 tisíc lidí. Jen mezi lety 2009 – 2014 získalo občanství v EU přes pět milionů lidí – jak z třetích zemí (89 % z celkového počtu), tak i v rámci pohybu osob uvnitř Evropské unie.

 

 • České firmy, jejichž vlastník má sídlo v daňovém ráji, jsou v průměru o 30 % rizikovější než celková populace tuzemských firem. Firmy s majiteli z daňových rájů vykazují horší platební morálku, jsou méně ekonomicky stabilní, méně ziskové, mají tendenci se zadlužovat cizím kapitálem a často disponují extrémně záporným vlastním kapitálem. Častěji než běžné firmy mají registrované sídlo v Praze a na virtuální adrese. Plyne to z analýzy poradenské společnosti Bisnode.

 

 • Největší summit v historii NATO začal v pátek ve Varšavě. Podle předsedy vojenského výboru NATO, bývalého náčelníka českého generálního štábu, generála Petra Pavla pro členské země Severoatlantické aliance a pro západní svět existují dvě hlavní hrozby: z východu Rusko a z jihu chaos v rozvrácených státech a terorismus. Ve svém nedávném veřejném vystoupení na půdě Univerzity Karlovy Petr Pavel otevřeně popsal rizika i výzvy, kterým čelí nejen Česká republika, ale i celá Evropská unie a členské státy Severoatlantické aliance.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)