Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Milan Chovanec,

Psí týden: Babišovo „báckomando“, nová vila a byznys Janouškova souseda a jak české odbory brzdí růst

První prázdninový týden končí. Nabízíme přehled toho podstatného, s čím přišel HlídacíPes.org.

 • Z letiště na pole. Společně stáli ve vedení tehdy ztrátového ČSA, společně si rozdali mnohamilionové odměny a po odchodu ze státního podniku se také společně vrhli na nový byznys – zemědělství. Řeč je o bývalém šéfovi Letiště Praha, ČSA a Českého Aeroholdingu Miroslavu Dvořákovi a o muži, který mu sekundoval z pozice prezidenta ČSA – Philipu Moreelsovi. Oba muži se znají ještě z dob působení v ČSOB. Více o jejich novém byznysu v Pavučinách byznysu Elišky Bártové Hradilkové:

  Dvořák-final

  ©©

 

 • Celní správa přišla téměř o kompletní vedení.
  zasah_celni_spravy_cr_pri_nelegalnim_cinnosti_na_trznicei

  ©©

  V září ministr financí Andrej Babiš chystá vypsat výběrové řízení, které by současnou krizi mělo vyřešit. A zatímco situace kolem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu málem rozložila koalici, Celní správa nechává média a politiky v klidu. Přestože jde o mocný celorepublikový ozbrojený sbor s pravomocemi, které se vyrovnají těm policejním. S vlastní zásahovou jednotkou, o jaké se třeba šéfovi ÚOOZ může jen zdát, píše Robert Malecký.

 

 • Lidi nejsou, zaměstnání Ukrajinců ale brání byrokracie. Poptávka po cizincích mezi českými zaměstnavateli roste. Zájem je především o Ukrajince. Jejich „dovoz“ s požehnáním vlády se ale nedaří. Větší otevřenosti vůči pracovníkům z ciziny brání podle firem byrokracie i odbory. Představa, že kvóta 500 vzdělaných expertů z Ukrajiny český trh nasaje „jako nic“ se nenaplnila. Do vládou schváleného pilotního projektu prošlo skrze systém VisaPoint pouhých 69 uchazečů.

 

 • sheriff

  ©©

  Úplatek vzal i další šéf Nemocnice Na Homolce, tvrdí policie. Nástupce Dbalého přesto nestíhá.” Tuto informaci publikoval web Českého rozhlasu s tím, že údajný trestný čin byl promlčen. Zveřejnění podezření o korupčním jednání, které nebude možno ani vyvrátit, ani potvrdit, je mimořádně zákeřnou policejní pomstou, upozorňuje v článku Zákeřná policejní msta právník Aleš Rozehnal.

 

 • Kdo seje referendum, sklízí brexit. Červen ukázal, že leckterý Brit je na Brusel alergický ještě víc Češi. Téměř 52 % Britů si řeklo, že jim bude líp bez bruselské byrokracie i bez zbylých 27 unijních států. Na výsledek zírala s otevřenou pusou celá Evropa a dokonce i velká část samotných Britů. A jak teprve museli zírat ti občané Spojeného království, kteří druhý den zjistili, o co vlastně v té Evropské unii jde a že jaksi chybí plán B.

 

 • Ekonomika mnoha států Evropské unie se potýká s krizí. V krizi je i Evropská unie samotná, což bylo demonstrována např. nedávným britským referendem o vystoupení z Unie. Jednou z možných cest z krize je postup směrem k federativnímu uspořádání, k Spojeným státům evropským. Jaký kus cesty k federaci už Evropská unie ušla a co jí ještě chybí do Spojených států amerických? Dozvíte se v materiálu Potíže s evropskou indentitou.

 

 • Nově udělená občanství: v EU vedou Maročané a Albánci, v Česku Ukrajinci a Rusové.
  16195370169_0ab5cb9808_z

  ©©

  Země Evropské unie jsou novým občanům stále poměrně otevřené. Jen za rok 2014 (za nějž jsou dostupné kompletní údaje) získalo své nové občanství v některé z členských zemí 890 tisíc lidí. Jen mezi lety 2009 – 2014 získalo občanství v EU přes pět milionů lidí – jak z třetích zemí (89 % z celkového počtu), tak i v rámci pohybu osob uvnitř Evropské unie.

 

 • České firmy, jejichž vlastník má sídlo v daňovém ráji, jsou v průměru o 30 % rizikovější než celková populace tuzemských firem. Firmy s majiteli z daňových rájů vykazují horší platební morálku, jsou méně ekonomicky stabilní, méně ziskové, mají tendenci se zadlužovat cizím kapitálem a často disponují extrémně záporným vlastním kapitálem. Častěji než běžné firmy mají registrované sídlo v Praze a na virtuální adrese. Plyne to z analýzy poradenské společnosti Bisnode.

 

 • Největší summit v historii NATO začal v pátek ve Varšavě. Podle předsedy vojenského výboru NATO, bývalého náčelníka českého generálního štábu, generála Petra Pavla pro členské země Severoatlantické aliance a pro západní svět existují dvě hlavní hrozby: z východu Rusko a z jihu chaos v rozvrácených státech a terorismus. Ve svém nedávném veřejném vystoupení na půdě Univerzity Karlovy Petr Pavel otevřeně popsal rizika i výzvy, kterým čelí nejen Česká republika, ale i celá Evropská unie a členské státy Severoatlantické aliance.
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

 1. sasek napsal:

  Je na čase zavést opět povinnou vojenskou službu a nemusí to být hned stejné jako v Izraeli, tak půl roku intenzivního výcviku by mohlo stačit. U žen pak odvody jen pro dobrovolnice (zdravotnické služby, chemické jednotky, logistika).

 2. Anna Tvarůžková napsal:

  V žádném případě. Proč by měli lidé pokládat životy pro ochranu toho, co si zloději nakradli a z jejich dřiny získali.
  Kapitalisté ať si milostivě zaplatí žoldáky.

Přidávání komentářů není povoleno