Celní správa – mocný ozbrojený útvar zodpovídající se Andreji Babišovi. Šlachta místo přijal
AKTUALIZOVÁNO. Bývalý ředitel bývalého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta vyslyšel oficiální nabídku, aby se stal náměstkem generálního ředitele Celní správy. Někdejší šéf ÚOOZ tak dostane k ruce silný pátrací tým s pravomocemi policejního orgánu a třeba i vlastní zásahovou jednotkou.
Personální rozklad. Tak média, která se situaci v Celní správě věnují, popisovala situaci po květnové rezignaci generálního ředitele Petra Kašpara. Postupně odešli tři jeho náměstci, zůstala jen zástupkyně ředitele Vendulka Holá, která byla pověřena vedením.
Teď se situace obrací. Nedávno byl jmenován nový generální ředitel Milan Poulíček, nyní jej doplní v roli náměstka Robert Šlachta.
Úřad? Útvar!
Média často o Celní správě píší jako o úřadu, ale přesnější označení by bylo útvar. Jde o ozbrojený sbor s pravomocemi policejního orgánu, škála jeho pravomocí a vykonávaných činností je udivující. A důležitá věc: na rozdíl od policie, která přirozeně spadá pod ministerstvo vnitra, jsou celníci plně odpovědní ministrovi financí.
Novým generální ředitel vede zhruba pětitisícový útvar (údaj z roku 2012, včetně civilních zaměstnanců), což je zhruba desetinásobek počtu policistů v ÚOOZ. Jeho náměstek pro pátrání, kterým by se měl Šlachta stát, vede divizi, která si s mocným policejním útvarem nezadá.
Zaměřením je Celní správa ještě šířeji rozkročená než bývalý ÚOOZ, sahá od dovozu a vývozu zboží, dodržování některých daňových předpisů, přes drogy až třeba po nakládání s odpady. HlídacíPes.org připravil podrobný přehled, co Celní správa může vykonávat a jaké k tomu má prostředky.
Co je Celní správa ČR
- Ozbrojený bezpečnostní sbor s celorepublikovou působností, jehož činnost upravuje samostatný zákon.
Působnost a pravomoci Celní správy
- Je výhradním správcem spotřebních daní. Provádí také dozor nad dodržováním předpisů o nakládání s vybranými výrobky při jejich výrobě, skladování, dopravě.
- Pravomoci má vcelku rozsáhle rozloženy do celé řady zvláštních zákonů. Jde například o kontrolní oprávnění v oblasti nákladní silniční dopravy, zahraničního obchodu s vojenským materiálem, provádění zemědělské politiky, nakládání s odpady, obchod s faunou a flórou, nelegální zaměstnávání cizinců, obchod s drogami a dalšími nebezpečnými látkami, atd.
- Dále Celní správa plní základní úkoly v oblasti zajištění ochrany trhu a bezpečnosti mezinárodního obchodu. Různé celní správy spolu vzájemně úzce spolupracují na základě mezinárodních smluv. ČR podepsala smlouvy o vzájemné pomoci v celních otázkách s více než dvaceti státy.
Vlastní pátrací útvary
- Pátrání se zaměřuje na odhalování případů, kdy byly porušeny celní a daňové předpisy v souvislosti s dovozem, vývozem nebo tranzitem zboží. K takovému porušování předpisů dochází nejčastěji u textilního zboží, elektroniky, motorových vozidel, zemědělských a potravinářských výrobků a u zboží zatíženého spotřební daní. Dále může jít o nelegální zboží všeho druhu, zbraně a drogy nevyjímaje.
- Útvary pátrání jsou při odhalování a šetření trestné činnosti oprávněny užívat tzv. operativně pátracích prostředků, jako sledování osob a věcí, sledovaní zásilky, využití informátorů, zvláštních finančních prostředků, krycích dokladů a prostředků, zabezpečovací techniku apod. Jejich činnost směřuje proti pachatelům závažných trestných činů, včetně organizovaného zločinu.
Vlastní „báckomando“
- Pro boj proti porušování celních předpisů zřízen zvláštní útvar – Skupina operativního nasazení. Jde v podstatě o vlastní zásahovou jednotku. Disponuje skvěle vycvičenými a vybavenými příslušníky pro zvlášť nebezpečné a krizové situace, jejichž výcviku je věnována velká pozornost i z hlediska jejich vybavenosti, fyzické a psychologické přípravy.
- V současné organizační struktuře se explicitně již neuvádí, ale je možné, že spadá pod Odbor pátrání, které je přímo podřízené zástupci generálního ředitele pro pátrání.
- Součástí tohoto odboru jsou Celní protidrogová jednotka, oddělení speciálních činností, logistiky pátrání, jednotka potírání celních a daňových podvodů, Národní koordinační jednotka a oddělení operativní dokumentace.
Oprávnění a pravomoci příslušníků Celní správy
- požadovat vysvětlení a prokázání totožnosti;
- zajistit osoby, omezovat pohyb agresivních osob, použít technické prostředky k zabránění odjezdu vozidla, odebrat zbraň, zakázat vstup na určená místa;
- kontrolovat osoby, dopravní prostředky a poštovní a jiné zásilky, pořizovat zvukové, obrazové nebo jiné záznamy osob a věcí na místech veřejně přístupných a dále i záznamy z průběhu provádění úkonů atd.
- použít donucovacích prostředků (hmaty, chvaty, údery nebo kopy; slzotvorný, elektrický nebo jiný obdobně dočasně zneschopňující prostředek; obušek nebo jiný úderný prostředek; pouta; služebního psa; technické prostředky k zabránění odjezdu vozidla; zastavovací pás a jiné prostředky k nucenému zastavení vozidla; úder a hrozbu namířenou střelnou zbraní; varovný výstřel; zásahovou výbušku; prostředek zamezení prostorové orientace; vytlačovat vozidlem);
- použít zbraň;
- používat krycí prostředky (doklady, byty apod.), zabezpečovací techniku, zvláštní finanční prostředky (fondy pro informátory) a využití informátora.
- používat operativně pátrací prostředky, tedy odposlech a záznam telekomunikačního provozu (v souladu s trestním řádem). Zákon nasazení odposlechu celníkům umožňuje při provádění dohledu nad osobami, o kterých existují závažné důvody předpokládat, že porušují nebo porušily právní předpisy druhé smluvní strany.
Jaká je nad Celní správou kontrola
- Interní kontrola je vykonávána ministerstvem financí, konkrétně jde o Odbor interního auditu. Dále kontrolu provádí ředitel Generálního ředitelství cel, který k tomu zřizuje samostatný a nezávislý odbor Interního auditu. Ministr financí jmenuje a odvolává generálního ředitele Celní správy i vedoucího útvaru interního auditu GŘC.
- Externí kontrolu použití odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu a použití sledování osob a věcí vykonává Poslanecká sněmovna, prostřednictvím Stálé komise pro kontrolu použití odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu (tzv. Velké ucho).
- Trestné činy celníků vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Romská ghetta, otroci, místní mafie a rasismus jako legitimní názor
Ústecká koncernová tsunami: ANO zválcovalo partnery, v radě kraje bude mít většinu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Před lety mě u Sedmi křížů na parkovišti šokovala šokovala ajnzacgrupe Celní správy, která mi vyměřila pokutu 500 za to, že jsem sice měl dálniční známku, ale neměl jsem doklad, že jsem si ji koupil. Kupodivu takto nesmyslně je formulován zákon. Analogicky byste měli mít ke každé bankovce doklad, jak jste ji nabyli. Pochopil jsem důvod zásahu. Vstoupili jsme do Schengenského prostoru a pět šest tisíc celníků by bylo bez práce, tak hajdy buzerovat do vnitrozemí. Třešničkou na dortu, jak jinak, půlrok před promlčením výzva, abych zaplatil 1000 pokuty. Naštěstí jsem si uchoval složenku, na které nebylo napsáno nic, takže evidentně se mě snažili stáhnout, kdybych si neuchoval skoro čtyři roky staré výpisy z účtu. Od té doby bych je nepodceňoval.
A kdo z vedeni Celni spravy sedi nebo je pred soudem. Co ti bafunari delali za Kalouska ? A jeste predchozi ? LTO, karborur a jine vynalezy. Bez celniku by to nemohlo fungovat !
Zaujal mne rozsah činností, jen netuším, jak jsou v které aktivní. Mimo jiné mají totiž vážit kamiony, aby nám přetížená auta nedevastovala silnice. A zrovna tuto práci dělají mizerně nebo vůbec. Ještě jsem je na silnici nepotkala a to jezdíme docela dost. Že by to nebylo ve státním zájmu?
Tak Skupina operativního nasazení coby Zásahová jednotka se v organizační struktuře Celní správy už neuvádí.
I gestapo bylo geheim, tajná státní policie, ale aspoň se neschovávalo.
Blížíme se hnusnému byrokraticko-policejnímu státu stále jistěji. Když vidím českého policajta v té černé uniformě jako gestapo, začíná mi být fyzicky nevolno. Je to hnusný stát, to Česko.
Kolik ještě ten Babiš bude mít různých policajtů a proč se rovnou nejmenují Komanda Babiše, když si tam dosazuje svoje lidi. Co se to na nás chystá? A už vůbec nechápu proč Celní správa nahrazuje státní polici? Hlavně to komando s obušky ?
V téhle funkci by se Šlachta cítil jako ryba ve vodě. Taky by se vyhnul svým předchozím nadřízeným a proto je důvodné podezření, že jí pro něho schovává jeho kamarád Babiš. Nabízí se i jiné řešení, např. věznice přetékají množstvím odsouzených a amnestie současného prezidenta je v nedohlednu. Proto by ho mohl zaměstnat i ministr Pelikán. Jen jestli by Šlachtu nemrzelo, že mezi trestanci chybí paní Nečasová-Nagyová.
Trochu nerozumím tomu, proč se odchodu pěti lidí říká personální rozklad. Za takový rozklad dle mého názoru je nutno považovat samotné působení ředitele Kašpara během jeho relativně krátkého funkčního období. Z výstupů z tisku je možné dovodit, že „specifický osobnostní profil“ pana Kašpara vedl k odchodu minimálně tří krajských ředitelů a pěti ředitelů odborů Generálního ředitelství cel, povětšinou šlo o osoby s delší odbornou praxí a většinou zamířily mimo sbor. Chyby v manažerské práci pana Kašpara již naznačoval výběr náměstků Pinkase a Halase, z jejichž profesních životopisů nepřímo vyplývá, že důvodem jejich raketového postupu nebyla dlouholetá zkušenost na vyšších manažerských postech, ale spíše velmi blízký osobní vztah k panu Kašparovi. Leč mohu se mýlit, což mohou posoudit pouze příslušníci celní správy – současní i ti bývalí.
V neposlední řadě byl tzv. personální rozklad způsoben především vyšší mocí a souhrou nešťastných náhod. Tak to alespoň plyne z vyjádření zúčastněných. Ředitel Kašpar totiž náhle onemocněl a musel resignovat, aby se mohl jít léčit. Náměstci Štainer a Pinkas a ředitel odboru analýz Bobek uvedli, že odcházejí z důvodu odchodu pana Kašpara, protože na funkcích pracovali jen pro pana Kašpara. Zřejmě rovněž onemocněli a musejí se léčit. Anebo jde o unikátní příklad obětavosti, aby panu Kašparovi pomohli rukou nerozdílnou při jeho léčbě a z toho důvodu musí opovrhnout svými kolegy a Českou republikou. Vždyť taky nepracovali pro sbor či Českou republiku, ale jen pro pana Kašpara, že? No a v případě náměstka Halase šlo jen o shodu nešťastných náhod, neboť jeho mandát dočasného náměstka byl již při jeho nástupu v lednu vyměřen přesně na 5 měsíců a 8 dní. Je jen velmi matoucí, že k tomuto předem známému datu nebyl organicky jmenován nástupce a že k odchodu došlo bezprostředně po resignaci pana Kašpara. Ale jak říkám, pouhá náhoda.
Je tak jasné, že k žádnému cílenému personálnímu rozkladu v současné době nedochází. Kdo mohl tušit, že většina vedení náhle a koordinovaně onemocní? Ten, kdo by mohl tvrdit, že pan Kašpar se ve funkci mírně řečeno neosvědčil a je nucen si sebou vzít i družinu svých věrných, s nimiž sboru spíše škodil, opravdu trpí stihomamem…
Ivo Železný:Po vstupu do Schengenu Celní správa zeštíhlila o několik tisíc celníků.
Plnění úkolů ve vnitrozemí je mj. podle harmonizovaných předpisů EU.
Teufel3424: Kompetencí je přes 30. a v terénu jich je 10x méně než Policistů. Bohužel já nepotkávám ani policisty.
Petys: ZJ mají od roku 2001. Nic tajného to není 😛
Pokud jde o současné a budoucí působení, asi by bylo vhodné zmínit jejich zapojení v rámci „daňové kobry“.
Dva se hledali, až se našli a vrána si sedla k vráně. Oba z toho budou mít užitek a vzájemně se podpoří. Ale až později se ukáže, jestli z toho spojenectví bude mít nějaký užitek i stát.